SIEM چیست؟

SIEM
برنامه نویسی مقالات

SIEM چیست؟

SIEM تنها با کمی تحقیق و بررسی در زمینه‌ی امنیت اطلاعات، به مفهوم SIEM برخوردار خواهیم کرد. در این مقاله ما قصد داریم تا ضمن پاسخ به این سوال که نرم افزار siem چیست ، تمامی موضوعات قابل اهمیت در این زمینه را به صورت صفرتاصد مورد بررسی قرار دهیم؛ در تدریس24 با ما همراه باشید.

شما در کنار تمامی موارد امنیتی که برای سیستم خود در نظر می‌گیرید باید در زمان خرید سرور و زیرساخت نیز، ارائه‌دهنده‌ای را انتخاب کنید که بهترین و امن‌ترین خدمات را در اختیار شما می‌گذارد. در همین راستا ما در ابرآراز تلاش مي‌کنیم تا سروری که در اختیار شما قرار می‌گیرد، از امنیت بالایی نیز برخوردار باشد. شما می‌توانید برای خرید سرور مجازی ایران با امنیت بالا به وب سایت ابرآراز مراجعه کنید.

مفهوم siem چیست ؟

 SIEMبیش از یک دهه از وجود ابزار siem می‌گذرد و می‌توان این ابزارها را نمونه‌ی تکامل یافته‌ی نرم افزارهای مدیریت لاگ گذشته دانست. siem نرم افزار ی است که از ترکیب فناوری مدیریت وقایع امنیتی (SEM) و مدیریت امنیت اطلاعات (SIM) به وجود آمده است.

تیم‌های IT از فناوری SEM برای بازبینی log‌ها و داده‌های مربوط به وقایع به دست آمده از شبکه‌ها، سیستم‌ها یا سایر محیط‌های IT یک کسب‌و‌کار استفاده کرده، زیر و بم تهدیدات سایبری را در آورده و بر این اساس آمادگی لازم را ایجاد می‌کنند. در مقابل، آن‌ها از فناوری SIM برای بازیابی کردن و گزارش‌ دادن در مورد داده‌های log استفاده می‌کنند.

به‌طورکلی، پیاده سازی siem یک نگرش جامع را برای نظارت بر وضعیت محیط فناوری اطلاعاتی و عملیاتی سازمان‌ها فراهم می‌کند. siem نرم افزار ی است که از ویژگی‌ها مثبت متعددی برخوردار است؛ ازجمله:

 •  SIEMدریافت حجم بزرگی از داده‌ها در سطح کل سازمان (از جمله محیط داخلی سازمان و محیط‌های مبتنی بر ابر).
 • استفاده از تحلیل‌های لحظه‌ای برای جمع‌بندی رویدادهای امنیتی مرتبط و ایجاد هشدارهای اولویت‌بندی شده.
 • ارسال هشدارهای امنیتی به دستگاه‌های مربوطه جهت فعال کردن دستورالعمل‌های واکنش به حادثه.
 • امکان تشخیص تهدیدات مختلف

یکی از مهم‌ترین قابلیت siem این است که مي‌تواند تهدیدات مختلف را شناسایی کند. در بسیاری از موقعیت‌ها، مدیران ارشد عملیات امنیت SIEMنمی‌توانند تهدید سایبری را شناسایی کنند. در چنین موقعیتی، اجزای siem می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و امکان تشخیص تهدیدات را فراهم نماید.

SIEM
مزایای siem چیست ؟

 SIEMبه طور کلی نرم افزارهای siem به تحلیلگران مرکز عملیات امنیت در زمینه‌های زیر کمک می‌کند:

 • امکان نظارت کامل بر محیط سازمان
 • شناسایی تهدیدات
 • تحقیق درباره فعالیت‌های غیرعادی
 •  SIEMایجاد هشدارهای لازم برای انجام واکنش مناسب توسط ابزارهای
بهترین راهکار siem چه ارزشی برای کسب‌وکار شما دارد؟

 SIEMتهدیدات امنیتی در هر شرکت بزرگ و کوچکی می‌تواند خسارت‌های سنگین و جبران‌ناپذیری را برای شما ایجاد کند. برای به حداقل رساندن پیامد رخدادهای امنیتی، زمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بررسی‌های انجام شده، نشان می‌دهند که به طور میانگین، تشخیص یک نفوذ، 207 روز و مقابله با آن، 70 روز طول می‌کشد.

مطمئنا در این مسیر شرکتی می‌تواند خسارت‌های خود را به حداقل برساند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن تهدید ایجاد شده را تشخیص داده و آن را مرتفع سازد. به کارگیری بهترین siem به شما کمک می‌کند تا مدت زمان شناسایی، بررسی و واکنش به نفوذهای امنیتی را به حداقل برسانید.

این موضوع به شما کمک می‌‌کند تا در زمینه‌ی کنترل هزینه‌ها به یهترین شکل عمل کرده و بودجه‌ی خود را در مسیر سودهی بیشتر صرف کنید.

مهم‌ترین تغییرات سامانه siem چیست ؟

 SIEMدر سال‌های اخیر، تغییرات مهم و اساسی در انواع siem رخ داده است که در ادامه برخی از مهم‌ترین آنها را با هم بررسی می‌کنیم. در ابتدا siem سامانه ای بود که تنها اطلاعات موجود در فایل‌های لاگ را مطالعه کرده و مجموعه‌ای از این لاگ‌ها را را در اختیار داشت. پس از مدتی، مدیریت لاگ‌ها به طور اساسی تغییر کرده و ابزار siem به وجود آمد. این فناوری امکان جستجوی ساده را فراهم کرده و رویدادهای مختف را از چندین سیستم امنیتی مختلف جمع‌آوری کرده و به هم ارتباط می‌دادند.

این نکته درباره siem جالب است که در ابتدا راهکارهای این فناوری تنها برای دفاع در برابر حملات جزئی که توسط یک هکر انجام می‌شد، کاربرد داشتند. به تدریج اما siem شبکه بسط و گسترش پیدا کرده و به ابزاری مهم در زمینه شناسایی تدیدات پیشرفته تبدیل شد.

برخی از مهم‌ترین تغییراتی که در زمینه‌ی siem بومی انجام شد، عبارتند از:

 • امکان جمع‌آوری هوش تهدید
 • تحلیل رفتار کاربران
 • امکان استفاده از فناوری‌های یادگیری ماشینی
 • امکان استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی

با ایجاد این تغییرات در ابزار siem ، استفاده از آنها در طرح‌های واکنش به تهدید الزامی شد. به طورکلی، امروزه هرکسی که می‌خواهد از امنیت اطلاعات و داده‌های خود در برابر نفوذ هکرها جلوگیری نماید، siem راه اندازی می‌کند.

کاربرد SIEM

اولین و ابتدایی ترین کاربرد هر SIEM متمرکز ساختن تمام Notification یا اعلان های امنیتی از تکنولوژی های مختلف امنیتی به کار رفته در سازمان ها مثل فایروال ها، سیستم های IDS/IPS و آنتی ویرس ها و.. می­باشد. SIEM

 SIEMنقاط دستیابی وایرلس یا همان Access Pointها و همینطور سرور های Active Directory که همگی روزانه هشدارهای امنیتی زیادی را ایجاد می کنند که به کمک SIEM می توانید تمامی این موارد را با یک مجموعه از گزارشات و یک سیستم متمرکز شده برای ایجاد Notification ها در یک مکان جمع آوری شده را به کار بگیرید که معمولا به این راه حل، راهکار تجمیع Log ها می گویند.

دومین کاربرد اصلی SIEM فراهم کردن loging و گزارش گیری برای اهداف تطبیق پذیر می باشد.تقریبا به ازای هر یک از مقررات تطبیق پذیری، الزاماتی برای Log کردن دسترسی کاربر، ردیابی تغییرات سیستم و مانیتور کردن پایبندی بهPolicy های سازمانی وجود دارد.

یک راهکار SIEM مناسب می تواند این task ها را بسیار آسان تر کند و این کار را با جمع آوری داده از تمامی سیستم های شما انجام می دهد. وقتی زمان ممیزی یا امتحان برسد شما می توانید به سادگی گزارشات تطبیق پذیری مناسبی را ایجاد کنید و آنها را به افراد مناسب ارسال کنید.

البته برای اینکه SIEM شما کارآمد شود، باید به صورت Built-in دارای گزارشات مورد نیاز و یک عملکرد تطبیق پذیر باشد. البته همه SIEM ها اینگونه نیستند.سومین کاربرد SIEM که از مهمترین کاربرد آن می باشد همبستگی متقابل یا Cross-Correlation و تجزیه و تحلیل خودکارسازی شده از تمامی Log های رخداد خام از سرتاسر شبکه شما است.

وقی که SIEM ها به دنبال مشکلات مختلف امنیت سایبری می گردند در حالت عادی کسی متوجه آنها نمی شود. و این کار را با جمع آوری داده از چندین منبع متفاوت انجام می شود. SIEM برای انجام این فرایند و همبستگی و تجزیه و تحلیل قطعا آوردن Log های امنیتی به SIEM مهم است. اما لاگ های امنیتی به خودی خود کافی نیستند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping