AMP چیست؟

AMP
مقالات نرم افزار های تحت وب

AMP چیست؟

AMP چیست؟ آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده که یک وب‌سایت را در موبایل خود باز کرده باشید و احساس کنید که باز شدن آن خیلی طول می‌کشد؟ آیا حوصله‌تان سر می‌رود؟ آیا طاقتان طاق می‌شود و عطای باز کردن آن سایت را به لقایش می‌بخشید؟ خبر خوب اینکه اگر همه از چیزی موسوم به AMP در سایت‌های خود استفاده کنند دیگر هیچ کس با چنین مسئله‌ای روبرو نخواهد شد. اما این به اصطلاح «AMP» چیست؟

اگر شما هم برای خودتان یا کسب‌وکارتان یک وب‌سایت دارید باید در رابطه با AMP اطلاعات کافی و وافی داشته باشید و برای استفاده از آن برنامه‌ریزی کنید. این مقاله از تدریس24 راهنمای شما در این مسیر خواهد بود.

AMP چیست؟

AMP چیست؟ مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages به معنی «صفحات موبایلی شتاب‌یافته یا پرشتاب» است. AMP در واقع یک استاندارد کدنویسی برای وب‌سایت‌ها محسوب می‌شود و اساساً یک نسخه خلاصه شده از HTML است. طراحی AMP با هدف حذف کدهای سنگینی که مانع نمایش سریع وب‌سایت می‌شوند انجام شده تا صفحات اینترنتی با سرعت هر چه بیشتری برای کاربر نمایش داده شوند.

به زبان ساده، AMP روشی برای سبک‌تر کردن صفحات وب‌سایت شما با حفظ سبک و سیاق ظاهری آن‌هاست تا با سرعت بیشتری در گوشی‌های هوشمند مخاطبانتان ظاهر شوند.

AMP برای اولین بار در سال 2015 میلادی و در هنگامی معرفی شد که بخش اعظم کاربران اینترنت به جای استفاده از رایانه‌های خود به جستجو از طریق تلفن‌های همراهشان روی آورده بودند.

AMP چیست؟ گوگل در آن زمان به این نتیجه رسیده بود که سرعت سایت‌ها برای موبایل واقعاً کند است. این وضعیت نه برای گوگل، نه برای وب‌سایت‌ها و نه برای کاربران اینترنت ایدآل نبود؛ بنابراین باید راه چاره‌ای پیدا می‌شد. این راهکار، پروژه‌ای به نام AMP بود.

AMP چیست؟
AMP چگونه سرعت وب‌سایت‌ها را افزایش می‌دهد؟

AMP چیست؟هدف از آغاز به کار پروژه AMP، هرچه سریع‌تر شدن بارگذاری وب‌سایت‌ها در گوشی‌های موبایل بود. این هدف از طریق حذف هر چیزی که باعث کندی وب‌سایت شده برآورده می‌شود.

AMP چیست؟مواردی مانند افزونه‌های مختلف، تصاویر حجیم و صفحات چندگانه در کنار جاوا اسکریپت و سایر انواع اسکریپت‌های مشابه باعث کند شدن سرعت بارگذاری صفحه می‌شوند. حذف یا خلاصه‌سازی چنین مواردی باعث مختصر و مفیدتر شدن زیرساخت صفحه و لذا بارگذاری سریع‌تر آن خواهد شد.

بر طبق نتایج بررسی‌هایی که در پروژه AMP انجام گرفته، بارگذاری حدود 70 درصد صفحات معمولی چیزی بین 7 تا 10 ثانیه طول می‌کشد؛ اما این رقم برای صفحات AMP تنها یک ثانیه است.

توجه داشته باشید که زمان بارگذاری صفحه برای وب‌سایت‌های مرتبط با کسب‌وکار اهمیت ویژه‌ای دارد. آمار نظرسنجی‌های مختلف نشان می‌دهد که 47 درصد از مشتریان انتظار دارند که صفحه مورد نظرشان در عرض دو ثانیه یا کمتر نمایش داده شود و 40 درصد آن‌ها در صورتی که زمان بارگذاری یک صفحه از سه ثانیه بیشتر شود منتظر نمی‌مانند و از مشاهده آن وب‌سایت صرف نظر می‌کنند.

مزایای استفاده از AMP

AMP چیست؟حالا که با این پلتفرم بیشتر آشنا شدید، می‌خواهیم مزایای آن را با هم بررسی کنیم. همان‌طور که می‌دانید رابطۀ مستقیمی میان سرعت سایت، میزان بازدید از صفحه و رتبه‌بندی سایت در موتور جستجو وجود دارد. از طرفی هرچقدر زمان بارگذاری صفحۀ وب کوتاه‌تر باشد، کاربر صفحات بیشتری از سایت شما را خواهد دید و از بانس‌ریت (Bounce Rate) شما تا حد زیادی کاسته می‌شود. AMP مزایای زیادی دارد اما ما در این‌جا به صورت خلاصه به پنج مورد اصلی اشاره می‌کنیم. با استفاده از امپ شما می‌توانید:

AMP چیست؟سرعت لود را بالا ببرید: بگذارید خیالتان را راحت کنم! هیچ‌کس از جستجو در سایتی با سرعت پایین لذت نمی‌برد. هرچقدر هم که مطالب یک سایت مفید باشند، کاربر تا ابد برای خواندن‌شان منتظر نمی‌ماند و سراغ سایت‌های دیگر می‌رود. کند بودن سایت نرخ تبدیل کسب‌وکار شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. AMP سرعت بارگذاری سایت شما را در گوشی موبایل و تبلت به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

نمود خود را در موبایل افزایش دهید: گوگل صفحات AMP را جزء نتایج ارگانیک دسته‌بندی می‌کند. این نتایج با علامتی به شکل صاعقه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید مشخص می‌شوند. واضح است که هر چقدر وب‌سایت بیشتر جلب توجه کند، کلیک بالاتری دریافت خواهد کرد.

رتبه‌بندی سایت را بهبود ببخشید: در چند سال اخیر گوگل سرعت لود سایت در گوشی‌های موبایل را جزء فاکتورهای رتبه‌بندی سایت قرار داده است و حتما می‌دانید که رابطۀ تنگاتنگی بین رتبه‌بندی سایت و نرخ تبدیل وجود دارد. هرچقدر کاربر از سایت و سرعت آن رضایت بیشتری داشته باشد، احتمال اینکه ثبت‌نام کند یا محصولی از شما بخرد بیشتر است.

AMP چیست؟تبلیغات را با انعطاف بیشتری نمایش دهید: در اکثر موارد، هدف از راه‌اندازی وب‌سایت، کسب درآمد از طریق تبلیغات است. احتمالا وب‌سایت‌هایی را به خاطر بیاورید که به محض ورود به آن‌ها با تبلیغات در سایزها و طرح‌های مختلف بمباران می‌شوید. تصور کنید اگر با گوشی موبایل‌تان در حال وب‌‌گردی باشید چقدر شرایط سخت‌تر می‌شود. بگذارید حدس بزنم؛ اولین واکنش‌تان به این موضوع فشار دادن کلید back و خارج شدن از وب‌سایت است. AMP این مشکل را حل می‌کند. صفحات بهینه شده با این پلتفرم، نمایش تبلیغات را به حداقل می‌رساند یا نوع نمایش آن‌ها را تغییر می‌دهد تا با نیاز کاربر سازگار باشد.

کاربر سایت را به راحتی track کنید: اینکه ترافیک سایت را به سمت صفحات موبایلی هدایت کنید خوب است، اما کافی نیست. شما باید مشخص کنید کاربر از کجا وارد سایت شما شده است، از کدام صفحات بازدید کرده، چه مدت در سایت شما باقی مانده است و به اصطلاح کاربر را track کنید. AMP ابزاری برای تحلیل این داده‌ها به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید نرخ کلیک، نرخ تبدیل، تعداد بازدیدکننده‌ها، بازدیدکننده‌های جدید یا قدیمی و اطلاعات بیشتری را از این ابزار دریافت کنید.

AMP گوگل چگونه کار می‌کند؟

پروژۀ AMP از سه بخش تشکیل شده است:

AMP چیست؟AMP HTML: همان HTML استاندارد است که ویژگی‌های خاص AMP را یک جا جمع‌آوری کرده است. بیشتر تگ‌هایش مشابه HTML استاندارد است اما برخی تگ‌های آن تغییر کرده تا با اجزاء AMP سازگار باشند. این عناصر خاص در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که استفاده از الگوهای متداول برای کاربر ساده است.

AMP Java Script: جاوا اسکریپت در AMP کمی متفاوت است. این پلتفرم کتابخانۀ جاوا اسکریپت مخصوص خودش را دارد و از اجرای کدهای غیرضروری جاوا اسکریپت خودداری می‌کند. فیلتر کردن بعضی کدها و کم شدن تعداد آن‌ها باعث افزایش سرعت در صفحات موبایلی پرشتاب شده است. این ویژگی محدودیت‌هایی نیز به همراه دارد که به آن می‌پردازیم.

Google AMP Cache: یک شبکۀ دلیوری بر پایۀ پروکسی است و برای توزیع اسناد معتبر AMP استفاده می‌شود. هنگام استفاده از این کَش، اسناد مربوطه با تمام فایل‌های جاوا اسکریپت و عکس‌ها، از منبعی لود می‌شوند که برای کارایی بهتر از HTTP 2.0 استفاده می‌کند. در کنار حافظۀ کَش، یک سیستم اعتبارسنجی وجود دارد که تأیید می‌کند آیا یک صفحه، بدون اینکه به منابع خارجی وابسته باشد، کار می‌کند یا نه.

وبینار مارکتینگ این مقاله از تدریس24 به عنوان پست مهمان از سوی مانوئل اوهانجانیانس از بنیان‌گذاران پلتفرم ایسمینار است که در حوزه وبینار فعالیت می‌کند. در این مطلب درباره اینکه وبینار مارکتینگ چیست و نکات مهمی در باب شروع آن می‌خوانید.

 

وبینار مارکتینگ چیست؟

 

ایمیل مارکتینگ، بازاریابی شبکه اجتماعی و… از انواع مختلف ابزارها و روش‌های بازاریابی هستند. در کنار تمام این روش‌های بازاریابی، می‌توانید از برگزاری رویداد برای بازاریابی محصولات و خدمات خود استفاده کنید که به اصطلاح به آن ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادی می گویند. بازاریابی رویدادی یکی از بهترین روش‌های موثر در جذب مشتریان هدف در سال‌های اخیر است. رفته‌ رفته با پیشرفت تکنولوژی، این نوع بازاریابی در رویداد‌های غیرحضوری مثل پخش زنده اینستاگرام و وبینار بیشتر استفاده می‌شود.

وبینار (Webinar) یا  Web-based seminar به کلاس، دوره، سمینار یا هر رویداد آنلاینی گفته می‌شود که در محیط وب و با استفاده از اینترنت به صورت کاملا آنلاین، زنده، تعاملی و دو طرفه در یک زمان مشخص برگزار بشود.

وبینار مارکتینگ یا بازاریابی با استفاده از سمینارهای آنلاین یا همان وبینارها، روشی از بازاریابی است که از طریق آن می‌توانید به مشتریان بالقوه خود در همه جای دنیا بدون محدودیت جغرافیایی و به راحتی دسترسی بدهید و مزایا و فواید محصولات خود را به آن‌ها مستقیم یا غیرمستقیم معرفی کنید.

آماری که در سال 2018 منتشر شده است تاییدی بر این ادعاست که نشان می‎‌دهد بیش از 36 درصد از بازاریابی‌های محتوایی، از فرمت وبینار برای انتشار محتوای خود برای دستیابی به اهداف محتوا مارکتینگ استفاده می‌کنند.

همچنین انیستیتو بازاریابی محتوا در سال 2016 در گزارشی به بررسی نرخ تبدیل و مشارکت کاربران در یک وبینار پرداخته که براساس آن، از هر 100 نفری که در یک وبینار شرکت می‌‌کنند، 40 نفر از آنها توجه‌شان به محصولی که در وبینار به آن اشاره شده است جلب می‌شود و بین 20 تا 30 درصد از این افراد، برای خرید ترغیب می شوند و در نهایت 2 تا 5 درصد از آنها محصول مورد نظر را می‌خرند!

براساس بررسی که سایت ایسمینار در سال 2018 انجام داده است، برگزاری یک وبینار تا 80 درصد باعث کاهش هزینه برگزاری یک رویداد حضوری و تا 50 درصد منجر به کاهش هزینه برگزاری یک رویداد آفلاین (مجازی) می‌شود.

وبینار مارکتینگ

 

نکات مهم در وبینار مارکتینگ

 

حتما پیش از تعریف و برگزاری وبینار جدید با هدف بازاریابی به روش وبینار مارکتینگ، به نکات زیر دقت کنید:

 1. موضوع و عنوان جذاب برای وبینارتان انتخاب کنید.

پیش از انجام هر کاری باید متناسب با کاربران فضای مجازی موضوع مناسبی برای وبینار انتخاب کنید. ممکن است موضوع شما جذاب باشد، اما مخاطبان شما افراد مسن یا کم‌سوادی باشند که از کار با تکنولوژی فرار می‌کنند. بهتر است موضوعات وبینار شما مناسب نوجوانان، جوانان و بزرگسالان باشد.

سعی کنید یک عنوان مناسب برای وبینارتان انتخاب کنید. عنوان وبینار باید به طور مشخص موضوعی که می‌خواهید درباره آن صحبت کنید را مطرح کند و در عین حال به قدری جذاب باشد که فرد با نگاه اول تصمیم بگیرد که بر روی دکمه ثبت نام در وبینار کلیک کند.

 1. در وبینار فقط درباره خودتان صحبت نکنید.

هدف شما از برگزاری وبینار نباید فقط فروش باشد و نباید فقط در مورد محصولات خودتان صحبت کنید، چون تجربه نشان داده است که اگر مدام بگویید “این محصول من است بیایید بخرید …”، خیلی از افرادی که حتی به محصول شما نیاز داشته باشند به خاطر حس منفی که به آن‌ها دست می‌دهد، خریدشان را به تعویق می‌اندازند و یا حتی ممکن است از خرید منصرف شوند.

در وبینار به آموزش مسائل مرتبط با حوزه‌کاری­‌تان بپردازید و تجربیات و دانشی که در این حوزه دارید را با شرکت‌کنندگان در وبینار به اشتراک بگذارید. سعی کنید احساس نیاز به خدمت یا محصول‌تان را در افراد شرکت‌کننده ایجاد کنید و مشکلی را مطرح کنید که راه حل آن می‌تواند محصول یا خدمت شما باشد.

 1. شرکت‌کنندگان در وبینار را به حال خود رها نکنید.

برای شرکت‌کنندگان وبینار می‌توانید یک تخفیف اختصاصی ویژه تعریف کنید که با استفاده از آن بتوانند محصولات یا خدماتی را از شما دریافت کنند. یکی دیگر از مزیت‌های وبینار این است که شما می‌توانید آدرس صفحات سایت‌تان را با افراد حاضر در وبینار به اشتراک بگذارید.

پس بهتر است از این امکان استفاده کنید و در پایان ارائه‌تان لینک صفحه فرود یا آدرس بخشی از وب‌سایت‌تان را که می‌خواهید شرکت کنندگان وبینار به آن صفحه مراجعه کنند را در وبینار قرار دهید و یک اقدام به عمل (CTA) خوب برای آن تعریف کنید. با این کار مخاطبان وبینارتان می‌توانند مشتری شما شوند.

 

مزایای استفاده از وبینار مارکتینگ

 

وبینار مارکتینگ نسبت به سمینارهای حضوری و رویدادهای آفلاین، مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • هزینه برگزاری سمینارهای آنلاین نسبت به دوره‌ها و جلسات حضوری تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد.
 • هزینه وبینار مارکتینگ نسبت به رویدادهای آفلاین تا ۵۰ درصد کمتر می‌شود.
 • محدودیت جغرافیایی در ارائه وبینار مارکتینگ وجود ندارد و مخاطبین از سرتاسر جهان می‌توانند در آن شرکت کنند.
 • امکان برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه، بالفعل و صاحبان بیزینس‌های مرتبط وجود دارد.
 • با تشریح ویژگی‌ها و مزایای استفاده از محصولات نسبت به سایر رقبا، نام برند شما در ذهن مخاطب تثبیت می‌شود و آگاهی و شناخت بیشتری به دست می‌آید.
 • به‌دست آوردن Lead (سرنخ) با استفاده از تکمیل فرم شرکت در وبینار توسط مشتریان
 • امکان ذخیره‌سازی وبینار و اشتراک‌گذاری آن با کاربران برای مرور مجدد
 • امکان تعامل و پرسش و پاسخ کاربران با صاحبان کسب‌وکار فراهم است.
 • شناخت هر چه بیشتر نیاز و ترجیحات مشتریان و تلاش در جهت رفع آن‌ها از طریق برقراری ارتباط دو طرفه
 • ایجاد یک زنجیره ارتباطی با گرفتن اطلاعات تماس از شرکت‌کنندگان
 • تبدیل کاربران به مشتری و در نتیجه افزایش فروش

 

 

چرا باید از وبینار مارکتینگ استفاده کرد؟

 

اما شاید با این سوال مواجه شوید که با توجه به تنوع روش‌های بازاریابی در دنیای امروز، اهمیت برگزاری وبینار مارکتینگ چیست؟ اولین و مهم‌ترین دلیل، مقرون به صرفه بودن آن است. برگزاری دوره‌های آموزشی حضوری و یا تبلیغات آفلاین مانند بنرها، پیام کوتاه، پخش تراکت و بروشور و… هزینه‌های زیادی را شامل می‌شود.

 اما وبینار مارکتینگ چون نیازی به مکان برگزاری، پذیرایی، امکانات فیزیکی و… ندارد و تنها در بستر اینترنت ارائه می‌شود، هزینه بسیار کمتری دارد. از طرفی در اکثر استراتژی‌های بازاریابی، محدوده جغرافیایی خاصی مورد هدف قرار می‌گیرد اما سمینارهای آنلاین هیچ محدودیت مکانی ندارند و طیف بزرگ‌تری از مخاطبان را شامل می‌شوند.

مزیت دیگر این روش، شناخت مخاطبین قبل از برگزاری وبینار است که این امر از طریق تکمیل فرم ورود کاربران و آشنایی با سن، عنوان شغلی، محدوده جغرافیایی و… انجام می‌شود. برای مثال هنگامی که بدانید اکثر شرکت‌کنندگان، افراد جوان و آشنا با تکنولوژی و استراتژی‌های نوین هستند، سطح مطالب و اطلاعات خود را ارتقاء می‌دهید تا برای آن‌ها خسته کننده نباشد و جذب خدمات شما شوند.

در نهایت استفاده از وبینار مارکتینگ برای کاربران نیز از مزایای زیادی برخوردار است زیرا از اتلاف وقت و صرف هزینه‌های رفت‌وآمد برای شرکت در کلاس‌های حضوری راحت می‌شوند و در هر موقعیت مکانی که باشند، امکان حضور در این جلسات را دارند.

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping