پرسونال برندینگ چیست؟

پرسونال برندینگ
دیجیتال مارکتینگ مقالات

پرسونال برندینگ چیست؟

پرسونال برندینگ امروزه با وجود رقابت‌های تخصصی فراوان موجود در صنعت، خوب بودن در هر مهارتی به‌تنهایی کافی و تضمین‌کننده موفقیت نیست. همه ما افراد مستعدی را می‌شناسیم که یا سر جای خودشان نیستند، یا کمتر از استحقاقشان دریافت می‌کنند، یا حتی بیکار هستند.

 برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ می‌گوید، افراد و مهارت‌هایشان نیز مانند محصولات کسب‌وکارها نیاز به معرفی دارند. در این نوشتار که بر اساس نظرات و صحبت‌های افراد با برند شخصی قوی در ایران و جهان تهیه‌شده است، راهکارهایی در زمینه رشد برند شخصی ارائه می‌دهیم.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

فهرست مطالب:
 • پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی چیست؟
 • تاریخچه پرسونال برندینگ
 • رویکردها و پایه و اساس پرسونال برندینگ
 • اهمیت پرسونال برندینگ

 

پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی چیست؟

 

برندسازی، درواقع، یک “قدرت نرم” است. همانند اصول برندسازی محصول، برندسازی اشخاص هم بسیار مهم است. همه ما می دانیم این که صرفاً مدرک تحصیلی، تجربه یا عناوین شغلی می‌توانند موجب موفقیت فرد شوند، تصور درستی از بازار کار نیست. خواه‌ناخواه برندسازی و قدرت نرم بر همه ابعاد زندگی روزمره‌مان تأثیرگذار است؛

 زیرا در محیط کاری و تخصصی بسیار مهم می‌شود، که دیگران راجع به ما و توانمندی ما چه فکر می‌کنند. برند مجموعه‌ای از تعریف‌ها و خاطرات مشتریان و اطرافیان از شماست که نوع نگاه اطرافیان درباره شما را شکل می‌دهد. درواقع برند مجموعه ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که به کسب‌وکار و روابط آن با جامعه معنا می‌دهد.

پرسونال برندینگ

 

تاریخچه پرسونال برندینگ

 

برای اولین بار مبحث پرسونال برندینگ در کتاب “بی‌اندیشید و ثروتمند شوید” نوشته نویسنده معروف آمریکایی آقای Napoleon Hill در سال 1937 میلادی به میان آورده شد. ایده این مبحث سال ها بعد در کتاب دیگری به نام Positioning: The Battle for Your Mind توسط Ai Ries و Jack Trout مورد بررسی قرار گرفت.

در بخشی از این کتاب گفته شده که ما می‌توانیم با کمک استراتژی‌های تثبیت موقعیت تجاری، کسب‌وکارمان را رونق دهیم. دقیقاً منظور از این استراتژی، کار روی پرسونال برندینگ است.

اما اولین بار در سال 1997 بود که واژه “برندسازی شخصی” توسط آقای تام پیترز در مقاله‌ای به نام “برند خودتان باشید” به کار برده شد. در این مقاله به نکات خاصی از این مبحث اشاره شد و زوایای جدیدی از بازاریابی مدرن معرفی شد.

 به عقیده کارشناسان در این زمینه، برندسازی شخصی ارتباط بسیار تنگاتنگی با بازاریابی اینترنتی دارد. درواقع باید اینطور گفت که به یمن وجود اینترنت و بازاریابی‌های آنلاین، نرخ پیشرفت و توسعه پرسونال برندینگ نیز به مقدار چشم گیری افزایش یافت.

آقای پیترز در مقاله خود می‌گوید:

“مهم نیست شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید و یا در چه مکانی زندگی می‌کنید. همه ما انسان‌ها مدیرعامل برند شخصی خودمان هستیم و این یعنی ما باید روی توانایی‌ها، استعدادها و اعتبار شخصی‌مان کار کرده و با کمک آن‌ها به تجارت بپردازیم. ارزش اعتبار شما نه تنها از ارزش یک سرویس یا محصول کمتر نیست، بلکه به نوبه خود بسیار با ارزش‌تر نیز است.”

 

رویکردها و پایه و اساس پرسونال برندینگ

 

قبل از هرچیز باید دیدگاه اولیه خودمان راجع به این مبحث را بروزرسانی کنیم و مفاهیم این نوع بازاریابی را درک کنیم. در ادامه شما را با ویژگی‌های اصلی Personal Branding آشنا کرده و به شما خصوصیت‌های مورد نیاز برای درک صحیح برندسازی شخصی را بازگو می‌کنیم.

1. ترویج و توسعه یک پلتفرم اختصاصی

پیاده‌سازی پرسونال برندینگ به گونه‌ای است که نیاز به یک پلتفرم مخصوص و منحصر به‌فرد دارد. درواقع این پلتفرم ابزاری برای تبلیغ و نمایش برند شخصی شما به دیگران است. اینکه از چه ابزار یا سیستمی برای این کار استفاده شود به خود شما بستگی دارد.

 خیلی‌ها به سراغ طراحی و راه‌اندازی وب‌سایت می‌روند و بعضی دیگر به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روند تا بتوانند تعامل سریع و راحت‌تری با مخاطبین و هوادارن داشته باشند.

2. تمرکز روی قابلیت‌ها و ارزش‌ها

درست مثل یک بازاریابی و راه‌اندازی یک تجارت معمولی، بازاریابی با برند شخصی نیز با پیدا کردن قابلیت‌ها و توانایی‌های شخصی خود شما شروع می‌شود. پس می‌توان گفت که نکته پیروزی‌بخش برای شما همان توانایی‌ها و ویژگی‌های مخصوص شماست.

 در مورد این فکر کنید که چه چیزی شما را از میلیون‌ها انسان مشابه دیگر متمایز کرده و ایده‌ای عالی و منحصر به فرد در شما به وجود آورده است. سپس همان ایده و ویژگی را مورد بررسی قرار داده و راه‌های توسعه و شکوفایی آنان را بررسی کنید.

3. تبدیل شدن به یک برند شخصی معتبر

بعد از اینکه قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را پیدا کردید، در صدد کامل کردن و توسعه آن‌ها بر بیایید. تا می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید و برای رشد و پیشرفت تلاش کنید. از هر راهی که می‌توانید اطلاعات جدید کسب کنید تا کم کم به یک منبع معتبر و یک برند قابل اطمینان تبدیل شوید.

 این اعتبار را می‌توان از طریق مقاله‌نویسی، تهیه ویدئو و پادکست، مطلب‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی و روش‌های مشابه به نمایش گذاشت. کاربران و مخاطبین عاشق این نوع نمایش‌ها هستند و همین مسئله از جمله مسائلی است که حس اطمینان و اعتماد کاربران را جلب می‌کند و آن‌ها را به شما و برندتان نزدیک می‌کند.

4. تعیین اولویت‌ها

پایه و اساس راه‌اندازی یک برند شخصی و یا هر نوع برند دیگر، تلاش برای حرکت و رسیدن به یک هدف تعیین شده است. در برندسازی شخصی هم این مسئله صدق می‌کند. مسلماً اهداف اصلی یک برند تجاری باید توسعه کسب‌وکار، فروش بیشتر و افزایش درآمد باشد.

 با این تعاریف می‌توان گفت که برندسازی شخصی به عبارت دیگر تلاش برای دستیابی به اهداف خاص و حتی بلندپروازانه است. فراموش نکنید که تعیین اولویت‌ها تصمیمات و اقدامات شما را تحت کنترل قرار می‌دهد.

 

اهمیت پرسونال برندینگ

 

اگر می خواهید به عنوان یک فرد تأثیرگذار در نظر گرفته شوید، باید یک پرسونال برندینگ قوی ایجاد کنید. برند شخصی شما به شما کمک می‌کند از دیگران متمایز شوید. همچنین می‌توانید از برند شخصی خود برای نشان دادن دانش و مهارت‌های خود در زمینه تخصصی خود استفاده کنید.

از بسیاری جهات، برند شخصی شما چیزی است که شما را به یاد ماندنی می‌کند. این برندسازی شخصی شما است که به شما کمک می‌کند از هزاران نفر دیگر متمایز شوید. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث موفقیت افراد در بازاریابی در سال‌های اخیر شده، پرسنال برند است

پرسونال برندینگ برای تجارت‌های کوچک آسان است اما در شرکت‌های بزرگ دشوارتر به نظر می‌رسد. استیو جابز قبل از اینکه به عنوان چهره اپل شناخته شود، از برند شخصی استفاده می‌کرد. به طور مشابه، پرسونال برندینگ ایلان ماسک احتمالاً بهتر از برند تسلا شناخته شده است.

منطقی است که هر صاحب شغل یا مدیری باید قبل از تلاش برای رساندن پیام شرکت، ابتدا به صورت فردی با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping