پروتوتایپ (Prototype) چیست؟

پروتوتایپ
مقالات نرم افزار

پروتوتایپ (Prototype) چیست؟

پروتوتایپ Prototypeنرم‌افزار پیش نمایشی اولیه از یک محصول است که می‌تواند بخش‌های اصلی، هدف و عملکرد نهایی محصول را به طراح و کاربر نشان بدهد. این سناریو را تصور کنید: شما تصمیم دارید تا برای خود و خانواده‌تان یک خانه‌ی جدید بسازید.

 از آن‌جایی که شما یک مهندس معمار حرفه‌ای نیستید، یک فرد متخصص در این زمینه را برای ساخت خانه استخدام می‌کنید. معمار به شما اطمینان می‌دهد که خانه‌ای زیبا برای شما خواهد ساخت، با این وجود او به شما می‌گوید که تا زمان اتمام ساخت خانه نمی‌تواند به شما بگوید که این بنا چه شکلی خواهد بود!

با این موضوع مشکلی ندارید؟ احتمالا از معمار نمی‌خواهید که با کشیدن طرح‌هایی، ظاهر آینده‌ی خانه را به شما نشان دهد؟ درست مشابه همین سناریو برای ساخت یک نرم‌افزار وجود دارد. در هر شرکت طراحی نرم‌افزارهای تحت وب یا موبایلی، طراحان نقشه‌های اصلی را آماده می‌کنند تا بتوانند تعیین کنند که محصول نهایی به چه صورت خواهد بود.

در مهندسی نرم‌افزار یا توسعه‌ی نرم‌افزار، به این کار آماده سازی پروتوتایپ نرم‌افزار گفته می‌شود.در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

پروتوتایپPrototype به چه معناست؟

برای درک بهتر این مفهوم، باید به خاستگاه این کلمه برگردیم. واژه‌ی پروتوتایپ (Prototype) از یک کلمه‌ی یونانی گرفته شده که خود این کلمه به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: بخش اول آن به معنای «اولین» بوده و بخش دوم آن معنای «عقیده و نظر» را دارد؛

 پس معنی اصلی پروتوتایپ می‌شود «برآورد اولیه». اما چرا تا این حد روی معنای دیرینه‌ی این واژه حساس شدیم؟ پروتوتایپ که در زبان فارسی به آن پیش نمونه گفته می‌شود، یک نمونه‌ی ابتدایی و مدل اولیه برای بررسی یک مفهوم، محصول یا فرایند است. از این مفهوم در علومی مانند طراحی محصول، الکترونیک و مهندسی نرم‌افزار استفاده می‌شود.

 پروتوتایپ Prototype یک نمونه‌ی ابتدایی و مدل اولیه برای بررسی یک محصول یا فرایند است.

یک پروتوتایپ Prototypeبه طور کلی برای ارزیابی یک طرح جدید و افزایش دقت در طراحی توسط طراحان و کاربران استفاده می‌شود. هدف از طراحی یک پروتوتایپ این است که بتوانیم کاربرد نهایی و عملکرد کلی محصول مورد نظر را از قبل بررسی کنیم و حین فرآیند طراحی محصول، گام به گام ایرادهای آن را ارزیابی کرده و آن را توسعه دهیم. پس همان طور که از ریشه‌ی این کلمه مشخص است، پروتوتایپ نمونه‌ی اولیه‌ی محصول ما خواهد بود.

Prototype
پروتوتایپ Prototype نرم‌افزار چیست؟

طراحی پروتوتایپ Prototype نرم‌افزار به فرایندی گفته می‌شود که طی آن، یک تصویر کلی و جامع از محصول نهایی مجسم می‌شود. طراحی نرم‌افزار پروژه‌ای است که نیازمند صرف زمان، پول و تلاش بسیاری است و به همین خاطر بیشتر مشتریان ترجیح می‌دهند پیش از آغاز کار، یک پروتوتایپPrototype بصری از محصول نهایی داشته باشند تا با دقت کافی، جزئیات و عملکرد آینده‌ی آن را بررسی کرده و دید مناسبی نسبت به محصولی که می‌خواهند روی آن سرمایه گذاری کنند داشته باشند.

در حقیقت پروتوتایپ نقش یک مدل از نرم‌افزار نهایی که مشتری در ذهن دارد را ایفا می‌کند و ظاهر و عملکرد آن را تا حد مناسبی شبیه سازی می‌کند. پروتوتایپ با توجه به میزان پرداختن به جزییات انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در طراحی پروتوتایپ و استفاده از آن برای توسعه‌ی نرم‌افزار، با سه شخصیت کلیدی روبه‌رو هستیم:

مشتری، فرد یا شرکتی که یک نرم‌افزار می‌خواهد و برای طراحی آن به سراغ تیم طراحی نرم‌افزار می‌رود.

طراح یا توسعه دهنده‌ی نرم‌افزار: کسی که با توجه به خواسته‌های مشتری محصول را طراحی می‌کند.

کاربر نهایی: کسی که در نهایت از نرم‌افزار استفاده خواهد کرد.

چرا به پروتوتایپ Prototype نیاز داریم؟

با وجود پروتوتایپ Prototype نرم‌افزار، می‌توان در طولانی مدت از بسیاری هزینه‌های اضافی و دردسرها جلوگیری کرد. هر موقع که نیاز به طراحی صفر تا صد یک نرم‌افزار داشته باشیم، تلاش و وقت زیادی صرف مرحله‌ی طراحی اولیه می‌شود. ایده‌ی یک برنامه باید به خوبی فکر و بررسی شده باشد تا بتوان آن را به درستی پیاده سازی کرد. در مهندسی نرم‌افزار، فرآیند مشخصی برای این کار وجود دارد که چرخه‌ی عمر توسعه‌ی نرم‌افزار نامیده می‌شود (SDCL).

برای طراحی و اجرای درست یک نرم‌افزار، عمل کردن به این فرآیند کاری ضروری است. این فرآیند پرهزینه و زمان‌بر است و می‌تواند از هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد. اما این فرآیند چه گام‌هایی را دنبال می‌کند؟

برای آغاز پروسه‌ی چرخه‌ی عمر توسعه‌ی نرم‌افزار، توسعه‌ دهنده‌ باید خواسته‌های مشتری را با جزییات دقیق بداند. در مرحله‌ی بعد، طراحی نرم‌افزار آغاز می‌شود. در این مرحله جزییات رابط کاربری (UI) و ظاهر اصلی برنامه تعیین می‌شود.

پروتوتایپ‌ها نقشی اساسی در توسعه‌ی نرم افزاری تا حد ممکن کاربرپسند ایفا می‌کنند.

سپس به مرحله‌ی اصلی کدنویسی می‌رسیم، حتی یک برنامه‌ی ساده نیز می‌تواند برای ترجمه شدن به کد به هفته‌ها زمان نیاز داشته باشد؛ این کد باید به دقت و بارها تست شده، باگ‌های آن شناسایی شده و تمامی مشکلات در اجرای برنامه رفع شوند تا برنامه برای راه اندازی آماده شود. حتی در بعضی شرایط ممکن است که نرم‌افزار پس از راه اندازی باز هم به اصلاح نیاز داشته باشد.

طراحی پروتوتایپ Prototype نرم‌افزار در مهندسی به ما کمک می‌کند تا پیش از مصرف کردن منابع، محصول نهایی را تجسم کنیم. البته نیازی نیست که پروتوتایپ کپی دقیقی از نرم‌افزار نهایی باشد، چرا که در این صورت با هدف طراحی پروتوتایپ در تناقض خواهد بود!

هدف از طراحی پروتوتایپ Prototype این است که در مدت زمانی کوتاه، یک مدل جمع و جور از نرم‌افزار داشته باشیم که به مشتری یک دید کلی از ظاهر و عملکرد محصول بدهد؛ در این صورت مشتری می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا این ایده ارزش سرمایه گذاری را دارد یا نه.

هم‌چنین، پروتوتایپ‌ها نقشی اساسی در توسعه‌ی نرم‌افزاری تا حد ممکن کاربرپسند ایفا می‌کنند. شمار مزایای استفاده از پروتوتایپ در توسعه نرم‌افزار سر به فلک می‌کشند که در ادامه‌ برخی از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. اما پیش از آن، بیایید کمی بیشتر با فرآیند طراحی پروتوتایپ نرم‌افزار آشنا شویم. اکنون باید بدانیم که پروتوتایپ نرم‌افزار چه انواعی دارد و استفاده از کدام‌یک نتیجه‌ی بهتری را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

انواع مختلف پروتوتایپPrototype

برای طراحی پروتوتایپ نرم‌افزار سه روش عمده وجود دارد. شما می‌توانید همراه با تیم توسعه‌ی نرم‌افزار خود، مزایا و معایب هر کدام از این روش‌ها را بررسی کرده و با توجه به نیازهای پروژه‌ی خود، از بین آن‌ها مناسب‌ترین را انتخاب کنید. هرچند تمام انواع پروتوتایپ به این سه مورد محدود نمی‌شوظ و ممکن است انواع دیگری از پروتوتایپ برای پروژه‌ی شما پاسخ‌گو باشند.

پروتوتایپ دور انداختنی

بدون شک اسم این نوع پروتوتایپ نرم‌افزار به طور کامل گویای ویژگی اصلی آن است! همان‌طور که از نامش پیداست، پروتوتایپ دور انداختنی بلافاصله پس از نهایی شدن شکل کلی نرم‌افزار دور انداخته می‌شود! این مدل پروتوتایپ با عنوان نمونه سازی سریع هم شناخته می‌شود و مزیت اصلی آن در صرفه جویی در زمان نهفته است.

با این روش، طراح می‌تواند به سرعت تعدادی ایده‌ی طراحی را روی کاغذ بیاورد، که حتی ممکن است شبیه یک نقاشی خام باشند! برخی از قابلیت‌های کلیدی نرم‌افزار نیز ممکن است در این مدل پروتوتایپ گنجانده شود.

پروتوتایپ Prototype دور انداختنی سریع و کم‌خرج است

به محض آن‌که مشتری و توسعه دهنده نرم‌افزار به کمک پروتوتایپ دور انداختنی نیازهای اولیه‌ی برنامه را متوجه شدند و دانستند که از محصول نهایی چه انتظاری می‌رود، این پروتوتایپ یا دور انداخته شده، یا برای بخش‌های جزئی به صورت مجدد استفاده می‌شود. در نتیجه می‌توانیم بگوییم که پروتوتایپ دور انداختنی سریع و کم‌خرج است، و به همین خاطر امکان گرفتن بازخورد در مدت زمان کوتاه را فراهم می‌کند.

پروتوتایپ تکاملی

نام این مدل از پروتوتایپ نرم‌افزار نیز تا حد خوبی بیان‌گر خصوصیات آن است. پروتوتایپ تکاملی با بررسی ویژگی‌های اولیه‌ی طرح آغاز می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا محصول در فرآیند طراحی بارها تکامل پیدا کرده، مورد بازبینی قرار گرفته و توسعه پیدا کند. یک پروتوتایپ تکاملی نسبت به پروتوتایپ دور انداختنی بسیار کارآمدتر است. این مدل پروتوتایپ فقط به طراحی روی کاغذ محدود نمی‌شود و تا مرز تبدیل شدن به یک نمونه‌ی قابل تست پیش می‌رود.

پروتوتایپ تکاملی به ویژگی‌های اصلی می‌پردازد.

همان‌طور که می‌دانیم، طراحی رابط کاربری نیز نیازمند کدنویسی است و با کمک این مدل پروتوتایپ، کاربر می‌تواند محصول را پیش نهایی شدن امتحان کرده و کاربرپسند بودن آن را بررسی کند. با گذشت زمان و پس از طی کردن چرخه‌های گرفتن بازخورد از کاربران، پروتوتایپ تکامل می‌یابد و ویژگی‌های پیشرفته‌ی محصول به آن اضافه می‌شود و در نهایت به نمونه‌ی کامل محصول نهایی تبدیل می‌شود.

پروتوتایپ Prototype افزایشی

این مدل پروتوتایپ ممکن است شبیه به پروتوتایپ تکاملی به نظر برسد اما با هم تفاوت‌های عمده‌ای دارند. در حالی که پروتوتایپ تکاملی بر شروع کردن طراحی از پایه و ساختن اسکلت اصلی تمرکز دارد، پروتوتایپ افزایشی بر این اساس کار می‌کند که کل محصول را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و به صورت مجزا به طراحی هر بخش پرداخته می‌شود.

هر بخش پروتوتایپ مخصوص خود را خواهد داشت و در طول زمان طراحی خواهد شد. در نهایت، تمامی این پروتوتایپ‌های کاربردی کنار یک‌دیگر قرار گرفته، با هم ترکیب خواهند شد و به محصول نهایی شکل خواهند داد.

انواع دیگر پروتوتایپ Prototype

تکنیک‌های طراحی پروتوتایپ نرم‌افزار می‌توانند به طور گسترده بر اساس مقدار جزییاتی که می‌خواهید در پروتوتایپ خود ببینید دسته بندی شوند. یک پروتوتایپ بسیار ساده و کم تلاش مانند یک پروتوتایپ کاغذی، پروتوتایپ کم عمق نامیده می‌شود.

از طرف دیگر، پروتوتایپی که با جزییات بالا طراحی شده باشد و به خوبی عملکرد محصول نهایی را بازتاب کند، یک پروتوتایپ پرعمق نامیده می‌شود.بر اساس خواسته‌های مشتری، توسعه دهندگان یا طراحان از رابط کاربری مناسب و ابزارهای طراحی پروتوتایپ نرم‌افزار استفاده خواهند کرد تا بهترین نتیجه‌ی ممکن را به دست آورند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping