5 کتاب برنامه نویسی که حتما باید آن هارا بخوانید!

کتاب برنامه نویسی
مقالات

5 کتاب برنامه نویسی که حتما باید آن هارا بخوانید!

کتاب برنامه نویسی : با وجود پیشرفت تکنولوژی و ظهور سیستم‌های مختلف آموزشی، کتاب هنوز هم یکی از بهترین راه‌های آموزش و یادگیری عمیق است. تعدادی از اشخاص ممکن است برای شروع برنامه نویسی از ویدئوهای آموزش برنامه نویسی استفاده کنند و سپس سراغ آموزش‌‌های پروژه محور روند.

در مقابل برخی ممکن است پس از آموزش‌‌های اولیه، برای یادگیری مفهومی و عمیق یک موضوع به دنبال کتاب‌های کامل باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین کتاب‌های برنامه نویسی در سال 1400 آشنا کنیم. با تدریس24 همراه باشید.

چرا کتاب خواندن مهم است؟

قبل معرفی کردن کتاب بهتر است اهمیت مطالعه را بیشتر با هم خواهیم فهمید. همانطور که عضلات بدن برای رشد کردن نیاز به ورزش دارند. ذهن یک انسان برای ورزش کردن نیازمند مطالعه است. کتاب‌ها در واقع مانند دستگاه‌های بدنسازی برای عضلات بدن هستند. اگر دوست دارید درباره سطح فکری یک شخص اطلاعات کاملی پیدا کنید بهتر است از او در رابطه با آخرین کتابی که مطالعه کرده بپرسید.

اگر برنامه‌نویس هستید باید خواننده خوبی هم باشید. چرا که مطالعه ذهن را قوی می‌کند و در شغل برنامه‌نویسی ذهن شما سلاح شماست. قطعا بدون مطالعه و درک مناسب حل کردن هر مسئله‌ای برای افراد سخت‌تر خواهد بود. پس سعی کنید با مطالعه روزانه ذهن خود را تا حد ممکن آماده نگه دارید.

کتاب برنامه نویسی
بهترین کتاب های برنامه نویسی
Clean Code

یکی از بهترین کتاب هایی که به هر برنامه نویس و مهندس نرم افزاری پیشنهاد می‌شود، Clean Code نوشته Robert Martins است. آشنایی با Clean Code باعث می‌شود پس از نوشتن یک کد، آن را به نحوی اصلاح کنید که بسیار خوانا باشد و برنامه نویسان دیگری که روی آن کار می‌کنند قادر به فهم راحت و تغییر کد باشند.

در حقیقت این شیوه کدنویسی می‌تواند یکی از عوامل اصلی تمایز یک برنامه نویس حرفه ای از سایر برنامه نویسان باشد. این کتاب پس از مقایسه Clean Code و Bad Code، به آموزش برنامه نویسی مرتب و خوانا می‌پردازد و کمک می‌کند با تکنیک‌های ساده، کد نویسی را حرفه ای انجام دهید.  کتاب‌های این نویسنده بیشتر با نام تجاری عمو باب (Uncle Bob) شناخته می‌شوند.

Clean Architecture

به سراغ یکی دیگر از کتاب‌های Uncle Bob می‌رویم. این کتاب علاوه بر تاکید بر الگوریتم‌های پیاده سازی نرم افزار، به اهمیت رعایت اصول طراحی سیستم‌های نرم افزاری نیز می‌پردازد. عمو باب معتقد است از جمله چالش‌های ساختاری در طراحی اپلیکیشن، ماژولار بودن، انعطاف و خوانایی کدهای آن است که باعث می‌شود هنگام اضافه کردن ویژگی جدید به نرم افزار زحمت زیادی نداشته باشید. این کتاب به شرح مجموعه اصول و الگوهایی برای مقابله با این چالش‌ها میپردازد.

The Mythical Man-month:

این کتاب مشهور نوشته فردریک بروکس است. کتاب Mythical Man-month نه تنها برای بسیاری از توسعه دهندگان مشهور دنیا اهمیت دارد بلکه برای بسیاری از آن‌ها مقدس است. موضوع اصلی این کتاب ایجاد یک درک مناسب در مورد نرم‌افزار، ایجاد پروژه و مشکلات مربوط به ایجاد یک نرم‌افزار است.

در هنگام مطالعه این کتاب بسیار دقت کنید چرا که ممکن است شما را به سطح بالاتری ببرد.

بخش‌های اصلی این کتاب به قانون بروکس اشاره دارد. این قانون می‌گوید افزودن دیر هنگام نیرو به پروژه باعث کند شدن روند ایجاد پروژه می‌شود. یکی دیگر از نکات مهمی که در این کتاب به آن اشاره شده این است که هرگونه تلاش برای رفع خطا در پروژه ممکن است باعث ایجاد یک خطای جدیدتر شود.

The Pragmatic Programmer:

یکی دیگر از کتاب‌هایی که بسیاری از برنامه‌نویسان مشهور به مطالعه آن تاکید می‌کنند کتاب برنامه‌نویس عملگرا است. این کتاب توسط اندروهانت و دیوید توماس درباره برنامه‌نویسی و مهندسی نرم‌افزار نوشته شده است. این کتاب به طور علمی و عملی مجموعه‌ای از نکات را درباره فرآیند برنامه‌نویسی و توسعه به جای روش نظری به ما می‌آموزد.

در این کتاب نظریات و روش‌های مختلف به صورت داستان‌های جذابی عنوان شده است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا یک برنامه‌نویس عملگرا باشید و این کار را به وسیله داستان‌هایی مانند سوپ سنگ یا قورباغه جوشان انجام می‌دهد. این کتاب برای افرادی که می‌خواهند یک پروژه برنامه‌نویسی را به تنهایی انجام دهند و یا یک تیم برنامه‌نویسی را مدیریت می‌کنند بسیار توصیه می‌شود.

Release It:

این کتاب در حوزه معماری کامپیوتر بسیار کاربردی و پر طرفدار است و به بررسی خطاهایی می‌پردازد که سیستم نرم افزاری را دچار کِرش (crash) می‌کنند. خواندن این کتاب برای کسانی که با میکروسرویس‌ها یا سیستم‌های توزیع شده (Distrubuted) سروکار دارند، خالی از لطف نیست. میکروسرویس روشی برای تقسیم بخش‌های مختلف یک سیستم نرم افزاری، برای کنترل و مدیریت بهتر آن است.

The Road To Learn React:

یکی از فریم ورک‌های محبوب جاوا اسکریپت، تکنولوژی React است که در سال‌های اخیر افراد زیادی از جمله توسعه دهندگان وب به یادگیری آن علاقمند شده اند. این کتاب برای شروع برنامه نویسی React مفید است و مفاهیم آن را توضیح می‌دهد. همچنین به آموزش تکنیک هایی مانند صفحه بندی (Pagination)، جستجو و غیره می‌پردازد.

 

 

کتاب برنامه نویسی
حرف آخر

در این مقاله سعی شد لیستی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی ایجاد گردد. اما باید دقت داشته باشید تنها مطالعه کتاب‌های برنامه نویسی کافی نیست و تمرین کردن بخش اصلی یادگیری در هر موضوعی است. سعی کنید در هنگام مطالعه یک کتاب بعد از یادگیری هر مبحث یک تمرین جدید را برای خودتان انجام دهید. با این کار باعث یادگیری بهتر خواهید شد.

همچنین تمرین کردن مباحث جدید باعث جلوگیری از فراموشی موضوعات می‌شود. بدون شک کتاب‌های بیشتری وجود دارد که برای مطالعه برنامه‌نویسی ضروری هستند. اگر کتاب‌های دیگری را سراغ دارید که در این مقاله گفته نشده و مهم هستند در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه