ویرایشگر گوتنبرگ چیست؟

ویرایشگر گوتنبرگ
مقالات وردپرس

ویرایشگر گوتنبرگ چیست؟

ویرایشگر گوتنبرگ کافیست چند وقتی با وردپرس کار کنید و از خدمات آن بهره را ببرید تا با انواع ابزارها و سیستم‌های ویژه آن آشنایی کامل پیدا کنید. اگر مدت زیادی است که با وردپرس آشنا شده‌اید بدون‌شک با ویرایشگر آن نیز آشنایی کافی دارید. با این حال ممکن است از تغییراتی که در آینده این خدمات ایجاد می‌شود تا حدودی باخبر شده باشید. ویرایشگر گوتنبرگ یکی از همین تغییرات آتی به حساب می‌آید. در برنامه‌های آموزش وردپرس و آموزش ووکامرس به این تغییرات اشاره می‌شود.

در وردپرس 5، ویرایشگر جدیدی به آن اضافه شد که توانست جایگزین خوب و عالی برای سایر ویرایشگرهای کلاسیک وردپرس باشد. این ویرایشگر توانست تغییر قابل‌توجه و چشم گیری در نحوه ایجاد محتوا به وجود آورد. با کمک این ویرایشگر شما می‌توانید چند نوع رسانه اضافه کنید و  طرح‌بندی سایت را خودتان انجام دهید. در ادامه این مقاله از تدریس24 به صورت کامل شما را با کارایی ویرایشگر گوتنبرگ آشنا می‌کنیم.

 

به چه دلیل ویرایشگر خود را به گوتنبرگ تغییر دهیم؟

 

ویرایشگر گوتنبرگ برای کسانی که کدنویسی بلد نیستند ساخته شده است. پس ویرایشگر خود را به گوتنبرگ تغییر دهید تا کارایی ساده‌تر و راحت تری داشته باشد. با کمک این ویرایشگر جدید شما می‌توانید صفحه جدید و تازه ای بسازید، پستی خوبی ایجاد کنید و بدون دردسر پست‌های نوشته‌شده خود را بهبود بخشید.

این ویرایشگر برای بهبود روند کارها بلوک‌هایی تعبیه کرده است که ویژگی‌های اسرارآمیزی به سایت شما اضافه می‌کنند. همان‌طور که گفتیم گوتنبرگ ویرایشگری جدید برای وردپرس است. بنابراین با نصب و راه‌اندازی این سیستم شما می‌توانید تغییرات زیادی در پست‌ها، صفحات، محصولات، و سایر موارد سایت خود ایجاد کنید.

گوتنبرگ در 27 ماه نوامبر سال 2018 بر روی وردپرس منتشر شد. از این‌رو در حال حاضر سرعت عملکرد بالا و خوبی دارد. پس به هیچ‌وجه نگران این تغییرات نباشید و با خیال راحت گوتنبرگ را برای سایت خود انتخاب کنید. اگر اصول اولیه این ویرایشگر را بدانید، می‌توانید از بهترین خدمات آن بهره‌مند شوید.

 

ویرایشگر گوتنبرگ
بررسی محیط ویرایشگر گوتنبرگ

از زمانی که گوتنبرگ روی کار آمده است، همچنان در قالب فعلی خود قرار دارد و هیچ تغییر خاصی نداشته است. باید گفت این موضوع غیرعادی نیست. به طور معمول تغییرات وردپرس خیلی آهسته و به تدریج انجام می‌شوند.

 از این‌رو برخی از مالکان وب‌سایت‌ها بر این باور هستند که ویرایشگرهای وردپرس اغلب نیاز به نوآوری دارند. ناگفته نماند این نظر همه مالکان نخواهد بود. با استفاده از گوتنبرگ در سراسر وب روش‌های بصری و شهودی بیشتری برای ایجاد محتوا دیده می‌شود.

سازندگان وب‌سایت با کمک این ویرایشگر به ساده‌ترین شکل ممکن می‌توانند به خواسته های خود دست یابند. در ضمن اشخاصی که از وردپرس استفاده می‌کنند به این امر کمک زیادی خواهند کرد زیرا افزونه‌های صفحه‌ساز زیادی در این ویرایشگر وجود دارد.

 ایجاد ابزار طراحی و طرح‌بندی با کمک گوتنبرگ متمایز از قبل خواهد بود. اضافه شدن این ویژگی‌های جدید سایت وردپرس شما باعث شده در زمان تولید محتوا راحت‌تر باشید و همچنین ویرایشگر اصلی وردپرس کمی ساده و آسان تر به نظر آید. به تازگی گوتنبرگ در حال تغییر و توسعه است. صاحبان سایت‌های وردپرسی به شدت در انتظار بازسازی کامل این ویرایشگر هستند.

 

مزایا و معایب

 

موقعی که یاد بگیرید با ویرایشگر گوتنبرگ کار کنید متوجه می‌شوید این تغییرات بسیار بحث‌برانگیز هستند. شاید شما نیز جزء آن دسته از اشخاصی باشید که به توسعه گوتنبرگ امیدوار هستید و این پیشرفت را برای وردپرس ضروری می‌دانید یا ممکن است ترجیح دهید که چنین ویرایشگری در سایت شما اعمال نشود.

بدین‌ترتیب بحث در مورد استفاده از گوتنبرگ در وردپرس زیاد است. برخی از اشخاص دلایل بسیاری برای حمایت از این ویرایشگر ارائه می‌دهند و برای استفاده از گوتنبرگ استدلال‌های جدیدی دارند. در این قسمت برخی از مزایا و معایب گوتنبرگ را به صورت خلاصه برای شما میگوییم:

 

مزیت های ویرایشگر گوتنبرگ

 

بسیاری از توسعه‌دهندگان گوتنبرگ و کسانی که برای استفاده از این ویرایشگر مشتاق هستند، مزیت‌های آن را این‌گونه نام می‌برند:

 • فرآیند تولید محتوا بصری‌تر خواهد بود و کار کردن با وردپرس برای مبتدیان ساده‌تر می‌شود
 • محتوای تولیدشده را در قالبی نزدیک‌تر به آنچه که ظاهر اصلی سایت شما در جستجوی آن است، نشان می‌دهد
 • گوتنبرگ باعث می‌شود به کدهای کوتاه جداگانه نیازی نداشته باشید و تجربه بهتری در ایجاد محتوا برای خود رقم بزنید
 • از طریق عناصر ویژه این ویرایشگر می‌توانید گزینه‌های بیشتری برای سفارشی کردن محتوای خود در نظر بگیرید
 • به نصب افزونه صفحه‌ساز نیاز نخواهید داشت.

 

سه عیب ویرایشگر گوتنبرگ

 

همانگونه که گفتیم برخی از مالکان سایت‌ها نیز هنگام استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ نگرانی‌هایی دارند. در ادامه به سه مورد از نقص‌های جزئی که باعث نگرانی آنها شده است، اشاره می‌کنیم:

با اینکه هدف از روی کار آمدن گوتنبرگ ایجاد یک رابط راحت و ساده است ولی شاید یادگیری استفاده از آن کمی دشوار باشد

میان تم‌ها و افزونه‌های موجود در سایت و گوتنبرگ تضادهایی وجود دارد که ممکن است برخی از بخش‌های سایت را خراب کند

برای اینکه به بخشی از بستر اصلی وردپرس تبدیل شود آماده نیست و باید به عنوان یک افزونه جداگانه برای آینده آن را در نظر گرفت

با وجود تمام این نگرانی‌ها و حتی نقص‌های جزئی که وجود دارد. گوتنبرگ با به‌روزرسانی‌های بزرگی که تجربه می‌کند، می‌تواند به بخشی از وردپرس تبدیل شود. با صرف نظر از تمایلات شخصی خود شاید ضرورت استفاده از این ویرایشگر را درک کنید. توصیه می‌کنیم برای بهترین ویژگی‌های وردپرس آماده باشید.

 

نحوه کار با ویرایشگر گوتنبرگ

 

طی سیستم گوتنبرگ یک پاراگراف، بلوک، یا تصویری ساده به شما امکان می‌دهد متن یا رسانه‌ای را به ترتیب دلخواه خود وارد صفحه کنید. همچنین با کمک گوتنبرگ می‌توانید فهرست، گالری، و سایر موضوعات دلخواه را برای خود در نظر بگیرید. با انتخاب هر بلوک، بخش جدیدی به محتوای شما اضافه می‌شود.

در ادامه می‌توانید حتی این بلوک‌ها را ویرایش کنید. در ضمن در نوار کناری سمت راست گزینه‌های قالب‌بندی و انتخاب استایل مخصوص هر بلوک را مشاهده خواهید کرد. تمام کارایی گوتنبرگ به همینجا ختم نمی‌شود. با انتخاب هر بلوک بخش‌هایی به محتوا شما اضافه می‌شود. کم کم این بلوک‌ها محتوا شما را سفارشی می‌کنند.

سپس در صفحه مورد نظر خود طرح‌بندی دلخواهتان را پیاده کنید. علاوه بر این ویژگی‌ها حتی می‌توان بلوک‌ها را به سمت بالا و پایین کشید و آنها را دوباره مرتب کرد. در ضمن اندازه و تراز آنها قابل تغییر است. ناگفته نماند این ویرایشگر ترفندهای دیگری نیز دارد. یکی از بخش‌های مربوط به آموزش وردپرس، یادگیری عملکرد گوتنبرگ است.

 

هدف ویرایشگر گوتنبرگ

 

هدف اصلی ویرایشگر گوتنبرگ کمک به کاربران برای ایجاد پست‌ها و صفحاتی با انعطاف‌پذیری بیشتر است. همچنین این ویرایشگر با هدف رقابت با سایر بسترهای وب‌سایت و صفحه‌سازی روی کار آمد. گوتنبرگ رقابت مستقیمی با سایر بسترها دارد.

می‌توان گفت هدف نهایی گوتنبرگ افزودن محتوایی غنی به وردپرس است. همچنین با کمک گوتنبرگ می‌توان این محتوای غنی را خیلی ساده در سایت درج کرد. در ضمن گوتنبرگ یک گام مهم روبه‌جلو برای وردپرس محسوب می‌شود.

 با کمک این ویرایشگر می‌توانید برای محتوای خود طرح‌بندی کنید، در واقع لازم نیست تنها به نوشتن مقاله مشغول شوید. گوتنبرگ نیز یکی از هزاران قابلیت‌های وردپرس است که سایت‌ها را به سمت کاربری ساده‌تر انتقال می‌دهند.

شاید از خود بپرسید چرا گوتنبرگ یکی از مواردی است که سبب پیشرفت وردپرس می‌شود؟ به طور حتم می‌دانید که ویرایشگر بصری وردپرس خیلی وقت است که به صورت راکد مانده و تغییری نمی‌کند. پیش‌بینی شده در آینده ویرایشگر‌های بهتری نیز به بستر وردپرس اضافه می‌شوند ولی شاید به شگفت‌انگیزی گوتنبرگ نباشند.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه