Featured Snippet در گوگل چیست؟

Featured Snippet
مقالات نرم افزار های تحت وب

Featured Snippet در گوگل چیست؟

پاسخ برجسته یا featured snippet چیست. اگر جزو کاربران معمول موتور جستجوی گوگل هستید، احتمالاً متوجه شده‌اید که اطلاعات نمایش داده شده در صفحات نتایج موتور جستجوی آن (SERP) دائماً در حال تکامل هستند تا مأموریت گوگل یعنی «سازماندهی اطلاعات جهان و قابل دسترس و مفید بودن آن‌ها در سطح گسترده و جهانی» را به تحقق برسانند.

ویژگی‌هایی مانند گراف‌های دانش، جعبه‌های مردم همچنین می‌پرسند وfeatured snippet ، چهره استراتژی سئو را تغییر داده‌اند.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

featured snippet چیست؟

 

گوگل، Featured snippet را در سال ۲۰۱۴ معرفی کرد و این ویژگی از آن زمان تاکنون به عنوان یکی از موارد مهم در زمینه سئو شناخته می‌شود. اگر همچنان محتوای خود را با به‌کارگیری Featured snippet بهینه‌سازی نکرده‌اید، ممکن است ترافیک وب‌سایت شما به میزان قابل توجهی از دست برود.

درواقع Featured snippet یا پاسخ ویژه گوگل، نتایج جستجوی انتخاب شده‌ای هستند که در بالای نتایج ارگانیک و زیر تبلیغات ظاهر می‌شوند. آن‌ها شامل یک متن توصیفی هستند که به اعتقاد گوگل به کاربران کمک می‌کند با سهولت بیشتری آنچه را که می‌خواهند کشف کنند

. Featured snippet معمولاً بدون نیاز به کلیک کاربر در وب‌سایت، مستقیماً به جستجو در SERP می‌پردازد. همچنین ممکن است شنیده باشید که featured snippet  به عنوان «موقعیت صفر» نیز نامیده می‌شود زیرا آن‌ها در بالای اولین موقعیت ارگانیک ظاهر می‌شوند. همچنین گاهی اوقات به آن‌ها «جعبه پاسخ» نیز می‌گویند، زیرا اطلاعات در داخل یک جعبه نمایش داده می‌شود.

برای برطرف کردن افزایش جستجوهای صوتی و موبایلی، featured snippet­ها به صورت جزئی عرضه شده‌اند. ترافیک جستجوی موبایل از ترافیک جستجوی دسکتاپ پیشی گرفته است و افراد بیشتری در دستگاه‌های تلفن همراه خود درخواست‌های صوتی ارائه می‌دهند. گوگل تشخیص داد که featured  snippet  برای این کاربران مفیدتر از مدل سنتی خود با ده پیوند آبی است.

Featured Snippet

 

 

featured snippet از کجا برداشت می‌شود؟

 

چگونه می‌توان برای یک featured snippet رتبه‌بندی کرد؟ اصول سئوی خوب هنوز هم کاربرد دارد. بنابراین باید محتوای با کیفیت بالا ایجاد کرده، محتوای خود را برای کلمات کلیدی مناسب بهینه‌سازی نموده، از وب‌سایت‌های دیگر که اعتبار دامنه آن‌ها بالا است بک لینک بگیرید و تجربه کاربری خوبی را ارائه دهید.

تحقیقات انجام شده توسط Ahrefs نشان می‌دهد که ۹۹.۵۸٪ از پاسخ­های ویژه گوگل از صفحاتی است که قبلاً در ۱۰ نتیجه برتر جستجو قرار گرفته­اند. اما این صفحات لزوماً در موقعیت شماره یک رتبه‌بندی نمی‌شوند.

طبق گزارشات STAT، هفتاد درصد featured snippet از صفحات خارج از اولین موقعیت ارگانیک حاصل می‌شوند. این بدان معناست که با داشتن یک استراتژی featured snippet که به خوبی اجرا شده است، می‌توانید از رقیبان خود پیشی گرفته و وب‌سایت‌تان را در SERP بالاتر ببرید.

 

چگونه در پاسخ برجسته گوگل حضور پیدا کنیم؟

 

با رعایت و پیمودن مراحل زیر می‌توانید در پاسخ برجسته گوگل حضور پیدا کنید:

تحقیق در مورد کلمات کلیدی را شروع کنید

درست مانند زمانی که محتوای خود را برای نتایج جستجوی ارگانیک بهینه می‌کنید، برای قرارگیری در Featured snippet  نیز با کلمات کلیدی مناسب شروع کنید Google Trends .ابزاری عالی برای کشف پرطرفدارترین کوئری‌های جستجوی است.

علاوه براین، می‌توانید نگاهی به کوئری‌های مهمترین وب‌سایت در زمینه کسب‌وکار خود در Google Search Console بپردازید تا از نوع اطلاعاتی که مخاطب شما به دنبال آن است، ایده‌ای کسب کنید.

از کلمات کلیدی دم‌بلند (Long Tail) استفاده کنید

اکثر ­featured snippet­ها توسط کلمات کلیدی دنباله‌دار ایجاد می‌شوند. در حقیقت هرچه تعداد کلمات یک سرچ کوئری بیشتر باشد، احتمال تولید featured snippet نیز بیشتر است. به عنوان مثال؛ اگر «SEO» را جستجو کنید احتمالاً راهنمای Moz’s Beginner’s SEO در بالای صفحه و سپس نتایج ارگانیک از وب‌سایت‌های بسیار معتبر دیگر مانند Search Engine Land، Wikipedia و Google را مشاهده خواهید کرد.

 اما اگر SEO» چگونه کار می‌کند» را جستجو کنید، یک featured snippet از مقاله Lyfe Marketing، یک شرکت بازاریابی دیجیتال مستقر در Atlanta را مشاهده خواهید کرد.Lyfe Marketing در بهینه‌سازی محتوای خود برای این سرچ کوئری‌های دم‌بلند، به قدری عملکرد خوبی داشته که توانسته‌ بالاتر از وب‌سایت‌هایی مانند Moz و Search Engine Journal ظاهر شود.

بر روی کوئری‌های مبتنی بر سوال تمرکز کنید

هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای برداشت featured snippet، بر روی سرچ کوئری‌هایی که قالب سوالی دارند تمرکز کنید. بسیاری از کاربران سوالات را کامل در کوئری‌های جستجو تایپ می‌کنند و شناسایی و پاسخ به این کوئری‌ها آسان است. برای شناسایی لیستی از سوالات مرتبط با موضوع‌تان از ابزارهای کلمه کلیدی مانند Answer the Public استفاده کنید.

به کادر People also Ask مراجعه کنید

یکی دیگر از نتایج SERP که با تکه‌های برجسته ارتباط نزدیک دارد، کادر People also Ask (PAA) است.

جعبه‌های PAA اولین بار در سال ۲۰۱۵ ظاهر شدند و اکنون از طریق پاسخ برجسته گوگل در ۹۳.۸٪ از  SERP‌ها نشان داده می‌شوند. این جعبه‌ها می‌توانند بینش فوق العاده‌ای درباره نوع اطلاعاتی که افراد در جستجوی آن‌ها هستند، ارائه دهند.

 جعبه‌های PAA ممکن است در مکان‌های مختلف در صفحه نتایج ظاهر شوند. گاهی اوقات زیر در اولین نتیجه ارگانیک قرار می‌گیرند و گاهی اوقات پایین‌تر هستند. این کادرها، سایر سوالات مرتبط با کوئری‌های اولیه را نشان می‌دهند.

رقابت را بررسی کنید

زمانی را صرف مرور نتایجی کنید که برای هر featured snippet و جعبه PAA نشان داده می‌شود. ببینید آیا می‌توانید با محتوای خود کار بهتری انجام دهید؟ ممکن است متوجه شوید که یک پاسخ برجسته گوگل لزوماً شامل جامع‌ترین محتواها نیست و آن دسته از محتواهایی را در خود جای می‌دهد که بهترین پاسخگویی را برای سرچ کوئری‌ها ارائه می‌دهند.

 بنابراین برای برداشت Featured Snippet به دنبال فرصت‌هایی باشید که بتوانید با محتواهایی دقیق­تر و لیستی جامع­تر، بینش بیشتری از صنعت یا سایر ارزش‌های اضافی ارائه دهید.

در محتواهای خود به سوالات پاسخ دهید

در آخر، از جعبه‌های Google Trends، پاسخ عمومی و کادرهای افراد همچنین می‌پرسند، لیست سوالات موضوع­تان را شناسایی کرده و محتوایی بنویسید که به این سوالات پاسخ دهد. با توجه به یافته‌های شما، ممکن است نیاز به ایجاد محتوای جدید و یا بهینه‌سازی محتوای موجود در سایت‌تان باشد.

 اگر از قبل در وب‌سایت خود محتوای مرتبط با این موضوع دارید، با چند به روزرسانی ساده می‌توانید فرصتی در رتبه‌بندی برای یک featured snippet یا جعبه PAA بدست آورید.

محتوای کاملاً ساختاریافته ایجاد کنید

گوگل عاشق محتوای ساختاریافته است. حتی اگر این قالب و متن این محتوا شامل یک لیست، یک نمودار مقایسه یا ردیفی از مراحل شماره‌گذاری شده باشد .پاسخ برجسته گوگل اغلب لیستی از آیتم‌ها، مواد تشکیل‌دهنده برای دستورالعمل یا تعداد مراحل انجام کار را نشان می‌دهد.

محتوایی با رویکرد پرسش و پاسخ، پستی کاملاً ساختاریافته در قالب خوانایی آسان ایجاد می‌کند که ممکن است به افزایش ماندگاری خواننده نیز کمک کند. وقتی در محتوای خود به سوالات پاسخ می‌دهید، صادق و قابل اطمینان باشید. در صورت امکان اعداد و ارقام مفید را وارد کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping