چرا امتیازات core web vitals همیشه در حال تغییر است؟

core web vitals
تجربه کاربری و رابط کاربری مقالات

چرا امتیازات core web vitals همیشه در حال تغییر است؟

 

Core Web Vitals (به معنی عناصر حیاتی وب) یک حرکت است که از سمت گوگل آغاز و معرفی شده است. Core Web Vitals چند معیار کیفیت در صفحات وب را تعریف می کند که می توان با در نظر گرفتن آن ها، کیفیت تجربه کاربری در سایت را اندازه گیری کرد. یکی از اهداف اصلی Web Vitals این بوده است که به وبمستران کمک کند بدون دانش فوق تخصصی و تجربه بالا بتوانند سرعت و کیفیت سایت خود را محک بزنند.

اگر بخواهیم مفهوم Web Vitals را در سه بخش خلاصه کنیم، آنگاه چنین لیستی را خواهیم داشت:

مجموعه ای از قوانین که نحوه اندازه گیری سرعت سایت و کیفیت تجربه کاربری را توصیف می کنند.

مجموعه ای از معیارها که با نام Web Vitals شناخته می شوند و رویدادها و تعاملات خاصی را اندازه گیری می کنند که معمولا بر تجربه کاربری تاثیر می گذارند.

مجموعه ای از ابزارها و کتابخانه ها که فرآیند اندازه گیری سرعت و تجربه کاربری را تسهیل می کنند.

معیارهای Web Vitals

در حال حاضر پنج معیار برای Web Vitals وجود دارد که قابل اندازه گیری هستند:

Cumulative Layout Shift (جابجایی فزاینده ساختار) که به طور مخفف CLS نام دارد.

Largest Contentful Paint (بزرگترین نمای بامحتوا) که به طور مخفف LCP نام دارد.

First Input Delay (تاخیر اولین ورودی) که به طور مخفف FID نام دارد.

First Contentful Paint (اولین نمای بامحتوا) که به طور مخفف FCP نام دارد.

Time to First Byte (زمان دریافت اولین بایت) که به طور مخفف TTFB نام دارد.

در این مقاله به صورت مفصل تک تک این موارد را بررسی خواهیم کرد اما فعلا باید بدانید که سه مورد اول (CLS و FID و LCP) به نام خاص Core Web Vitals یا عناصر حیاتی اصلی برای صفحات وب شناخته می شوند. این مسئله یعنی سه معیار CLS و FID و LCP بر تمام صفحات اطلاق می شوند و اینکه یک صفحه وب به چه شکلی ساخته شده باشد، هیچ تاثیری در اطلاق یا عدم اطلاق آن ها نخواهد داشت.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شمارا بیشت در این زمینه راهنمایی کنیم.

 

ابزارهای موجود برای اندازه گیری Web Vitals

 

با اینکه Web Vitals حرکت نسبتا جوانی است اما تا همین لحظه انواع و اقسام ابزارهای مختلف برای اندازه گیری معیارهای آن توسعه داده شده اند. من می خواهم در این بخش برخی از ابزارهای معروف در این زمینه را به شما معرفی کنم.

Chrome User Experience Report: برخی از کاربران گوگل کروم به مرورگر خود اجازه می دهند داده هایی ناشناس را از آن ها جمع آوری کند. شما می توانید با استفاده از چنین گزارشاتی که از مرورگر کاربران دریافت می شوند برای اندازه گیری Core Web Vitals استفاده کنید.

PageSpeed Insights: این وب سایت نتایج Chrome User Experience Report و همچنین داده های جمع آوری شده توسط گوگل در آزمایشاتشان را ترکیب می کند و با استفاده از این داده ها وب سایت شما را تحلیل می کند. این تحلیل در اندازه گیری Core Web Vitals کمک بزرگی به شما می کند و مجموعه ای از پیشنهادات را نیز در اختیار شما قرار می دهد.

گزارشات Google Search Console: اگر از وبمستران وب هستید به احتمال بسیار زیاد با Google Search Console یا کنسول جست و جوی گوگل آشنایی دارید. کنسول جست و جوی گوگل برای تحلیل ترافیک ورودی به سایت شما و دیگر جنبه های مدیریتی سایت بسیار کارآمد است که یکی از آن ها Core Web Vitals است. شما می توانید گزارشات Core Web Vitals درباره سایت خود را در این کنسول مطالعه کنید.

گزارشات Chrome DevTools: از نسخه ۸۸ گوگل کروم به بعد، سربرگ جدیدی به نام Performance به کروم اضافه شده است که به شما اجازه می دهد Core Web Vitals برنامه خود را در آن مشاهده کنید.

گزارشات Lighthouse: از نسخه ۶ به بعد ابزار Lighthouse که در بخش dev tools مرورگر کروم شما نیز موجود است، گزارشات مربوط به Web Vitals نیز تولید می شود بنابراین می توانید از این ابزار بسیار محبوب نیز استفاده کنید.

کتابخانه web-vitals: این کتابخانه، یک کتابخانه جاوا اسکریپتی بسیار کوچک (حدود ۱ کیلوبایت) است که در برنامه های جاوا اسکریپتی شما جای گرفته و گزارش کاملی از Web Vitals را به شما می دهد. توجه کنید که گزارشات این کتابخانه به Core Web Vitals محدود نیست بلکه شامل تمام Web Vitals ها می شود.

core web vitals

 

معیارهای Core Web Vitals چه هستند؟

 

این قابلیت، معیارهای مهم و ارزشمندی را در رابطه با سرعت و پاسخگویی سایت ارائه می‌دهد. معیارهای عملکرد برای هر آمار Web Vitals بر اساس سه نتیجه درجه‌ بندی می‌شوند: خوب، نیازمند بهبود و ارتقا و ضعیف و ناموفق. طبق گفته گوگل، سه معیار قابلیت Core Web Vitals، موارد زیر هستند که ما در اینجا هر یک را موردبررسی قرار می‌دهیم:

 • LCP

این معیار با مدت‌ زمان بارگیری محتوای اصلی یک صفحه اندازه‌ گیری می‌شود. مدت‌زمان بارگیری محتوا از زمان کلیک کردن بر روی پیوند تا دیدن محتوا در صفحه محاسبه می‌شود. LCP بسیار تحت تاثیر زمان بارگیری بزرگ‌ترین تصویر، فیلم و یا متن در ویوپورت است. صاحبان سایت‌ها می‌توانند با استفاده از برخی روش‌ها LCP را ارتقا دهند.

 از مهم‌ترین این روش‌ها می‌توان به حذف هرگونه متن غیرضروری، ارتقا میزبان وب، فعال کردن حالت Lazy Loading و حذف عناصر بزرگ موجود در محتوا اشاره کرد. LCP ایدئال برای یک سایت، 2.5 ثانیه است.

 • FID

این معیار، زمان تعامل و پاسخ‌دهی صفحه را اندازه‌ گیری می‌کند. مدت‌زمان تعامل، زمانی را شامل می‌شود که یک صفحه برای نوعی از تعامل با کاربر مانند کلیک، پیمایش یا ورودی صفحه‌کلید آماده می‌شود.

گوگل این معیار را بسیار مهم می‌داند زیرا نحوه تعامل کاربران واقعی با وب‌ سایت را در نظر می‌گیرد. با محدود کردن JavaScript، حذف محتواهای غیرضروری و به‌کارگیری حافظه پنهان مرورگر، شما می‌توانید FID سایت را ارتقا دهید. مدت‌زمان ایدئال برای این معیار، 100 میلی‌ثانیه یا کمتر است.

 • CLS

این معیار، ثبات بصری یک صفحه را اندازه‎گیری می‌کند. ثبات بصری عبارت است از مقدار تغییر غیرمنتظره در طرح و چیدمان عناصر موجود در محتوای صفحه. مدیران سایت می‌توانند با به‌کارگیری هر فایل تصویری بر اساس ابعاد و اندازه تعیین‌شده، CLS را ارتقا دهند. به‌علاوه باید اطمینان حاصل کرد که برای تبلیغات سایت، فضای اختصاصی وجود دارد. CLS ایدئال باید کمتر از 0.1 باشد.

این نکته گفتنی است که این معیارها، مجموعه‌ای دائمی برای سنجش سرعت و به‌طورکلی تجربه صفحه نیستند. درواقع نمره‌های ایده آلی که ذکر کردیم، اعدادی ثابت نخواهند بود. با پیشرفت فناوری و در صورت تغییر آنچه کاربر از یک تجربه خوب کاربری متصور است، نمره‌های معیارها می‌توانند تغییر کنند. ممکن است نمره‌ای که هم‌اکنون برای معیارهای ذکرشده، نمره قابل قبولی به نظر می‌رسد، ده سال آینده، نمره مناسبی نباشد.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping