چگونه یک گزارش سئو جامع و عالی بنویسیم؟

گزارش سئو
سئو مقالات وردپرس

چگونه یک گزارش سئو جامع و عالی بنویسیم؟

گزارش سئو چه به صورت یک سئوکار داخل یک مجموعه استخدام شده‌اید یا اینکه در یک آژانس خدمات سئو مشغول کار سئو هستید که از شرکت‌های مختلف پرژوه‌های سئو دریافت می‌کند، حتما باید گزارش‌هایی را در مورد کار خودتان تنظیم کنید. یک گزارش سئو به شما میزان پیشرفت حاصل از یک کمپین و میزان نرخ بازگشت سرمایه (1ROI) را نشان می‌دهد. همچنین کمک می‌کند تا بتوانید ثابت کنید که روشی که در پیش گرفته‌اید درست و مناسب است.

گفته می‌شود که سئوکاران اغلب می‌خواهند کار سئو را انجام دهند نه اینکه به ایجاد و تهیه گزارشات سئو بپردازند.به همین دلیل اغلب اختلاف نظرهای زیادی در این موارد وجود دارد که سئوکاران و آژانس‌های سئو چگونه نتایج سئو را گزارش می‌کنند، این گزارش‌ها هر چند وقت یکبار آماده می‌شوند و باید چه معیارهایی داشته باشند.

هدف ما این است که به شما کمک کنیم تا به خوبی درک کنید یک گزارش کامل و عالی سئو چگونه است و باید شامل چه چیزهایی باشد.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شمارا بیشتر در این زمینه راهنمایی کنیم.

 

گزارش سئو چیست؟

 

گزارش سئو یک روش موثر است تا بتوانید به کمک آن به رئیس یا مشتری خود نشان دهید که چگونه اقدامات سئوی شما باعث ارتقای تجارت آنها می‌شود.اما یک مشکل وجود دارد. بسیاری از گزارش‌های سئو واقعا اطلاعات خاصی را عرضه نمی‌کنند.

اکنون دیگر تقریبا هر مدیر بازاریابی یا مالک کسب‌وکاری با ابزار گوگل آنالیتیکس2 آشناست و می‌تواند به کمک آن آمار و ارقام مرتبط با سایت خود را مشاهده کند. دیگر کافی نیست که هر 30 روز یکبار گزارشی شامل تنها ترافیک 30 روز اخیر و آمارهای تبدیل مرتبط با آن را ارائه کنید.

رئیس یا مشتریان شما باید گزارش جامع‌تری را دریافت کنند. البته هیچکس هم دوست ندارد که یک گزارش ۱۰۰ صفحه‌ای شامل تمامی جزئیات را مشاهده کند. بلکه گزارش باید با توجه به اهداف خاصی تهیه شود و اطلاعات داخل آن معنادار باشد.

گزارش سئو باید به صورت بسیار خلاصه به این موارد اشاره کند:

چه پیشرفتی حاصل شده است؟

چه اقداماتی انجام شده و چه تاثیراتی داشته است؟

پیشنهاداتی برای رشد و پیشرفت بیشتر

گزارش‌نویسی تماما در مورد گزارش پارامترهای مهم می‌باشد و اینکه بتوان از طریق آن به نحو موثری اطلاعات مربوط به پیشرفت کار را بر اساس شاخص‌های کلیدی عملکرد3 از پیش تعیین‌شده به دیگران نشان داد. همچنین این گزارش به نحوی کارآمد شامل این است که چه اقداماتی باعث موفقیت شده است و چه اقداماتی مفید و موثر نبوده‌اند و همچنین چه اقداماتی انجام شده است.

یک گزارش سئوی عالی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل با دیگران ارتباط برقرار کنید. بنابراین ارزش این را دارند که برای ایجاد این گزارش‌ها وقتی را اختصاص دهید.واضح است که ما در تهیه گزارشات سئو نیاز به ثبات بیشتری داریم. و این ثبات چیزی است که اغلب افراد سئوکار برای رسیدن به آن با مشکلاتی مواجه هستند.

گزارش سئو

 

 

چرا باید به صورت منظم به تهیه این گزارش بپردازید؟

 

همانطور که می‌دانیم سئو یک تجارت بزرگ برای بیشتر کسب‌وکارهاست. سئو کانالی است که به صورت فزاینده‌ای سرمایه و توجه بیشتر و بیشتری را به دست می‌آورد. در سال ۲۰۱۸ صنعت سئوی جهان ارزشی معادل ۸۰ میلیارد دلار داشت.

کسب‌وکارها بر روی این کانال به عنوان یک پلتفرم بازاریابی کلیدی تکیه می‌کنند و مالکان کسب‌وکار، مدیران مالی و ذی‌نفعان دیگر می‌خواهند ببینند که سرمایه‌گذاری نتیجه‌بخشی داشته‌اند یا خیر.

به همین دلیل مهم ست که برای نشان دادن پیشرفت‌های جدید باید به صورت منظم گزارش سئو را تهیه کنید. گفته می‌شود که گزارشات سئو درست به اندازه خود سئو اهمیت دارند و مطلقا نباید این گزارشات را نادیده گرفت.

با تهیه گزارش سئو، کار شما بسیار آسان‌تر خواهد شد. با کمک یک گزارش مناسب می‌توانید به سرعت روندهای مثبت و منفی و نقاطی که نیاز به توجه بیشتری دارند را شناسایی کنید. همچنین می‌توانید از طریق این گزارش بینشی اجمالی در مورد اقدامات لازم جهت انجام سئوی درست به دست آورید.

وقتی که معیارهای مناسب برای تهیه گزارش را انتخاب کردید گزارش شما ارزشمندتر خواهد شد.

 

انتخاب معیارها و شاخص‌های کلیدی عملکرد برای گزارش سئو

 

باید مطمئن شوید که حتما معیارها و پارامترهایی را در گزارش خود ثبت کرده‌اید که اهمیت دارند. البته این معیارها بسته به نوع کسب‌وکار می‌توانند بسیار متفاوت باشند. با این حال پارامترهایی که انتخاب می‌کنید باید بیانگر میزان پیشرفت و موفقیت و همچنین اقدامات انجام شده باشند.

اگر فقط بر چند پارامتر اکتفا کنید، نمی‌توانید تصویر درستی از کار خود را ارئه کنید. از سوی دیگر اگر همه پارامترها را نیز در گزارش خود ذکر کنید نیز آنقدر گزارش طولانی می‌شود که احتمالا کسی علاقه نخواهد داشت آن را مطالعه کند.

کلید یک گزارش موفق سئو این است که به وضوح پارامترهایی را که برای آن کسب‌وکار معنادار هستند را بیان کنید. گزارش سئوی یک کسب‌وکار محلی بسیار متفاوت از یک فروشگاه اینترنتی است که محدود به جای خاصی نیست.

 

اهمیت و ضرورت ارائه گزارش سئو

 

یکی از مهم‌ترین کارکردهای گزارش سئو سایت، ارائه چشم‌انداز به مشتری و رئیس شما است. درصد بالایی از بازاریاب‌ها نمی‌توانند میزان تأثیر تلاش‌های خود بر تجارت‌شان را اندازه‌گیری کنند. اما با نوشتن گزارش عملکرد سئو، این مشکل حل خواهد شد.

کاری که گزارش سئو سایت انجام می‌دهد، فراهم آوردن امکان ردیابی، تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری نتایج است، که می‌تواند بینش درست و دقیقی نسبت به فرآیند کار را به‌عنوان دستاورد با خود به ارمغان بیاورد.گزارش سئو سایت می‌تواند مشتریان شما را پرورش داده و به آنان اطلاعات جامع و دقیقی ارائه کند و بین شما و مشتریان شما سطح بالایی از اعتماد شکل بگیرد.

شما می‌خواهید به مشتریان خود نشان دهید که فعالیت‌های انجام شده در سایت، نقش خوبی در بهبود نتایج داشته و به‌طور مثبت روی کسب‌وکار آن‌ها تأثیر می‌گذارد. با کمک گزارش سئو سایت می‌توانید این کار را به‌درستی انجام دهید. همچنین گزارش عملکرد سئو این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانید نقاط منفی را بازشناخته و فعالیتی که برای رفع آن ضروری است، انجام دهید.

برای ذی‌نفعان بسیار ضروری است که بتوانند در مورد نتیجه سرمایه‌گذاری خود اطمینان حاصل کنند. به‌همین دلیل با تهیه گزارش سئو سایت به‌طور منظم، می‌توانید این نیاز کارفرما، مدیران و مشتریان خود را رفع کنید.

در یک جمله می‌توان گفت با تهیه گزارش سئو سایت است که شما و مشتری شما می‌توانید ایده و چشم‌اندازی روشن از جایی که ایستاده‌اید و جایی که باید بروید، به‌دست بیاورید.

 

ویژگی‌های یک گزارش سئو خوب و جامع

 

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، بین گزارش سئو سایت خوب و بد تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه به نکاتی پرداخته‌ایم که ضروری است در گزارش نویسی سئو رعایت شود.

 • ظاهر گزارش

اولین نکته‌ای که برای نوشتن یک گزارش سئو سایت خوب باید به آن دقت کنید، این است که گزارش شما باید خوب به‌نظر برسد. خواندن تعداد زیادی از کلمات کلیدی که کنار هم چیده شده‌اند، کار خوشایندی نیست. سئو به‌خودی خود می‌تواند کمی پیچیده باشد، بنابراین لازم است درک آن را برای مشتری و یا رئیس خود آسان کنید.

 • استفاده از لوگو

برای آن‌که گزارش سئو شما خوب به‌نظر برسد، شاید بتوانید از لوگوی مشتری خود استفاده کنید و به طراحی داشبورد گزارش خود بیشتر دقت کنید.

 • دسترسی آسان به اطلاعات

همچنین لازم است اطلاعات به‌راحتی دردسترس مخاطب قرار گیرد. شاید برخی بخواهند فایل پی‌دی‌اف گزارش سئو سایت را دریافت کرده و بخوانند و یا عده‌ای ترجیح بدهند که نسخه چاپی گزارش را در دست داشته باشند. با درنظر گرفتن ترجیح مشتری، دیگر شما مشتری‌های خود را از دست نخواهید داد.

 • نگارش روان و ساده

گزارش سئو سایت خود را بسیار روان و شفاف بنویسید. در این‌صورت خواندن و فهمیدن آن بسیار آسان خواهد بود. همچنین از درج اطلاعات غیرضروری یا جدول‌ها طولانی پرهیز کنید تا گزارش حوصله‌ خواننده را سر نبرد، گزارش سئو سایت باید مختصر و جامع باشد.

معیارها و پارامترهایی که در گزارش سئو سایت ذکر می‌شوند، با توجه به کسب‌وکار متفاوت است، پس شما باید بتوانید برای هر گزارش، این معیارها را به‌درستی تشخیص دهید. برای مقایسه دستاوردها در گزارش خود، لازم است آن‌ها را به‌طوری درج کنید که با یک نگاه ساده قابل درک باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping