کانفیگ یا config چیست؟

کانفیگ
مقالات نرم افزار های تحت وب

کانفیگ یا config چیست؟

فایل کانفیگ یا Configuration File که به اختصار به آن Config File  گفته می شود، فایل‌های متنی با ساختار و قالبی خاص هستند که تنظیمات مربوط به نرم افزار درآن ذخیره شده است. هنگامی که یک نرم ‌افزار یا بازی را اجرا می‌کنید، معمولاً تنظیمات سیستم به شکلی که فایل کانفیگ در ابتدای اجرا، بررسی های لازم را انجام داده، تغییر پیدا می کند.

به زبان ساده تر برخی نرم افزارها پس از اجرا شدن، گاهی تنظیمات را بروزرسانی می‌کنند و این بروزرسانی انجام شده با توجه به  بررسی های فایل کانفیگ صورت می گیرد.فایل کانفیگ این توانایی را به کاربر می دهد که بتواند با توجه به خواسته هایش نرم افزار را سفارشی سازی کند و اینگونه به عملکرد مورد نظرش از نرم افزار دست پیدا کند.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

معرفی انواع کانفیگ

 

کانفیگ سیستم

کانفیگ سیستم  یا پیکربندی سیستم  به این منظور است که کانفیگ سخت افزاری سیستم شما به چه صورت است. برای نمونه  به مثال هاکه در ادامه آورده شده توجه کنید. سی پی یو، مادربورد، رم، کارت گرافیک، هارد، سی دی رام، دی وی دی رام و …  به همراه مدل و مشخصات فنی آنها مثال هایی از این کانفیگ هستند. این موارد شامل لپ تاپ ها نیز می شود.

کانفیگ سرور‌های شخصی:

کانفیگ سرورهای شخصی با توجه به میزبانی تعداد سایت پایین و البته راحتی انجام برخی کانفیگ‌ها روی سرور شخصی متفاوت با سرورهای هاستینگ اشتراکی می‌باشد. قدرتمندترین پنل‌های هاستینگ نیز سرعت، امنیت و پایداری را به صورت همزمان برای شما فراهم نخواهند کرد.

 چرا که تنظیم و بهینه سازی تعداد زیادی سرویس برای هر سرور کاملا منحصر به فرد بوده و فقط با تشخیص یک متخصص قابل انجام است که مطمئنا کنترل پنل‌ها این قابلیت را ندارند…

کانفیگ سرورهای هاستینگ اشتراکی:

کانفیگ سرورهای اشتراکی بسیار مهم و حساس است، در حقیقت هرگونه اشتباه در کانفیگ این سرورها موجب نارضایتی مشتریان و از دست رفتن اعتبار شما خواهد شد. کانفیگ حرفه ای سرور این توان را برای شما ایجاد خواهد کرد تا بدون ارتقای سخت افزاری، تعداد سایت های بیشتری را با کیفیت و بازده بالاتر میزبانی کنید.

کانفیگ سرور

امروزه دیتا سنترها، وب مسترها، مدیران هاستینگ و … نقش اساسی  را در زمینه کانفیگ سیستم ایفا کردند که باعث شده میزبانی وب به یک صنعت بزرگ در جهان تبدیل شود . در دیتاسنترها و سرور های مختلف مثل سرور hp میلیون ها سایت میزبانی می شوند و همین دلیل باعث شده که رقابتی  بین میزبان ها ایجاد شود و در تلاش برای پیشی گرفتن از رقیبان خود باشند.

ملاک هایی که در انتخاب یک میزبان خوب در میان سرورها برای کاربران اهمیت دارد، توان پاسخ گویی ، سرعت و امنیت آن ها برای هر مشتری است که البته اجرا و پیاده سازی این موارد بدون بروز اختلال نیازمند دانش فنی و تجربه ی بالا است تا انتظارات را به خوبی برآورده سازد. کانفیگ سرور با توجه به میزان بازدیدها، فشار وارد بر سرور، تعداد سایت‌ها و. .. نیازمند بررسی می باشد.

کانفیگ سرور به دو دسته کانفیگ سرور‌های شخصی و کانفیگ سرورهای هاستینگ اشتراکی تقسیم می شود.

کانفیگ سرور‌های شخصی : تنظیم و بهینه سازی تعداد زیادی سرویس برای هر سرور کاملا منحصر به فرد بوده به همین دلیل قدرتمندترین پنل‌های هاستینگ هم نمی توانند سرعت، امنیت و پایداری را به صورت همزمان برای شما فراهم کنند . مطمئناً کنترل پنل‌ها این قابلیت را ندارند و این عوامل فقط با تشخیص یک متخصص قابل انجام است.

کانفیگ سرورهای هاستینگ اشتراکی : این سرور ها بسیار حساس و دارای اهمیت است، چرا که هرگونه اشتباه هرچند کوچیک در کانفیگ این سرورها موجب نارضایتی مشتریان می شود که البته از بین رفتن اعتبار شما را هم در پی دارد. کانفیگ حرفه‌ای امکان ارتقای سخت افزاری، تعداد سایت‌های بیشتر با کیفیت و بازده بالاتررا برای میزبانی شما قرار می دهد.

یکی از معروف ترین وب سرور های دنیا، آپاچی نام دارد که در مقاله وب سرور آپاچی چیست به آن پرداخته ایم.

کانفیگ سایت

بیشتر برنامه ها دارای بخشی به نام Setup هستند که کاربران  این تنظیمات را متناسب با استفاده های متفاوت خود تغییر می دهند.همچنین برنامه هایی که به Web  وابسته هستند  و کاربران زیادی نیز دارند هم اینگونه هستند یعنی کاربران می توانند متناسب با استفاده خود تنظیمات را تغییر دهند.

کانفیگ مودم

کانفیگ مودم  یا ADSL یعنی تنظیم  VPI و VCI که با توجه به ISP شما این دو فرق می کنند و می‌توانید این دو عدد را از ISP خود بپرسید.

کانفیگ گوشی

کانفیگ گوشی یک فایل پیکربندی است که برای دستگاه های iOS ، macOS ، watchOS یا tvOS ایجاد شده است. ،  با کانفیگ گوشی می توان پرونده ها را به صورت دیجیتالی امضا کرد تا اطلاعات به صورت ایمن ارسال شود. از پرونده های پیکربندی تلفن همراه می توان برای مدیریت و استقرار تنظیمات در تعداد زیادی دستگاه استفاده کرد.

کانفیگ

 

 

فایل وب کانفیگ در کجا کاربرد دارد؟

 

هر برنامه در ASP.NET داری یک فایل به نام web.config است. این فایل ها باعث می شود که برنامه به خوبی اجرا شود. یک برنامه نویس حرفه ای بر اساس نیاز خود برای به اجرا درآوردن درست یک برنامه تعداد زیادی وب کانفیگ ایجاد می کند.

در فایل وب کانفیگ می توان منابع دایرکتوری و عملیات های انجام شده را مدیریت و کنترل کرد. برای مثال شما یک دایرکتوری اصلی دارید و و دو دایرکتوری دیگر در زیرمجوعه آن وجود دارد. باید درون هر یک از دایرکتوری ها، یک فایل قرار دهید تا بتوانید از فایل web config استفاده کنید. البته توجه داشته باشید تنظیمات لازم را برای هر قسمت با توجه به آنچه نیاز دارد اجرا کنید.

 

پیکربندی سرور اشتراکی به چه صورت است؟

 

در سرورهای اشتراکی شما به صورت مشترک با تعداد خاصی از کاربران از خدمات سرور استفاده می کنید. د ر این حالت مدیر سرور باید از مهارت بالایی بلرخوردار باشد و کانفیگ سرور را به درستی انجام دهد.

این مسئله از این رو حائز اهمیت است که با کانفیگ صحیح سرور اشتراکی شما می توانید بدون نیاز به ارتقا سخت افزار قدرت میزبانی و پذیرش کاربران را نیز افزایش دهید.

کانفیگ کردن سایت

حال که تا حدود زیاید پاسخ پرسش کانفیگ چیست؟ را پیدا کرده اید نوبت به پیکربندی سایت می رسد. منظور از کانفیگ سایت؛ همه تگ ها، کدها واطلاعاتی هستند که برای سایت حیاتی می باشند. کدهایی بر مبنای HTML و XML و … که سایت شما را به نوعی شکل می دهند. به بیان ساده تر در ASP.Net هر اطلاعاتی که موجود است در داخل یک فایل XML ذخیره شده که به آن Web.config گفته می شود.

 کانفیگ مودم اینترنت

برای اینکه بتوانید مودم خود را به درستی کانفیگ یا پیکربندی کنید باید به چند مورد توجه کنید که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping