کلریتی چیست؟

کلریتی چیست؟
مقالات

کلریتی چیست؟

کلریتی چیست؟ یک ابزار رایگان، جدید و متن باز برای ضبط تصاویر جلسات مخاطبین در وبسایت است که توسط کمپانی مایکروسافت به بازار ارائه شده است. از کلریتی می‌توان برای استخراج اطلاعات و آمار نحوه استفاده از وبسایت، ضبط تصاویر جلسات کاربران در هنگام بازدید از وبسایت و ایجاد نقشه‌ حرارتی یا همان Heatmap استفاده کرد.

کلریتی در مقایسه با گوگل آنالیتیکس (و سایر سیستم‌‌های تجزیه و تحلیل رفتار کابران وبسایت) امکانات نسبتا کمی دارد. اما استفاده از کلریتی آسان و راحت است و ویژگی‌های جالبی دارد. استفاده از ابزارهای ضبط تصاویر رفتار مخاطبین سایت به وبمسترها امکان بررسی نحوه تعامل کاربران با وبسایت را می‌دهد. استفاده از این تصاویر به شما در رفع مشکلات سایت کمک خوبی خواهد کرد و تاثیر بسزایی در بهبود تجربه کاربری و سئو سایت خواهد داشت.در ادامه این مقاله همراه تدریس24 باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

کلریتی چیست؟

ویژگی مایکروسافت کلیتی

سایر مزایای مایکروسافت کلریتی

کلریتی چیست؟

کلریتی چیست؟ براساس گفته‌های شرکت سازنده، (Microsoft Clarity) ابزاری رایگان برای تجزیه و تحلیل رفتار مخاطب است که به شما کمک می‌کند تا متوجه نحوه تعامل کاربران با وب‌سایت خود، از طریق ضبط رفتار آنان و نقشه‌های حرارتی (Heatmaps) شوید. این ابزار به شما بسیار کمک می‌کند تا بتوانید عملکرد داده‌های وب‌سایت خود را درک کنید.

همچنین معیارهای مربوط به مشارکت‌ها و اطلاعات مربوط به اشکال‌زدایی را برای بهبود کیفیت صفحه وب، به شما ارائه می‌دهد. بهترین و اصلی ترین قسمت مایکروسافت کلریتی این است که محدودیتی برای میزان ترافیک وب‌سایت و تعداد بازدیدکنندگان آن وجود ندارد. حتی سایت‌هایی که روزانه یک میلیون بازدید کننده دارند نیز می‌توانند از این ابزار استفاده کنند. این ابزار به نوعی بهینه شده است که سرعت وب‌سایت‌ها را کم نکند.

مایکروسافت کلریتی به گونه‌ای طراحی شده است که تأثیرات نسبتا کمتری در زمان بارگذاری صفحه داشته باشد. با این کار می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کاربران وارد شده به سایت شما دیگر زمان زیادی منتظر بارگذاری صفحات نمی‌شوند. کلریتی همچنین قادر است ترافیک سایت شما را بدون هزینه اضافی مدیریت کند. در نگاه نخست می‌توان دید که کلریتی به طیف وسیعی از ویژگی‌ها مجهز شده است از جمله:

 • ضبط رفتار کاربران در هر بازدید که به کمک آن می‌توانید به صورت دقیق نحوه تعامل کاربران با سایت خود را مشاهده کنید.
 • نقشه‌های حرارتی که به شما امکان می‌دهد حجم و مکان کلیک‌ها یا پیمایش‌ها را در هر صفحه‌ی مشخص مشاهده کنید.
 • داشتن داشبورد یا صفحه پیشخوان کاملا مشخص و واضح که یک نمای کلی از معیارهای اصلی متداول مانند: حجم بازدیدها، صفحات برتر و همچنین معیارهای غیر اصولی مانند «کلیک‌های خشمگین» و «کلیک‌های مرده» را ارائه می‌دهد.
 • برخورداری از گزینه‌های فیلتر کردن که اجازه تجزیه و تحلیل دقیق و امکان شخصی‌سازی این فیلترها با برچسب‌های سفارشی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 • توانایی پردازش یک پتابایت داده از 100 میلیون کاربر ماهانه که باعث می‌شود تا این ابزار برای وب‌سایت‌های بزرگ مناسب باشد.
 • نیازی به نمونه گیری از داده‌ها ندارد.
کلریتی چیست؟
ویژگی مایکروسافت کلیتی

کلریتی چیست؟ ویژگی اصلی برای مایکروسافت کلریتی وجود دارد که در زیر ابتدا آن‌ها را نام برده و سپس هر کدام را به طور مفصل و کامل توضیح خواهیم داد:

پخش جلسات بازدید

نقشه‌های حرارتی

پیشخوان تحلیلی

همه این ویژگی‌ها برای صاحبان سایت این امکان را فراهم می‌ آوردکه بتوانند درک دقیقی از مشارکت و تعامل کاربران داشته باشند، هر جلسه بازدید یک مخاطب از سایت را ضبط و پخش کنند و داشبوردی را داشته باشند که بتوانند نمای کلی تعامل کاربران را همراه با مجموعه‌ای از فیلترها بدست آورند. تمامی این فیلترها براساس اولویت دارندگان سایت قابل تغییر هستند. در ادامه مقاله بطور مفصل به این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های کلیدی مایکروسافت کلریتی
داشبورد

کلریتی چیست؟ همانگونه که می‌توان از یک ابزار تجزیه و تحلیل انتظار داشت، کلریتی دارای یک داشبورد برای ارائه یک نمای کلی از وضعیت وبسایت می‌باشد. این داشبورد اطلاعاتی نظیر تعداد جلسات، تعداد کل کاربران، اطلاعات مربوط به صفحات و موارد مشابه را در بر می‌گیرد. برای مشاهده کنترل پنل دمو مایکروسافت کلریتی اینجا کلیک کنید.

بیشتر از سنجه‌های مرسوم موجود در ابزارهای آنالیز وب مثل گوگل آنالیتیکس، کلریتی سعی می‌کند بینشی هوشمندانه از رفتار کاربران را ارائه دهد. به طور خاص، کلریتی تلاش می‌کند تا زمان‌هایی که کاربران با مشکل مواجه می‌شوند را شناسایی کند. گزارش‌های ویژه مانند Rage Click (کلیک خشمگین) و Excessive Scroll (اسکرول بیش از حد) کاربرانی را نشان می دهد که ممکن است در هنگام کار کردن با وبسایت شما گیج یا مستاصل شده باشند.

کلیک خشمگین یا Rage Click زمانی است که مخاطب چندین بار به طور مکرر بر روی یک المان کلیک می‌کند. و اسکرول بیش از حد نیز بیانگر مستاصل و گیج شدن کاربر برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود است. تحلیل این موارد می تواند یک روش عالی برای فهمیدن این موضوع باشد که وب سایت شما کاربرانتان را در کجا ناامید و مجبور به ترک وبسایت کرده است. رفع این مشکلات، رویکردی مناسب برای بهبود تعامل کابران، کاهش نرخ پرش و افزایش نرخ تبدیل است.

ضبط جلسات بدون محدودیت

در سایر ابزارهای ضبط تصاویر مخاطبین مانند Hotjar و Smartlook محدودیت‌هایی در نسخه رایگان وجود دارد. در هات جر و اسمارت لوک شما تنها تعداد محدودی از جلسات را می‌توانید ضبط کنید و پس از آن باید عضویت ویژه خریداری کنید. یکی از برتری‌های کلریتی امکان ضبط تعدادی نامحدودی از جلسات است. کلریتی حرکات ماوس، اسکرول و محل کلیک هر بازدید کننده از سایت را ثبت می‌کند. این جلسات، ضبط شده و در هرزمان در آینده می‌توانید این موارد را مشاهده و پخش کنید.

سایر مزایای مایکروسافت کلریتی

کلریتی چیست؟ جدا از تمام ویژگی‌های کلیدی مایکروسافت کلریتی که درباره آن صحبت کردیم، این ابزار دارای برخی از ویژگی‌های مفیدتری نیز هست که به شما کمک می‌کند تا از قابلیت اطمینان و انعطاف بیشتری برخوردار شوید. اکنون نگاهی به این ویژگی ها خواهیم انداخت.

تمرکز بر حریم خصوصی

کلریتی به گونه‌ای طراحی شده است که حریم خصوصی کاربران را در کانون توجه قرار دهد. این امر دارندگان سایت را قادر می‌سازد تا بدون نقض حریم خصوصی بازدید کنندگان سایت، داده‌های عملی را به دست آورند. مایکروسافت تایید می‌کند که آن‌ها از نظر سیستم جمع‌آوری داده بازدیدکنندگان سایت و پردازشگر داده‌هایی که توسط اسکریپت کلریتی برای سایت‌های شما جمع آوری می‌شود، با اصول GDPR سازگاری دارند.

مکانیسم فیلتر متنوع

کلریتی چیست؟ جدا از فیلترهای معمولی مانند سیستم عامل، کشور، بازه زمانی، مرورگر و غیره، وقتی کاربران بطور پیوسته بر روی بخش خاصی از یک صفحه وب کلیک می‌کنند، از این کلیک‌ها به عنوان کلیک خشمگین یاد می‌شود. این بدان دلیل است که کاربران فرض می‌کنند که در یک بخش خاص یک لینک مهم وجود دارد اما برعکس چنین لینکی وجود ندارد. این امر به جداسازی و تشخیص قسمت‌های مخرب یک صفحه وب کمک خواهد کرد.

کمک به بهبود سئو واقعی

هدف اصلی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو، جذب بازدیدکننده بیشتر به وب‌سایت شماست. اگر کاربران نتوانند آنچه را که در وب‌سایت شما به دنبال آن هستند پیدا کنند، در درازمدت به نفع شما نخواهد بود و اهداف کسب و کار شما برآورده نخواهد شد. اگر می‌توانید بخش‌های مهم در صفحه وب خود را که کاربران را به سمت سایت شما هدایت می‌کند، شناسایی کنید آنگاه خواهید توانست عملکرد و بهره وری خود را برای افزایش نرخ کلیک بهبود بخشید.

داده‌های موجود در نقشه‌های حرارتی به شما نشان می‌دهد که کدام ناحیه کلیک و فعالیت بیشتری دریافت می‌کند. مطالعه و تجزیه و تحلیل این نقشه‌ها می‌تواند میزان در دسترس بودن محتوای با ارزش برای کاربران شما را نشان دهد.

به همین ترتیب برخورداری از اطلاعات مربوط به کلیک خشمگین به شما کمک می‌کند تا صفحات بصری بیشتری را ویرایش کنید. اگر تلاش‌های مداوم شما برای بهبود رتبه‌بندی سئو ناکام مانده و نمی‌توانید دلیل آن را بفهمید مایکروسافت کلریتی می‌تواند بهترین اطلاعات را جهت رتبه‌بندی سئو سایت به شما ارائه دهد تا به شما در رتبه‌بندی بهتر در نتایج جستجو کمک کند.

این لیست از ویژگی‌ها مطمئنا اغوا کننده به نظر می‌رسد. اما ممکن است هنوز پرسش‌هایی در مورد این ابزار ذهن شما را درگیر کرده باشد،‌ مثلا اینکه آیا باید از کلریتی استفاده کنم؟ چگونه مایکروسافت کلریتی را راه اندازی کنم؟ چگونه می‌توانم از آن برای یافتن بینش و تحلیل درست استفاده کنم؟ در ادامه مقاله به پاسخ تمامی این سوالات خواهیم پرداخت.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه