نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ
مقالات

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ اگر بخواهید کسب‌وکار آنلاینی را راه‌اندازی کنید به طور قطع با بازارهای اشباع در حوزه‌های مختلف روبرو خواهید شد. برای روبرویی با این مشکل، استفاده از روش‌های نیچ مارکتینگ یا «نیش مارکتینگ» (Niche Marketing) توصیه می‌شود.

 به کمک نیچ مارکتینگ می‌توانید برند خود را از سایر کسب‌وکارها متمایز و آن را به منبعی قابل اطمینان از محصولات باکیفیت تبدیل کنید. تمامی این موارد به کمک پیاده‌سازی استراتژی نیچ مارکتینگ صورت می‌گیرد و در این مقاله از تدریس24 قصد داریم به طور کامل نحوه اجرای این روش بازاریابی را بررسی و مثال‌هایی از آن را بیان کنیم.

نیچ مارکتینگ چیست ؟

 

نیچ مارکتینگ نوعی طرح و برنامه برای بازازیابی هدفمند است که تمرکز خود را بر روی بخشی مشخص و تخصصی از بازار قرار داده است و به مصرف‌کنندگان این حوزه، کالا و خدمات ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، به جای پوشش دادن حوزه‌های مختلف کالا و خدمات، نیچ مارکتینگ به گروه کوچک‌تری محدود شده است.

تمرکز نیچ مارکتینگ بر روی بخش مشخصی از بازار معطوف شده است. برای موفقیت در این حوزه باید سه مورد زیر را در نظر داشته باشید.

تعیین بهترین حوزه تخصصی (نیچ)

درک نیازهای مشتریان در این حوزه

فراهم کردن نیازهای مشتریان

به عبارت دیگر در این روش سعی بر این است که به شکل مشخصی، محدوده مشتریان بالقوه را مشخص کنیم. به طور معمول این حوزه‌های تخصصی همواره زیرمجموعه‌ای از یک بخش بزرگ‌تر هستند. برای درک بهتر این موضوع در ادامه مثالی را مطرح می‌کنیم.

بازار بسیار بزرگ مرتبط با «کاهش وزن» را در نظر بگیرید. این بازار همواره مورد توجه بوده است و به همین دلیل، دستیابی به آن به سادگی امکان‌پذیر نیست. اما همین بازار، زیرشاخه‌های تخصصی دارد که در فهرست زیر به آن‌ها اشاره شده است.

کاهش وزن برای مردان

کاهش وزن برای زنان

رژیم «پالئو» (Paleo)

رژیم «کتو» (Keto)

کاهش چاقی شکمی

هریک از زیرشاخه‌های بالا، فضای بسیار زیادی برای مانور دارند. یکی از اشتباهاتی که نیچ مارکترهای تازه‌کار مرتکب می‌شوند این است که به دنبال بازارهای بزرگی همچون «کاهش وزن» می‌روند چراکه گمان می‌کنند تقاضای بسیار زیاد این بازار، آن‌ها را موفق خواهد کرد. مشکلی که در این رابطه وجود دارد این است که افرادی که واژه «کاهش وزن» را در اینترنت جستجو می‌کنند به دنبال کسب اطلاعاتی رایگان هستند و قرار نیست خریدی انجام دهند.

از طرف دیگر، اگر بر کلمات کلیدی دیگری همچون «رژیم کتو» تمرکز کنید، کلمات کلیدی دیگری پیدا می‌شوند تا با روش‌های تحقیق کلمه کلیدی، بر آن موضوعات نیز تمرکز کنید.

نیچ مارکتینگ
نیچ مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

 

از جمله مزایای نیچ مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • می‌توانید بازارهایی را که برای رقیبان شما نفوذناپذیر شده‌اند تصاحب کنید.
 • قبل از آنکه رقبای شما نیازسنجی‌ها را داشته باشند، همراه با تأمین نیاز مذکور در فضاهای بازار حضور خواهید داشت.
 • به آسانی می‌توانید بر بازاری که دارید مسلط شوید و در امر تولید محصولات آن مهارت‌های کافی را کسب کنید.
 • به خوبی از نیاز مشتریانی که دارید مطلع خواهید شد.
 • با تمرکز بر قشر خاص مورد نظر که مشتریان اصلی محصول شما هستند، هزینه‌های بازاریابی را کاهش خواهید داد.
 • به سرعت در بازاریابی گوشه‌ای که برای خود انتخاب کرده‌اید، به یک برند تبدیل خواهید شد.

 

کدام کسب و کارها از بازاریابی نیچ استفاده می‌کنند؟

 

بازاریابی نیچ را می‌توان تقریباً در بدنه هر کسب و کاری جای داد، مگر اینکه یک کسب و کار بسیار گسترده و با طیف وسیعی از محصولات داشته باشید. حتی در این صورت نیز می‌توانید مشتریان خود را به گروه‌هایی با ویژگی‌های مشترک دسته‌بندی کرده و برای هر دسته به طور مجزا از بازاریابی نیچ بهره ببرید.

نکته اصلی این است که مشتریان خود را بشناسیم. معمولاً کمتر کسب و کاری را می‌توان یافت که بتواند مدعی شود همه اقشار جامعه می‌توانند مشتری وی باشند. حتی یک سازمان بیمه که در واقع به تمام اقشار جامعه خدمت‌رسانی می‌کند، باید ببیند در وهله اول چه افرادی برای بیمه کردن اعضای خانواده‌شان تصمیم‌گیری می‌کند و سمت و سوی بازاریابی‌های خود را به آن دسته از جامعه نشانه روند.

 

نمونه‌هایی از نیچ مارکتینگ

 

برای مثال یک تولیدکننده لباس‌های رسمی مردانه و به طور خاص کت و شلوار می‌تواند بهترین مثال نیچ مارکتینگ باشد. مشتریان این تولیدی فقط افراد خاصی از جامعه هستند؛ مردانی که قصد دارند کت و شلوار بخرند. مردان با چه هدفی کت و شلوار می‌خرند؟ در چه سنی؟ و … این‌ها مواردی است که باید در مورد آن تحقیق شود.

نمونه دیگر تولیدی کفش‌های طبی است. این کفش‌های طبی می‌توانند در مدل‌های زنانه، مردانه و بچه‌گانه تولید شوند. با این حال نمی‌توان گفت جامعه هدف این تولیدی تمام اقشار جامعه هستند. باید دید چه کسانی کفش طبی می‌پوشند، چه هدفی دارند و بسیاری موارد دیگر.

 

راه اندازی وب سایت برای نیچ مارکتینگ

 

راه‌اندازی وب‌سایت از ملزومات پیشرفت در نیچ مارکتینگ است و بدون یک وب‌سایت مناسب، بهره‌گیری از امکانات این روش بازاریابی اینترنتی تقریبا غیرممکن است. به این نکته هم باید توجه داشته باشید که موفقیت وب‌سایت با افزایش ترافیک ورودی به سایت گره خورده است.

 نحوه افزایش ترافیک وب‌سایت با جزئیات بیشتری در همین مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد اما نکته اصلی در افزایش بازدید از سایت، بهره‌گیری از روش‌های «سئو» (SEO) است. اگر بهینه‌سازی سایت برای گوگل و سایر موتورهای جستجو صورت بگیرد، به شکل ساده‌تری می‌توان رتبه مناسبی در صفحه نتایج موتورهای جستجو کسب کرد. برای این کار باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

تهیه هاست و دامنه

استفاده از پلتفرم‌های آماده مانند وردپرس

تحقیق کلمه کلیدی

طراحی لوگو و هدر سایت

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه