Core Web Vitals چیست؟

Core Web Vitals
مقالات

Core Web Vitals چیست؟

Core Web Vitals هرچه تاکید گوگل بر اهمیت تجربه کاربری در رتبه‌بندی سایت‌ها بیشتر می‌شود، نگرانی وب‌مسترها برای توجه به آن هم افزایش می‌یابد. اما از آنجا که تجربه کاربری موضوعی کیفی به نظر می‌رسد، ممکن است کار کردن روی آن چندان ساده نباشد، به خصوص وقتی پای مقایسه با دیگر سایت‌ها و رقبا وسط بیاید.

پابه‌پای این نگرانی‌ها گوگل هم بیکار ننشسته و راهی برای کمی کردن تجربه کاربری ارائه کرده است. Core Web Vitals یا هسته حیاتی وب، این راه حل گوگل بود که در قالب چند پارامتر قابل اندازه‌گیری ارائه شد. در این مقاله از تدریس24 به بررسی هسته حیاتی گوگل پرداخته‌ایم. اگر شما هم می‌خواهید بدانید Core Web Vitals چیست، با ما همراه باشید.

 

Core Web Vitals چیست؟

 

برای آنکه بدانید Core Web Vitals چیست، ابتدا باید اهمیت تجربه کاربری سایت‌ها را نزد گوگل، یادآوری کنیم. در سال‌های اخیر گوگل بیشتر از هر چیز به تجربه کاربران از جستجو در آن اهمیت داده و بر همین اساس، رتبه سایت‌ها در نتایج جستجو را تعیین می‌کند. آنچه برای گوگل اهمیت دارد، رضایت کاربران از نتایجی است که برای جستجو درباره موضوعات مختلف بدست می‌آورند.

Core Web Vitals درواقع معیارهایی هستند که گوگل برای اندازه‌گیری تجربه کاربران از حضور در یک صفحه معرفی کرد. این معیارها معرفی شدند تا وبمسترها بتوانند بر اساس آنها به بهینه‌سازی صفحات سایت بر اساس ارتقا تجربه کاربری بپردازند. البته بهبود این معیارها تنها باعث ارتقا رتبه در نتایج جستجوی گوگل نمی‌شود بلکه واقعاً رضایت کاربران بیشتری را از حضور در وب‌سایت شما ایجاد کرده و در نهایت می‌تواند باعث افزایش فروش شما شود.

Core Web Vitals سه پارامتر مشخص را برای اندازه‌گیری مهم‌ترین بخش‌های تجربه کاربری در نظر گرفته است. این پارامترها شامل موارد زیر است:

LCP که نمایانگر عملکرد بارگذاری صفحه است؛

FID که نشان‌دهنده میزان راحتی در تعامل برقرار کردن با صفحه است؛

CLS هم بیانگر ثبات تصویری صفحه از چشم کاربر است.

Core Web Vitals
معیارهای Core Web Vitals چیست؟

 

اول از همه باید بدانید که منبع این سیگنال ها، مرورگر کروم است. این یعنی گوگل رفتار کاربران را از طریق مرورگر کروم بررسی کرده و طبق آن، این معیارها را میسنجد. اما معیارها کدامند؟ به طور کلی Core Web Vitals در حال حاضر شامل این 3 دسته معیار است:

LCP

FID

CLS

در ادامه مقاله همه اینها را به شما توضیح داده و سپس به شما خواهم گفت که چطور میتوانید هر کدام از این معیارها را در سایت خودتان بسنجید.

نکته: الان روی صحبت من خود Core Web Vitals است نه گزینه Core Web Vitals در سرچ کنسول! بنابراین در سرچ کنسول به دنبال این گزینه هایی که پایین تر به شما توضیح میدهم نباشید. بعد از توضیح آنها به سراغ سرچ کنسول هم رفته و جزئیات بخش CWV را نشان تان میدهم.

 

معیارهای Core Web Vitals و روش‌های بهبود

 

تا اینجای کار به بررسی اینکه Core Web Vitals چیست و چگونه می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد، پرداختیم. بد نیست در این قسمت نگاهی موشکافانه‌تر به معیارهای آن بیندازیم و راه‌حل‌هایی برای ارتقا آنها ارائه دهیم.

LCP :LCP مخفف عبارت Largest Contentful Paint بوده و زمان لازم برای بارگذاری بزرگترین بخش محتوای صفحه را اندازه می‌گیرد. البته همه بخش‌های محتوایی صفحه مدنظر این پارامتر نیست، بلکه محتواهایی را که در برابر دید کاربران قرار دارد، منظور می‌کند. چیزی که برای این پارامتر مهم است، مدت زمان انتظار برای نمایش کامل محتوای بالای صفحه است تا کاربر بتواند اطلاعات موردنیاز را از صفحه دریافت کند.

هرچه میزان LCP کمتر باشد، کاربران سریع‌تر به اطلاعات موردنیازشان دست خواهند یافت و رضایت بیشتری پیدا می‌کنند. طبق استانداردهای گوگل مقدار مناسب برای LCP کمتر از 2.5 ثانیه است. مقادیر بین 2.5 تا 4 ثانیه قابل قبول در نظر گرفته شده‌اند، اما نیاز به بهبود دارند و مقادیر بیشتر از 4 ثانیه مورد قبول گوگل نیستند. برای بهبود LCP می‌توانید راهکارهای زیر را در نظر داشته باشید:

استفاده از هاست پرقدرت و سریع

استفاده از cdn

فعال کردن lazyloading برای عکس‌های سایت

حذف کدهای غیرضروری سایت

کم کردن مقدار Css‌ها

کاهش حجم تصاویر و ویدئوهای صفحات

FID :FID مخفف عبارتFirst Input Delay بوده و سرعت پاسخگویی صفحه را نشان می‌دهد. هر بار که کاربر یک تعامل با صفحه برقرار می‌کند (مثلاً روی لینکی کلیک می‌کند)، مدت زمانی طول می‌کشد تا سایت پاسخ مناسب را به کاربر بدهد. طول این مدت به عنوان FID در نظر گرفته می‌شود. هرچه این مقدار کمتر باشد یعنی سرعت پاسخ‌گویی سایت بیشتر است و می‌تواند رضایت بیشتری از کاربران بدست آورد.

استاندارد گوگل برای مقدار FID زیر 100 میلی ثانیه است، اما مقادیر بین 100 تا 300 میلی ثانیه را هم قابل قبول می‌داند. مقادیر بالای 300 میلی ثانیه اما توسط گوگل رتبه خوبی نخواهند گرفت و باید حتماً برای آن فکری کنید. معمولاً از روش‌های زیر می‌توانید مقدار FID صفحات سایت‌تان را بهبود دهید:

اسکریپت‌های جاوا را کم کنید: با وجود اسکریپت‌های جاوا روی سایت، امکان برقراری تعامل کاربر با سایت تقریباً از بین می‌رود.

اسکریپت‌های اضافی را حذف کنید: اسکریپت برخی برنامه‌ها مثل آنالیتیکس، درست در زمان ایجاد تعامل بین کاربر و سایت فعال می‌شوند و در نتیجه سرعت پاسخگویی سایت را پایین می‌آورند. اگر می‌خواهید FID سایت‌تان کم شود، بهتر است از این نوع اسکریپت‌ها روی سایت استفاده نکنید یا آنها را کاهش دهید.

امکان cache اطلاعات روی سیستم کاربر را فعال کنید: با استفاده از این قابلیت برخی عناصر سایت روی مرورگر کاربر ذخیره شده و با هر بار ورود به سایت دیگر نیازی به بارگذاری آنها نیست. بدین ترتیب سرعت پاسخگویی سایت هم بیشتر می‌شود.

CLS :CLS هم مخفف عبارت Cumulative Layout Shift است و میزان ثبات تصویری صفحه را اندازه‌گیری می‌کند. احتمالاً در گذشته با صفحاتی روبرو شده بودید که مدت زمان زیادی برای بارگذاری کامل نیاز داشتند. اگر در ابتدای باز کردن این صفحات قصد کلیک روی یک لینک داشته باشید، ممکن است ناگهان عناصر صفحه جابه‌جا شوند و اشتباه روی یک لینک دیگر کلیک کنید. گوگل با ارائه CLS به عنوان یکی از پارامترهای هسته حیاتی وب نشان داد با چنین سایت‌هایی اصلاً رابطه خوبی ندارد.

گوگل مقادیر زیر 0.1 را برای CLS مناسب و تا مقدار 0.25 را هم برای آن قابل قبول می‌داند، اما مقادیر بیشتر نامناسب به حساب می‌آیند و باید آن را بهبود دهید. برای این کار می‌توانید انجام توصیه‌های زیر را در پیش گیرید:

تصاویر و دیگر محتواهای رسانه‌ای سایت را در اندازه استاندارد خودشان به کار ببرید تا مرورگر سیستم کاربر بداند چه بخشی از صفحه را به آن اختصاص دهد. این کار از جابه‌جایی ناگهانی تصاویر جلوگیری می‌کند.

تبلیغات سایت را در محل استاندارد آن‌ها استفاده کنید.

از نمایش بنرها یا پاپ‌آپ‌ها در ابتدای بارگذاری صفحه خودداری کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه