نرم افزار پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت
مقالات نرم افزار

نرم افزار پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت یک برنامه نمایشی توسعه یافته برای سیستم‌ عامل‌های مایکروسافت ویندوز و Mac OS می‌باشد.

پاورپوینت از اعضای پرکاربرد خانواده آفیس است. اینکه پاورپوینت چیست؟ درواقع پرسشی است که برای پاسخ به آن باید به کاربردهای این نرم‌افزار اشاره کرد. 0 تا 100 پاورپوینت و یادگیری آن نیاز به این دارد که پیش از هر چیز بدانیم چه استفاده‌ای می‌توانیم از این برنامه ببریم؟ آیا پاسخگوی نیازهایمان در موقعیت شغلی ما هست یا خیر؟ بسیاری از افراد فکر می‌کنند از آن‌ جهت که پاورپوینت در گروه آفیس قرارگرفته پس چون اکسل، اکسس یا اوت لوک و … بیشتر به کار کارمندان اداری و حسابداری می‌آید اما در ادامه این مقاله متوجه خواهید شد که پاورپوینت نرم‌افزار کاربردی برای افراد مختلف و حتی در سنین متفاوت است. یعنی با توجه به آمار جهانی استفاده از مایکروسافت پاور پوینت متوجه می‌شویم که این برنامه فراتر از تصور ما کاربرد دارد.

امروزه کاربرد تکنولوژی در زندگی ضروری است. از مهمترین فاکتور های پیشرفت بشر در هر زمینه ای ، بحث آموزش است. استفاده درست از تکنولوژی جهت بهبود آموزش از اتفاقات بسیار نیکویی است که در مراکز آموزش شاهد آن هستیم.

Power Point چیست؟

پاورپوینت (Power Point) چیست ؟ مایکروسافت پاورپوینت محبوب ترین نرم افزارهای ارائه شده در بازار می باشد. ویژگی های جدید پاورپوینت، طراحی و ارائه مطالب و صداگذاری را آسان تر می کند، علاوه بر آن می توانیم به عنوان یک ابزار کمکی سخنرانی اثر بخشی و جذاب تری استفاده کنیم. محیط کار نرم افزار پاورپوینت از نظر ظاهری شباهت بسیاری با بقیه نرم افزار موجود در بسته نرم افزاری office دارد. محیط نرم افزار power point شبیه به اکسل(Excel) و ورد (word) است . جذاب ترین روش های آموزشی و کاربرد آن ، استفاده از اسلایدهای آموزشی پاور پوینت است. با توجه به آسان بودن استفاده از این اسلایدها که تنها با یک کلیک ساده امکان پذیر است. محیط رنگی و توان اضافه کردن عکس، جدول، نمودار، کلیپ، آرت، صدا و ویدیو باعث دلپذیر شدن کار و تفهیم بهتر مطالب برای مخاطبان می شود.

نرم افزار پاورپوینت چیست

تاریخچه Power Point

نرم افزار پاور پوینت برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ توسط شرکت فورتات در سانی ویل کالیفرنیا با نام Presenter برای ویندوز ۲ طراحی شد. ۱۱ سال بعد در سال ۱۹۹۸ شرکت فورتات توسط مایکروسافت با قیمت ۱۴ میلیون دلار خریداری شد. در ماه می همین سال مایکروسافت نام برنامه را به نرم ‌افزار پاور پوینت نسخه ۲ تغییر داد و دو سال بعد در می ۱۹۹۰ اولین تولید پاور پوینت برای ویندوز ۳ و در فوریه ۱۹۹۴ نسخه ۷ را آماده تولید کرد.

سرانجام در ماه جون سال ۱۹۹۹ مجموعه نرم افزارهای آفیس ۲۰۰۰ که نرم افزار پاورپیونت را نیز در خود داشت، توسط مایکروسافت به خریداران عرضه شد. و از آن زمان تا به حال برنامه پاورپوینت یکی از محبوب ترین برنامه های اداری شرکتی است.

کاربرد نرم افزار پاورپوینت چیست؟

 • در پاسخ دقیق‌تر به پرسش نرم افزار پاورپوینت چیست؟ باید به کاربرد های پاور پوینت اشاره‌کنیم تا به بهترین شکل درک کنیم که این نرم‌افزار چیست و چه‌کارهایی از دستش برمی‌آید.
 • از کاربرد های پاور پوینت به استفاده از آن ‌جهت ارائه کنفرانس در مقاطع مختلف آموزشی، از دانش آموزان دبستان گرفته تا دانشجویان مقاطع دکتری می‌توان اشاره کرد. همچنین معلمان و اساتید برای ارائه جذاب دروس خود از این نرم‌افزار بهره می‌گیرند. علاوه بر مجامع آموزشی و آکادمیک، برای سخنرانی در موضوعات مختلف و متنوع پاورپوینت کاربرد داشته و به‌عنوان یک ابزار مؤثر مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • ازآنجایی‌که در حوزه آموزش تحولات بی‌شماری اتفاق افتاده و نظام‌های آموزشی بر استفاده از فنّاوری در امر تدریس اصرار می‌ورزند بسیاری از مدارس و معلمان ترجیح می‌دهند که از شکل کلاسیک آموزش همراه با تخته فاصله بگیرند و به شیوه‌های نوین ازجمله کاربرد پاور پوینت روی بیاورند. بنابراین در بسیاری از کشورها لازم است که معلمان و اساتید خود را به انواع مهارت‌های آفیس به‌ویژه پاورپوینت مجهز کنند. این ابزار تا حد بسیار زیادی موجب افزایش گیرایی و فهم مطالب توسط دانشجویان و دانش آموزان شده است. البته خود شاگردان نیز از پاورپوینت جهت ارائه تحقیقات و کارهای علمی خود استفاده می‌کنند. در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا که راهی جز تدریس آنلاین برای سیستم‌های آموزشی باقی نمانده پاورپوینت توانسته نقش پررنگی در ارائه مطالب و دروس بازی کند. درواقع راهی برای جذب شاگردان در پای سیستم است. درواقع پاورپوینت فرصتی است برای تلفیق چندرسانه‌ای دروس.
 • پاورپوینت به ‌عنوان یک ابزار گرافیکی می‌تواند در خدمت شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف جهت معرفی محصولاتشان باشد. حتی ساخت کاتالوگ و یا برنامه‌ای جهت اطلاع‌رسانی از طریق این نرم‌افزار میسر است.
 • در تجارت استراتژی‌های بازاریابی، اجرا و چگونگی دست‌یابی به اهداف به‌خوبی در قالب پاور پوینت و حتی با نشان دادن نمودار و جداول می‌تواند اهداف تجاری را برجسته‌تر نشان داده و یا به اعضای گروه و تیم معرفی کند. همچنین در جلسات اداری و تجاری بهترین ابزار جهت ارائه موضوعات، پاورپوینت خواهد بود. که بدون اتلاف وقت اصل و مغز مطالب را عنوان می‌کند.
 • افرادی که متقاضی کار هستند به‌جای روند معمول فرستادن رزومه در یک صفحه ورد یا پی‌دی‌اف می‌توانند مهارت‌های خود و یا سابقه کاری‌شان را در قالب پاورپوینت به کارفرمایان ارائه بدهند. قطعاً این شیوه از رزومه‌های پیشین تأثیرگذارتر خواهد بود.

علاوه بر کاربردهایی که ذکر کردیم حتی زنان خانه‌دار نیز می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند. بنابراین فکر نکنید که پاورپوینت تنها به کار قشر خاصی می‌آید و الباقی ما نیازی به یادگیری آن نداریم. آموزش و یادگیری 0 تا 100 پاورپوینت همچون آموزش قدم به قدم ورد ازجمله ضرورت‌هایی است که افراد مختلف در مشاغل مختلفی ازجمله آموزشی، اداری و تجاری باید آن را در برنامه خود قرار دهند. قطعاً در هر شغل و فعالیتی می‌توان دلیل استفاده از پاور پوینت را پیدا کرد و با کاربرد آن تأثیر بیشتر و بهتری به تجربیات و فعالیت‌های خود بدهیم.

اصلاحات پایه‌ای پاورپوینت اولین چیزی است که باید به خوبی آنها را یاد بگیرید زیرا در طول آموزش پاورپوینت از مبتدی تا پیشرفته این اصلاحات تکرار خواهند شد. پس بهتر است توجه ویژه‌ای به یادگیری این قسمت داشته باشید.

 • اسلایدشو

اسلایدشو در واقع معادل کلمه ارئه است. پس در ادامه مقاله اگر با کلمه اسلایدشو مواجه شدید بدانید منظور همان ارائه یا پرزنتیشن است. در واقع اسلایدشو و ارائه به سندی ساخته شده در پاورپوینت نیز گفته می‌شود.

 • اسلاید

هر ارائه یا اسلایدشو ساخته شده در پاورپوینت شامل چندین اسلاید است. اسلایدها هر کدام یک صفحه هستند که به سند خود اضافه کرده و پشت هم قرار می‌گیرند.

 • انیمیشن

انیمیشن‌ها امکان متحرک‌سازی اجزا و عناصر اسلاید را می‌دهند. در واقع انیمیشن‌ها جلوه‌های بصری هستند که به زیبایی و جلوه ارائه شما اضافه خواهند کرد.

 • ترنزیشن

ترنزیشن یا transition معنای جا به جایی می‌دهد. در واقع ترنزیشن نیز یک جلوه بصری است. البته این جلوه فقط وقتی بین اسلایدها جا به جا می‌شوید دیده خواهد شد. به کمک این ویژگی می‌توانید نظر حضار را به ارائه جلب کنید.

معرفی زبانه‌های نرم افزار پاورپوینت

مانند بسیاری از نرم افزارهای دیگر پاورپوینت نیز زبانه‌های مختلفی دارد که در هر کدام از این زبانه‌ها امکانات مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید. امکان شخصی سازی این تب‌ها نیز وجود دارد و می‌توانید برخی ویژگی‌ها را حذف یا اضافه کنید.

در ادامه به امکاناتی که در هر یک از تب‌ها قرار دارد اشاره می‌کنیم.

 • File

در این تب می‌توانید اسلایدشو جدید بسازید. اسلایدشو خود را را ذخیره کرده یا چاپ و اشتراک گذاری کنید.

 • Home

در این بخش می‌توانید فونت، اندازه فونت، پاراگراف‌ها، نقاشی‌ها و … اسلایدها را مدیریت کرد.

Insert

به کمک این زیانه می‌توانید لینک‌ها، تصاویر، نمودارها، جدول‌ها، متن و رسانه و … را به اسلایدهای خود اضافه کنید.

 • Design

همانطور که از نام این زبانه مشخص است انتخاب قالب، طراحی و سفارشی سازی اسلایدها از طریق امکانات این تب انجام می‌شود.

 • Transitions

این بخش برای اضافه کردن ترنزیشن ها به اسلایدها و همچنین داشتن پیش نمایشی از ارائه استفاده می‌شود.

 • Animations

در این تب می‌توانید انیمیشن‌ها را انتخاب کرده یا ویرایش کنید. سپس پیش نمایشی از آنها داشته باشید. به طور کلی این تب برای مدیریت تب‌ها به کار می‌رود.

 • Slide show

برای ایجاد یک اسلایدشو یا شروع آن و همچنین انتخاب نمایشگر از این بخش استفاده می‌شود.

 • Review

این تب برای بازخوانی، دیدگاه‌ها و مدیریت دسترسی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • view

تمام موارد مربوط به نمایش مانند انتخاب پنجره، بزرگنمایی، کوچک نمایی، انتخاب رنگ و … از طریق این زبانه صورت می‌گیرد.

powerpoint

مزایای استفاده از نرم افزار پاورپوینت

از مزایای استفاده از برنامه پاورپوینت در تدریس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تجارب آموزش و یادگیری برای مدرس و یادگیرنده
 • تشویق و حمایت مدرسان به منظور ارایه درس به روش های حرفه ای و تخصصی
 • امکان تلفیق چند رسانه ای و ارایه آموزش اثر بخش
 • قابلیت استفاده مجدد فایل مربوطه برای همه دانشجویان و دانش آموزان
 • سهولت در امکان ویرایش و بازنگری مطالب آموزشی

بازار کار نرم افزار پاورپوینت

بازار کار پاورپوینت در ایران به تنها نمی تواند خرج و مخارج یک زندگی را ساپورت کند، در صنعت گرافیک که هر روز پیشرفته و پیشرفته تر می شود کار با نرم افزار پاورپوینت زیاد دشوار به نظر نمی رسد. درواقع پاورپوینت می تواند یک شروع فوق العاده برای افرادی باشد که می خواهند وارد بازار کار گرافیک شوند.شروع کردن با نرم افزار پاورپوینت می تواند بهترین گزینه برای افرادی باشد که می خواهند وارد کار های گرافیکی شوند و به درآمد های بالا برسند. برای شروع کار می توانید از لینک های ابتدای همین صفحه شروع کنید.

 با آموزش‌هایی که در این مقاله ارائه دادیم می‌توانید خودتان به راحتی یک پرزنتیشن بسازید. البته در این مقاله به آموزش مبتدی پاورپوینت پرداخته‌ایم اما همین مطالب برای شروع کافیست. در مقالات بعدی با آموزش پاورپوینت پیشرفته و آموزش پاورپوینت حرفه ای به صورت رایگان با شما خواهیم بود. پس دوباره به سایت ….. سر بزنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping