هاتجر چیست ؟

هاتجر
مقالات نرم افزار

هاتجر چیست ؟

هاتجر اولین باری که از هاتجر استفاده کردید، نوجوان بودید!هاتجر

اگر پسری یادت می‌آید وقتی مدرسه تعطیل می‌شد، حتماً از مسیری می‌رفتی که مطمئن بودی دختری که دوستش داری از آنجا رد می‌شود؟

اگر دختری یادت می‌آید تو هم خدایی نکرده مسیرت را تغییر نمی‌دادی، مبادا پسر را گم کنی؟

شما هر دو با اینکه برای هم غریبه بودید، اما شناخته بودید که مخاطب‌تان به جای استفاده از تاکسی و اتوبوس، همیشه فلان خیابان را پیاده می‌رود. همین شناخت به شما کمک می‌کرد که هر بار با یک ایدۀ جدید او را تحت تأثیر قرار دهید. حتی رفته رفته فهمیدید که مثلاً به ادبیات علاقه دارد، پس فلان کتاب را به او هدیه دادید تا بالاخره این ارتباط دورادور را به مکالمه‌ای صمیمی تبدیل کردید.

شما مجهز به هاتجر بودید، وقتی هاتجر مُد نبود!

حالا هاتجر (Hotjar) چی هست که آنقدر به ما اطلاعات دقیق می‌دهد؟ کاربردش چیست؟ کجاها باید از آن استفاده کنیم؟ جواب همۀ این سوال‌ها را در این مقاله از تدریس24 پیدا می‌کنید.

 

هاتجر یا هاتجار (Hotjar) چیست؟

 

خب بگذریم…عشق اول برای هیچکس نون و آب نشده 🙂

میخواهیم با این جمله شروع کنیم:

هرچیزی که به درد مشتری‌ می‌خورد، یعنی به درد بیزینس‌تان هم میخورد. اما آیا اطلاعات/دیتا کافی را دارید تا محصولی تولید کنید که به درد مشتری‌تان‌ بخورد؟

 

شاید عدد و رقم زیادی در دست و با‌لتان داشته باشید، مثل ترافیک سایت و نرخ پرش که در ابزارهایی مثل آنالیتیکس قابل مشاهده‌‌‌اند. اما با وجود تمام این عددها و نمودارها، سوال اصلی هنوز بی‌پاسخ مانده است.

شما با آمارهای آنالیتیکس می‌توانید بفهمید که کاربران از سایت شما خارج می‌شوند ولی نمی‌توانید دلیل آن را پیدا کنید. کسانی که وارد سایت شما می‌شوند، دقیقاً کجای صفحه به مشکل برمی‌خورند که تصمیم می‌گیرند سایت را ببندند و بروند؟

با عددهای آنالیتیکس می‌توانید بفهمید که نرخ تبدیلتان پایین است، اما چرا تبدیل به مشتری نمی‌شوند؟ چرا کاربران یک الگوی رفتاری خاص را تکرار می‌کنند؟ خب جواب این سوال‌‌ها را خیلی راحت می‌توانید با استفاده از هاتجر پیدا کنید.

«هاتجر، ابزاری است که رفتار کاربر را آنالیز می‌کند و نتیجه‌اش را در قالب نقشه حرارتی، فیلم ضبط‌شده (از لحظۀ ورد شما به سایت تا لحظۀ خروج‌تان) و غیره، به شما گزارش می‌دهد».

این ابزار را می‌توانید به عنوان مکمّل گوگل آنالیتیکس در نظر بگیرید. هاتجر رفتار کاربران را بررسی کرده و با افزونه‌های نظرخواهی مختلفی که روی وب‌سایت نصب می‌کند، به شما نشان می‌دهد که یک کاربر در سایت‌ قدم به قدم چه مسیری را طی کرده است.

هاتجر

 

ابزارهای آنالیز در هاتجر چیست؟

 

ابزارهای آنالیز (Tools Analysis)، رفتار کاربران را بررسی کرده و اطلاعات به دست آمده را به عنوان گزارش ارائه می‌دهند. در این بخش با مهم‌ترین ابزارهای اموزش هاتجر که وب سایت شما را آنالیز می‌کنند، آشنا می‌شویم.

 • هیت مپ (Heatmap)

حتما به خاطر دارید که در مطالب گذشته راجع به نقشه حرارتی صحبت کردیم. Heatmap ابزاری برای تجسم داده‌ها است که به صاحبان وب سایت‌ها برای بررسی عملکرد یک صفحه خاص کمک می‌کند.

 

یکی از مهم‌ترین ابزارهای موجود در هاتجر، نقشه حرارتی است که فعالیت بازدید کنندگان را در وب سایت شما نشان می‌دهد. به وسیله Heatmap می‌توانید تمامی اقدامات بازدید کنندگان مانند حرکت ماوس، تعداد دفعات کلیک و… را مشاهده کنید.

به طور کلی، نقشه حرارتی در Hotjar با ردیابی حرکات ماوس در صفحات وب سایت، نحوه رفتار بازدیدکنندگان را بررسی می‌کند.

نقشه حرارتی هاتجر، مهم‌ترین شاخص برای شناسایی انگیزه و تمایل کاربران به حساب می‌آید، چرا که با بررسی آن می‌توانید بفهمید کاربران در سایت چطور رفتار می‌کنند؟ دقیقا چه می‌خواهند؟ به چه چیزی بیشتر علاقه دارند؟ و…

خوب است بدانید که نقشه‌های حرارتی موجود در هاتجر، بسته به نوع استفاده شما به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند:

نقشه حرارتی کلیکی (Click heatmap): در این نوع نقشه، بخش‌های قرمزتر، بخش‌هایی هستند که بیشتر بر روی آن‎‌ها کلیک شده است. کاربران نشان‌گر ماوس خود را به هر قسمتی که ببرند، میزان کلیک بر حسب درصد به شما نشان داده می‌شود.

نقشه حرارتی حرکتی (Move heatmap): این نقشه به شما نشان می‌دهد که کاربران نشانگر ماوس خود را بیشتر در چه قسمت‌هایی قرار می‌دهند. حالا ممکن است بر روی آن قسمت کلیک کنند و یا کلیک نکنند.

نقشه اسکرول (Scrollmap): با این نقشه حرارتی می‌توانید مشاهد کنید کاربران چقدر در وب سایت اسکرول می‌کنند. رنگ قرمز به این معنی است که یک بخش از صفحه توسط همه کاربران مشاهده شده و معنی رنگ آبی تیره این است که یک بخش بازدید کننده بسیار کمی (کمتر از 25%) داشته است.

 • ضبط جلسات (Session Recordings)

هاتجر از اولین ابزارهای تجزیه و تحلیل است که در آن قابلیت ضبط فعالیت بازدید کنندگان وجود دارد. این ویژگی با امکان ثبت و ضبط صفحات مرور شده توسط کاربران، شما را از جزئیات فعالیت هر کاربر به خوبی مطلع می‌کند. Session Recordings، کلیه کلیک‌ها، Tap ها، حرکات ماوس، فاکتورهای مربوط به قابلیت استفاده و… را در قالب یک ویدئو نمایش می‌دهد. بنابراین به کمک این ویژگی می‌توانید رفتار واقعی کاربران را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید تجربه کاربری وب سایت خود را از دید کاربران مشاهده کرده و از مشکلاتی که مانع فروش می‌شوند، مطلع شوید.

 • قیف گفتگو (Conversation Funnel)

این ویژگی به شما کمک می‌کند بفهمید کاربران از کدام قسمت پیمایش خود، سایت را ترک کرده‌اند. به عنوان مثال، بعضی کاربران بعد از مشاهده چند صفحه، سایت را ترک می‌کنند، بعضی فقط با کمی اسکرول کردن، از سایت خارج می‌شوند و… برای مشاهده این اطلاعات باید روی گزینه Funnels در منوی اصلی Hotjar کلیک کنید.

وقتی متوجه شدید بیشترین خروج کاربران از روی کدام صفحات بوده، می‌توانید برای جذب و رضایت مخاطب، آن‌ها را تغییر دهید یا مجددا طراحی کنید.

 • آنالیز فرم (Form analysis)

به کمک این ویژگی می‌توانید بفهمید چرا بعضی کاربران فرم‌ها را به طور کامل پر نمی‌کنند؟ در واقع می‌توانید مشاهده کنید کدام سوالات اصلا پاسخ داده نشده‌اند؟ کدام سوالات به طور ناقص پاسخ داده شده‌اند؟ پر کردن کدام فرم برای کاربران سخت‌تر بوده و آن را چند بار وارد کرده‌اند؟ و…

برای دستیابی به این قسمت، کافی است بر روی گزینه Forms در منوی اصلی هاتجر کلیک کنید. با اطلاعاتی که به دست آورده‌اید، می‌توانید مشکلات و نواقص فرم‌های سایت را تشخیص داده و آن‌ها را رفع کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping