Pbn چیست؟

Pbn
مقالات نرم افزار های تحت وب

Pbn چیست؟

Pbn یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها در رتبه‌بندی نتایج گوگل تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی به سایت است ولی همین عامل به طور همزمان مهمترین دلیل از دست رفتن جایگاه و جریمه سایت توسط گوگل است!

در واقع این شمشیر دو لبه مهمترین ابزار ما در رقابت‌های سخت و پیچیده است که اگر به درستی از آن استفاده نکنیم ممکن است بر پیکر سایت و کسب و کار خودمان فرود آید.مخفف عبارت Private Blog Network است که بعدها با عنوان Private Backlink Network نیز شناخته شد. اگر به مفهوم همین عبارت نگاه کنیم در یک تعریف ساده می‌توان گفت؛

PBN مجموعه‌ای از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی است که با هدف تقویت سایت اصلی و لینک سازی ایجاد شده‌اند.قبل از اینکه به بررسی دقیق تاثیرات مثبت یا منفی این روش بپردازیم اجازه دهید کمی با فلسفه وجودی و مسیر شکل‌گیری PBN آشنا شویم.

در ادامه این مثاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

مفهوم PBN از چه زمانی در سئو مطرح شد؟

 

می‌توان گفت PBN نوع خاصی از Link Farm یا همان مزرعه لینک است. مزرعه لینک از سال 1999، بله سالها پیش، در سئو مطرح شد و هدف آن ساخت مجموعه‌ای عظیم از سایت‌هایی بود که با هم مرتبط بوده و به یک سایت خاص لینک‌دهی می‌کردند.

در آن زمان الگوریتم‌های گوگل به اندازه امروز هوشمند نبوده و برای رتبه‌بندی سایت‌ها وابستگی زیادی به لینک داشتند. این وابستگی به حدی زیاد بود که خود گوگل رسما فاکتوری به نام Page Rank را برای سایت‌ها محاسبه و اعلام می‌کرد. پیج رنک مستقیما براساس تعداد و کیفیت لینک‎های ورودی تعیین می‌شد.

با این فلسفه سایت‌های بسیاری ایجاد شد که با روش‌های مختلفی برای شما لینک سازی و برای خودشان کسب درآمد می‌کردند. روش‌هایی مانند ثبت در سایت‌های دایرکتوری، تبادل لینک دوطرفه و تبادل لینک سه طرفه شکل گرفت و به سرعت به یکی از تکنیک‌های مهم و تاثیرگذار در سئو تبدیل شد.

همه چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه تعداد وبمسترها و سایت‌هایی که از این روش استفاده می‌کردند بسیار زیاد شده و مزرعه‌ها مملو از لینک‌هایی با موضوعات پراکنده و نامرتبط شدند. الگوریتم‌های گوگل پیشرفت کردند و ارزشی که برای این دست از سایت‌ها در نظر می‌گرفتند کمتر از گذشته بود. در این برهه که همزمان با ورود سرویس‌های متنوع ساخت وبلاگ بود عملا پیدا کردن یک مزرعه خلوت و ارزشمند کار دشواری بود.

Pbn

 

مزایای استفاده از PBN

 

استفاده از وب سایت های شخصی برای دریافت بک لینک هر چند که ممکن است با خطراتی همراه باشد، ولی مزایای زیادی هم دارد، از جمله:

 • امکان استفاده از دامنه های متفاوت: به طور کلی، وب سایت هایی که بک لینک می فروشند، اعتبار بالایی ندارند و در اغلب موارد هم، حوزه فعالیت آن ها به حوزه کاری شما مرتبط نیست. ولی با استفاده از PBN می توانید دامنه هایی را که اعتبار بالایی دارند ولی غیر فعال هستند، خریداری کنید و وب سایت های پشتیبان خود را روی آن ها قرار دهید تا کیفیت بک لینک های دریافتی شما هم ارتقا یابد.
 • امکان کنترل بر لینک‎های دریافتی: با استفاده از بک لینک های PBN، می توانید کنترل وب سایت هایی که از آن ها بک لینک دریافت می کنید، در دست بگیرید و حتی اگر گوگل متوجه استفاده شما از PBN شود و سایت شما را جریمه کند هم، قادر خواهید بود لینک های مخرب را شناسایی کرده و آن ها را حذف کنید.
 • بدون نیاز به مذاکره و صرف هزینه: از آن جایی که گرفتن بک لینک از سایت هایی که دارای دامنه معتبر هستند، نیازمند مذاکره با مدیر سایت و هم چنین صرف هزینه است، در صورت استفاده از بک لینک PBN می توانید بدون هدر رفتن زمان و سرمایه، بک لینک های لازم را برای سایت اصلی خود دریافت کنید.

 

معایب استفاده از PBN

 

 • خطر جریمه شدن: استفاده از بک لینک PBN، جزو متدهای سئوی کلاه سیاه است و چنانچه ربات های گوگل متوجه شوند که شما از این تکنیک استفاده می کنید، مشمول جریمه های سنگین گوگل خواهید شد.
 • زمان بر بودن این روش: برای استفاده از بک لینک های PBN، لازم است که چندین سایت مختلف را طراحی کرده و بسازید و به تناوب در آن ها از مطالب و تصاویر به روز استفاده کنید که همه این کارها نیازمند صرف وقت است. بنابراین چنانچه می خواهید از PBN استفاده کنید، حتماً باید یک برنامه ریزی بلند مدت داشته باشید.
 • نیاز به صرف هزینه زیاد: اگر بخواهید چندین وب سایت ایجاد کنید، بنابراین باید برای خرید دامنه و هاست، هزینه زیادی را صرف کنید.از سوی دیگر هرکدام از وب سایت هایی که طراحی می کنید، نیاز به محتوای با کیفیت و به روز دارد بنابراین مجبور هستید که اقدام به تولید محتوا کنید که آن هم نیازمند صرف هزینه بالاست.

 

گوگل چگونه بک لینک PBN را شناسایی و جریمه می‌کند؟

 

استفاده از تکنیک ساخت PBN ایده جالب و کاربردی برای ارتقای سایت اصلی شما در فهرست جستجوی گوگل است ولی مطمئن باشید که متخصصین گوگل هم بیکار ننشسته اند و همه سایت ها را رصد می کنند تا سوء استفاده ای صورت نگیرد و در صورتی که متوجه شوند شما از PBN استفاده می کنید، مطمئناً با جریمه های سنگینی از جانب گوگل رو به رو خواهید شد.

در حال حاضر گوگل تصمیم گرفته به الگوریتم های خود اجازه دهد تا میزان معتبر بودن هر دامنه ای را با بررسی میزان خوشنامی و طبیعی بودن لینک های ورودی به آن تعیین کنند. الگوریتم های گوگل با بررسی یک سری ویژگی هایی به خصوص در مورد دامنه هایی که اخیرا اطلاعات مالکیت آن ها تغییر کرده است، سایت ها را از لحاظ داشتن بک لینک pbn های نامعتبر مورد بازبینی قرار می دهد.

آیا سایت ترافیک معنی داری دارد؟ اکثر PBN ها دارای یک وبلاگ وردپرسی هستند و تعداد زیادی محتوای ضعیف با پیوندهای اسپم     آشکار دارند. آنها هرگز هیچ ترافیک واقعی دریافت نمی کنند، بنابراین لینکهای آن تقریباً بی اثر می شوند.

آیا دامنه دارای نشانه هایی از معتبر بودن است؟ مواردی مانند آدرس تایید شده، جزئیات تماس، شماره تلفن، شرایط و ضوابط، وبلاگی مربوطه که به طور منظم به روز می شود و صفحات فعال شبکه های اجتماعی همگی عواملی هستند که گوگل می تواند به راحتی از آن ها برای تعیین میزان اعتمادی که باید به لینک های آن دامنه اختصاص دهد استفاده کند.

آیا کسی واقعاً سایت را می خواند؟ استفاده از معیارهایی مانند بانس ریت یا نرخ پرش با دانستن میانگین مدت زمان صرف شده در صفحه به راحتی می تواند تأیید کند که آیا سایت ارزشی ارائه می دهد یا خیر و بر این اساس سطح خوشنامی سایت را تشخیص می دهد.

آیا در سایت Google Search Console یا Google Analytics ثبت شده است؟ ثبت سایت در گوگل آنالیتیک می تواند یکی از فاکتورهایی باشد که الگوریتم های گوگل با وجود آن سایت و بک لینک های آن را معتبر تشخیص دهند.

و …

در حال حاضر تقریبا تمام مشخصات بالا را که الگوریتم های گوگل آن ها را برای یافتن بک لینک pbn در سایت ها مورد بررسی قرار می دهد می توان از طریق روش های نادرست دور زد. اما تصور کنید به طور متوسط یک شبکه pbn از ۱۰۰ دامنه ایجاد شود که هر کدام دارای آدرس ها و شماره تلفن های متفاوت باشند و به صورت دستی کدگذاری شده باشند.

همچنین آن ها روی IP های متفاوت ایجاده شده باشند و دارای محتوای خوب و خواندنی باشند و بتوانند ترافیک طبیعی جذب کنند. اما با این همه داشتن و نگهداری این موارد یک کار بسیار سخت است. چرا که هزینه ایجاد چنین شبکه ای و سپس منابع مورد نیاز برای حفظ آن به قدری خارج از جهان واقعی است که عملا کاری بیهوده به نظر می رسد!

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping