GTmetrix چیست؟

GTmetrix
مقالات نرم افزار

GTmetrix چیست؟

GTmetrix با به‌روزرسانی‌های گوگل در سال‌های اخیر، فاکتورهایی مثل سرعت و دانلود صفحه اهمیت بیش‌تری در رتبه‌بندی سایت‌ها پیدا کرده‌اند. برای همین ارتقا و بهینه‌سازی سایت‌ها بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و پیشنهادهای گوناگونی برای آن ارایه می‌شود.

در همین راستا ابزارهای متفاوتی برای سنجش عملکرد وب‌سایت شما پدید آمده‌اند. یکی از بهترین ابزارهای سنجش عملکرد و کارایی وب سایت GTmetrix است. اگر نمی‌دانید که این سایت چگونه عمل می‌کند و گزارش آن را چگونه باید تحلیل کنید، جای نگرانی نیست. در ادامه این مقاله از تدریس24 به شکل کامل این موارد را بررسی می‌کنیم.

GTmetrix چیست؟

 

سرعت بارگذاری از عوامل مهم و تاثیرگذار در سئو سایت است. برای یافتن مشکلات مربوط به سرعت بارگذاری و رفع آن ها ابزارهای مختلفی وجود دارد که یکی از معروف ترین و پر مصرف ترین آن ها جی تی متریکس است که یکی از سرویس های دو شرکت بزرگ یاهو و گوگل است.

GTmetrix به صورت کاملا دقیق وب‌سایت را مورد بررسی قرار می دهد و تحلیل های دقیقی را در حوزه های مختلف ارائه می دهد.  اندازه‌گیری دقیق سرعت سایت یک عامل حیاتی برای سایت می‌باشد.

 اندازه‌‌گیری سرعت سایت باید چندین بار در زمان‌های مختلف انجام شود و میانگین نتایج گرفته شده است که سرعت واقعی سایت را نشان می‌دهد. به دلیل اینکه عملکرد وب سایت شما در طول روز با توجه به تعداد بازدید کننده ها و یا حتی استفاده از جعبه سرور در صورت مشترک بودن هاست تغییر خواهد کرد.

اگر چه سرعت واقعی بارگذاری نشان داده شده در ثانیه در طول یک روز (یا حتی یک هفته) ممکن است تغییر کند؛ اما GTMetrix  راهکارهای بسیار خوبی را برای چگونگی بالا رفتن سرعت وب سایت نشان می‌دهد که با گذشت زمان تغییر نخواهد کرد.

 اساس استفاده از GTMetrix  به صورت رایگان است و می‌توانید با مراجعه به سایت https://gtmetrix.com  ، آدرس سایت مورد نظرتان را وارد کنید و بر روی دکمه  Analyzeکلیک کنید تا عملیات بررسی سایت شروع شود.

GTmetrix
بخش های مختلف GTmetrix
 1. Performance scores

این بخش معیارهایی برای سنجش سرعت را ارائه می دهد و دارای دو بخش زیر است:

PageSpeed score :  نشان دهنده درصد بهینه بودن کدهای سایت است و هر چه میزان این درصد بالاتر باشد سایت شما بهینه تر است.

Yslow score  : این بخش هم درصدی را نشان می‌دهد که بر اساس ابزار و استانداردهای یاهو برای سرعت بارگذاری سایت است. اگر وب‌سایت شما در این قسمت دارای امتیاز مناسبی نیست، توصیه می کنیم با یک برنامه‌نویس حرفه‌ای در شرکت ایزی وب جهت بهینه‌سازی این مقادیر مشورت کنید تا بتوانید سرعت سایت تان را به حداکثر مقدار ممکن برسانید.

 1. Page Detail

Page Load Time  : این قسمت، زمان بارگذاری کامل سایت بر حسب ثانیه را نشان می‌دهد.

:  Total Page Size این قسمت حجم اصلی صفحه سایت که مورد بررسی قرار گرفته شده است را نشان می دهد.

Request  : این قسمت، تعداد GTmetrixدرخواست‌های ارسالی به سرور برای بارگذاری قسمت های مختلف سایت را نشان می دهد. هر چه تعداد درخواست‌ها میان سرور و مرورگر کمتر باشد، فشار کمتری به سرور وارد می شود. در نتیجه سرعت بارگذاری سایت افزایش می‌یابد.

 1. PageSpeed و  Yslow

GTmetrix این قسمت اطلاعات به دست آمده از بررسی سایت با الگوریتم گوگل و یاهو را نشان می دهد. نتایج این قسمت توصیه‌هایی را برای بهتر شدن سرعت سایت ارائه می دهد. به عبارت دیگر با دیدن این نتایج متوجه می‌شوید .

که چه عواملی باعث کندی و کاهش سرعت سایت تان شده است و می توانید آن ها را برطرف کنید. اصلاح این موارد در سئو سایت نقش مهمی دارد، به طور مثال Optomize image با ارائه راهکارهایی از شما می‌خواهد که حجم تصاویر سایت تان را بهینه کنید.

 1. Waterfall

این قسمت یکی از مفیدترین قسمت های ابزار GTMetrix برای بررسی میزان سرعت وبسایت است که به صورت چارت هایی نتایج زمان صرف شده برای بارگذاری منابع، تصاویر، استایل‌ها و غیره را نشان می‌دهد.

 1. Video

این قسمت، فایل‌های ویدئویی را از نظر سرعت و بهینه سازی سایت مورد بررسی قرار می‌دهد.

 1. History

این قسمت یکی از بهترین ویژگی‌هاست زیرا به شما اجازه می‌دهد نتایج تست های مختلف بر روی یک صفحه را در فواصل زمانی مختلف در قالب یک نمودار مشاهده کنید.

این قسمت اطلاعات به دست آمده از بررسی سایت با الگوریتم گوگل و یاهو را نشان می دهد. نتایج این قسمت توصیه‌هایی را برای بهتر شدن سرعت سایت ارائه می دهد. به عبارت دیگر با دیدن این نتایج متوجه می‌شوید .

امتیاز عملکرد GTmetrix چگونه محاسبه می‌شود؟

GTmetrix امتیاز عملکرد جی تی متریکس با شش معیار اصلی سنجیده می‌شود که تاثیر برابری با هم‌دیگر ندارند! یکی از مهم‌ترین عامل‌هایی که در امتیاز عملکرد وب‌سایت شما تاثیرگذار است، عملکرد بالا آمدن سایت است. این عامل با ۴۵درصد تاثیر در امتیاز عملکرد، شامل ۳ معیار اصلی است.

 • اولین تصویر محتوای سایت

GTmetrix این معیار با ۱۰درصد تاثیر اشاره به زمانی دارد که کاربر می‌تواند اولین تصویر از سایت را با محتوای کامل آن مشاهده کند. به عبارتی وقتی سایت به شکل کامل بالا می‌آید و محتوای آن دانلود می‌شود، زمان طول کشیده را FCP یا First Contentful Paint می‌نامیم. شبکه توزیع محتوا می‌تواند با قابلیت بهینه کردن و فشرده‌سازی تصاویر وب‌سایت به شما در ارتقا این نمره کمک کند.

 • شاخص سرعت

شاخص سرعت به اندازه‌گیری سرعت بالا آمدن سایت می‌پردازد و فریم به فریم بازه‌ی زمانی کامل شدن سایت را محاسبه می‌کند. هم‌چنین نشان می‌دهد که کامل شدن ظاهر سایت و به اصطلاح بالا آمدن آن چه سرعتی دارد. به عبارتی با محاسبه تفاوت میان فریم‌های مختلفی که در طول زمان از سایت شما ظاهر می‌شوند، نشان می‌دهد که سایت تا چه حد سریع بالا می‌آید.

 تفاوت شاخص سرعت با FCP در این است که به اندازه ورودی تصویر مرورگر بستگی دارد و کاری با اجرا شدن محتوا ندارد. تاثیر شاخص سرعت در امتیاز عملکرد نیز ده درصد است. استفاده از  CDN سرعت بارگذاری سایت را بهبود خواهد داد و شما می‌توانید با استفاده از این محصول، نمره‌ی بالایی در شاخص  سرعت دریافت کنید.

 • بزرگ‌ترین تصویر محتوای سایت

این معیار با تاثیر ۲۵ درصدی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در امتیاز عملکرد سایت است. این معیار با اندازه‌گیری زمان بارگیری بزرگ‌ترین محتوای صفحه سایت، در امتیاز عملکرد تاثیر می‌گذارد. به عبارتی این معیار نشان می‌دهد که چه زمانی طول می‌کشد تا کاربر بزرگ‌ترین محتوای سایت را بتواند روی صفحه ببیند.

 این معیار با عبارت LCP که مخفف Largest Contentful Point است، شناخته می‌شود. سه معیار بالا مرتبط با عملکرد بالا آمدن سایت بود که مجموعن با ۴۵ درصد تاثیرگذاری، بیش‌ترین اثر را روی امتیاز عملکرد سایت شما دارد. در ادامه معیارهای تعامل‌محور را با ۴۰ درصد تاثیر بررسی می‌کنیم.

 • زمان تعامل

در سایت GTmetrix معیار دیگری هم وجود دارد. این معیار که به شکل TTI Time to Interactive شناخته می‌شود، نشان‌دهنده‌ی زمانی است که بعد از FCP، صفحه قابل استفاده بوده و کاربر می‌تواند با صفحه ارتباط برقرار کند. برای مثال زمانی که طول می‌کشد تا صفحه به یک کلیک پاسخ دهد، به TTI وابسته است.

 روشن است که هرچه‌قدر زمان تعامل صفحه سریع‌تر باشد، برای کاربر خوشایندتر بوده و ارتباط بیش‌تری با سایت می‌گیرد. در مقابل اگر تاخیر در پاسخ‌دهی صفحه زیاد شود، کاربر ترجیح می‌دهد صفحه را ترک کند و تجربه‌ی کاربری نامناسبی برای او ایجاد می‌شود. این معیار ۱۰درصد در امتیاز عملکرد موثر است. شبکه توزیع محتوا (CDN) می‌توانید به آسانی به میلیون‌ها درخواست پاسخ دهد و باعث کاهش میزان لیتنسی یا تاخیر در پاسخ‌گویی شود.

 • مجموع زمان مسدودی

عامل مهم دیگر که سی درصد در امتیاز عملکرد شما موثر است، مجموع زمان مسدودی نامیده می‌شود. این معیار که با  TBT (Total Blocking Time) شناخته می‌شود، زمان‌هایی را که میان FCP و TTI مرورگر انجام هر پردازش ثانویه را مسدود می‌کند، اندازه‌گیری می‌نماید. توجه کنید که هر کار باید تا ۵۰ میلی‌ثانیه شکل پذیرد.

 اگر پردازش کار مربوطه بیش از ۵۰ میلی ثانیه زمان ببرد، یک کار طولانی (Long task) شمرده شده و زمان آن محاسبه می‌شود. مجموع آن را TBT یا مجموع زمان مسدودی می‌نامیم. در زمان‌های مسدودی، کاربر امکان تعامل با صفحه را نخواهد داشت و هر کلیک او، با تاخیر پاسخ می‌گیرد. به همین خاطر هرچه قدر مقدار TBT کم‌تر باشد، صفحه وب شما، بهینه‌تر است.

GTmetrix تا این‌جای کار دانستیم که چه معیارهایی تا ۸۵ درصد روی امتیاز عملکرد سایت شما موثر هستند. ۱۵ درصد باقی‌مانده مربوط می‌شود به پایداری عناصر ظاهری سایت. این مورد که با CLS شناخته می‌شود، جابه‌جایی‌های غیرمنتظره را بررسی می‌کند.

GTmetrix تا ببیند در هنگام بالا آمدن سایت، یکپارچگی و پایداری پدیدار شدن ظاهر سایت چگونه است. هر چه‌ مقدار CLS کم‌تر باشد، نشان می‌دهد که سایت شما به شکل منظم‌تری بارگیری شده و برای کاربر تجربه‌ی لذت‌بخش‌تری خواهد بود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping