IP شناور چیست؟

IP شناور
برنامه نویسی وب مقالات

IP شناور چیست؟

 IP شناور (رزروشده) به آدرسی مجازی گفته می‌شود که می‌تواند از سروری به سرور دیگر در یک مرکز داده (شبکه) منتقل شود. چندین سرور می‌توانند یک آی‌پی شناور داشته باشند؛ اما در زمان معینی فقط روی یک سرور می‌تواند فعال شود. یکی از کاربردهای گسترده آی‌پی‌های شناور این است که به‌سرعت می‌توان یک آدرس آی‌پی را به سرور دیگر اختصاص داد.

این موضوع باعث می‌شود درصورت خارج‌شدن یک سرور، نرم‌افزار از سرور دیگر دردسترس باشد. اگر می‌خواهید با مفهوم Float IP، مزایا، کاربردها و نصب و راه‌اندازی آن بیشتر آشنا شوید، این مقاله  از تدریس24 می‌تواند راهنمای مناسبی برایتان باشد.

 

IP چیست؟

 

IP مخفف عبارت Internet Protocol Address به‌معنی «آدرس پروتکل اینترنت» است. همان‌طور‌که هر فرد در زندگی حقیقی برای شناسایی‌شدن در جامعه یک کد ملی (کد شناسایی) دریافت می‌کند، تمامی سیستم‌های متصل به شبکه‌ی جهانی اینترنت نیز به یک آدرس منحصربه‌فرد برای شناسایی نیاز دارند. آی‌پی آدرس دستگاه‌های موجود در اینترنت و شبکه محلی را مشخص می‌کند

برای درک بهتر IP شناور، باید با تفاوت آی‌پی ثابت (Static IP) و آی‌پی پویا (Dynamic IP) آشنا شوید.

۱. آدرس آی‌پی داینامیک

زمانی‌که کامپیوتر به اینترنت متصل می‌شود، سرویس‌دهنده اینترنت (ISP) آدرس IP داینامیک را به آن اختصاص می‌دهد. این نوع آدرس به‌صورت موقتی به سیستم کاربر تعلق می‌گیرد و پس از مدتی نیز تغییر می‌کند. مدت‌زمان اختصاص آی‌پی می‌تواند به‌صورت ثابت یا نامنظم تغییر کند.

پس از انقضای آدرس IP فعلی، ارائه‌دهنده خدمات اینترنت آدرس جدیدی به کاربر اختصاص می‌دهد و آدرس آ‌ی‌پی قبلی به کاربر جدید تعلق می‌گیرد.

۲. آدرس آی‌پی استاتیک

آی پی ثابت (استاتیک) نقطه مقابل آی‌پی داینامیک است. در این روش، آدرس منحصربه‌فرد و خاصی به دستگاه مدنظر اختصاص داده می‌شود. کاربرد این آدرس در محل‌هایی مثل وب‌سرور یا میل‌سرورها است. نکته دیگر اینکه تمامی وب‌سایت‌ها باید آی‌پی ثابت داشته باشند تا کاربران بتوانند از‌طریق URL به وب‌سایت مدنظر دسترسی پیدا کنند. کامپیوترها یا لوازم‌جانبی موجود در یک شبکه IP ثابت دارند؛ به‌همین‌دلیل، تمامی دستگاه‌ها در شبکه می‌توانند به‌راحتی باهم ارتباط برقرار کنند.

برای اینکه کاربر مجبور نباشد آدرس آی‌پی که عدد پیچیده‌ای است، حفظ کند، می‌توانید IP استاتیک را به نام دامنه اختصاص دهید. در این روش، آدرس آی‌پیِ عددی دستگاه‌های موجود در شبکه به آدرسی تبدیل می‌شوند که می‌توانید به‌خاطر بسپارید.

IP شناور

 

 

IP شناور چیست؟

 

IP شناور آدرسی عمومی و مسیریابی‌شدنی است که به‌طورخودکار به یک سیستم اختصاص داده نمی‌شود. در این نوع آدرس، مدیر سیستم براساس نوع نیاز آدرس‌ها را به یک یا چند دستگاه موقتاً اختصاص می‌دهد؛ بنابراین، دستگاه مدنظر یک آدرس IP استاتیک برای برقراری ارتباط با دستگاه‌های دیگر در شبکه‌‌ای خصوصی و تغییرناپذیر دارد و در‌عین‌حال نیز می‌تواند از یک آدرس IP شناور استفاده کند.

با استفاده از IP شناور، دستگاه مدنظر خارج از شبکه یا کلود (Cloud) شناسایی‌شدنی و دردسترس خواهد بود. اگر IP شناور به‌خوبی تنظیم شده باشد، درصورت بروز مشکل برای دستگاه فعلی، آدرس آ‌ی‌پی به‌طورخودکار به دستگاه فعال بعدی در شبکه منتقل خواهد شد تا اطلاعات بی‌وقفه دریافت‌ و به درخواست‌های ورودی پاسخ داده شود.

 

IP شناور چطور ایجاد می‌شود؟

 

مدیر سیستم با تعیین استخرهای آی‌پی رزروشده، امکان انتخاب آدرس IP شناور به‌عنوان منابع دردسترس سرور را به کاربران می‌دهد. با دریافت این آدرس، مالکیت آن به کاربر می‌رسد و می‌تواند آن را به دستگاهش اختصاص دهد یا از دستگاه مدنظر حذف کند و در آینده به دستگاه دیگری تخصیص دهد. ناگفته نماند حتی در‌صورت حذف کامل دستگاه از شبکه، دسترسی کاربر به آی‌پی شناور از دست نخواهد رفت.

دلیل استفاده از استخرهای IP مختلف این است که ISPهای متنوعی می‌توانند از هر استخر استفاده کنند و حتی شبکه‌های خارج از شبکه فعلی به آن دسترسی داشته باشند. با این روش مطمئن می‌شوید که امکان اتصال یا دسترسی کنترل‌پذیر خواهد بود و حتی درصورت بروز مشکل برای ISP، کاربر می‌تواند ازطریق سرویس‌دهنده‌های دیگر به استخر IP دسترسی داشته باشد.

 

چه زمانی باید از IP شناور استفاده کنیم؟

 

دسترس‌پذیری چشمگیر یکی از عوامل مهم‌ در هر محیطی است؛ اما در شبکه‌های ارتباطی حتی یک خطای کوچک هم می‌تواند باعث ایجاد وقفه در اجرای برنامه‌ها شود. ازاین‌رو، توسعه‌دهنده‌ها از IP شناور استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که برنامه‌های طراحی‌شده‌شان می‌توانند در هر سناریویی موفق عمل کنند. با آی‌پی رزرو‌شده مطمئن می‌شوید که زیرساخت دردسترس و پایدار با کمترین Downtime خواهید داشت.

آی‌پی شناور می‌تواند:

به‌عنوان متعادل‌کننده بار عمل کند.

با توزیع ورودی‌ها (ترافیک شبکه) به نودهای جایگزین (Node)، تعادل را میان نود‌ها و ترافیک‌های دریافت‌شده برقرار کند.

مانند پردازنده‌های کامپیوتری که فشار موجود را روی هسته‌های مختلف تقسیم می‌کنند، با IP شناور نیز بخشی از درخواست‌های دریافتی، بین چند سیستم مختلف تقسیم می شوند.

 آشنایی با Ailover و Switchover

Ailover و Switchover به‌معنی ارتباط از‌طریق یک لینک و نگه‌داری لینک دوم به‌عنوان جایگزین است؛ بنابراین، زمانی‌که لینک اول به‌دلایلی غیرفعال شود، می‌توان ازطریق لینک دوم اتصال را برقرار کرد. اگر یک سرور در یک دیتاسنتر از کار بیفتد، آی‌پی شناور می‌تواند به سرور جایگزین پیکربندی‌شده در سیستم اختصاص داده شود. تغییر برنامه‌ریزی‌نشده بین سرویس‌های شبکه به‌عنوان Failover شناخته می‌شود. درمقابل، تغییر برنامه‌ریزی‌شده از سیستم اولیه به سیستم ثانویه، عملیات Switchover نام دارد.

انعطاف‌پذیری درخورتوجه

از این آی‌پی‌ها در محیط‌های Failover و Switchover می‌توان استفاده کرد. برای، مثال می‌توانید در زمان ارتقای وب‌سایت یا اپلیکیشن با کمترین میزان قطعی از این نوع IP استفاده کنید. وقتی یکی از دستگاه‌ها را ارتقا می‌دهید، دستگاه بعدی ترافیک ورودی را دریافت خواهد کرد و پس از اتمام ارتقا، دوباره ترافیک به دستگاه‌ به‌روزشده منتقل می‌شود.

نمایش آی‌پی نهایی

درصورت وجود چندین سیستم به‌عنوان سرویس‌دهنده، تنها آی‌پی رزروشده به کاربر نهایی نمایش داده می‌شود و آدرس آی‌پی سروری که خدمات را ارائه می‌دهد، نمایش داده نخواهد شد.

 

چه زمانی باید از آی پی شناور استفاده کنیم؟

 

برای همه ی فعالان وب اتصال دائمی به اینترنت و فضای مجازی بسیار مهم است. اگر شما در حال مدیریت یک شبکه، برنامه و یا وب سرور هستید، اتصال همیشگی به سرور های فرستنده برای شما بسیار حیاتی می شود.

 گاهی خرابی و قفه در یک جای سرور ممکن است خسارت های بسیار به بار آورد و یا فعالیت های مهمی را مختل کند. در اینجا اتصال به یک IP شناور جواب کار شماست. توسعه دهندگان و غعالان وب به وسیله ی آی پی شناور از زیر ساخت های برنامه های طراحی شده خود اطمینان حاصل می کنند.

IP شناور به عنوان یک آدرس رزرو شده عمل می کند. توسط ای پی های شناور شما یک زیرساخت پایدار در دسترس دارید. آی پی شناور بار رودی به سمت سرورهای شما را متعادل می سازد و بار را به صورت یکسان توزیع می کند.

 همانطور که می دانید، اپلیکیشن های تحت وب و وب سایت شما توسط کاربران مختلف بازدید و استفاده می شود. بازدیدهای کاربران ورودی ترافیک وب سایت شما را تشکیل می دهد.به وسیله ی IP شناور میان ترافیک رودی شبکه ی شما و گره های گیرنده یک تعادل پایدار ایجاد می شود. تعادل میان ترافیک و گره ها یک زیرساخت پایدار برای وب سایت شما به وجود می اورد.

در واقع ای پی شناور شبیه سیستم یک کامپیوتر عمل می کند. سیستم کامپیوتر حجم مصرفی کار را بین هسته ها و پردازند ها ی خود توزیع می کند. به این وسیله تمامی بار ورودی بر دوش یک هسته نیست و کامپیوتر می تواند تا پایان کار یک تعادل بین هسته ها ایجاد کند. بنابراین IP شناور نیز ترافیک ورودی را بین گره های متناوب تقسیم می کند و به این وسیله سیستم پایداری را به وجود می آورد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping