کوبرنتیز (Kubernetes) چیست؟

کوبرنتیز
مقالات نرم افزار های تحت وب

کوبرنتیز (Kubernetes) چیست؟

کوبرنتیزاگر بخواهید نرم‌افزارهایی را که با کانتینر (Container) اجرا کرده‌اید، به‌شکل مناسبی مدیریت و مقیاس‌دهی کنید، کوبرنتیز (Kubernetes) یکی از بهترین ابزارهایی است که برای این کار در اختیار شما قرار دارد. این ابزار که به‌شکل متن‌باز برای سامان‌دهی Container طراحی شده است، می‌تواند به شما در پیاده‌سازی، مدیریت و مقیاس‌دهی آنی کمک کند.

کوبرنتیز، مدیریت کلاسترهایی که ماشین‌های اجرایی Container هستند را ساده و کارآمد خواهد کرد. این فناوری که برای نخستین بار توسط مهندسان گوگل توسعه داده شده، ابزاری مناسب برای میزبانی از برنامه‌هایی است که در فضای ابری توسعه داده می‌شوند. کوبرنتیز می‌تواند ماشین‌های حقیقی و مجازی در دسترسش را به‌شکل یک کلاستر در یک شبکه‌ی یکسان کنار هم جمع کند. در این حالت به هر ماشین در کلاستر یک نقش داده می‌شود.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

کوبرنتیز چیست و چگونه کار می‌کند؟

 

در ابتدا یک یا چند سرور به عنوان سرور اصلی یا Master انتخاب می‌شوند تا وظایف پردازشی و مدیریت کلاستر را برعهده بگیرند. این سرورها ارایه‌ی API برای کاربران، بررسی سلامت سرورهای دیگر و بار کاری و سامان‌دهی ارتباط بین اجزای مختلف را انجام می‌دهند. به همین دلیل، سرورهای Master نقطه‌ی اصلی ارتباط با کلاستر شناخته شده و منطق مرکزی کوبرنتیز را برعهده دارد.

سایر ماشین‌ها در کلاستر به عنوان Node شناخته می‌شوند. این سرورها بار درخواست‌ها را پذیرفته و آن را با منابع محلی و خارجی اجرا می‌کنند. برای آن‌که ایزوله‌سازی، انعطاف و مدیریت پایدار وجود داشته باشد، کوبرنتیز تمامی برنامه‌ها و سرویس‌ها را در Container اجرا می‌کند. به این ترتیب، هر سرور Node می‌تواند دستورهای ایجاد و حذف Containerها را از سرور Master دریافت کرده و آن‌ها را برای جابه‌جایی ترافیک شبکه عملی کند.

کوبرنتیز
چرا باید از کوبرنتیز استفاده کرد؟

کانتینرها راه بسیار مناسبی برای ایجاد و مدیریت برنامه‌های شما هستند. اما در یک محیط نرم‌افزاری، شما نیاز دارید تا بتوانید کانتینرها را مدیریت کرده و اطمینان پیدا کنید که برنامه‌های شما به‌شکل مناسبی در حال اجرا است و از شبکه خارج نشده است. وقتی یک کانتینر قطع می‌شود، یکی دیگر به‌شکل جایگزین فعال شود، نیاز به یک سیستم مدیریت‌کننده دارد. 

کوبرنتیز نقش مدیریت سیستم را برای شما بازی می‌کند. این قابلیت، یک فریم‌ورک مناسب برای اجرای انعطاف‌پذیر در سیستم‌های توزیع‌شده را فراهم می‌کند. کوبرنتیز می‌تواند مقیاس‌پذیری مناسبی را فراهم کرده و قطعی برنامه‌های شما را به حداقل برساند.

استفاده از کوبرنتیز چه مزایایی دارد؟

استفاده از کوبرنتیز در اجرای برنامه‌ها، می‌تواند مزایایی را برای شما به ارمغان بیاورد. در ادامه با مهم‌ترین مزایای کوبرنتیز آشنا می‌شوید.

 • تعادل در اجرای بار کاری

با استفاده از کوبرنتیز شما خیال‌تان از بابت پایداری سیستم راحت خواهد بود. چرا که کوبرنتیز می‌تواند میان استفاده‌ی کانتینر از DNS یا استفاده ازIP تصمیم بگیرد. به این ترتیب اگر ترافیک شبکه در یک کانتینر بالا باشد، کوبرنتیز می‌تواند بار درخواست‌ها را متعادل‌سازی کند و با توزیع ترافیک شبکه، باعث پایداری سرویس شود.

 • مدیریت فضای ذخیره‌سازی

کوبرنتیز این امکان را به شما می‌دهد تا به انتخاب خودتان یک فضای ذخیره‌سازی را به سیستم اضافه کنید. توجه کنید که این فضا می‌تواند فضای ابری عمومی یا خصوصی یا حتی یک فضای ذخیره‌سازی محلی باشد. از این جهت، کوبرنتیز دست شما را باز می‌گذارد تا در هنگام نیاز بتوانید با بهترین انتخاب، کار خود را ‌پیش ببرید.

 • خودترمیم‌گری

کوبرنتیز می‌تواند کانتینرهایی که به مشکل خورده‌اند را Restart کند یا با موارد سالم دیگر، جایگزین کرده و حتی کانتینرهایی که به پیغام‌ها پاسخ نمی‌دهند را از بین ببرد. کوبرنتیز با خارج کردن کانتینرهای معیوب از مدار، آن را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد تا زمانی که آماده‌ی ارایه خدمت باشند. این خودترمیم‌گری باعث می‌شود تا کوبرنتیز سیستم شما را بهبود داده و پایداری آن را افزایش دهد.

 • امنیت و مدیریت پیکربندی

با استفاده از کوبرنتیز می‌توانید اطلاعات امنیتی حساس مانند رمزها، توکن‌های اعتبارسنجی و کلیدهای SSH را ذخیره کنید. علاوه‌براین شما می‌توانید این رمزها یا پیکربندی برنامه‌ها را توسعه داده و به‌روزرسانی کنید، بدون آن‌که نیاز به بازسازی داده‌های کانتینر یا نمایش رمزها در انبوه پیکربندی‌ها باشد. 

 • بازآفرینی خودکار نقش‌ها

یکی دیگر از مزایای کوبرنتیز این است که شما می‌توانید شرایط دل‌خواه مربوط به هر کانتینر توسعه‌یافته را برای کوبرنتیز توصیف کنید تا بتواند شرایط موجود را با یک دستور کنترل‌شده به شرایط دل‌خواه شما تغییر دهد. برای مثال، شما می‌توانید کوبرنتیز را تنظیم کنید تا به‌شکل خودکار کانتینرهای جدیدی ایجاد کند و سپس با حذف کانتینرهای موجود، تمامی منابع آن‌ها را به کانتینرهای جدید اختصاص دهد. 

 • استفاده بهینه از منابع با کوبرنتیز

استفاده از منابع با بهترین بهره‌وری در کلاسترهای شبکه‌شده یکی از جدی‌ترین دغدغه‌ها در این زمینه است. شما می‌توانید به کوبرنتیز اعلام کنید که هر سرور Node به چه میزان پردازشگر (CPU) و RAM نیاز دارد تا کوبرنتیز با تنظیم دقیق مقدارها، بتواند منابع را به‌شکل بهینه میان سرورها تقسیم کند.

با کوبرنتیز چه کارهایی را می توانید انجام دهید؟

مزیت اصلی استفاده از کوبرنتیز در بستر خود، (به‌ویژه اگر برنامه‌نویس هستید و برنامه را برای فضای ابری بهینه‌سازی می‌کنید) این است که به شما بستری می‌دهد تا کانتینرها را بر روی خوشه‌هایی از ماشین‌های فیزیکی یا مجازی که اختصارا به آنها (VM) میگویم زمان‌بندی کرده و به اجرا آنها بپردازید. به طور گسترده تر، به شما کمک می کند تا به طور کامل یک زیرساخت مبتنی بر کانتینر را در محیط های تولید پیاده سازی کنید.

از آنجایی که کوبرنتیز تماماً در مورد اتوماسیون وظایف عملیاتی در یک سیستم یا یک برنامه است، می‌توانید بسیاری از فعالیت و قابلیت های مشابهی را که پلتفرم‌های مدیریتی کاربردی یا سیستم‌های مدیریتی دیگر برنامه ها در اختیار شما قرار میدهد را به کمک کوبرنتیز بر روی کانتینر شخصی خود انجام دهید.

 توسعه دهندگان همچنین می توانند با استفاده از الگوهای کوبرنتیز، اپلیکیشن های بومی ابری را با این بستر به عنوان یک پلتفرم ایجاد کنند.  همچنین الگوها ابزارهایی هستند که یک توسعه دهنده کوبرنتیز برای ساخت برنامه ها و سرویس های مبتنی بر کانتینر به آن نیاز دارد.

از دیگر کاربرد های کوبرنتیز میتوان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

کانتینرها را در چندین میزبان هماهنگ می‌کند.

به حداکثر رساندن کیفیت استفاده از منابع سخت افزاری مورد نیاز برای اجرای برنامه های سازمانی.

استقرار و به روز رسانی برنامه ها به صورت تماما خودکار کنید.

برای اجرای برنامه های دارای فضای ذخیره سازی، فضای مورد نیاز ذخیره سازی را نصب و اضافه کنید.

برسی برنامه های کاربردی کانتینری و منابع آنها در حالت اجرا.

به کمک اعلان ها سرویس‌ها را مدیریت کنید، که تضمین می‌کند برنامه‌های مستقر شده همیشه به روشی که شما می‌خواهید اجرا شوند.

برنامه های خود را به کمک قابلیت خودکار این بستر به صورت مداوم برسی کرده و کارایی آن را اندازه گرفته و به صورت مستمر بهبود بخشید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping