وبینار مارکتینگ چیست؟

وبینار مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ مقالات

وبینار مارکتینگ چیست؟

وبینار مارکتینگ این مقاله از تدریس24 به عنوان پست مهمان از سوی مانوئل اوهانجانیانس از بنیان‌گذاران پلتفرم ایسمینار است که در حوزه وبینار فعالیت می‌کند. در این مطلب درباره اینکه وبینار مارکتینگ چیست و نکات مهمی در باب شروع آن می‌خوانید.

 

وبینار مارکتینگ چیست؟

 

ایمیل مارکتینگ، بازاریابی شبکه اجتماعی و… از انواع مختلف ابزارها و روش‌های بازاریابی هستند. در کنار تمام این روش‌های بازاریابی، می‌توانید از برگزاری رویداد برای بازاریابی محصولات و خدمات خود استفاده کنید که به اصطلاح به آن ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویدادی می گویند. بازاریابی رویدادی یکی از بهترین روش‌های موثر در جذب مشتریان هدف در سال‌های اخیر است. رفته‌ رفته با پیشرفت تکنولوژی، این نوع بازاریابی در رویداد‌های غیرحضوری مثل پخش زنده اینستاگرام و وبینار بیشتر استفاده می‌شود.

وبینار (Webinar) یا  Web-based seminar به کلاس، دوره، سمینار یا هر رویداد آنلاینی گفته می‌شود که در محیط وب و با استفاده از اینترنت به صورت کاملا آنلاین، زنده، تعاملی و دو طرفه در یک زمان مشخص برگزار بشود.

وبینار مارکتینگ یا بازاریابی با استفاده از سمینارهای آنلاین یا همان وبینارها، روشی از بازاریابی است که از طریق آن می‌توانید به مشتریان بالقوه خود در همه جای دنیا بدون محدودیت جغرافیایی و به راحتی دسترسی بدهید و مزایا و فواید محصولات خود را به آن‌ها مستقیم یا غیرمستقیم معرفی کنید.

آماری که در سال 2018 منتشر شده است تاییدی بر این ادعاست که نشان می‎‌دهد بیش از 36 درصد از بازاریابی‌های محتوایی، از فرمت وبینار برای انتشار محتوای خود برای دستیابی به اهداف محتوا مارکتینگ استفاده می‌کنند.

همچنین انیستیتو بازاریابی محتوا در سال 2016 در گزارشی به بررسی نرخ تبدیل و مشارکت کاربران در یک وبینار پرداخته که براساس آن، از هر 100 نفری که در یک وبینار شرکت می‌‌کنند، 40 نفر از آنها توجه‌شان به محصولی که در وبینار به آن اشاره شده است جلب می‌شود و بین 20 تا 30 درصد از این افراد، برای خرید ترغیب می شوند و در نهایت 2 تا 5 درصد از آنها محصول مورد نظر را می‌خرند!

براساس بررسی که سایت ایسمینار در سال 2018 انجام داده است، برگزاری یک وبینار تا 80 درصد باعث کاهش هزینه برگزاری یک رویداد حضوری و تا 50 درصد منجر به کاهش هزینه برگزاری یک رویداد آفلاین (مجازی) می‌شود.

وبینار مارکتینگ

 

نکات مهم در وبینار مارکتینگ

 

حتما پیش از تعریف و برگزاری وبینار جدید با هدف بازاریابی به روش وبینار مارکتینگ، به نکات زیر دقت کنید:

 1. موضوع و عنوان جذاب برای وبینارتان انتخاب کنید.

پیش از انجام هر کاری باید متناسب با کاربران فضای مجازی موضوع مناسبی برای وبینار انتخاب کنید. ممکن است موضوع شما جذاب باشد، اما مخاطبان شما افراد مسن یا کم‌سوادی باشند که از کار با تکنولوژی فرار می‌کنند. بهتر است موضوعات وبینار شما مناسب نوجوانان، جوانان و بزرگسالان باشد.

سعی کنید یک عنوان مناسب برای وبینارتان انتخاب کنید. عنوان وبینار باید به طور مشخص موضوعی که می‌خواهید درباره آن صحبت کنید را مطرح کند و در عین حال به قدری جذاب باشد که فرد با نگاه اول تصمیم بگیرد که بر روی دکمه ثبت نام در وبینار کلیک کند.

 1. در وبینار فقط درباره خودتان صحبت نکنید.

هدف شما از برگزاری وبینار نباید فقط فروش باشد و نباید فقط در مورد محصولات خودتان صحبت کنید، چون تجربه نشان داده است که اگر مدام بگویید “این محصول من است بیایید بخرید …”، خیلی از افرادی که حتی به محصول شما نیاز داشته باشند به خاطر حس منفی که به آن‌ها دست می‌دهد، خریدشان را به تعویق می‌اندازند و یا حتی ممکن است از خرید منصرف شوند.

در وبینار به آموزش مسائل مرتبط با حوزه‌کاری­‌تان بپردازید و تجربیات و دانشی که در این حوزه دارید را با شرکت‌کنندگان در وبینار به اشتراک بگذارید. سعی کنید احساس نیاز به خدمت یا محصول‌تان را در افراد شرکت‌کننده ایجاد کنید و مشکلی را مطرح کنید که راه حل آن می‌تواند محصول یا خدمت شما باشد.

 1. شرکت‌کنندگان در وبینار را به حال خود رها نکنید.

برای شرکت‌کنندگان وبینار می‌توانید یک تخفیف اختصاصی ویژه تعریف کنید که با استفاده از آن بتوانند محصولات یا خدماتی را از شما دریافت کنند. یکی دیگر از مزیت‌های وبینار این است که شما می‌توانید آدرس صفحات سایت‌تان را با افراد حاضر در وبینار به اشتراک بگذارید.

پس بهتر است از این امکان استفاده کنید و در پایان ارائه‌تان لینک صفحه فرود یا آدرس بخشی از وب‌سایت‌تان را که می‌خواهید شرکت کنندگان وبینار به آن صفحه مراجعه کنند را در وبینار قرار دهید و یک اقدام به عمل (CTA) خوب برای آن تعریف کنید. با این کار مخاطبان وبینارتان می‌توانند مشتری شما شوند.

 

مزایای استفاده از وبینار مارکتینگ

 

وبینار مارکتینگ نسبت به سمینارهای حضوری و رویدادهای آفلاین، مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • هزینه برگزاری سمینارهای آنلاین نسبت به دوره‌ها و جلسات حضوری تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد.
 • هزینه وبینار مارکتینگ نسبت به رویدادهای آفلاین تا ۵۰ درصد کمتر می‌شود.
 • محدودیت جغرافیایی در ارائه وبینار مارکتینگ وجود ندارد و مخاطبین از سرتاسر جهان می‌توانند در آن شرکت کنند.
 • امکان برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه، بالفعل و صاحبان بیزینس‌های مرتبط وجود دارد.
 • با تشریح ویژگی‌ها و مزایای استفاده از محصولات نسبت به سایر رقبا، نام برند شما در ذهن مخاطب تثبیت می‌شود و آگاهی و شناخت بیشتری به دست می‌آید.
 • به‌دست آوردن Lead (سرنخ) با استفاده از تکمیل فرم شرکت در وبینار توسط مشتریان
 • امکان ذخیره‌سازی وبینار و اشتراک‌گذاری آن با کاربران برای مرور مجدد
 • امکان تعامل و پرسش و پاسخ کاربران با صاحبان کسب‌وکار فراهم است.
 • شناخت هر چه بیشتر نیاز و ترجیحات مشتریان و تلاش در جهت رفع آن‌ها از طریق برقراری ارتباط دو طرفه
 • ایجاد یک زنجیره ارتباطی با گرفتن اطلاعات تماس از شرکت‌کنندگان
 • تبدیل کاربران به مشتری و در نتیجه افزایش فروش

 

 

چرا باید از وبینار مارکتینگ استفاده کرد؟

 

اما شاید با این سوال مواجه شوید که با توجه به تنوع روش‌های بازاریابی در دنیای امروز، اهمیت برگزاری وبینار مارکتینگ چیست؟ اولین و مهم‌ترین دلیل، مقرون به صرفه بودن آن است. برگزاری دوره‌های آموزشی حضوری و یا تبلیغات آفلاین مانند بنرها، پیام کوتاه، پخش تراکت و بروشور و… هزینه‌های زیادی را شامل می‌شود.

 اما وبینار مارکتینگ چون نیازی به مکان برگزاری، پذیرایی، امکانات فیزیکی و… ندارد و تنها در بستر اینترنت ارائه می‌شود، هزینه بسیار کمتری دارد. از طرفی در اکثر استراتژی‌های بازاریابی، محدوده جغرافیایی خاصی مورد هدف قرار می‌گیرد اما سمینارهای آنلاین هیچ محدودیت مکانی ندارند و طیف بزرگ‌تری از مخاطبان را شامل می‌شوند.

مزیت دیگر این روش، شناخت مخاطبین قبل از برگزاری وبینار است که این امر از طریق تکمیل فرم ورود کاربران و آشنایی با سن، عنوان شغلی، محدوده جغرافیایی و… انجام می‌شود. برای مثال هنگامی که بدانید اکثر شرکت‌کنندگان، افراد جوان و آشنا با تکنولوژی و استراتژی‌های نوین هستند، سطح مطالب و اطلاعات خود را ارتقاء می‌دهید تا برای آن‌ها خسته کننده نباشد و جذب خدمات شما شوند.

در نهایت استفاده از وبینار مارکتینگ برای کاربران نیز از مزایای زیادی برخوردار است زیرا از اتلاف وقت و صرف هزینه‌های رفت‌وآمد برای شرکت در کلاس‌های حضوری راحت می‌شوند و در هر موقعیت مکانی که باشند، امکان حضور در این جلسات را دارند.

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping