پیش پردازنده CSS چیست؟

پیش پردازنده CSS
برنامه نویسی وب مقالات

پیش پردازنده CSS چیست؟

پیش پردازنده CSS هنگامی که به تاریخچه تکامل وب ۲ در طول سالیان اخیر نگاه می کنیم، می توانیم به راحتی متوجه این موضوع شویم که استفاده از CSS با وضعیت کنونی آن به هیچ عنوان کامل نیست.

CSS یک مفهوم کاملا ابتدایی است و هنگامی که ما به پروژه های پیچیده تر برخورد می کنید، استفاده از CSS حتی سخت تر هم خواهد شد. پیش پردازنده CSS با هدف صرفه جویی در زمان و حجم کار یک توسعه دهنده وب، ویژگی هایی را به فایل های CSS اضافه می کند. پیش پردازنده ها می توانند با ویژگی های شاخصی که دارد مانند متغیرها، اپراتورها، درون یابی ها، توابع و… عملکرد CSS را ارتقاء دهند. همه ویژگی های فوق برای افزایش کارایی و بهره وری با سینتکس معمولی CSS ادغام شده اند.

نیاز به پیش پردازنده (preprocessor) های پیش پردازنده CSS

پیش پردازنده CSSهنگامی که تکامل وب را در طول چندین سال مورد مطالعه قرار می دهید، به راحتی می توانید مشاهده نمائید که استفاده از css با وضعیت فعلی کافی نیست. CSS تقریبا یک مفهوم ابتدایی است. و هنگامی که به پروژه های پیچیده برخورد می کنید، استفاده از CSS حتی سخت تر هم می شود. از سوی دیگر، مشخصه های جدید نیز بطور مداوم به HTML افزوده می شوند.

شما می توانید از طریق تفکیک تعاریف به فایل های کوچک تر و انتقال آن ها به یک فایل بزرگ، CSS بهتری بنویسید. در حالی که این کار سبب می شود component ها با موفقیت ارائه شوند، می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی مانند تکرار کد و مدیریت (maintenance) دشوار آن نیز بشود.

راه حل های مختلفی برای حل این مشکل بررسی شده اند اما هیچ کدام از آن ها نتوانسته اند مشکل مدیریت و نگهداری (maintenance) کد ها را که هنوز هم پابرجاست، حل کنند. این جا همان جایی است که پیش پردازنده (preprocessor) های CSS وارد صحنه می شوند.

این پیش پردازنده (preprocessor) پیش پردازنده CSSها با ویژگی های پیشرفته ای ادغام شده اند که نه تنها در نوشتن کدهای قابل استفاده مجدد به شما کمک می کنند، بلکه می توانید کدهای خود را به راحتی به کدهایی قابل انعطاف و قابل مدیریت و نگهداری (maintenance) تبدیل کنید. پیش پردازنده (preprocessor) ها باعث افزایش بهره وری سازندگان سایت میشوند.

پیش پردازنده CSS
چرا به سراغ پیش پردازنده (preprocessor) های پیش پردازنده CSS برویم

از آنجا که پیش پردازنده preprocessor CSS، نسخه پیشرفته ای از تکنولوژی CSS است، می تواند یک CSS پایه ای کاملا مناسب را ایجاد نماید. بیایید با هم مزایای کلیدی استفاده از این تکنولوژی را بررسی نمائیم.

 1. 1. پیش پردازنده ها ، (DRY (Don’t Repeat Yourself بوده و (WET (Write Everything Twice نیست

پیش پردازنده CSSیکی از ویژگی های برجسته پیش پردازنده preprocessor CSS این است که هنگام نوشتن کد از اصل DRY(کد خود را تکرار نکنید) پیروی می کند و نه از اصل WET (هر چیزی را دو بار بنویسید). این امر موجب صرفه جویی در زمان توسعه دهنده می شود زیرا دیگر مجبور نیست بارها و بارها نگران نوشتن کد باشد.

 1. 2. کمک به ماژولار نویسی و پرتابل نویسی

پیش پردازنده CSSعناصر ساختاری سایت های خاص به همان صورت پیشین باقی می مانند و پیش پردازش، به ویژه در استایل LESS (بعدا مورد بحث قرار می گیرد)، ایجاد ماژول های قابل استفاده مجدد را آسان می کند. توسعه دهندگان هم اکنون می توانند از متغیرها برای تغییر رنگ ها، جنبه های بصری و فونت ها با افزایش سرعت و عدم نیاز به جستجو و جایگزینی استفاده کنند.

 1. 3. ابزاری موثر برای صرفه جویی در زمان موثر

پیش پردازنده CSSنیازی به گفتن نیست که نوشتن دستی CSS، یک وظیفه زمان بر است، زیرا شما باید از طریق یک سری فعالیت ها همانند تایپ سلکتورها، نوشتن استرینگ های رنگ، پراپرتی های آن ها و غیره اقدام نمائید.

و شما باید تمام این پروسه ها را زمانی که نیاز دارید مواردی مشابه را در جای دیگر قرار دهید، مجددا تکرار نمائید. پیش پردازنده (preprocessor) ها می توانند از طریق کمک به جلوگیری از تکرار کدنویسی و افزونگی، به میزان قابل توجهی در زمان و میزان فعالیت صرفه جویی کنند.

 1. 4. قدرت استفاده مجدد از کد

از آنجا که پیش پردازنده CSS عمدتا از تایپ کردن مکرر کدهای یکسان نوشته شده است، توسعه دهندگان به خوبی از یکنواختی پنهان شده در ورای CSS آگاهی دارند. برای مثال، اگر به منوی خاصی برای داشتن ویژگی drop shadow (سایه از پایین) احتیاج باشد، باید هر بار، کد را مجددا تایپ کرده یا آن را copy-paste کنید.

با پیش پردازنده preprocessor CSS، این کار تکراری حذف می شود، زیرا می توانید از mixins برای تعریف استایل های global با قابلیت ها و کاربردهای دلخواه استفاده کرده و بنابراین می توانید آن ها را هر زمان که خواستید، مجددا بکار گیرید. تنها یک خط ساده از کد کافی است.

 1. 5. پیش پردازنده CSS شما بیشتر سازماندهی می شود

پیش پردازنده CSSبا استفاده از پیش پردازنده (preprocessor) ها، CSS بیشتر سازماندهی می شود، مخصوصا زمانی که بصورت LESS و Sass (دو نمونه از پیش پردازنده (preprocessor) های CSS محبوب) درآمده باشد. هر دوی این استایل ها از تعاریف تو در تو پشتیبانی می کنند.

 1. 6. نگارش آسان

اگر با CSS آشنا بوده و تجربه نوشتن فایل های Less و Sass.scss را داشته باشید، پیش پردازنده (preprocessor) ها نگارش به مرتب ساده تری خواهند داشت.

اگر قصد دارید پروژه جدیدی شروع کنید، می توانید از قابلیت های مذکور استفاده نموده و بلافاصله بی نیاز از نوشتن مجدد هر چیزی شوید. شما می توانید از style sheet های سبک تر بهره ببرید که می توانند نگارش، مدیریت و نگهداری (maintenance) و آپدیت آسان تری داشته و حتی توسط چند نفر هم پشتیبانی شوند.

 1. 7. تنظیمات و مدیریت و نگهداری (maintenance) آسان

پیش پردازنده CSSکد می تواند به راحتی مدیریت و نگهداری (maintenance) و استفاده مجدد شود. هنگامی که موردی در پیش پردازنده (preprocessor) تغییر داده شود، خود به خود در تمام صفحات CSS هم اعمال می گردد.

پیش پردازنده CSSشما می توانید از متغیرها، mixins و توابع استفاده نموده و مقدار یا حتی گروهی از مقادیر را تعریف کنید، سپس با چند ترفند کوچک از همین مقادیر در اینجا و هر جای دیگری استفاده کنید. پیش پردازنده (preprocessor) ها در مدیریت و نگهداری (maintenace) استایل شیت های بزرگ به شما کمک می کنند، بنابراین می توانید آن ها را هر زمانی که لازم باشد، اجرا کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping