VDI چیست و چه کاربردی دارد؟

VDI چیست
تجربه کاربری و رابط کاربری مقالات

VDI چیست و چه کاربردی دارد؟

 

در این مقاله قصد داریم به پاسخ سوال VDI چیست بپردازیم، در واقع VDI همان Virtual Desktop Infrastructure می باشد که به معنای زیر ساخت رو میزی مجازی است که امروزه بسیاری از افراد آن را با نام دسکتاپ مجازی می شناسند.

 در واقع VDI به عنوان یک میزبان در محیط های دسکتاپ سرور شناخته می شود و زمانی که دسکتاپ های کاربران در ماشین های مجازی اجرا می شوند در نهایت از طریق کاربر نهایی به شبکه می رسند که این کار نوعی مجازی سازی دسکتاپ محسوب می شود.

 به طور کلی مجازی سازی دسکتاپ یک قابلیت حرفه ای و عالی برای استفاده کردن از منابع سرور و دسکتاپ های تعاملی می باشد که با استفاده از VDI می توانید داده های خود را به صورت هم زمان به اشتراک بگذارید. امروزه برنامه های بسیاری وجود دارند که این قابلیت را فراهم کرده اند و شما می توانید برای داشتن یک VDI از آن استفاده کنید.

در ادامه این مقاله از تدریس24 می خواهیم به توضیح مفصل اینکه VDI چیست و نحوه کار آن بپردازیم تا به صورت کامل با VDI چیست آشنا شوید و مزایای استفاده از آن را متوجه شوید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

دسکتاپ مجازی VDI چیست ؟

 

در این مقاله از وب سایت شهروردپرس قصد داریم به پاسخ سوال VDI چیست بپردازیم، در واقع VDI همان مجازی سازی دسکتاپ می باشد و به میزبانی از یک محیط دسکتاپ در سرور مرکزی VDI گفته می شود. VDI شکل دیگری از دسکتاپ می باشد که به صورت مجازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 در کل سیستم عامل دسکتاپ مجازی در ماشین های مجازی اجرا می شود که شما می توانید از آنها استفاده کنید و از دستگاه هایی مانند کامپیوتر شخصی، لپ تاپ و تبلت می توانید به عنوان یک نقطه دریافت استفاده نمایید.

مجازی سازی دسکتاپ یک قابلیت کلیدی مهم برای استفاده از منابع سرور می باشد که در این مقاله می خواهیم به توضیح آن بپردازیم و مزایای استفاده از VDI را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

بنابراین یکی از قابلیت های مهم و اصلی که سیستم های قدرتمند متصل به شبکه و یا سرور ها می توانند برای شما فراهم کنند دسکتاپ مجازی می باشد، به این صورت که به شکل یک درگاه یا دسکتاپ برای کار کردن با سیستم مورد نظر به شما داده می شوند و شما از طریق این دسکتاپ ها می توانید به تمامی برنامه های نصب شده و منابع آن دسترسی داشته باشید.

مجازی سازی دسکتاپ شبیه به این است که شما صفحه کلید و مانیتور سیستم خود را به سرور اصلی وصل کرده اید و در حال استفاده از منابع آن می باشید و تنها تفاوت این کار این می باشد که اتصال شما از طریق بستر شبکه انجام شده است.

VDI چیست دسکتاپ مجازی می تواند یک دریچه کاملا واقعی از سرور را در اختیار شما قرار بدهد. البته لازم است بدانید که وقتی از اصطلاح سرور استفاده می کنیم به این منظور نیست که شما حتما باید از سرور استفاده کنید، بلکه می توانید هر سیستم قدرتمندی را برای قابلیت دسکتاپ مجازی مجهز نمایید و از آن استفاده کنید.

پس به طور کلی اگر بخواهیم پاسخ سوال VDI چیست را بدهیم، می توانیم بگوییم یک قابلیت می باشد که می تواند به ما کمک کند تا کار مجازی سازی دسکتاپ را انجام دهیم و با کمک آن از نرم افزار ها و منابع یک سیستم قدرتمند که ممکن است در اینترنت فعلی یا شرکت سازمان قرار داشته باشند استفاده کنیم حتی بدون اینکه لازم باشد به آنها مراجعه کنیم.

مجازی سازی دسکتاپ برای شما این قابلیت را فراهم می کند تا از منابعی که توسط مدیر بر روی سیستم تنظیم شده است استفاده کنید و همینطور شما می توانید با استفاده از VDI سیستم خود را با سایر افراد به اشتراک بگذارید و یا اینکه از اطلاعات آنها استفاده نمایید. در واقع می توان یکی از قابلیت های بسیار قوی VDI را اشتراک منابع دانست.

VDI می تواند مزایای زیادی را برای شما فراهم کند که ماهیت کلی VDI اشتراکی بودن این سرویس است که می تواند یک تضمین کننده برای کاهش هزینه خرید و ارتقای منابع، تعمیر و نگهداری از سیستم و خرید نرم افزار ها باشد و شما از طریق آن می توانید یک بهره وری صد درصدی را بر روی سیستم سرور خود داشته باشید. در واقع فراهم کردن امنیت برای داده هایی که در یک سیستم مجتمع شده اند بسیار راحت تر می باشد.

در مجازی سازی دسکتاپ ها یک Hypervisor را به  چند ماشین های مجازی تقسیم می کنند و از دسکتاپ های مجازی میزبانی می نماید که کاربران از این طریق می توانند از دستگاه های خود استفاده کنند و حتی این قابلیت برای کاربران وجود دارد که می توانند در هر مکان و هر دستگاهی از دسکتاپ مجازی خود استفاده کنند و این در حالی می باشد که همه پردازش ها بر روی سرور انجام می شود.

 در نهایت کاربران می توانند به کمک یک واسطه به دسکتاپ مجازی خود متصل شوند که این واسطه، یک نرم افزار می باشد که در بین کاربر و سرور قرار می گیرد و  در نقش یک واسطه عمل می کند.

در بخش مفهوم کلی VDI چیست را متوجه شدید اما لازم است بدانید که VDI به دو دسته تقسیم می شود که هر یک فواید جداگانه ای دارند که در ادامه برای شما آنها را توضیح داده ایم.

Persistent

در  Persistent VDI کارران این قابلیت را دارند که در هر زمانی به دسکتاپ مجازی خود دسترسی داشته باشند و در Persistent VDI کاربران می توانند دسکتاپ خود را شخصی سازی نمایند و هر تغییری که می خواهند.

VDI چیست را در دسکتاپ خود ایجاد کند به طوری که پس از راه اندازی مجدد سیستم آن تغییرات باقی بمانند در واقع Persistent VDI مانند یک سیستم واقعی عمل می کند و اگر کاربر هر تغییری ایجاد کند در جای خود باقی می ماند.

 Non Persistent

Non Persistent VDI کاملا برعکس Persistent VDI می باشد و کاربران نمی توانند آن را شخصی سازی کنند چون دقیقا شبیه به یک سیستم عمومی می باشد که هیچ تغییری را در آن کاربران نمی توانند VDI چیست ثبت کنند و تنها مزایایی که دارد ارزان بودن و سادگی کار با آن می باشد.

در بخش بالا به توضیح VDI چیست به صورت مفصل پرداختیم اما برای استفاده از VDI لازم است که ابتدا با نحوه کار آن آشنا شوید که در بخش بعدی آن را برای شما توضیح داده ایم.

VDI چیست
نحوه کار با VDI  به چه صورت است ؟

VDI چیست کارکرد دسکتاپ مجازی یا همان VDI پیچیدگی های خاص خودش را دارد و میزان این پیچیدگی ها به اندازه ای می باشد که مسئولیت آن را بر روی نرم افزار ها و برنامه های دیگر مانند VMware قرار می دهند. مسئولیت هایی مانند منقضی کردن سرویس ارائه شده و تخصیص منابع به کاربران توسط این برنامه ها صورت می گیرد.

VDI چیست به طور کلی در VDI وقتی که یک کاربر از طریق کلاینت به سرویس دهنده و سرور متصل می شود، سرور توسط یک سری مکانیزم امنیتی کار احراز هویت برای کاربران را انجام می دهد و بررسی می کند که آیا کاربر اجازه دسترسی به امکانات دسکتاپ مجازی را دارد یا خیر. اگر نام کاربر درخواست دهنده تایید شود در یک فهرست در کنار نام مابقی کاربران قرار می گیرد.

VDI چیست همچنین ماژول های دیگری وجود دارند که این فهرست را چک می نمایند و در صورتی که یک کاربر غیر فعال یک در خواست معتبر داشته باشد برای آن یک ماشین مجازی ایجاد می شود.

نحوه کار با VDI  به چه صورت است ؟

VDI چیست در واقع در VDI برای هر کاربری یک ماشین مجازی ساخته می شود که کاربران از طریق آن می توانند به همه منابع دسترسی داشته باشند.

VDI چیست اما نکته دیگری که در رابطه با ماشین های مجازی وجود دارد این است که اگر کاربری برای یک مدت زمان طولانی از ماشین مجازی و دسکتاپی که برای آن ساخته شده است استفاده نکند، به صورت خودکار دسترسی آن به ماشین مجازی بسته می شود و منابعی که به آن کاربر تخصیص یافته بود به سایر کاربران داده می شود.

اما کاربر در صورتی که به ماشین مجازی احتیاج داشته باشد می تواند مجددا درخواست بدهد تا نام او در فهرست قرار بگیرد و برای او یک دسکتاپ مجازی که منابع سرور به آن اختصاص یافته است ساخته شود.

اما یک نکته قابل توجه که در رابطه با دسکتاپ مجازی وجود دارد این است که منابع در این سیستم ها به خوبی بهینه شده اند و ه یک از کاربران می توانند از منابع خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

VDI چیست به عنوان مثال اگر شما سیستمی داشته باشید که پانصد گیگا بایت حافظه و رم داشته باشد شما قادر خواهید بود که ششصد کاربر را با فضای رم یک گیگا بایت سرویس دهی نمایید. که علت این مدیریت ماشین های مجازی می باشند و لازم است بدانید که هر کاربر در هر لحظه از یک گیگا بایت حافظه ای که به او اختصاص یافته است استفاده نمی کند و این تخصیص به صورت کامل انجام می شود.

VDI چیست البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر لود کاری سیستم بالا باشد این امکان وجود دارد که با کمی افت کیفیت مواجه شوید اما در کل استفاده از VDI برای VDI چیست اشتراک گذاری منابع سرور یکی از بهترین روش ها نسبت به سایر روش ها مانند ریموت و تین کلاینت ها می باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping