موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجو
مقالات

موتور جستجو چطور کار می کند؟

موتور جستجوما به این مسئله پی برده‌ایم که، علت اصلی اینکه کسب و کار شما از بازاریابی دیجیتال بهره‌ای نمی‌برد این است که شما نمی‌دانید موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند. این موتورهای جستجو هستند که موفقیت وبسایت و کسب و کار اینترنتی شما را تضمین می‌کنند. اگر در صفحات نتایج رتبه بالایی ندارید و دیده نمی‌شوید، مسلما ترافیک وبسایت شما پایین است. و ترافیک پایین به معنی سود کمتر است.

 با فهمیدن نحوه عملکرد موتورهای جستجو، قادر خواهید بود تا وبسایت خود را بهبود بخشیده و در فضای اینترنت خود را مطرح کنید. به یاد داشته باشید که اصل اول موفقیت در هر کسب و کاری، شناخت بستری است که در آن فعالیت می‌کنید. پس مدیروب با درک اهمیت این موضوع، مقاله از تدریس24 پیش رو را برای شما عزیزان تدارک دیده تا بعد از خواندن آن، متوجه فرصت‌هایی شوید که برای پیشرفت کسب و کارتان بسیار اثربخش خواهند بود.

موتور جستجو چیست؟

 

موتور جستجوقبل از اینکه به چگونگی عملکرد موتورهای جستجو بپردازیم، در وهله اول باید بدانیم که اصلا موتور جستجو چیست و چگونه بوجود آمده است. موتور جستجو اساسا هر برنامه کامپیوتری است که برای پیدا کردن اطلاعاتی مشخص در هر پلتفرمی استفاده می‌شود. از نوار جستجوی موجود در لیست مخاطبین تلفن همراهتان گرفته تا شبکه‌ای از کامپیوترهای بهم پیوسته به نام اینترنت. اما امروزه وقتی اشخاص درباره موتور‌های جستجو صحبت می‌کنند، معمولا اشاره به موتورهای جستجوی وب دارند.

موتورهای جستجو درحقیقت، ماشین‌های پاسخ‌دهی هستند. موتور جستجو یک سیستم نرم‌افزاری است که وظیفه اصلی آن پیدا کردن محتوا (اعم از محتوای متنی، صوتی، عکس، ویدئو و هر فایل دیگری) در شبکه جهانی وب (WWW) است؛ محتوایی که بیشترین مطابقت را با کوئری شما داشته باشد. (کوئری همان عبارتی است که کاربر جستجو می‌کند)

یک موتور جستجو از دو بخش اصلی تشکیل شده است: پایگاه داده اطلاعات و الگوریتم‌ها.

how do search engines work
کرالینگ موتور جستجو چیست؟

 

موتور جستجواولین گام برای اینکه بفهمیم موتورهای جستجو چطور کار می‌کنند، مبحث کرالینگ است.

کرالینگ (Crawling)، فرآیندی است که توسط خزنده‌های وب موتور جستجو (ربات‌ها یا عنکبوت‌ها) برای بازدید و دانلود یک صفحه و استخراج لینک‌های آن به منظور ‌پیدا کردن سایر صفحات، استفاده می‌شود.

در واقع کرال کردن، اولین گام ‌برای کشف صفحات موجود در وب است.

از آنجایی که یک رجیستری مرکزی برای همه صفحات وب وجود ندارد‌، ‌گوگل باید دائما صفحات جدید را جستجو و ‌آن‌ها را به لیست صفحات شناخته شده خود، اضافه کند. البته برخی از این صفحات شناخته شده‌اند زیرا ‌گوگل قبلا از ‌آن‌ها بازدید کرده است. وقتی ‌گوگل لینکی از یک صفحه شناخته شده به یک صفحه جدید را دنبال می‌کند‌، سایر صفحات ‌دیسکاور (کشف) می‌شوند. وقتی مدیر وب‌سایت، لیستی از صفحات (نقشه سایت) را برای ‌کرال شدن توسط ‌گوگل ارسال می‌کند‌، سایر صفحات ‌دیسکاور می‌شوند. اگر از یک وب هاست مدیریت شده مانند وردپرس یا Blogger استفاده می‌کنید‌، ممکن است ‌آن‌ها به ‌گوگل بگویند که هر صفحه به روز شده یا جدیدی را که ایجاد می‌کنید، جستجو کند.

موقعی که ‌گوگل یک URL صفحه را ‌دیسکاور می‌کند‌، از آن صفحه بازدید کرده یا عبور می‌کند، تا بفهمد چه چیزی در آن وجود دارد. ‌گوگل صفحه را ارائه می‌دهد و متن و محتوای غیرمتنی آن را تجزیه و تحلیل می‌کند تا تصمیم بگیرد که کجا باید این صفحه را در نتایج جستجو نشان بدهد. هرچه ‌گوگل بهتر بتواند سایت شما را درک کند‌، بهتر می‌تواند آن را به افرادی که به دنبال محتوای مرتبط با سایت شما هستند، نشان بدهد.

موتور جستجوصفحات شناخته شده برای موتور جستجو به‌صورت دوره‌‌ای کرال می‌شوند تا مشخص شود آیا از آخرین باری که ربات‌ها از آن صفحه بازدید کرده‌اند‌، تغییری در محتوای آن ایجاد شده است یا خیر. اگر یک موتور جستجو پس از ‌کرال کردن یک صفحه‌، تغییرات آن را تشخیص دهد‌، این شاخص را در پاسخ به این تغییرات شناسایی شده، آپدیت می‌کند.

 

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند؟

 

موتور جستجوبرای کشف، دسته‌بندی و رتبه‌بندی میلیون‌ها وبسایتی که در فضای اینترنت وجود دارند، موتورهای جستجو باید ابتدا بطور دقیق بفهمند چه نوع اطلاعاتی در دسترس است و در گام بعدی، آن اطلاعات را بطور منطقی به کاربران ارائه دهند. این فرآیند ازطریق 3 اقدام بنیادی انجام می‌پذیرد:

 • کرال کردن (Crawling)
 • ایندکس کردن (Indexing)
 • رتبه‌بندی کردن (Ranking)

با استفاده از این اقدامات، موتورهای جستجو محتواهای تازه منتشر شده را کشف می‌کنند، آن‌ها را در پایگاه داده خود ذخیره می‌کنند و در نهایت برای استفاده کاربران طبقه‌بندی می‌کنند. حال، اجازه دهید تا باهم به بررسی هر یک از این اقدامات بپردازیم:

کرال کردن: موتورهای جستجو ربات‌هایی در اختیار دارند که به خزنده (Crawler) و عنکبوت نیز معروفند. آن‌ها ربات‌های خود را برای ارزیابی محتوای وبسایت‌های تازه ایجاد شده و یا محتواهایی که به تازگی تغییر کرده باشند ارسال می‌کنند. وظیفه این ربات‌ها این است که صفحات وب را به دقت بررسی کنند تا دریابند که هر کدام در چه زمینه‌ای بوجود آمده‌اند و چه موضوعی دارند. سپس، با دنبال کردن لینک‌های موجود در صفحات، به صفحات دیگر رفته و آن صفحات را نیز کرال می‌کنند.

ایندکس کردن: بعد از اینکه یک وبسایت کرال شد، موتورهای جستجو باید تصمیم بگیرند که چطور آن اطلاعات را طبقه‌بندی کنند. فرآیند ایندکس کردن به ذخیره‌سازی صفحات کرال شده در دیتابیس‌های موتورهای جستجو گفته می‌شود. هر موتور جستجو دیتابیس مخصوص به خود را دارد.

رتبه‌بندی کردن: وقتی یک کاربر جستجویی انجام می‌دهد، موتورهای جستجو به سراغ دیتابیس خود رفته تا اطلاعات مرتبطی را از بین تمام آن صفحاتی که قبلا ایندکس کرده بودند، ارائه کنند. اما این اطلاعات به چه ترتیبی باید ارائه شوند؟ تمام صفحات یافت شده، براساس یک سیستم رتبه‌دهی برای کاربران فهرست می‌شوند و به هیچ وجه ترتیبی تصادفی ندارند. موتورهای جستجو فرآیند رتبه‌بندی را با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف و براساس کیفیت و مرتبط بودن با کوئری کاربر انجام می‌دهند.

 

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه