پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو
دیجیتال مارکتینگ مقالات

پورتفولیو چیست؟

کلمه‌ی پورتفولیو (portfolio) از لغت Portafoglio‌ آمده است که به معنای کیفی است که برای حمل اسناد و مدارک. طبق تعریف، پورتفولیو مجموعه ای از محدوده گسترده ای از دارایی هاست که سرمایه گذاران صاحب آن ها هستند. مجموعه دارایی های گفته شده ممکن است موارد با ارزشی مانند طلا، سهام، سرمایه ها، املاک، مشتقات، پول نقد، چک ها و … باشند.

با ما همراه باشید تا با مفهوم پورتفولیو و انواع پرتفوی آشنا شوید.پرتفولیو، مجموعه ای از پروژه ها و یا برنامه هایی است که در یک مجموعه قرار می گیرند تا مدیریت کارآمد بر آن فعالیت را آسان کنند، به گونه ای که هدف های تجاری محقق شود.

همچنین معنی پورتفولیو در سرمایه گذاری را می توان به عنوان مجموعه ای از دارایی های مالی و ابزارهای سرمایه گذاری نگهداری شده توسط یک فرد، یک موسسه مالی یا شرکت سرمایه گذاری تعریف کرد. برای توسعه یک پورتفولیوی سودآور، آشنا شدن با مبانی و فاکتورهایی که روی آن تاثیرگذار هستند بسیار حیاتی است.

در این مقاله از تدریس24 به تعریف پرتفوی و همچنین انواع آن، پورتفولیوی بازاریابی و پورتفولیوی محصول آشنا خواهید شد.

 

معنی پورتفولیو (Portfolio) یا همان پورتفوی چیست؟

 

کلمه‌ی پورتفولیو (portfolio) از لغت Portafoglio‌ آمده است که به معنای کیفی است که برای حمل اسناد و مدارک. طبق تعریف، پورتفولیو مجموعه ای از محدوده گسترده ای از دارایی هاست که سرمایه گذاران صاحب آن ها هستند.

مجموعه دارایی های گفته شده ممکن است موارد با ارزشی مانند طلا، سهام، سرمایه ها، املاک، مشتقات، پول نقد، چک ها و … باشند. افراد پول خود را بر روی چنین دارایی هایی برای ایجاد درآمد سرمایه گذاری می کنند در حالی که اطمینان حاصل می کنند که معادل اصلی دارایی یا سرمایه از بین نمی رود.

با توجه به شناخت هر کس از بازار سرمایه گذاری، افراد ممکن است خودشان پورتفولیوی خود را مدیریت کنند یا به دنبال کمک یک مشاور حرفه ای مالی برای این کار باشند. طبق گفته های متخصصین مالی، گوناگونی و تنوع یک مفهوم بسیار حیاتی در مدیریت پورتفولیو می باشد.

یکی از مفهومات کلیدی در مدیریت پورتفولیو دانش گوناگونی است، به معنی این که تمامی تخم مرغ های خود را در یک سبد بگذارید. گوناگونی سعی می کند که ریسک را با تخصیص سرمایه گذاری ها در میان موارد مالی، صنایع و دیگر دسته بندی های متفاوت کاهش دهد.

گوناگونی با هدف بیشینه سازی بازگشت سرمایه با سرمایه گذاری در نواحی مختلف که هر کدام واکنش های مختلفی نسبت به یک رویداد یکسان دارند، ایجاد شده است. راه های مختلفی برای گوناگونی سازی وجود دارد. این که چطور به انجام این کار می پردازید به شما بستگی دارد. اهداف شما برای آینده، میل شما به ریسک و شخصیت شما تمامی فاکتورهای تصمیم گیرنده برای ساخت پورتفولیوی شما هستند.

بدون توجه به ترکیب دارایی پورتفولیوی شما، تمامی پورتفولیوها باید شامل درجه ای از گوناگونی باشند و منعکس کننده سطح تحمل ریسک، اهداف برگشتی، افق زمان و دیگر اجزا باشند که شامل موقعیت مالیاتی، نیازهای شناور، موقعیت های قانونی و شرایط منحصر به فرد می شوند.

پورتفولیو

 

مدیریت یک پورتفولیو

 

ممکن است شما به یک پروتفولیوی سرمایه گذاری به چشم یک چارت Pie که به قطعاتی گوه شکل با اندازه های مختلف تشکیل شده است نگاه کنید که هر قطعه نشان دهنده یک کلاس دارایی یا مدلی از سرمایه گذاری می باشد.

 سرمایه گذاران همیشه با هدف ایجاد یک پورتفولیوی به خوبی گوناگونی سازی شده برای کسب یک پورتفولیوی تخصیص یافته ریسک پذیر که با سطح تحمل ریسک آن ها هم راستا است، پیش می روند. اگرچه که سهام، اوراق قرضه و پول نقد معمولاً به عنوان متریال اصلی ساخت پورتفولیو به حساب می آیند، اما شما ممکن است پورتفولیویی رشد دهید که دارایی های مختلفی مانند املاک، سهام طلا، اوراق قرضه مختلف، نقاشی و دیگر آثار هنری را شامل شود.

پورتفولیوی تخصیص یافته عکس بالا مربوط به سرمایه گذاری است که تحمل ریسک پایینی دارد. به صورت کلی، یک استراتژی محافظه کارانه سعی بر محافظت از ارزش پورتفولیو با سرمایه گذاری بر روی مواردی است که ریسک پایین تری دارند. در این مثال، می بینید که ۵۰ درصد از پورتفولیو به اوراق قرضه اختصاص یافته است، که ممکن است شامل اوراق قرضه سطح بالای شرکتی و دولتی، مانند Municipalها باشد.

 

ویژگی کاربردی پورتفولیو:

 

متنوع سازی

در مفهوم پورتفولیو چیست، متنوع سازی سبد سرمایه حرف اول را می‌زند. نظرات در مورد تعداد سهام لازم برای ایجاد پرتفوی متنوع متفاوت است، اما برنامه ‌ریزی که در جهت این کار صورت می‌ گیرد باید شامل طیف گسترده ‌ای از صنایع مختلف باشد تا ریسک زیان را کاهش دهد. ایده تنوع در پرتفولیو باعث می‌ شود زمانی که یک سهم یا محصول یا دارایی، در جهت نزولی عمل می‌ کند، دارایی و سهم دیگر این کسری را جبران کند و از افت بیشتر سرمایه جلوگیری کند.

برای رسیدن به این هدف، مدیران اجرایی پرتفولیو باید تحقیقات گسترده ‌ای را در زمینه چند شرکت برتر هر صنعت و گزارش‌ های تحلیلی و مالی آن‌ ها انجام دهند تا به درک درستی از چشم انداز مالی شرکت مورد نظر برای اضافه کردن یا نکردن آن به سبد پرتفوی دست پیدا کنند.

بتا در مفهوم پورتفولیو چیست

در مفهوم دیگر از پورتفوليو چيست باید گفت بتا معیار سنجش میزان ریسک و خطرات احتمالی در سرمایه ‌گذاری خواهد بود. در اصل بتا عملکرد سرمایه ‌گذاری در مقابل بازار را دنبال خواهد کرد؛ بنابراین هر چه میزان بتا کمتر باشد، درصد ریسک هم پایین ‌تر خواهد آمد و در مقابل نیز میزان بازدهی و سود نیز کاهش پیدا می ‌کند.

 البته این استراتژی می ‌تواند یک سرمایه‌ گذاری مطمئن محسوب شود. سهام با بتای بالا بی ‌ثبات خواهد بود، زیرا یک سهم با بتا ۲ نسبت به یک سهم با بتا ۱ می ‌تواند تا دو برابر ریسک سود و ضرر را دربر داشته باشد.

کجا سرمایه‌ گذاری کنیم سوالی است که حداقل سالی چند بار از خود می‌پرسیم و همه‌ی ما سعی می ‌کنیم در جایی سرمایه‌ گذاری کنیم که بازده مالی خوبی داشته باشد و در سریع ‌ترین زمان بازگشت سرمایه داشته باشد. که در مقاله ” کجا سرمایه گذاری کنیم” نکاتی را در مورد مکان مناسب سرمایه گذاری گفتیم که بهتون پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

جبران ریسک

هیچ‌کس دوست ندارد دارایی خود را در جایی سرمایه ‌گذاری کند که بی ‌ثبات است. در مقابل ریسک کردن هم تا حدودی مفید خواهد بود، به شرطی که شرایط را برای جبران خطر فراهم کرده باشد. برای مثال زمانی که یک سهام پر بتا را برای ریسک و چشم انداز بازدهی بالا خریداری شود، باید در سبد یک سهم با ریسک پایین برای جبران میزان ریسک سهم قبلی نیز قرار گیرد. البته مسئله برای کسانی مطرح است که قصد ریسک کردن را داشته باشند.

از مهم‌ ترین ویژگی ‌های یک پرتفولیو کارآمد، تعیین میزان بازدهی تک تک سهام خواهد بود که در سبد پرتفو جای داده شده است؛ بنابراین هر سهامی باید به شکلی جداگانه ارزشیابی، تحلیل و بررسی شوند و میزان بازدهی آن ‌ها در یک زمان مشخص تعیین شود؛ بنابراین اگر به دنبال پاسخ پورتفولیو چیست، هستید به این نکته نیز توجه داشته باشید.

سرمایه ‌گذاری‌های منظم

برای تقویت پرتفو، سرمایه ‌گذاری منظم بسیار حائز اهمیت خواهد بود. این مسئله نه تنها کمک می‌کند که ثروت خود را برای مدت طولانی افزایش دهید، بلکه نظم و انضباط سرمایه ‌گذار را نیز به شکل مفید بالا خواهد برد.

ایجاد درصد و وزن مناسب برای هر سهم

برای یک سرمایه‌ گذاری مطمئن و اصولی، باید سرمایه خود را در سهامی خاص با تعدادی خاص سرمایه ‌گذاری کنید. این کار باعث می ‌شود که نتیجه بهتری عملی شود و ریسک کار پایین ‌تر بیاید.

صرفه‌ جویی در هزینه ‌ها

یک پرتفوی کارآمد و خوب با کمترین هزینه ممکن، به اهداف خود می ‌رسد؛ بنابراین استفاده از یک استراتژی آینده ‌نگر در مقابل کاهش هزینه ‌ها از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است که وظیفه سنگینی محسوب می‌ شود که بر دوش یک مدیر پورتفولیو قرار دارد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping