معرفی مشاغل دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ مقالات

معرفی مشاغل دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یکی از پیامدهای رشد سریع استفاده از اینترنت در ایران، افزایش اعتماد مردم به خریدهای آنلاین است؛ به طوری‌که خرید آنلاین ایرانی‌ها از فروشگاه‌های اینترنتی سالانه حدود ۶۰ درصد افزایش می‌یابد.افزایش اعتماد مردم به خریدهای آنلاین و افزایش حضور آنان در اینترنت باعث شده‌ است تا زمین بازی بازاریابان از فضای آفلاین به فضای آنلاین تغییر کند.

بازاریابی یا مارکتینگ به معنای ارتباط با مخاطبین در مکان و زمان مناسب است؛ به این معنی که نیاز است تا با مخاطبین خود در مکانی که بیشترین زمان خود را در آنجا می‌گذرانند، ارتباط داشته‌باشید. از آنجایی‌که افراد بیشترین زمان خود را در اینترنت می‌گذرانند، اهمیت حضور کسب و کارها در فضای آنلاین دو چندان شده‌است. این اهمیت باعث شده تا حوزه‌های کاری دیجیتال مارکتینگ بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

با مطالعه این مقاله از تدریس24 علاوه بر حوزه دیجیتال مارکتینگ با مشاغل، پیش نیازها و مهارت‌های مورد نیاز هر عنوان شغلی آشنا خواهید شد.

دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام فعالیت‌های بازاریابی است که در آن از بستر اینترنت استفاده می‌شود. در واقع کسب‌وکارها از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، سایر وب‌سایت‌ها و… به عنوان اهرمی برای رسیدن به مشتریان فعلی و بالقوه خود استفاده می‌کنند.

کسب‌وکارها به کمک دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی می‌توانند به تعداد زیادی از مخاطبان دسترسی پیدا کنند و مشتریان بالقوه‌ای را مورد هدف قرار دهند که تمایل بیشتری به خرید یا استفاده از خدمات آنان دارند. به‌علاوه آن‌که روش‌های بازاریابی دیجیتال به نسبت روش‌های سنتی، از نظر هزینه مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود و امکان سنجش موفقیت و اثربخشی تبلیغات به صورت روزانه را نیز فراهم می‌کند.

ورود به حوزه دیجیتال مارکتینگ و استفاده از روش‌های آن، برای کسب‌وکارها منافعی در بر دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دیجیتال مارکتینگ

 

 

 

چهار مزیت‌ اصلی دیجیتال مارکتینگ

 

۱.امکان هدف‌گذاری روی مشتریان بالقوه خدمات

زمانی‌که از طریق تلویزیون، مجلات یا بیلبورد اقدام به تبلیغ می‌شود، به صورت محدود می‌توان مطلع شد که آگهی تبلیغاتی به چه مخاطبی نشان داده شده و کنترلی روی آن وجود ندارد. به طور مثال باتوجه به اطلاعات دموگرافیک محله‌ای که در آن تبلیغ انجام می‌شود می‌توان متوجه شد که احتمالا آگهی به چه افرادی نشان داده می‌شود؛ اما این اقدام مانند تیری در تاریکی است!

در دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارها این امکان فراهم است که مخاطبان خود را به طور کامل بشناسند؛ بعلاوه آن‌که مخاطبان خاصی را مورد هدف قرار دهند و پیام شخصی‌سازی شده‌ای را برایشان ارسال کنند که احتمال تبدیل آن‌ها به مشتری را افزایش می‌دهد.

برای مثال می‌توان از برخی امکانات تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد و تبلیغ را باتوجه به متغیرهایی چون سن، محل سکونت، علاقمندی، شبکه آشنایان و حتی رفتار آن‌ها در اینترنت، به مخاطب نشان داد. هم‌چنین می‌توان از تبلیغات کلیکی «PPC» یا استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جستجو «SEO Strategies» استفاده کرد تا خدمات را به افرادی نشان داد که تمایل بیشتری از خود نشان داده و با کلمه کلیدی مرتبط به آن جستجو کرده‌اند.

در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که دیجیتال مارکتینگ امکان انجام تحقیقات لازم برای شناخت مخاطب را به شما می‌دهد که براساس آن می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی خود را بازبینی کرده و اطمینان حاصل کنید که به مشتریان بالقوه دست پیدا خواهید کرد.

و از همه مهم‌تر دیجیتال مارکتینگ ایجاد گروه‌بندی میان مخاطبین هدف را ممکن می‌سازد؛ این مورد زمانی‌که چندین محصول و خدمات برای عرضه دارید بسیار کاربردی و کمک‌کننده است.

۲.مقرون به صرفه بودن هزینه

دیجیتال مارکتینگ این امکان را می‌دهد تا بتوان به صورت روزانه، کمپین‌‌های تبلیغاتی را مورد بررسی قرار داده و هزینه آن‌هایی را که بازگشت سرمایه (ROI) مناسبی ندارند، کاهش داد. در صورتی‌که در روش‌های سنتی (آفلاین)، اهمیتی ندارد که عملکرد بیلبورد تبلیغاتی شما به چه صورت است، به هر صورت باید هزینه آن را به طور کامل پرداخت کنید، چه نرخ تبدیلی برای شما داشته و چه نداشته است.

به‌علاوه، در دیجیتال مارکتینگ شما کنترل کاملی روی هزینه‌کرد خود خواهید داشت. شاید ترجیح دهید به جای هزینه روی کمپین‌های کلیکی، روی نرم‌افزاری هزینه کنید که به ساخت محتواهایی با نرخ تبدیل بالا در اینستاگرام کمک می‌کنند.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ به شما این اجازه را می‌دهد تا در زمان مناسب تغییراتی را ایجاد کنید و مطمئن شوید که پول شما هرگز هدر نمی‌رود.

برای مثال اگر در شرکت کوچکی با بودجه محدود فعالیت می‌کنید، می‌توانید روی شبکه‌های اجتماعی، بلاگ و سئو سرمایه‌گذاری کنید؛ سه استراتژی که با صرف هزینه کم، بازگشت سرمایه بالایی به همراه خواهند داشت.

۳.پیشی گرفتن از رقبا

اگر کسب‌وکاری کوچک دارید، احتمالا رقابت با با رقبای تراز اول صنعت خود برایتان بسیار سخت خواهد بود؛ خیلی از آنان ممکن است میلیون‌ها ریال پول صرف آگهی‌های تلویزیونی یا حتی کمپین‌های تبلیغاتی بین‌المللی کنند. خوشبختانه از طریق استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ فرصت‌های بسیاری خواهید داشت تا از رقبای خود سبقت بگیرید.

برای مثال، ممکن است تعدادی کلمه کلیدی طولانی شناسایی کنید که مناسب خدمات شماست و براساس آن مقدار قابل توجهی محتوای با کیفیت تولید کنید و به کمک آن برای آن کلمات کلیدی رتبه بهتری در موتورهای جستجو دریافت کنید؛ موتورهای جستجو اهمیتی به سایز کسب‌وکار نمی‌دهند، بلکه برایشان این اهمیت دارد که کدام محتوا پاسخگوی بهتری است به نیاز مشتری.

به‌علاوه، شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ به مخاطبان جدیدی دست پیدا کنید. اکثر افراد شاید کسب‌وکارهای شناخته شده و برندهای مطرح را فالو نداشته باشند اما قطعا یک یا چند اینفلوئنسر را دنبال می‌کنند که اتفاقا اغلب آن‌ها از محصولات یا خدماتی که استفاده کرده و راضی هستند نیز محتوا منتشر می‌کنند.

۴.قابلیت اندازه‌گیری داشتن

دیجیتال مارکتینگ دیدی از تمامی متریک‌های مهم مرتبط با فعالیت شما از صفر تا صد را خواهد داد، این متریک‌ها شامل تعداد نمایش، اشتراک، بازدید، کلیک و زمان ماندن در صفحه، میزان تعامل و… است.

این مورد یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ است. شاید روش‌های سنتی بازاریابی برای اهدافی غیر از موارد ذکر شده بسیار مناسب باشند اما بزرگترین ضعف آن‌ها عدم امکان اندازه‌گیری مناسب است.در دیجیتال مارکتینگ بازاریابان قادر خواهند بود تا نتایج قطعی عملکردهای خود را در لحظه ببینند. آن‌ها می‌توانند به طور دقیق بازگشت سرمایه تمامی فعالیت‌های بازاریابی خود را محاسبه کنند.

 

فرصت های شغلی کارشناس دیجیتال مارکتینگ

 

فرصت های شغلی کارشناس دیجیتال مارکتینگ می تواند مختلف باشد. البته بسته به این که شما در چه حوزه ای تجربه بیشتری داشته باشید، احتمال استخدام در یکی از این فرصت های شغلی کارشناس دیجیتال مارکتینگ بیشتر خواهد بود:

 • کارشناس تولید محتوا
 • کارشناس سئو
 • کارشناس شبکه های اجتماعی
 • مسئول تبلیغات
 • سردبیر سایت
 • کارشناس دیجیتال مارکتینگ
 • کارشناس گوگل ادوردز

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping