چگونه برنامه بازاریابی (Marketing Plan) بنویسیم؟

Marketing Plan
بازاریابی مقالات

چگونه برنامه بازاریابی (Marketing Plan) بنویسیم؟

Marketing Planمرحله به مرحله با طرح بازاریابی Marketing Plan و برنامه ریزی برای طراحی یک بازاریابی ساده آشنا می‌شوید. آبراهام لینکن می‌دانست که آماده‌ سازی کلید موفقیت است.

 چه بخواهید درخت قطع کنید و چه بخواهید نحوه‌ نگارش برنامه بازاریابی را یاد بگیرید، کارهایی که قبل از شروع و برای آماده‌سازی انجام می‌دهید موفقیت‌تان را می‌سازند.اگر برای قطع کردن درختی شش ساعت زمان داشته باشم، چهار ساعت اول را صرف تیز کردن تبر خواهم کرد.

بیایید تا در این مقاله از تدریس24 در خصوص برنامه‌ بازاریابی Marketing Plan صحبت کنیم. مباحث این مقاله عمدتاً بر بازاریابی دیجیتال متمرکز هستند؛ اما می‌توانید استراتژی‌ها و مفاهیم شرح داده شده را در تمامی بخش‌های بازاریابی مورد استفاده قرار دهید.

طرح بازاریابی چیست؟

 

Marketing Plan طرح بازاریابی یک نقشه راه استراتژیک است که کسب و کارها برای سازماندهی، اجرا و پیگیری استراتژی بازاریابی خود در یک دوره زمانی معین استفاده می کنند. برنامه‌های بازاریابی شامل استراتژی‌های بازاریابی جداگانه برای تیم‌های بازاریابی مختلف در سراسر شرکت هستند، اما همه آنها در جهت اهداف تجاری یکسانی عمل می‌کنند.

هدف از یک طرح بازاریابی این است که تاکتیک‌ها و استراتژی‌های خود را به صورت سازمان یافته بنویسید. این کار به شما کمک می‌کند تا در مسیر درست قرار بگیرید و بتوانید میزان موفقیت کمپین‌هایتان را بسنجید.

نوشتن یک برنامه بازاریابی یا همان مارکتینگ پلن به شما کمک می‌کند تا به ماموریت هر کمپین، پرسونای خریدار، بودجه، تاکتیک‌ها و موارد قابل انجام قبل از اجرایی شدن آنها، فکر کنید. اگر همه این اطلاعات را یکجا جمع کنید به راحتی در مسیر پیگیری کمپین‌ها قرار می‌گیرید؛ اینکه چه چیزی موثر است و چه چیزی نیست را آسانتر می‌سنجید. همینطور میزان موفقیت استراتژی خود را اندازه گیری خواهید کرد.

Marketing Plan
ساختار برنامه بازاریابیMarketing Plan

Marketing Plan موارد زیر، بخش‌هایی هستند که باید حتماً در برنامه بازاریابی قرار دهید (در ادامه‌ی مقاله همه‌ی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد):

دفتر مرکزی، بیانیه‌ی اهداف و رسالت کاری، تیم بازاریابی و غیره

مقدمه/ اهداف:به چه می‌خواهید برسید؟ برای رسیدن به هدف چه کار باید بکنید؟

تحلیل رقابتی

تحلیل SWOT: شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها

بازار هدف: برای چه کسی بازاریابی می‌کنید؟

چرخه‌ی خرید: Marketing Planمشتریانتان چگونه، در کجا و در چه زمانی خرید می‌کنند؟

پیشنهاد فروش منحصر به فرد: تفاوت‌هایتان با رقبا را شرح دهید.

برند: توضیح دهید که برندتان در حال حاضر چگونه شناخته می‌شود و دوست دارید چگونه شناخته شود؟

وب‌سایت: برنامه‌تان برای بهبود وب‌سایت چیست؟

کانال‌های بازاریابی: توضیح دهید که چگونه از کانال‌های زیر برای رسیدن به اهدافتان استفاده می‌کنید:

– بازاریابی محتوا

– بازاریابی شبکه های اجتماعی

– بازاریابی ایمیلی

سئو (SEO):چگونه استراتژی سئو را با سایر استراتژی های مارکتینگ هم‌راستا می‌کنید؟

اندازه‌گیری‌ها و KPI فروش: توضیح تفضیلی نحوه‌ی پیگیری عملکرد و پیشرفت برنامه بازاریابی

چطور برنامه بازاریابی (Marketing Plan) بنویسیم؟

Marketing Plan برای ارزیابی وضعیت فعلی و طراحی برنامه بازاریابی باید عوامل کلیدی موفقیت (Key Success Factors یا Critical Success Factors) را بدانید. یعنی عوامل کلیدی (یا حیاتی) موفقیت دخیل در آن صنعت را شناخته و با محاسبه ابعاد و نشانه‌های آن مدل کسب‌وکاری، لیست عوامل کلیدی را تهیه کنید.

به عنوان مثال، در یک صنعت، عادت به استفاده از محصول یک عامل کلیدی موفقیت است. در یک صنعت دیگر، عامل کلیدی، قیمت و ارزان‌بودن آن است. در عین حال، گاهی شما با کسب‌و‌کاری مواجه هستید که محصول نهایی باید با قیمت بالایی عرضه شود تا جامعه هدف را به خرید ترغیب کند.

عوامل کلیدی موفقیت، زیاد است و برای هر فضا و کسب‌و‌کاری می‌تواند متفاوت باشد. این عوامل کلیدی هستند که راه پیش‌روی کسب‌و‌کار را نقطه‌گذاری می‌کنند. این عوامل ممکن است در طول زمان تغییر کند یا نسبت به منطقه جغرافیایی، شخصی‌سازی شود.

مراحل نوشتن یک برنامه بازاریابیMarketing Plan

Marketing Plan برای نوشتن یک برنامه بازاریابی برجسته و مناسب لازم است ۵ مرحله زیر را طی کنید:

۱ – وضعیت موجود را تجزیه و تحلیل کنید.

۲ – جامعه مخاطبین هدف خود را مشخص نمایید.

۳ – اهداف کسب‌و‌کار خود را تعیین کنید.

۴ – تاکتیک‌های خود را آنالیز کنید.

۵ – بودجه خود را مشخص نمایید.

با این ویژگی‌ها به برنامه بازاریابی خود برتری ببخشید

Marketing Plan برنامه‌های بازاریابی این قابلیت را دارند که بیانگر اهداف و نوع عملکرد شرکت شما باشند و به همین دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. چنین برنامه‌هایی بر کیفیت فعالیت و حضور شما در دنیای دیجیتال اثر می‌گذارند و باید به روز و قاعده‌مند تدوین و طراحی شوند.

یک برنامه بازاریابی به ۶ عنصر مهم و اساسی نیاز دارد تا بتواند موثر باشد و کمکی در رشد کسب‌و‌کار شما به حساب بیاید. در ادامه هر یک از این ۶ مورد را به تفکیک بیان و بررسی خواهیم کرد:

۱ – چکیده کسب‌و‌کار

منظور از چکیده کسب‌وکار در یک برنامه بازاریابی خلاصه‌ای از چیستی، حوزه فعالیت و شرایط فعلی کسب‌و‌کاری است که در حال آماه کردن برنامه بازاریابی برای آن هستید. این چکیده شامل موضوعاتی ساده و بدیهی از جمله نام شرکت، آدرس دفتر مرکزی و حوزه‌هایی که در آن‌ها فعالیت می‌کند، می‌شود.

البته یک چکیده کسب‌و‌کار باید شامل جزئیات بیشتری همچون تحلیل نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها (SWOT) نیز باشد که این‌ها بدست نخواهند آمد مگر با صبوری، کسب تجربه و رقابت سالم با رقبای تجاری در بازار.

۲ – ابتکارات و اهداف کسب‌و‌کار

Marketing Plan هر شرکت اهداف بزرگ و ابتکاراتی برای رسیدن به این اهداف دارد؛ اما چیزی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم اهداف بزرگ و درازمدت شرکت نیستند. شما نیاز دارید تا در برنامه بازاریابی خود، جز اشاره کلی به هدف‌های درازمدت و کلان، به اهداف کوتاه مدت و ابتکارات تیم مارکتینگ برای رسیدن به آن‌ها اشاره کنید.

 در این بخش شما باید مشخص کنید که کدام پروژه‌ها قرار است زیرنظر تیم مارکتینگ باشد و اعضای تیم بازاریابی برای پیش‌برد این اهداف چه برنامه‌ها و ابتکاراتی دارند.علاوه بر این لازم است در کنار تمام این ابتکارات، ابزارهایی را معرفی کنید تا به کمک آن‌ها میزان تاثیرگذاری ابتکارات در رسیدن به هدف و حرکت رو به جلو اندازه‌گیری شود.

۳ – بازار هدف

در این مرحله و برای لحاظ کردن این عنصر در برنامه بازاریابی، به انجام تحقیقات پایه‌ای و اساسی در بازار نیاز پیدا خواهید کرد. اگر شرکت شما پیش‌تر تحقیقات بازار را به طور کامل و جامع انجام داده باشد، بهره‌وری از این عنصر در برنامه بازاریابی برای شما بسیار راحت‌تر خواهد شد.

توجه به بازار هدف در تدوین برنامه بازاریابی با شناسایی خریداران محصول یا خدمت، تحلیل وضعیت بازار، شناسایی رقبا و بررسی عملکرد، نقاط ضعف و نقاط قوت آن‌ها و مشخص کردن پرسونای مخاطبین ممکن می‌شود.

۴ – استراتژی بازاراریابی

Marketing Plan شرکت شما پس از شناسایی بازار هدف و درک ترجیحات کاربران و مشتریان خود، موظف به تدوین یک استراتژی بازاریابی صحیح و قراردادن آن در  برنامه بازاریابی است. این استراتژی که با توجه به تحقیقات بازار طراحی می‌شود.

 شامل اطلاعات ارزشمندی در مورد چگونگی حضور و فعالیت کسب‌و‌کار شما در بازار، بهترین طرق جذب کاربران جدید و تبدیل آن‌ها به مشتری است. شما باید بدانید که مزیت رقابتی شما نسبت به سایر کالاها یا خدمات مشابه موجود در بازار چیست و از این مزیت برای ربودن کاربران از رقبا استفاده کنید.

یک استراتژی بازاریابی خوب می‌تواند شرایط کسب‌و‌کار شما را از این رو به آن رو کند و به همین دلیل است که آن را یکی از مهم‌ترین عناصر برنامه بازاریابی معرفی کردیم.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping