چگونه به یک کارشناس هوش تجاری شویم؟

هوش تجاری
مقالات

چگونه به یک کارشناس هوش تجاری شویم؟

متخصص هوش تجاری عنوان شغلی است که این روزها خیلی آن را می‌شنویم. کارشناسان هوش تجاری از داده‌ها در جهت کمک به شرکت‌ها استفاده می‌کنند تا آن‌ها را به سمت تصمیم گیری آگاهانه سوق دهند. این تصمیم‌های دقیق به سازمان‌ها کمک می‌کند تا کارآیی خود را افزایش داده و به اهداف خود برسند. اگر شما هم از تجزیه و تحلیل داده‌ها و یافتن راه‌هایی برای استفاده از این اطلاعات لذت می‌برید یا دوست دارید فرآیندهای تجاری را بهبود بخشید، می‌توانید به سراغ هوش تجاری رفته و این حرفه را به عنوان شغل اصلی خود ادامه دهید.

در این مقاله از تدریس24ما درباره همه مباحثی که برای تبدیل شدن به یک متخصص هوش تجاری نیاز دارید، صحبت خواهیم کرد. از جمله وظایف شغلی، بینش حقوقی و موارد دیگر که بسیار مهم هستند.

وظایف متخصص هوش کسب و کار

 

کارشناس هوش تجاری مسئول بررسی و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای شناسایی بخش‌هایی است که کسب و کار در آن‌ زمینه‌ها می‌تواند تغییراتی در سازمان ایجاد کند و کارایی و بهره وری شرکت را بهبود بخشد. در نتیجه، دستیابی به اهداف کلی و ارتقای سازمان راحت تر خواهد شد. وظایف شغلی این شخص ممکن است بسته به شرکتی که در آن کار می‌کند، گوناگون باشد اما معمولا شامل موارد زیر است:

 • تحلیل فرآیندهای تجاری
 • بررسی و اعتبار سنجی داده‌های مشتری
 • بررسی و مدیریت نتایج تجزیه و تحلیل و اندازه گیری
 • بررسی داده‌های رقبا و تحلیل چگونگی واکنش رقبا
 • تدوین سیاست‌ها و شیوه‌های جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • شناسایی فرصت‌ها از طریق راهبردها و فرآیندهای کسب و کار برای بهبود سازمان
 • ارائه داده‌ها و راه حل ‌های مدیران از طریق گزارش‌ها و ارائه‌ها
هوش تجاری
یک کارشناس هوش تجاری به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

 

به‌ صورت معمول، یک کارشناس هوش تجاری وظیفه ارزیابی کلان داده‌ها (Big Data) را دارد تا بتواند نتایج دقیقی در گزارش خود ارایه کند. به‌ صورت معمول، یک کارشناس هوش تجاری برای موفقیت در کار خود به مجموعه مهارت‌های زیر نیاز دارد:

ارتباطات: به‌ صورت معمول، تحلیل‌گران هوش تجاری وظیفه جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات را دارند. این اطلاعات ممکن است از منابعی مثل پایگاه‌های داده‌ها، همکاران و مشتریان در قالب داده‌های ساده و غیر فنی یا تخصصی به دست آیند.

به همین علت این اشخاص باید برای ارایه گزارش دقیقی از نتایج تجزیه و تحلیل اطلاعات مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشند. به بیان ساده‌تر، این اشخاص باید گوشی آماده به شنیدن و کلامی نافذ داشته باشند تا کارمندان سازمان با آن‌ها همکاری کنند.

حل مسئله: یکی از وظایف مهم کارشناسان هوش تجاری تعیین مخاطرات مهمی است که پیرامون سازمان قرار دارد و در ادامه باید بتوانند برای مشکلات موجود، راه حل ارائه دهند. به‌طور معمول، مدیران شرکت و مشتریان انتظار دارند تا کارشناسان هوش تجاری برنامه‌هایی همراه با جزییات کامل برای بهبود فرایندهای کاری و کاهش مخاطرات تجاری ارایه کنند. مهارت حل مسئله به کارشناسان هوش تجاری کمک می‌کند همه زوایای یک مسئله را ارزیابی کرده و راه‌حلی جامع برای آن ارایه کنند.

دانش برنامه‌نویسی: کارشناسان هوش تجاری برای ارزیابی و ارزش‌گذاری منابع اطلاعاتی مثل پایگاه‌های داده باید مهارت کافی در برنامه‌نویسی داشته باشند تا بتوانند گردش کار را به شکل خودکار مدیریت کنند. به همین علت مهم است که یک کارشناس هوش تجاری در ارتباط با زبان‌های برنامه‌نویسی مثل پایتون و زبان پرس‌وجوی ساخت یافته (SQL) مهارت کافی داشته باشد.

با توجه به این‌که قسمت عمده‌ای از فعالیت‌های یک کارشناس هوش تجاری در قالب اسکریپت‌های خودکار اجرا می‌شوند، به همین دلیل این اشخاص باید بدانند که چگونه اسکریپت‌هایی بنویسند که به شکل خودکار داده‌ها را از پایگاه‌های داده‌ها و فایل‌ها استخراج کنند.

همکار تیمی: به‌ صورت معمول کارشناسان هوش تجاری با تیمی از متخصصان مختلف کار می‌کنند. به همین علت دانش کافی در ارتباط با مهارت‌های تعامل تیمی با سایر افراد ضروری است. کار تیمی قدرتمند باعث می‌شود این افراد بهترین راه‌حل و فرایند را برای سازمان پیدا کرده، توسعه داده و پیاده‌سازی کنند. کار تیمی کارآمد شامل ارتباطات قدرتمند، طوفان فکری و تعامل با هم تیمی‌ها می‌شود.

خدمات مشتری: در بعضی سازمان‌ها، شرح وظایف کارشناسان هوش تجاری به گونه‌ای است که ارتباط مستقیمی با مشتریان دارند. بنابراین باید ارتباط خوبی با مشتریان داشته باشند تا بتوانند داده‌های درست و دقیقی را به‌دست آورند. به همین دلیل آشنایی با نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ضروری است.

دانش فنی در ارتباط با تبلو و آر: کارشناسان هوش تجاری در کنار دانشی که در ارتباط با برنامه‌نویسی دارند باید در ارتباط با سایر ابزارهای هوش تجاری مثل Tableau و زبان برنامه‌نویسی آر نیز صاحب دانش باشند.

لازم به توضیح است که تبلو (Tableau) ابزاری برای تجسم سریع داده‌ها است. این نرم‌افزار در فرآیندهای تجاری به شکل گسترده‌ای استفاده می‌شود، اما عاملی که باعث تمایز Tableau  از نمونه‌های مشابه شده، دسترسی ساده به این نرم‌افزار است. به همین دلیل هم قابلیت‌های گسترده‌ای به آن افزوده شده است.

 

مدت زمان مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک متخصص هوش تجاری

 

برای تبدیل شدن به یک کارشناس کسب و کار حداقل باید چهارسال زمان بگذرانید. در این مدت شما باید حداقل یک مدرک لیسانس و یک دوره کارآموزی را به دست آورید تا تجربه مربوط به شغل مورد نظر را کسب کنید.

با این حال، بسته به نقش‌هایی که دوست دارید که در این زمینه کسب کنید و به آن‌ها علاقه دارید، ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا یک کارشناس هوش تجاری شوید. شاید لازم باشد قبل از درخواست دادن برای این شغل تحصیلات ارشد یا دکتری داشته باشید، تجربه شغلی بیشتری مرتبط با این حرفه بدست بیاورید و یا گواهی‌های شغلی مورد نیاز را اخذ کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه