کلمات کلیدی / معرفی ابزار برای پیداکردن کلمات کلیدی

کلمات کلیدی
مقالات

کلمات کلیدی / معرفی ابزار برای پیداکردن کلمات کلیدی

Keyword Researchیا تحقیق کلمات کلیدی در سال‌های گذشته تحول و پیشرفت خیلی خوبی پیدا کرده، اما نیاز به پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی و همچنین فهمیدن هدف کاربر از استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر و تکیه بر کلمات کلیدی مشابه همچنان یک اولویت بسیار مهم است.

در واقع، نیاز به تحقیق درباره کلمات کلیدی از آنجا میشود که نمی‌توانید فقط با تکیه بر آن دسته از کلمات کلیدی که خودتان با آن‌ها آشنایی دارید دست به تولید محتوا بزنید و نتیجه خوبی را مشاهده کنید؛ بلکه باید با گسترش  آگاهی خود نسبت به کلمات و عبارات پرکاربرد و روند و نحوه جستجوهای مردم در حوزه فعالیتتان از قبل برنامه‌ریزی کنید و بدانید چگونه و در کجا از کلمات کلیدی استفاده کنید.

اینجاست که ابزارهایی موسوم به «ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی» به چراغ راهنمای راهتان تبدیل می‌شوند و به کمک آن‌ها می‌توانید عملکرد بهتری را در این زمینه تجربه کنید.

ما در این مقاله به سراغ پرکاربردترین و سودمندترین ابزارهای رایگان تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی می‌رویم و با ذکر توضیحاتی برای هر یک، شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم.پس در ادامه این مقاله از تدریس۲۴ همراه ما باشید.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی چیست و مزایای آن چیست؟

ابزار تحقیق کلمه کلیدی به متخصصین سئو کمک خواهد کرد که کلمات یا عباراتی که کاربران در موتورهای جستجو همچون گوگل وارد می‌کنند تا اطلاعات مدنظرشان را به دست آورند را پیدا کنند. از مزایای این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه اطلاعاتی مثل حجم جستجوی کلمات، میزان رقابتی بودن آن‌ها، و معیارهایی دیگر
 • ارائه پیشنهاد‌ها و ایده‌هایی برای کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان و تولید محتوای کاربردی و کاربرپسند بر اساس آن‌ها
 • پیدا کردن کلمات کلیدی که رقبایتان بر اساس آن‌ها رتبه‌بندی شده‌اند.
 • پیدا کردن عباراتی که کمتر جستجو می‌شوند اما می‌توانند مخاطبین هدفمندی را به سایت شما جذب کنند و همچنین معمولاً کسب رتبه‌ی خوب بر اساس آن‌ها راحت‌تر است (long-tail keywords).
کلمات کلیدی
ابزار های پیدا کردن کلمات کلیدی
 1. Keyword Planner

گوگل با داشتن میلیاردها کاربر در سراسر جهان به نوعی ارباب موتورهای جستجو محسوب می‌شود؛ بنابراین چه ابزاری بهتر از ابزاری که خود گوگل برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی در اختیار ما قرار داده است؟ ابزار رایگان تحقیق کلمات کلیدی گوگل با نام Keyword Planner با اطلاعات ارزشمندی که ارائه می‌دهد می‌تواند به شما در برداشتن اولین گام‌ها در مسیر تحقیق و آنالیز کمک کند.

این ابزار کاربردی، اساساً برای ارائه پیشنهاد کلمات کلیدی مناسب به کاربران کمپین‌های پولی پلتفرم AdWords طراحی شده، اما می‌توانید از آن برای پیدا کردن کلمات کلیدی ارگانیک هم استفاده کنید. Keyword Planner حجم جستجوی ماهانه محلی و جهانی کلمات کلیدی و میزان رقابت بر سر آن‌ها را نشان می‌دهد. علاوه بر این، برای شناسایی ترندها یا روندهای محبوب و ایده گرفتن برای کلمات کلیدی جدید نیز می‌توانید از این ابزار کمک بگیرید.

با توجه به میزان رقابت و حجم جستجو می‌توانید کلمات کلیدی که رقابت متوسط (Medium) یا کم (Low) دارند و میزان جستجوی ماهانه جهانی یا محلی آن‌ها (بسته به مخاطبان هدفتان) بیشتر است را انتخاب کنید و به عبارتی، میوه‌های دم دست تری را بچینید.

توجه داشته باشید که آمار و ارقامی که در اینجا مشاهده می‌کنید 100 درصد دقیق نیست؛ لذا توصیه می‌شود که برای تصمیم‌گیری در جهت انتخاب بهترین کلمات کلیدی برای محتوای وب‌سایتتان علاوه بر این ابزار، از ابزارهای دیگری هم کمک بگیرید.

 1. Ahrefs

Ahrefs یکی از محبوب‌ترین ابزارهای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت است. مطلبی که درباره Ahrefs قابل توجه است، جزییات ریز آن مخصوصا درباره کلمات کلیدی می‌باشد. Ahrefs از اطلاعات clickstream استفاده می‌کند تا نشان دهد چه تعداد کلیک از موتور جستو داشته‌اید. با بکارگیری این اطلاعات در نمودار‌های دانش، کمک زیادی به ما می‌شود، زیرا نشان می‌دهد برخی کلمات از ترافیک زیادی برخوردارند اما تعداد کلیک آن‌ها از سمت موتور جستجو بسیار کم می‌باشد.

علت این است که افراد می‌توانند پاسخ برخی از سوالات خود را مستقیما از نتایج جستجو دریافت کنند. مثلا جستجو کردن در خصوص تاریخ تولد افراد مشهور. برای دسترسی به ابزار Ahrefs به این لینک مراجعه کنید.

 1. Google Trends

شرکت گوگل علاوه بر گوگل کیورد پلنر، ابزار مفید و کاربردی دیگری نیز ارائه کرده است. Google Trends یک پلت فرم رایگان برای استخراج کلمات کلیدی می‌باشد که اطلاعات مفید و کاربردی از موتور جستجوی محبوب گوگل در اختیار شما قرار می‌دهد. این ابزار اطلاعاتی همچون میزان محبوبیت یک کلمه کلیدی، میزان علاقه‌مندی افراد یک منطقه به آن و عبارات مورد جستجوی مرتبط به شما ارائه می‌دهد. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی از این ابزار مهم داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله، گوگل ترندز ابزاری قدرمند برای سنجش محبوبیت کلمات را مطالعه کنید. همچنین با کمک این ابزار شما می‌توانید چند کلمه یا عبارت کلیدی را باهم مقایسه کنید و میزان محبوبیت یک کلمه در مناطق و کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید.

از قابلیت‌های این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی ترند های جستجوی روزانه
 • ارائه‌ی دسته‌بندی‌های مختلف همچون اخبار، افراد، ورزشکاران، زیبایی، غذا، مد و …
 • ارائه آمارهای سالانه
 • امکان تغییر بازه زمانی، موقعیت مکانی، و دسته‌بندی
 • امکان جستجو در سطح وب، یوتیوب، تصاویر و …
 • امکان شناسایی علاقه‌مندی کاربران در بازه‌های زمانی مختلف
 • ارائه پیشنهاد‌ها و ایده‌هایی برپایه ی کلمات کلیدی مورد جستجو در قسمت Related Queries
 • ارائه درصد محبوبیت کلمات در مناطق مختلف
 1. KWFinder

وب‌سایت KWFinder یکی از ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی است که اطلاعات توأم با جزئیات سودمندی را در رابطه با هر کلمه کلیدی ارائه می‌دهد؛ از جمله، روند جستجو، حجم جستجوی ماهانه در 12 ماه اخیر، میانگین هزینه تبلیغات کلیکی گوگل، میزان رقابت و دشواری کلمه کلیدی.

برای شروع کافی است که کلمات مطلوب و هدف خود را در کادر مربوطه وارد و سپس کشور و زبان هدف برای انجام تحقیق کلمه کلیدی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که علیرغم وجود زبان فارسی (با عنوان Persian)، کشور ایران در فهرست زبان‌های این ابزار وجود ندارد؛ درعین‌حال، پیشنهادات مناسبی ارائه می‌شود و مشکلی پیش نخواهد آمد.

 1. Answer the Public

این وب‌سایت ابزار خوبی است که سؤالاتی که معمولاً با استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر شما از گوگل پرسیده می‌شود را نمایش می‌دهد. روش کار وب‌سایت Answer the Public به این ترتیب است که با کلمه کلیدی شما سؤال می‌سازد و سپس با استفاده از ابزار Google Suggest فهرستی از سؤالاتی که احتمالاً مخاطب شما به دنبال پاسخ آن‌هاست را تولید می‌کند.

البته از آنجایی که این وب‌سایت مبتنی بر زبان انگلیسی است معمولاً زیاد به درد کاربر ایرانی نمی‌خورد، اما معمولاً بخش انتهایی آن (که حاوی کلمات کلیدی مرتبط است) پیشنهادات خوبی ارائه می‌دهد که توجه به آن برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی خالی از لطف نخواهد بود.

کلمات کلیدی
ابزار های پیدا کردن کلمات کلیدی
 1. علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم سایت ها و ابزار های دیگری نیز برای آنالیز کلمات کلیدی و پیدا کردن کلمات جدید برای سئو وجود دارد. برای مثال serpstat، SpyFu، LongTailPro و…. ابزار هایی هستند که در این زمینه می توانن به ما کمک کنند. اما ابزار هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم برای پیدا کردن کلمات کلیدی کافی است. حتی بعضی از این سایت ها به تنهایی می توانند برای ما کافی باشند. پیشنهاد ما تمرکز بر آنالیز کلمات می باشد و ابزارها نباید ما را از هدف مان دور کند!

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 3 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه