کاربرد سرچ کنسول گوگل

سرچ کنسول گوگل
مقالات نرم افزار های تحت وب

کاربرد سرچ کنسول گوگل

 

سرچ کنسول گوگل به عنوان صاحب یک وب سایت و یا کسی که سئو را به تازگی شروع کرده است، اولین چیزی که باید بشناسید گوگل سرچ کنسول ( google search console) است. گوگل کنسول می‌تواند ابزار قدرتمندی برای مدیران وب‌سایت باشد. مشکل اینجاست که بسیاری از افراد آشنایی کاملی با آن ندارند. در این مقاله از تدریس24 به بررسی اینکه سرچ کنسول گوگل چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

 

Google Search Console یک ابزار قدرتمند برای بررسی وضعیت وب‌سایت است و به مالکین وب‌سایت اجازه می‌دهد نگاه عمیق‌تری به اینکه گوگل چگونه سایت آنها را می‌بیند، داشته باشند. این بینش برای افرادی که هدفشان افزایش بازدید در جستجوی گوگل است و می خواهند افزایش رتبه در نتایج جستجوی گوگل را تجربه کنند، بسیار اهمیت دارد.

 ابزار سرچ کنسول گوگل ( یا گوگل وبمستر تولز که نسخه ی قدیمی تر این ابزار است) مدیران وب‌سایت را قادر می‌سازد تا مشکلات را بهتر بشناسند و جایگاه مناسب‌تری در نتایج جستجو داشته باشند.

در صورتیکه قصد یاد گیری این ابزار بی نظیر در سئو را دارید توصیه می کنیم به مقاله آموزش سرچ کنسول گوگل که به تازگی تهیه شده است مراجعه کنید. باید بدانید که برای استفاده از این ابزار باید ابتدا ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید.

سرچ کنسول گوگل
امکانات و کاربردهای سرچ کنسول گوگل

حال سوال این است که چرا سرچ کنسول گوگل تا این اندازه محبوب شده است؟ این ابزار حرفه ای و رایگان چه کاربردی دارد و چرا سئو سایت بدون آن گنگ و پیچیده میشود؟ از مهم ترین موارد کاربرد سرچ کنسول گوگل می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

 • ثبت سایت و معرفی آن به موتور جستجوی گوگل

یکی از مهم ترین موارد کاربرد این ابزار، معرفی سایت به گوگل است. در واقع تا قبل از اینکه سایت در این ابزار ثبت نشود، خزنده های گوگل وارد صفحات سایت شما نخواهند شد.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است با یک مثال پیش برویم. فرض کنید سایت، فروشگاه شما باشد و محصولات بسیار متنوعی در آن قرار داده اید که همگی کیفیت بی نظیری دارند، اما درب آن بسته است و مشتری ها از وجود آن اطلاع ندارند.

ثبت سایت در سرچ کنسول مانند این است که درب فروشگاه را باز کنید تا مشتری و سایر افراد وارد آن شوند و کیفیت محصولاتتان را به دیگران پیشنهاد دهند و از این طریق ترافیک و فروش رشد می کند.

 • ثبت نقشه سایت

سایت مپ یا نقشه سایت یکی از ارزشمندترین فایل های متعلق به یک سایت است که در کراول صفحات توسط خزنده ها و ایندکس صفحات اهمیت دارد.از کاربردهای بسیار مهم سرچ کنسول گوگل می توان به ثبت سایت مپ اشاره کرد که به شدت در رتبه بندی صفحات و ایندکس آنها موثر است.

 • شناسایی لینک های داخلی

در سئو داخلی یا ON PAGE تاکید زیادی بر لینک سازی داخلی و برقراری ارتباط میان صفحات میشود. یکی از موارد کاربرد سرچ کنسول، دریافت گزارش از لینک های داخلی سایت می باشد.

با ورود به قسمت link در سمت چپ سرچ کنسول می توانید اطلاعات ارزشمندی درباره لینک های داخلی بدست آورید.

کاربرد سرچ کنسول در شناسایی لینک خارجی

لینک های خارجی که سایر سایت ها به شما داده اند برای گوگل اهمیت زیادی دارد و می تواند باعث بهبود رتبه ها یا پنالتی شود. در سرچ کنسول گزارشی از برخی از لینک های خارجی که سایر سایت ها برای شما ایجاد کرده اند را می توانید مشاهده کنید.

البته توجه داشته باشید که این اطلاعات ناقص بوده و تمام بک لینک ها از این طریق قابل شناسایی نخواهند بود و نیاز به ابزارهایی همچون اچرفز دارید.

 • دریافت اخطار از طریق سرچ کنسول

گوگل دارای قوانین متعددی بوده و عدم رعایت از آن باعث میشود به شیوه های مختلف جریمه شوید. پنالتی گوگل به شیوه های مختلفی انجام میشود که بدترین نوع آن، پنالتی دستی می باشد.

این شیوه پنالتی به دلیل بررسی دستی سایت توسط یکی از کارکنان گوگل انجام شده و در صورت مشاهده رفتار غیر طبیعی گزارشی را برایتان ارسال می کند. این گزارش ها از منوی security and manual action در دسترس می باشند.

 • اطلاع از روند پیشرفت ترافیک سایت

افزایش ترافیک ورودی سایت می تواند یکی از اهداف مهم برای بسیاری از سایت ها باشد و چه ابزاری بهتر از سرچ کنسول می تواند در این شرایط موثر عمل کند؟

گزارش های بسیار حرفه ای که سرچ کنسول گوگل در قسمت performance ارائه می دهد، شامل روند افزایش یا کاهش میزان ترافیک ورودی از گوگل، تعداد ایمپرشن ها، نرخ کلیک و متوسط رتبه برای هر کلمه باشد.

 • دریافت گزارش از وضعیت ایندکس صفحات

یک صفحه از سایت هر اندازه کیفیت داشته باشد، اما در دیتابیس گوگل ایندکس نشود، نمی تواند در نتایج جستجو قرار گیرد و رتبه بندی برای آن انجام شود.گوگل در ابزار سرچ کنسول خود این امکان را فراهم نموده است تا با لیست صفحات ایندکس شده و نشده و دارای خطا، صفحات کراول شده اما در انتظار ایندکس آشنا شوید.

کافیست وارد بخش index در سمت چپ صفحه سرچ کنسول شوید و در صفحه coverage روی excluded کلیک نمایید. از این طریق می توانید اطلاعات بسیار ارزشمندی را بدست آورید.

 • ایندکس سریع صفحات با سرچ کنسول

در حالت معمول پس از ایجاد یک صفحه در سایت، خزنده های گوگل می توانند آن را شناسایی و به صورت خودکار ثبت کنند. این کار ممکن است با توجه به شرایط سایت از یک روز تا چند روز و حتی هفته طول بکشد.یکی از راه هایی که می توان سرعت ایندکس را افزایش داد، استفاده از امکان url inspection می باشد. کافیست آدرس صفحه مورد نظر را در این بخش وارد کنید و درخواست ایندکس مجدد را ارسال نمایید.

 • بهبود تجربه کاربری

سرچ کنسول گوگل یکی از مهم ترین موارد کاربرد سرچ کنسول، بهبود تجربه کاربری و رفع مشکلات موجود در سرعت و core web vital است.در سالهای اخیر تجربه کاربری و سرعت و موارد مشابه به شدت در رتبه بندی صفحات یک سایت اهمیت پیدا کرده و از این بخش سرچ کنسول می تواند خطاهای موجود در آن را شناسایی و رفع کنید.

 • حذف صفحات ایندکس شده از دیتابیس گوگل

به دلایل مختلف ممکن است تصمیم بگیرید برخی از صفحات سایت که قبلا ایندکس شده اند را حذف کنید. در صورتیکه این صفحات را از سایت حذف کنید اما همچنان در دیتابیس گوگل وجود داشته باشند، در نتایج جستجو ممکن است نمایش داده شوند و در نهایت کاربرد با صفحه 404 پس از کلیک روی آنها مواجه شود. با توجه به اینکه خطاهای 404 به شدت به سئو آسیب وارد می کند، لذا نباید در سایت وجود داشته باشند.

با استفاده از امکان removals سرچ کنسول می توان آدرس صفحه مورد نظر را ثبت کرد تا از دیتابیس گوگل نیز حذف شوند.

سرچ کنسول گوگل علاوه بر موارد فوق، این ابزار کاربردهای دیگری دارد و بررسی تمام آنها تنها با تجربه و تمرین امکان پذیر است. لذا اگر قصد دارید با شناخت کافی سئو سایت را انجام دهید، سعی کنید از تمام منوها و امکانات این ابزار استفاده کنید تا از کاربرد آنها مطلع شوید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping