کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون
مقالات

کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون

«زبان برنامه نویسی پایتون» یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی دهه کنونی است که طی سال‌های اخیر، همواره جزو پنج زبان برنامه‌نویسی خوب موجود در دنیا بوده است. پایتون، در رده‌بندی‌های مختلفی که برای زبان‌های برنامه‌نویسی و پیرامون محبوبیت، قدرتمندی، تنوع و تعدد فرصت‌های شغلی آن‌ها ارائه می‌شود، نه فقط جزو پنج زبان صدرنشین، که معمولا یکی از دو گزینه اول یا دوم است.

محبوبیت زبان برنامه‌نویسی پایتون در میان توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، شرکت‌ها، پژوهشگران آکادمیک و اشخاص تازه‌واردی که در صدد یادگیری برنامه‌نویسی هستند، دلایل مختلفی دارد. در مطلب کاربرد پایتون چیست و چه کارهایی با آن می‌توان کرد با توجه به اهمیت یادگیری پایتون ، ابتدا به دلایل محبوبیت پایتون و نقش آن‌ها در کاربردپذیری این زبان برنامه‌نویسی پرداخته شده است. سپس، کاربرد پایتون در حوزه‌های علمی، مهندسی و کاربردی مختلف به طور کامل و جامع، همراه با معرفی قابلیت‌های مختلف پایتون برای هر یک از این حوزه‌ها، مورد بررسی قرار گرفته است.

کاربرد پایتون چیست و کجا استفاده می‌شود؟

 

زبان برنامه نویسی پایتون پایتون یک زبان عمومی (General Purpose) است و محدود به یک حوزه خاص نمی‌شود. این یعنی می‌توانید با یک تیر چند نشان زده و در بخش‌های گوناگون تکنولوژی فعالیت کنید. یک برنامه نویس پایتون اگر حرفه‌ای باشد، در هر حوزه ای حرف برای گفتن خواهد داشت.

بعضی از زبان‌های برنامه نویسی مخصوص به یک حوزه خاص هستند یا اگر به بخش‌های دیگر ورود کنند قدرت زیادی ندارند، اما پایتون اینگونه نیست. کافی است آن را یاد بگیرید و تبدیل به یک متخصص پایتون شوید تا ببینید در دنیای برنامه نویسی واقعا چه قدرتی به شما می‌دهد.

مهم‌ترین علتی که باعث شد پایتون به بخش‌های مختلف IT وارد شود، کتابخانه‌ها بودند. این کتابخانه‌ها هستند که پایتون را توسعه پذیر می‌کنند. همانگونه باعث راحت‌تر شدن کار برنامه نویسان می‌شوند. البته بعضی از این کتابخانه‌ها هنوز جای رشد و پیشرفت دارند و در پروژه‌های بزرگ قابل استفاده نیستند. یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب پایتون، چسبندگی این زبان است.

منظور ما از چسبندگی یا Glue Language این است که پایتون می‌تواند به خوبی با کدهای سایر زبان‌ها ادغام شود یا اصطلاحا به آن‌ها بچسبد. به کمک این تکنیک می‌توانید یک قطعه کد به زبان C یا هر زبان دیگری را به راحتی به پروژه خود اضافه کنید. در ادامه کاربرد پایتون را که 4 بخش اصلی تقسیم می‌شوند، به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد.

زبان برنامه نویسی پایتون
پایتون در توسعه وب

زبان برنامه نویسی پایتون توسعه وب و طراحی سایت با پایتون را می‌توان از شناخته شده ترین کاربردهای آن است. پایتون دارای چهارچوب توسعه وب مانند Pyramid، Django و Flask است. این چارچوب‌ها دارای کتابخانه‌های استاندارد هستند که امکان یکپارچه‌سازی آسان پروتکل را فراهم می‌کند و منجر به کاهش زمان توسعه می‌شود.

زبان برنامه نویسی پایتون پس بدون شک یکی از ویژگی های برتر پایتون توسعه برنامه‌های وب بوده و پایتون اکنون یک‌زبان برنامه‌نویسی  ایده آل برای برنامه‌های تحت وب است. پایتون در توسعه وب امنیت، راحتی و مقیاس‌پذیری را برای برنامه‌ها فراهم می‌کند.

پایتون در علم داده

زبان برنامه نویسی پایتون علم داده یکی از متداول ترین مهارت‌ها در بازار است. در صنایعی اعم از فناوری اطلاعات، تولید یا تجارت الکترونیک، دانستن علم داده مهارت اصلی به‌حساب می‌آید. اینجاست که پایتون وارد می‌شود. کتابخانه‌های متعدد آن مانند Pandas، TensorFlow، NumPy و غیره در استخراج اطلاعات ارزشمند از داده ها کمک می‌کنند.

زبان برنامه نویسی پایتون کتابخانه‌هایی مانند Matplotib و Seaborn به متخصص علوم داده اجازه می‌دهند تا بر روی تجسم داده ها از طریق جدول ها و نمودارها تمرکز کند. مبالغه نیست اگر بگوییم پایتون اولین چیزی است که هر متخصص علوم داده باید بداند. زبان برنامه نویسی پایتون دانشمندان داده باید پایتون را برای استخراج و پردازش داده ها بدانند. این کار مقدماتی برای کار با شرکت‌های تحقیقاتی و مبتنی بر داده است بنابراین‌یکی از بهترین کاربردهای زبان پایتون استفاده از آن علم داده است.

یادگیری ماشین

زبان برنامه نویسی پایتون یادگیری ماشین (Machine Learning) مسئله ای است که در زندگی روزمره ما حضور دارد و بعضی مواقع بدون اینکه متوجه باشیم در حال استفاده از آن هستیم. برای مثال زمانی که در سایت گوگل به جستجو می‌پردازیم و گوگل لیستی از نتایج را به ما نشان می‌دهد، در حقیقت در حال استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین هستیم.

زبان برنامه نویسی پایتون  همچنین، بعضی از فروشگاه‌های اینترنتی با شخصی‌سازی سایت برای کاربران، پیشنهادهایی هوشمندانه‌ای به ما ارائه می‌دهند. سیستم‌های تشخیص چهره یا دستیارهای صوتی مثل Cortana یا Siri نمونه دیگری از کاربردهای یادگیری ماشین هستند. لازم به ذکر است که پایتون در یادگیری ماشین عملکرد درستی دارد و بسیاری از متخصصان Machine Learning از کتابخانه‌های آن استفاده می‌کنند.

کاربرد پایتون در هک و تست نفوذ

زبان برنامه نویسی پایتون پایتون در کنار همه ویژگی خود، می‌‌تواند ترسناک هم باشد. چون وقتی صحبت از هک و نفود در سیستم‌ها میشود، پایتون حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. هکرها دانش زیادی در علوم رایانه دارند و معمولا با گرایش‌های مختلف کامپیوتر آشنا هستند. آن‌ها به کمک برنامه نویسی می‌توانند ابزارهای موردنیاز خودشان را بنویسند و چه زبانی بهتر از پایتون می‌تواند درهای ممنوعه را به روی آن‌ها باز کند؟

زبان برنامه نویسی پایتون کاربرد پایتون در هک به علت بازدهی بالایی است که این زبان اسکریپتی در ساخت برنامه‌های کوچک دارد و به همین دلیل است که هکرهای حرفه‌ای تسلط بسیار خوبی بر پایتون دارند. تا اینجای مطلب چند بار درباره کتابخانه‌های پایتون صحبت کردیم. دلیل آن اهمیت بسیار زیاد این کتابخانه‌ها است. این زبان در شبکه و تست نفوذ کتابخانه‌های مختلفی مثل NetworkX ،NAPALM و Pulsar دارد. اگر سری به گیت هاب بزنیم، تعداد زیادی ابزار تست نفوذ و هک را می‌بینیم که با این زبان نوشته شده‌اند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه