چرخه عمر محتوا چیست؟

چرخه عمر محتوا
تولید محتوا مقالات

چرخه عمر محتوا چیست؟

چرخه عمر محتوا ، محصولی ارزشمند در دنیای امروز است که به مخاطب عرضه می‌شود. محتوا می‌تواند همچون دیگر محصولات فیزیکی از کیفیت، طول عمر مفید و ارزشمندی برخوردار باشد. در این مقاله به بررسی ارزش یک محتوا و چرخه عمر آن می‌پردازیم تا به این طریق طول عمر مفید یک محتوای یونیک را افزایش دهیم.همان‌طور که گفتیم یک محتوا، در واقع محصولی معنوی و سرمایه دیجیتالی یک وب‌سایت است و همانند دیگر محصولات دارای چرخه عمر می‌باشد.

چرخه عمر محتوا

 

چرخه عمر محتوا در واقع فرآیندی است که تمام تغییرات محتوا از زمان تولید تا حدف آن را در برمی‌گیرد. مراحل این چرخه عبارتند از: پیش تولید محتوا، تولید محتوا، انتشار یا عرضه آن، ارتقا و ترویج، به‌روزرسانی و در نهایت حذف محتوا

برای محتوا دقیقا می‌توان این مراحل را در نظر گرفت و طول عمر مفید و کارآمد آن را بهبود بخشید. لازم به توضیح است که این چرخه در واقع یک چرخه حیات است و  پایان عمر هر محتوا، آغاز حیات یک محتوای دیگر است.

محتوا به عنوان یک سرمایه معنوی و دیجیتال، با هدف ارائه اطلاعات به کاربران تولید می‌شود. این اطلاعات ویژگی‌های متعددی دارند که یکی از مهم‌ترین‌های آن عمر مفیدش است. در واقع برای هر اطلاعاتی زمان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا ممکن است پس از مدتی این اطلاعات دیگر کارایی قبل را نداشته و یا حتی نقض شده باشد. بنابراین هنگام تولید محتوا باید زمان آن را در نظر داشته باشیم.

فرض کنید یک اتفاق مهم در زمان حال رخ داده است. در این شرایط، تولید محتوا برای این ماجرا ایده جالبی است اما سه ماه دیگر زمانی که این موضوع اهمیت خود را از دست داده باشد، دیگر مقاله نوشتن برای آن کار هوشمندانه‌ای نیست. به همین دلیل می‌گوییم، بهتر است یک محتوای مفید مناسب در زمان مناسب خودش تولید و منتشر گردد.

محتوا همچون انسان که عمری دارد، با گذشت زمان اهمیت خود را از دست داده و عمر مفیدش می‌گذرد.

در ادامه این مقاله از تدریس24 به بررسی مراحل چرخه عمر محتوا می‌پردازیم.

چرخه عمر محتوا
پیش تولید

چرخه عمر محتوا قبل از تولید محتوا صورت می‌گیرد. یعنی زمانی که باید هدف خود از تولید محتوا را مشخص کنیم. متاسفانه عده زیادی از کاربران به این بخش توجه چندانی نمی‌کنند و تنها هدف خود را تولید محتوا در زمینه کسب و کارشان در نظر می‌گیرند. من در تقویم محتوایی برخی از سایت‌های خارجی دیده‌ام که جلوی هر محتوا به طور دقیق هدف‌ آن را درج کرده‌اند.

محتوایی که هدف یا اهداف مشخصی را دنبال نمی‌کند، هزینه‌ای به شمار می‌رود که هیچ بازده‌ای را به دنبال ندارد. اگر این موضوع را به درستی درک کنیم، حتی شاید به این نتیجه برسیم که هزینه‌های تولید محتوا را صرف انجام کارهای دیگری بکنیم.

تولید محتوا

چرخه عمر محتوا این گام، شامل بخش‌های زیادی می‌شود. پیشنهاد می‌کنم سری به «نقشه راه آموزشی بازاریابی محتوایی» بزنید و خیلی عمیق‌تر با این موضوع آشنا شوید. فقط این را بگویم که تاکید بر واژه «تولید» به این معنا نیست که ما حتما خودمان باید محتوا را تولید کنیم. گاهی پیش می‌آید که محتوا را از منبع‌های مختلف گردآوری می‌کنیم، گاهی این مخاطب است که برایمان محتوا تولید می‌کند که در اصطلاح به آن «UGC» می‌گویند.

انتشار محتوا

چرخه عمر محتوا بعد از تولید محتوا باید آن را منتشر کنیم. بسترهای مختلفی برای انتشار محتوا وجود دارند. مثلا سایت، تلگرام، پیج اینستاگرام و … . فکر نمی‌کنم کسب و کاری وجود داشته باشد که بخواهد این مرحله را حذف کند. اهمیت گام سوم در این است که بدانیم چه محتوایی را با چه فرمتی در چه بستری منتشر کنیم.

ترویج محتوا

در طول آن تمام تجربه‌ها و راهکارهایی که در طول این چند سال به آنها رسیده بودم را توضیح دادم. پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر این گام، حتما آن مقاله را مطالعه کنید. بسیاری از کسب و کارها، محتواهای خوبی تولید می‌کنند اما به دلیل اینکه برای ترویج آن برنامه مشخصی ندارند، محتوایشان به دست مخاطب هدف نمی‌رسد.

زنده کردن محتوا

چرخه عمر محتوا این گام به زمانی برمی‌گردد که ما باید محتوایمان را آپدیت کنیم. شاید بسیاری از محتواها به این گام احتیاجی نداشته باشند. تشخیص این مورد بر عهده شما است. اگر محتوای شما به شکلی است که بعد از مدتی اطلاعات آن قدیمی می‌شوند یا به علت تغییر برخی شرایط، باید تغییراتی در آن ایجاد کنید، چاره‌ای جز به‌روزرسانی آن ندارید؛ وگرنه محتوایی که برایش زمان گذاشتید، هزینه کردید و زحمت کشیدید، کاربران خود را از دست می‌دهد.

ما در دیجیتالینگ، برنامه منظمی برای آپدیت کردن محتواها داریم و هیچ‌وقت به بهانه تولید محتوای جدید از محتواهایی که قبلا تولید کرده‌ایم به آسانی نمی‌گذریم. گاهی در همین گام آپدیت کردن، مشکلاتی به وجود می‌آید که من هم با آنها روبه‌رو شده‌ام. مثلا محتوایی داشتم که ترافیک خیلی خوبی داشت اما به دلیل آپدیت نبودن بازخوردهای خوبی از آن نگرفتیم. حتی کاربرانی که آن محتوا را دیدند دیگر به ما اعتماد نکردند و به سراغ سایت‌های دیگر رفتند.

حذف محتوا

گاهی لازم است که برخی از محتواهای خود را حذف کنیم. این موضوع می‌تواند دلیل‌های متفاوتی داشته باشد. مثلا شاید هدف‌هایی که بر اساس آنها محتوا را نوشتیم دیگر برایمان اهمیتی ندارند. به عنوان مثال، قبلا محتوایی را برای ارائه یک سرویس می‌نوشتیم اما دیگر آن سرویس را ارائه نمی‌دهیم. البته برخی از مدیران سایت‌ها اصرار عجیبی به حفظ چنین محتواهایی دارند.

فاکتور اثر گذار بر چرخه عمر محتوا چیست؟

چرخه عمر محتوا این روز ها که بسیاری از افراد به دنبال تولید کردن محتوا برای خودشان هستند و از این طریق به درآمد هم رسیده اند لازم است تا از موارد و زوایای گوناگون این موضوعات را برسی کنیم تا شما بتوانید به سادگی هر چه تمام تر اقدام به استفاده از تمام ظرفیت در درون خود کنید تا بتوانید با همان امکاناتی که در اختیار دارید بهترین محتوای ممکن را برای خودتان تولید کنید و این مسئله می تواند برای شما جز موارد بسیار قابل توجه باشد که رعایت به آن می تواند در زمینه های مختلف به شما یاری رساند.

چرخه عمر محتوا دقت به این موضوع که تولید محتوا نیز برای خودش دارای چالش ها و قواعد مخصوص به خود است می تواند برای شمایی که در این امر در حال فعال می باشید بسیار قابل قبول و کمک کننده باشد و در اینجا می خواهیم به همین موارد بپردازیم. محتوا هم وقتی تولید می شود یک نمودار را طی می کند بدین شکل که در زمانی در نقطه اوج و توجه است و در زمان دیگر رو به افول می گذارید که این عوامل می تواند برای شما از جمله موارد بسیار کاربردی باشد.

شما باید برای اینکه به سمت تولید محتوا بروید تلاش کنید که از ترند های روز آگاهی داشته باشید تا بتوانید در این زمینه به موفقیت دست پیدا کنید و از این مسیر هم می توانید رشد خودتان تا تسریع ببخشید و این مسئله می تواند برای شما از جمله موارد بسیار مهم و اثر بخش به حساب بیاید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping