مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی
بازاریابی مقالات

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی آیا می‌‎دانید مشاوره شغلی چیست و یک مشاور شغلی چگونه در پیدا کردن شغل مناسب به شما کمک می‎‌‌کند؟ آیا در حال حاضر مشغول به کار هستید اما از فعالیت فعلی‎تان راضی نیستید؟ آیا قصد دارید کار خود را ترک کنید و یا در انتخاب شغل مردد هستید؟  اگر در یکی از موقعیت‏‌های گفته شده قرار گرفته باشید، احتمالا بارها با دوستان و اطرافیان خود در این زمینه صحبت کرده ‏اما به هیچ نتیجه مطلوبی نرسیده‌‎اید. و یا تصمیم گرفته‌اید نزد یک مشاور شغلی ماهر بروید و از او درخواست کمک کنید اما نمی‌‎دانید این کار واقعا نتیجه بخش است یا نه!

ما در این مقاله از تدریس24 قصد داریم ضمن صحبت راجع به استرس‌‏های ناشی از انتخاب شغل و عواقب آن، درمورد مشاوره شغلی، اهمیت آن و همینطور زمان مناسب برای مراجعه به مشاوران شغلی نیز مطالب جامعی را ارائه کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

 

چرا انتخاب شغل استرس فراوانی برای افراد ایجاد می‌‎کند؟

 

یکی از دردسرهای دنیای مدرن، تعدد مشاغل است، چیزی که در زمان پدران و اجداد ما وجود نداشت و آن‎‌‌ها را از استرس‌‎های مداوم نجات می‌‎داد. در واقع آن‏‌ها با صدها گزینه برای انتخاب شغل روبرو نبودند و همان حرفه اجدادشان را ادامه می‏‌دادند. این در حالی است که در دنیای کنونی، هر روز بر تعداد مشاغل جدید افزوده می‎‌‌‌شود، نیاز بازار کار تغییر می‌‎کند و افراد نیز هیچ اجباری به ماندن در یک شغل خاص احساس نمی‌‎کنند. از سوی دیگر، اغلب ما روزانه با این فکر درگیریم که “کدام شغل آینده‌‎ام را تأمین کرده و در آن رضایت کافی خواهم داشت؟”

ماجرای انتخاب شغل و استرس‌‏های آن، به همین مورد ختم نمی‎‌‌شود. امروزه سطح انتظارات افراد از شغل مورد علاقه‌شان بسیار افزایش یافته به‌طوری‌که همه ما به دنبال کار در حرفه‌‎ای هستیم که نه تنها درآمد بالایی داشته باشد بلکه در راستای علائق‏مان باشد. از این رو، برای رسیدن به شغل مطلوب چه بسا تا آخر عمر درگیر پیدا کردن شغلی رؤیایی هستیم.

در واقع از یک سو، ما از شغل دلخواه‌مان چیزی نمی‌‏دانیم و در یک سرگردانی بی‌انتها، زمان و عمر خود را هدر می‎‌‌دهیم و در سمت دیگر ماجرا نیز، افرادی بلند پرواز و جاه طلب هستیم. چرا که در کنار درآمد بالا، شغلی راحت و دور از دردسر را طلب می‌‏کنیم. اینجا است که مشاوره شغلی، راهنمای بسیار خوبی برای پاسخ دادن به پرسش‌‎ها و ابهامات متعددمان خواهد بود.

انتخاب یک مشاور شغلی باتجربه و آگاه، باعث می‌‏شود تصمیم گیری بهتری داشته باشید و از انتخاب خود لذت بیشتری ببرید.

مشاوره شغلی

 

مشاوره شغلی چیست؟

 

مشاوره شغلی فرآیندی است که طی آن، مشاور شغلی به شما کمک می‎‌‌کند تا علاوه بر شناخت خودتان و موارد اثرگذار بر شخصیت مانند علائق، استعدادها، محیط، خانواده، ارزش‌‎ها؛ دنیای کسب و کار را نیز به خوبی بشناسید. یک مشاور شغلی موظف است به شما در توسعه شغلی‎تان کمک کند.

توسعه شغلی، چیزی فراتر و گسترده‌‎تر از انتخاب رشته در زمان تحصیل و یا انتخاب شغل پس از فارغ التحصیلی است. توسعه شغلی، فرآیندی مستمر و مادام العمر است و هدف آن نیز، تصمیم گیری برای آینده‌‎ای بهتر، ضمن درنظر گرفتن شرایط فعلی فرد می‎‌‌باشد.

آنچه در مشاوره شغلی اهمیت دارد این است که نباید این فرآیند را محدود به انتخاب یک شغل خوب و یا تصمیم برای انتخاب رشته کرد بلکه باید بدانید انسان در طول عمر خود تغییر می‎‌‌‌کند، علائق جدیدی را در خود کشف می‎‌کند و با افزایش مهارت‌‏هایش، توانایی ورود به عرصه‏‌های کاری جدیدی را خواهد داشت. از این رو، مشاور شغلی موظف است آینده را برای‎تان ترسیم کرده و دانش کافی در اختیارتان قرار دهد تا نه تنها برای اکنون بلکه برای آینده شغلی خود نیز برنامه‏‌ای منسجم و هدفمند داشته باشید.

 

مراحل مشاوره شغلی کدامند؟

 

زمانی که به دفتر یک مشاور مراجعه می‌کنید، اولین اقدامی که انجام می‌شود، ارزیابی اولیه شما و تعیین دقیق اهدافتان است. این مرحله با انجام یک‌سری تست‌ها و پرسش‌ها تکمیل خواهد شد. پس از آن، به سراغ استعدادیابی و سنجش هوش می‌روند تا مشخص شود که آیا اهداف شما با استعدادهای درونیتان هماهنگ هستند یا خیر. با انجام تست‌های خودشناسی، به تصمیم صحیح‌تری درمورد شغل آینده‌تان خواهید رسید.

در واقع اگر به هر دلیلی این مرحله از جلسات شغلی شما حذف شود، نتیجه نهایی چندان قابل اطمینان نخواهد بود. چرا که به مبناهای اصلی که براساس شخصیت فرد مشخص می‌شود، توجهی نشده و این امر در آینده سبب ایجاد فرسودگی و دلزدگی خواهد شد. گاهی اوقات پیش می‌آید که شغل متناسب با شخصیت شما، درآمد چندانی ندارد! اما این ظاهر قضیه است؛ چرا که هر کس با علاقه به شغل، تلاش مستمر و نگرش مثبت، می‌تواند در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کند، به یکی از بهترین‌ها تبدیل شود. همین امر سبب افزایش درآمد او نیز خواهد شد.

پس از آن‌که مشاور به طور کامل از اهداف، استعدادها و تیپ شخصیتی شما آگاه شد، می‌تواند به وسیله دانش خود، شما را جهت رسیدن به اهدافتان راهنمایی کند. همچنین در این مرحله، بهترین مشاغلی که می‌توانید در آن‌ها فعالیت داشته باشید نیز معرفی می‌شوند. در مرحله پایانی مشاوره شغلی، کوچینگ توسعه فردی برای شناسایی بهتر مسیر می‌تواند برگزار شود.

 

مشاوره شغلی در چه زمینه‌‏هایی به افراد کمک می‌‎کند؟

 

یک مشاور شغلی در زمینه‎‌‌های مختلفی  همچون موارد زیر به شما کمک می‌‎کند:

بررسی گزینه‌‎‌‌‌‌‌‌‌های شغلی

مشاوران شغلی موظف‌‏اند نوع نگاه‎تان به مشاغل را تغییر دهند تا بتوانید به سایر گزینه‎‌‌های شغلی نیز نگاه کنید. این فرد با توجه به نقاط قوت و ضعف شخصیتی و رفتاری‎تان به شما این بینش را می‎‌‌دهد که فقط به یک یا دو شغل خاص نیندیشید و سایر کارهایی که احتمال موفقیت‎تان در آن زیاد است را هم ببینید.

از سوی دیگر، اگر قصد دارید شغل فعلی خود را ترک کنید و یا می‏‌خواهید در شرایط کاری فعلی خود تغییراتی را ایجاد کنید؛ باز هم مشاورتان گزینه‌‎های بهتر و بیشتری در مقابل‏تان قرار می‌‏دهد و به شما کمک می‏‌کند تا پس از بررسی همه آن‏‌ها بهترین تصمیم را بگیرید.

ارزیابی آزمون‌‎‌‌‌‌‌‌های مختلف شخصیتی و مهارتی

همانطور که گفتیم یکی از وظایف مشاور شغلی این است که به شما کمک می‌‎کند تا شناخت بهتری از خودتان در تمام زمینه‏‌ها کسب کنید. او برای این کار علاوه بر تعیین جلسات مصاحبه‎ فردی، تست‎‌‌های مهارتی و ارزیابی مختلفی از شما می‌‎گیرد و براساس نتیجه این آزمون‏‌ها، شناخت بهتری درمورد توانمندی‌‏ها و مشاغلی که در راستای مهارت‌‏های فردی‎تان هستند را به شما خواهد داد.

طراحی و ترسیم برنامه شغلی

ممکن است خودتان به این نتیجه رسیده باشید که مثلا شغل طراحی سایت، مناسب‌‏ترین شغل برای شما است اما نمی‎‌‌‌دانید برای رسیدن به این جایگاه شغلی باید چه مسیری را پشت سر بگذارید و از کجا شروع کنید. مشاور شغلی می‌‎تواند یک برنامه عملی منسجم برای دستیابی به حرفه موردنظر را برایتان تدوین کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping