کش وب سایت چیست؟

کش وب سایت
برنامه نویسی وب مقالات

کش وب سایت چیست؟

کش وب سایت Cache Memory یا همان حافظه پنهان یکی از انواع حافظه ها می باشد .این حافظه بسیار سریع تر از انواع دیگر حافظه می باشد .در پردازنده قرار دارد و مقداری از اطلاعات حافظه رم را شامل می شود و زمانی که پردازنده نیاز به اطلاعات دارد برای دسترسی سریع تر به کش خود مراجعه می کند .

 این تعاریفی که ذکر گردید تعریف حافظه کش در رایانه ها و دیگر وسایل حافظه دار می باشد . اما ما در این مقاله از تدریس24 می خواهیم حافظه کش سایت را بررسی نماییم . کش سایت یکی از قابلیت های جدید و کار آمد می باشد که در ادامه به بررسیآن می پردازیم .

کش وب سایت چیست ؟

کش وب سایت یک مکان برای ذخیره سازی موقت اطلاعات سایت به صورت صفحات استاتیک است .به کش وب سایت ها Http Cache نیز می گویند .کش سایت باعث می شود سرعت بارگذاری سایت بالا رود زیرا در محل زخیره سازی اطلاعات ، عکس ها و صفحات HTML ذخیره میگردد بدین ترتیب میزان درخواست اطلاعات به سرور کاهش میابد که این امر روی سرعت سایت تاثیر می گذارد .

کش وب سایت مانند حافظه کش در کامپیوتر می باشد در اینجا و سرور نیز مانند حافظه رم می باشد سایت ها وقتی کاربری وب سایتی را باز میکند به جای دریافت اطلاعات از سرور که با سرعت کمتری انجام میگیرد از کش سایت استفاده میکند تا در مدت زمان سریع تری وب سایت بارگذاری شود.

بار ها شده است که شما به یک سایت مراجعه کنید اگر آن سایت کش نداشته باشد، شما برای هر بار کلیک باید مدت زمانی را برای بارگذاری سایت تلف کنید اما اگر آن سایت کش داشته باشد در مدت زمان کوتاه تری وب سایت مذکور برای شما بارگذاری می گردد .سایت های بسیار وجود دارند که بصورت روزانه بازدید بسیاری دارند اگر برای هر بار بازدید اطلاعات از سرور فراخوانی گردد ، سرعت بارگذاری وب سایت برای چند کاربر بسیار کند می شود .

کش وب سایت اما اگر سایت ، کش داشته باشد نیازی نیست برای هر بار بازدید کاربران از سرور اطلاعات فراخوانی کند .وقتی کاربری اطلاعاتی را از سایتی فراخوانی می کند اطلاعات خواسته شده در سیستم کش ذخیره می گردد . این اطلاعات در کش باقی می ماند و وقتی کاربری دیگری آن اطلاعات را بخواهد دیگر از سرور فراخوانی نمی شود بلکه از کش درخواست می گردد . بدین ترتیب سرعت بارگذاری سایت افزایش می یابد.

کش وب سایت
کش وب سایت چگونه عمل می کند ؟

کش وب سایت سیستم کش سایت بدین صورت عمل می کند که ؛ اگر شخصی به یک وب سایت رجوع کند و درخواست اطلاعات کند ، مرورگر کاربر اطلاعات را به صورت HTTP Request از سرور درخواست می کند . سرور بعد از پردازش اطلاعات درخواست شده آنها را به صورت فایل HTML به مرورگر بر می گرداند و کاربر می تواند وب سایت را مشاهده کند .

کش وب سایت در صورتی که کاربری از قبل این اطلاعات را در خواست کرده باشد آنها بر روی کش ذخیره می شوند و سرعت بارگذاری سایت افزایش می یابد .در صورتی که شما مطلب جدید به وب سایت خود اضافه کنید امکان این است که برای کاربر قابل نمایش نباشد در این صورت باید در تنظیمات پنل مدیریت وب سایت خود حافظه کش سایت را پاک کنید .

مزایای کش کردن صفحات وب :

کش وب سایت سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که ؛ آیا کش کردن صفحات سایت تاثیر مثبتی دارد ؟ زیرا به وسیله کد نویسی بهینه نیز می توان سرعت بارگذاری سایت را افزایش داد . جواب این سوال را می توان بدین شرح توضیح داد . وقتی شما بر روی صفحات وب خود کش می گذارید به بیانی دیگر حافظه برای اطلاعات آن اختصاص داده اید . که با استفاده از آن سرعت مرورگر و سرور افزایش می یابد .

هر چه که در کد نویسی بهینه سازی کنید نمی توانید سرعت پردازش سرور را افزایش دهید . اما وقتی برای صفحات خود کش قرار می دهید این پردازش ها در فاصله نزدیک تری رد و بدل می گردد و به همین دلیل سرعت بارگذاری سایت افزایش می یابد . همچنین یکی دیگر از مزایای کش کردن این است که ؛ به وسیله کش وب سایت شما می تواند ترافیک بازدید بیشتری را تحمل کند . به طوری که وقتی صدها کاربر از سایت شما بازدید می کنند ، بازدید آنها در سرعت سایت تاثیر زیادی نمی گذارد .

کش انواع مختلف دارد که به دو دسته تقسیم می گردد کش هاست و کش سرور . در این قسمت به توضیحات بیشتر این دو نوع کش می پردازیم .

کش سرور :

کش وب سایت کش سرور سیستمی است که شرکت های ISP برای کاربران خود ارائه می دهند تا در مصرف پهنای باند صرفه جویی کنند . زمانی که یک کاربر در خواست بازدید یک سایت را در مرورگر خود می کند اگر اولین بازدید او از این سایت باشد .برای ارسال اطلاعات پردازش هایی در سرور انجام میگیرد و نتیجه این پردازش ها در کش سرور ذخیره می گردد و همچنین برای کاربر ارسال می گردد و بدین ترتیب کاربر می تواند وب سایت مورد نظر را بازدید کند .

در صورتی که نتیجه پردازش ها در کش سرور ذخیره گردد اگر کاربر دوباره به سایت رجوع کند با سرعت بیشتری سایت برای او بارگذاری می گردد زیرا دیگر پردازشی صورت نمیگیرد زیرا نتیجه آندر کش ذخیره گردیده است همچنین از پهنای باند نیز استفاده نمی شود . در صورتی که در این مدت اطلاعات جدیدی در سایت آپلود شود ، ممکن است کاربرنتواند آن را مشاهده نماید به همین دلیل شرکت های سرور ، کش ها را بسته به زمان بندی خود خالی می کنند تا اطلاعات جدید مورد پردازش قرار بگیرد و کاربران بتوانند آن را مشاهده نمایند .

کش مرورگر :

کش وب سایت زمانی که کاربری با مرورگر خود وب سایتی را باز می کند آن مرورگر باید برای رویت وب سایت فایل هایی را دانلود کند که مربوط به همه سایت ها می باشد که شامل فایل های کد نویسی جاوا ، HTML ، CSSمی باشد و همچنین تصاویر سایت ها ، این فایل ها در حافظه کش ذخیره می گردد تا بار دیگر که کاربر به سایت مراجعه نماید با سرعت بیشتری سایت برای او بارگذاری گردد .

کش وب سایت این فایل ها اغلب کم حجم می باشند و ذخیره آنها در کش تاثیر چندانی بر سرعت ندارد . اما گاهی حجم فایل ها به چند مگابایت می رسد که هر بار باز کردن آنها با سرعت کمی امکان می پذیرد اما اگر در کش ذخیره باشد با سرعت چند برابر بالا تر قابل رویت است . تصور کنید حجم این فایل ها زیاد باشد برای هر بار رویت آنها باید درخواست جداگانه به سرور ارسال گردد و سرعت لود صفحه پایین می آید.

وقتی شما صفحات خود را کش میکنید در واقع هم سئوی خود را بهبود می بخشید و هم اینکه بازدید کنندگان خود را افزایش می دهد . زمانی که وب سایت شما به سرعت برای کاربران بارگذاری می گردد یک امتیاز برای شما محسوب می شود . و این امتیاز در رتبه شما تاثیر گذار است .

کش وب سایت همانطور که در نکات مربوط به سئو گفته شد ، یکی از عوامل بهینه سازی وب سایت ها سرعت بارگذاری آنها است ؛ شما علاوه بر اینکه باید از تصاویر و فیلم های کم حجم در محتوای خود استفاده نمایید باید کد نویسی خود را نیز بهینه کنید و همچنین برای وب سایت خود کش را فعال نمایید این عوامل دست به دست هم باعث می شوند که سرعت وب سایت شما افزایش یابد در نتیجه بازدید کننده بیشتری را دریافت نمایید .

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping