Ssrs چیست؟

Ssrs
برنامه نویسی مقالات

Ssrs چیست؟

Ssrs ابزاری برای گزارشگری مبتنی بر سرور است که برای گزارش‌های صفحه‌ای ایده‌آل خواهد بود. این ابزار یک رویکرد متمرکز برای حاکمیت داده است، که تمام فایل‌های گزارش شما در یک سرور مرکزی را تنظیم خواهد کرد.

البته، برخی از ویژگی‌های سلف سرویس نیز در این ابزار در دسترس است، از جمله اینکه کاربران می‌توانند پارامترهایی را پر کنند، گزارش‌های مورد نیاز را اجرا کرده و حتی گزارش‌های خاص خود را ایجاد نمایند.

به طور پیش فرض، گزارش‌ها در SSRS با استفاده از موتور رندر HTML 5 نمایش داده می‌شوند که مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ به این ابزار اضافه کرده است. علی رغم اینکه رندر تحت وب است، می‌توانید گزارشات را به تعدادی از قالب‌های فایل از جمله PDF ،CSV ،Word و Excel صادر کنید.

همچنین می‌توان برنامه‌ریزی کرد که این پرونده‌ها در یک ایمیل معمولی ارسال شوند یا در اشتراک فایل ذخیره شوند.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

اکوسیستم مایکروسافت (Microsoft Reporting Landscape)

 

در حال حاضر، چهار ابزار اصلی برای ارائه گزارش در اکوسیستم مایکروسافت وجود دارد:

SSRS

گزارش‌های موبایل SSRS (Datazen سابق)

Power BI

Excel

هر یک از این ابزارها از یک مورد استفاده ایده‌آل برخوردار هستند، اما همپوشانی قابل توجهی در قابلیت‌های آنها نیز وجود دارد. در میان همه آنها انتخاب شما در یک ابزار گزارش بستگی به داده‌های موجود شما دارد. مهارت‌ها، نوع کاربرانی که از آنها پشتیبانی می‌کنید و چگونگی تمایل این کاربران به مصرف گزارش‌ها، در انتخاب این ابزارها موثر هستند.

SSRS

SSRS در ابتدا در سال ۲۰۰۴ به عنوان افزونه SQL Server 2000 منتشر شد. از آن زمان تغییرات و پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرده است. با این حال، این محصول همان هسته اصلی SQL Server است. SSRS یک ابزار گزارش مبتنی بر بوم است که شما می‌توانید اشیا گزارشگری (جداول، نمودارها، متن، تصاویر) را به بوم خالی اضافه کنید تا اینکه گزارش نهایی خود را داشته باشید.

گزارش‌های SSRS به طور سنتی از طریق یک پورتال وب مرکزی قابل دسترسی هستند. مجوزها را می‌توان در سطح سایت، سطح پوشه یا حتی در گزارش‌های جداگانه تعیین کرد. این مسئله به شما اجازه می‌دهد تا یک مجموعه مجزا از مجوزها وجود داشته باشد، که درصورت کار با داده‌های مالی یا گزارش‌های حسابرسی شده می‌تواند مهم باشد.

گزارش‌های موبایل SSRS

حتی اگر گزارش‌های موبایل SSRS ظاهرا بخشی از برنامه اصلی SSRS باشد، در نهایت یک محصول متفاوت هستند. در ابتدا گزارش‌های موبایل SSRS در اصل محصولی به نام Datazen بودند. در سال ۲۰۱۵، مایکروسافت این محصول را از ComponentArt خریداری کرد و نرم‌افزار را وارد SSRS کرد.

مورد اصلی استفاده از گزارش‌های موبایل SSRS کاملا قابل توضیح است. این ابزار بهینه‌سازی گزارش‌های SSRS با رویکردی مبتنی بر شبکه را با نمودارهایی روان و دارای اندازه‌های مختلف، نشان می‌دهد.

Power BI

اگر SSRS اکنون وارد سال‌های نوجوانی خود شود، Power BI عملا یک کودک نوپا است. Power BI در ابتدا مجموعه‌ای اضافی از اکسل بود که این موارد را شامل می‌شد:

Power Pivot

Power Query

Power View

Power Map

با این حال، در سال ۲۰۱۴ این ابزار به عنوان یک محصول مبتنی بر فضای ابری ترکیبی و با نام تجاری جدید وارد بازار شد. در حالی که موتورهای داده اصلی یکسان هستند، Power BI امروز محصولی کاملا متفاوت از افزونه‌های اکسل است.

در بعضی مواقع توضیح اینکه Power BI برای حل چه مشکلاتی طراحی شده است، می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. اما باید بدانیم که Power BI معرف فضای مایکروسافت جدید است. هر ماه تغییرات جدیدی را منتشر می‌کند و مستقیما به بازخورد مشتری پاسخ می‌دهد.

 در نهایت، Power BI یک ابزار گزارشگری کامل است، که هدف استفاده از آن بطور مشابه برای کاربران تجاری و توسعه‌دهندگان BI یکسان خواهد بود. این اولین محصول ابری SaaS (نرم‌افزاری به عنوان سرویس) است که برای پشتیبانی ارزان از هوش تجاری در کل سازمان طراحی شده است.

 اکسل (Excel)

اکسل یک ابزار گسترده فوق‌العاده محبوب در مایکروسافت آفیس است. اگر کاربران تجاری شما با داده‌های آماری زیادی کار می‌کنند، استفاده از اکسل برای آنها بهترین راه است. اکسل برای دستکاری و سازماندهی اعداد در صفحه گسترده بسیار مناسب بوده و یک زبان فرمول قدرتمند در پشت خود دارد. همچنین دارای قابلیت‌های محاسبه داده‌ها با استفاده از توابع است.

اگر SSRS یک رویکرد متمرکز برای گزارشگری را نشان دهد، اکسل برعکس آن است. اکسل مبتنی بر فایل است و این فایل‌ها تمایل به تکثیر دارند. گاهی اوقات، هنگامی که داده‌های شرکت به جای پایگاه داده رابطه‌ای، در پرونده‌های مسطح گیر می‌کنند، از این پرونده‌ها به صورت تجربی به عنوان “spreadmarts” یاد می‌شود. همانطور که گفته شد، امکان متمرکز کردن گزارشات اکسل با استفاده از SharePoint یا OneDrive کاملا امکان‌پذیر است.

Ssrs

 

اجزای اصلی SSRS موارد زیر است:

 

 • Report Builder – در واقع این مؤلفه به عنوان ابزار کشیدن و رها کردن مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند برای انتخاب هرگونه عملکرد یا جداول و کشیدن آن براساس استفاده از آن استفاده شود. روی رایانه مشتری اجرا می شود.
 • طراح گزارش – از این مؤلفه برای تهیه گزارش استفاده می شود. گزارش های پیچیده را می توان با سهولت با استفاده از این مؤلفه توسعه داد. این یک ابزار انتشار است که در SSDT یا (SQL Server Data Tools) یا استودیوی تصویری میزبان است.
 • مدیر گزارش – برای دسترسی به هر گزارش مبتنی بر وب ، می توانیم از Report Manager استفاده کنیم.
 • Report Server – این مؤلفه برای ذخیره ابرداده موتور SQL server استفاده می شود.
 • گزارش بانک اطلاعات سرور – این مؤلفه برای ذخیره تنظیمات امنیتی ، گزارش تعاریف ، ابرداده ، داده تحویل و غیره استفاده می شود.
 • منابع داده – مؤلفه های خدمات گزارش دهنده داده ها را از منابع داده مانند منابع داده چند بعدی ، رابطه ای یا سنتی بازیابی می کنند.

 

انواع مختلف گزارش های SSRS:

 

انواع مختلف ایجاد گزارش که از طریق SSRS موجود است:

 • گزارش پارامتری – این گزارش براساس مقادیر ورودی است. گزارش های پارامتریزه اغلب برای ایجاد گزارش هایی مانند گزارش های پیوند ، گزارش های زیر و فیلتر استفاده می شوند.
 • گزارش های پیوند شده – این گزارش دسترسی به گزارش موجود را فراهم می کند و یک مورد سرور گزارش است. برگرفته از گزارش موجود است.
 • گزارش های ذخیره شده – به منظور ایجاد یک نسخه از گزارش های پردازش شده ، می توانید از گزارشات ذخیره شده استفاده کنید. با ایجاد یک نسخه می توانیم با کاهش تعداد درخواست های پردازش عملکرد را بهبود بخشیم.
 • گزارشات Snapshot – این گزارش ها حاوی نتایج پرس و جو اجرا شده و اطلاعات طرح می باشد. گزارش ها در هر جایی ذخیره نمی شوند بلکه در عوض با فرمت مشاهده (مانند HTML) ارائه می شوند و هنگامی که کاربر یا یک برنامه از آن درخواست می کند.
 • گزارش های فرعی – گزارشی در یک گزارش. یک گزارش زیر گزارش دیگری را در قسمت گزارش اصلی به شما ارائه می دهد. برای یک گزارش فرعی ، می توان از تعدادی منبع داده نسبت به گزارش اصلی استفاده کرد.
 • گزارش های Drilldown – گزارش های Drilldown به کاربر امکان کنترل داده و آنها را قادر می سازد داده های مورد نظر خود را ببینند. به این ترتیب ، پیچیدگی گزارش را تحمل می کند.
 • گزارش Drillthrough – گزارش Drillthrough مواردی است که از طریق گزارش اصلی به طریق لینک به آنها دسترسی پیدا می کنید.

 

مزایای استفاده از SSRS:

 

 1. تولید گزارش سریعتر و ارزانتر از داده های رابط و همچنین مکعب ها.
 2. با سرور MySQL رایگان می آید.
 3. SSRS مبتنی بر سرور است ، از این رو می تواند گزارش ها را از طریق وب ایجاد و توزیع کند.
 4. کاربران به ویژگی های سطح سازمانی دسترسی دارند. به عنوان مثال ، اتصال به بسیاری از منابع داده ، اتصال به MS SQL ، Excel ، Oracle و غیره.
 5. SSRS دارای یک جامعه پشتیبانی عظیم است.
 6. استقرار گزارش متمرکز با استفاده از SSRS آسان است.
 7. برای شروع SSRS به مهارتهای تخصصی زیادی نیاز نیست.
 8. این امکان تحویل سریعتر گزارش ها به مشاغل را فراهم می کند.
 9. این اجازه می دهد تا تعریف گزارش مبتنی بر XML که در آن شما می توانید گزارشات خود را به طور مستقیم ارائه دهید. به غیر از XML ، گزینه های ارائه دیگری نیز مانند HTML ، CSV و غیره وجود دارد.
 • همچنین ، امنیت بسیار مؤثر مدیریت می شود و مبتنی بر روشی مبتنی بر نقش است که می تواند برای پوشه ها و گزارش ها پیاده سازی شود.
 • برنامه و گزارش ها می توانند در همان محیط ایجاد شوند که طراح گزارش با استودیوی بصری.NET یکپارچه شده است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping