PWA یا وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن
برنامه نویسی وب مقالات

PWA یا وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن سالها از ظهور گوشی‌های هوشمند گذشته است. با این ابزار به اپلیکیشن‌های مختلفی دست پیدا کرده‌ایم. این اپ‌ها نقش گسترده‌ای در زندگی ما دارند. بسیاری از کسب و کارهای نوپا این سوال را از خودشان می‌پرسند: آیا به اپلیکیشن نیاز داریم؟ پاسخ به این پرسش بستگی به نوع کسب و کار دارد. چرا که تولید و نگهداری یک اپلیکیشن کاری دشوار و بسیار گران قیمت است.

خوشبختانه گزینه دیگری هم وجود دارد. با وب اپلیکیشن پیشرونده یا همان Progressive Web App قادرید تا با کمک فناوری تحت وب، اپلیکیشن اختصاصی خودتان را در اختیار بگیرید. اگر طراح اپلیکیشن هستید و یا به دنبال سفارش ساخت اپلیکیشن، برای کسب و کار خود هستید، این مقاله از تدریس24 را از دست ندهید.

وب اپلیکیشن چیست؟

 

وب اپلیکیشن‌ها با کمک فناوری‌های تحت وب ساخته می‌شود. درست مثل HTML، CSS و جاوا اسکریپت، ولی عملکرد و کاربری آن قابل رقابت با یک اپلیکیشن واقعی است. با کمک چند افزونه هوشمند می‌توان هر وب سایتی را به یک PWA  تبدیل کرد. پس ساخت آن بسیار ساده تر و سریعتر از یک اپ واقعی انجام می‌شود. بعلاوه تمامی ویژگی‌های یک اپلیکیشن مثل نوتیفیکیشن‌ها، پشتیبانی آنلاین و غیره را دارد.

بسیاری از سایت‌های آنلاین در واقع نوعی وب اپلیکیشن هستند. برای مثال twitter.com را در نظر بگیرید. با بازدید از این سایت با کمک گوشی، می‌توانید آن را نصب کنید. بعد از باز کردن آن متوجه می‌شوید که عملکردی مشابه یک اپلیکیشن عادی دارد. در اینجا هیچ پنجره مرورگری وجود ندارد. عملکرد این  PWA روی گوشی‌های آیفون و اندروید هم مشابه است. این امر یکی از مزایای اصلی داشتن وب اپ اختصاصی است.

محبوبیت وب اپ‌ها رو به افزایش است. بسیاری از سایت‌های بزرگ مثل استارباکس و پینترست، واشنگتون پست و اوبر، از جمله وب اپلیکیشن‌های پیشرونده هستند.

وب اپلیکیشن

 

 

وب اپلیکیشن چه فرقی با اپلیکیشن عادی دارد؟

 

اپلیکیشن‌های عادی که از اپ استور اپل یا پلی استور گوگل دانلود می‌کنید، دارای زبان برنامه نویسی خاص و متناسب با سیستم عامل خاصی هستند. برای اپلیکیشن‌های سیستم iOS از زبان برنامه نویسی Swift و برای اپلیکیشن‌های اندروید از Java استفاده می‌شود.

طراحی اپلیکیشن برای این پلتفرم‌ها، نیازمند دانش فنی است. البته مسیرهای میانبری هم با محدودیت‌های خاص خودشان وجود دارند. برای طراحی اپلیکیشن مناسب بسترهای مختلف گوشی‌های هوشمند به شناخت فناوری‌های مختلف نیاز دارید. هیچ راه ساده‌ای برای طراحی یک اپ و انتشار آن در تمامی استورها وجود ندارد.

 

وب اپلیکیشن در برابر اپلیکیشن عادی

 

روشی برای دسترسی به دنیای هر دو سیستم عامل گوشی‌های هوشمند وجود دارد. برای مثال می‌توانید از وب اپلیکیشنی استفاده کنید که روی مرورگر اجرا می‌شود. هنگامی که آنرا روی گوشی ذخیره کنید، درست مثل یک اپلیکیشن عادی عمل می‌کند.

 این اپ به سخت افزار و نرم افزار گوشی هم دسترسی دارد در حالیکه این شرایط در مرورگر به دلایل امنیتی فراهم نیست. اگر PWA عملکرد خوبی داشته باشد، کاربر اصلاً متوجه نمی‌شود که به جای اپلیکیشن واقعی در حال کار با وب اپلیکیشن است.

البته نواقصی هم وجود دارد. این فناوری در سیستم iOS باید روی مرورگر Safari اجرا شود. اپل هنوز به طور کامل از آن حمایت نمی‌کند و دستیابی به تجربه مشابه برای همه در همه جای دنیا دشوار شده است.

 

وب اپلیکیشن چه فوایدی دارد؟

 

اپلیکیشن‌ها، نرخ تعامل با کاربران را افزایش می‌دهند. از این رو کسب و کار‌ها به دنبال اپ‌های اختصاصی خودشان هستند. کاربرانی که اپلیکیشنی را نصب می‌کنند؛ از جمله مهم ترین طرفدارانش هستند. احتمال اینکه کاربری این افراد به فروش یا ثبت اشتراک برسد، بسیار زیاد است. قابلیت ارسال نوتیفیکیشن‌ها، امکان برقراری تعامل مجدد با کاربران را بسیار ساده کرده است. اپ‌ها تجربه کاربری عالی را به نفع برندها رقم می‌زنند.

در ادامه مزایای PWA را مرور خواهیم کرد:

برای دریافت اپلیکیشن نیازی برای مراجعه به اپ استورها وجود ندارد.

با دسترسی به فناوری‌های متداول وب قادر به تولید وب اپلیکیشن‌ها هستید.

طراحی آن‌ها ارزان تر تمام می‌شود.

از آنجا که وب سایت خودتان را به اپ تبدیل می‌کنید، پس نیازمند حفاظت از کدهای کمتری هستید.

وب اپلیکیشن‌ها بسیار پاسخگو عمل نموده و با صفحه نمایش‌های مختلف، سازگار هستند.

سریع و سبک هستند.

نیازی به پرداخت پول به گوگل و اپل ندارید.

این اپ‌ها برخلاف سایت‌ها به صورت آفلاین هم کار می‌کنند.

وب اپلیکیشن‌ها درون نتیجه موتورهای جستجو هم ظاهر می‌شوند (موتورهای جستجو مخاطبان بیشتری نسبت به اپ استورها دارند. البته اگر بخواهید می‌توانید PWA را در اپ استورها هم منتشر کنید).

با کمک نوتیفیکیشن‌ها امکان تعامل مجدد با کاربران برقرار می‌شود.

نصب PWA می‌تواند نرخ تعامل را افزایش دهد.

با این وجود هنوز هم اپلیکیشن‌های متداول گاهی اوقات برنده رقابت می‌شوند. وب اپلیکیشن‌های پیشرونده به دسترسی عمیق درون سیستم عامل گوشی نیاز دارند ولی اپلیکیشن‌های عادی دسترسی عمیق تری دارد. بعلاوه محدودیت‌های عملکردی برای PWA‌ها وجود دارد. برای مثال آنها برای ساخت بازیهایی با سطح عملکرد بالا، چندان مناسب نیستند.

 

تفاوت بین native app و وب اپلیکیشن pwa چیست ؟

 

یک برنامه بومی، مانند برنامه‌هایی که از App Store یا Google Play Store بارگیری می کنید، اغلب به زبان برنامه نویسی مخصوص آن سیستم عامل ساخته می شود. برای مثال، برای برنامه‌های iOS ،Swift و برای برنامه های اندروید جاوا است. اگر می خواهید برای این سیستم عامل ها برنامه بسازید، باید درمورد این فناوری اطلاعات داشته باشید.

راه های میانبری وجود دارند، اما با محدودیت های خاص خود همراه هستند. اگر می خواهید یک برنامه در همه سیستم عامل های تلفن همراه داشته باشید، باید در مورد همه ی فن آوری های مختلف اطلاعاتی داشته باشید. همچنین لازم است بدانید که راهی آسان برای ساختن و انتشار آن در همه ی فروشگاه های خارج از کشور وجود ندارد و این کار تلاش زیادی می طلبد.

البته راه هایی وجود دارد که می توانید از هر دو بازار داخلی و خارجی بهترین بهره را ببرید. به عنوان مثال با داشتن یک PWA می توان به این هدف دست یافت. این برنامه در مرورگر اجرا می شود و پس از ذخیره شدن در صفحه اصلی، مانند یک برنامه بومی عمل می کند.

 حتی به سخت افزار و نرم افزار زمینه ای که مرورگر به دلایل ایمنی نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند، دسترسی پیدا می کند. اگر عملکرد PWA عالی باشد، کاربران هرگز تفاوت استفاده از  یک برنامه تحت وب به جای برنامه بومی را نخواهند فهمید.

البته در این مورد برخی هشدار ها نیز وجود دارد. در حالی که مرورگرها سریعاً فناوری آن را به کار گرفتند، هنوز محدودیت هایی وجود دارد. در iOS ، این فناوری نیاز به تناوب کار در Safari دارد. اپل نمی خواهد از همه چیز پشتیبانی کند، بنابراین داشتن تجربه دقیقا یکسان در همه جا کمی سخت و طاقت فرسا است.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping