مزرعه لینک یا Link Farm چیست؟

مزرعه لینک
برنامه نویسی وب مقالات نرم افزار های تحت وب

مزرعه لینک یا Link Farm چیست؟

مزرعه لینک دنیای سئو و نتایج جستجو، از ابتدا تا امروز دچار تغییرات بسیاری بوده است. روش‌هایی که شاید تا همین چند وقت پیش از اهمیت بالایی برای رتبه گرفتن در نتایج جستجو برخوردار بودند، با یک تغییر ساده در الگوریتم گوگل به کلی منسوخ شدند. یکی از روش‌های عجیب و غریب برای بهینه‌سازی سایت ساخت لینک در مزرعه لینک یا Link Farm است.

از نام مزرعه لینک می‌شود فهمید که درون آن چه چیزی می‌گذرد. ما هم نخستین بار پس از شنیدن این نام به فضایی مملو از لینک‌های مختلف فکر کردیم که تصورمان چندان دور از واقعیت هم نبود. همانطور که می‌دانید یکی از معیارهای مهم برای رتبه‌بندی وب سایت‌ها تعداد و کیفیت لینک‌هایی است که از آنها خارج یا به آنها داده می‌شود.

گوگل نخستین موتور جستجویی بود از قابلیت لینک سازی وب سایت‌ها برای تعیین میزان محبوبیت و رتبه آنها استفاده کرد. پس از آن، سایر موتورهای جستجو نیز لینک بیلدینگ را به‌عنوان یکی از معیارهای کیفی خود در نظر گرفتند و به مدیران و‌ب‌سایت‌ها اجازه دادند تا با افزایش تعداد لینک‌های ورودی خود، شهرت و رتبه سایت‌شان را تقویت کنند.

همین موضوع، پس از مدتی باعث به وجود آمدن پدیده‌ای به نام مزرعه لینک یا Link farm شد. در ادامه این مقاله از تدریس24 به شما توضیح خواهم داد که مزرعه لینک چیست و استفاده از این مزارع لینک‌سازی چه تاثیری بر سئوی سایت شما دارد.

مزرعه لینک چیست؟

مزرعه لینک را می‌توان به‌عنوان یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO) توصیف کرد که در آن، گروهی از وب‌سایت‌ها به‌طور مشترک به یکدیگر لینک می‌دهند یا با پرداخت پول به یک وب‌سایت به‌طور مصنوعی و غیرطبیعی Inbound Link دریافت می‌کنند.

هدف از ایجاد چنین لینک‌هایی این است که با فریب دادن موتورهای جستجو، یک وب‌سایت در مدت زمان کوتاهی به عنوان یک سایت محبوب و با کیفیت شناخته شود و در نتیجه، در رتبه‌های بالای نتایج جستجو قرار بگیرد.

در واقع به تصور بسیاری از افراد تازه‌کار، مزارع لینک سریع‌ترین روش برای افزایش روزانه لینک‌های ورودی هستند. با این حال، آنچه از دید پنهان می‌ماند این است که یک مزرعه لینک، تنها کمیت لینک‌های ورودی به وب سایت را افزایش می‌دهد و بر کیفیت لینک‌ها تاثیر مثبتی ندارد (حتی در ادامه با تأثیرات منفی آنها نیز آشنا می‌شوید).

تغییر الگوریتم‌های گوگل در چند سال گذشته موجب شده تا دیگر نتوان همانند گذشته، چشم‌بسته از هر سایتی لینک دریافت کرد. در نتیجه، امروزه موتورهای جستجو استفاده از مزرعه لینک را به عنوان یک روش اسپم شناخته و در صورت مشاهده، سایت خاطی را جریمه می‌کنند.

مزرعه لینک شاید بپرسید که موتورهای جستجو چگونه متوجه وجود مزارع لینک یا لینک فارم‌ها می‌شوند؟ خب، پاسخ ساده است. سایت‌هایی که با یک مزرعه لینک تبادل دارند، به دلیل حجم بالای لینک‌های خروجی و عدم ارتباط موضوعی آنها با یکدیگر به‌راحتی توسط گوگل شناسایی می‌شوند.

 گوگل طی سال‌های اخیر سخت‌گیرتر شده و تلاش می‌کند با به‌کارگیری معیارهای گوناگون و متعدد، وب‌سایت‌هایی را در صدر نتایج جستجو نمایش دهد که از نظر محتوا واقعاً باکیفیت هستند و البته، به قوانین نیز احترام می‌گذارند.

البته شاید بتوان گفت موتورهای جستجوی دیگر (به جز گوگل) چندان قوانین سفت و سختی درباره مزارع لینک ندارند و گوگل به عنوان ابر قدرت بازاریابی موتورهای جستجو، قوانین سخت‌گیرانه‌ای نسبت به مزارع لینک دارد.

مزرعه لینک
چرا مزرعه لینک وجود داره؟

مزرعه لینک در ابتدای خلقت یه سری دایرکتوری‌هایی وجود داشت: مثل یاهو! که معادل صفحات زرد برای اینترنت بودن. موتورهای جستجو از این جریان اولیه خارج شدن.

وقتی موتورهای جستجو برای اولین بار روی زمین ظاهر شدن، موجوداتی ساده و احمق بودن. اولین موتور جستجوی اینترنتی شناخته شده Archie بود، برنامه‌ای که در اواخر دهه 80 توسط آلن امتاج در دانشگاه مک گیل در مونترال کانادا نوشته شد. Archie

که در واقع قبل از خود وب ساخته شد، برای یافتن فایل‌های ذخیره شده در سرورهای FTP در سراسر اینترنت مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم نسبت به روش معمول قبلی یک پیشرفت اساسی بود. کاربران میتونستن یک جستجوی کوئری مانند «Brain» رو به Archie ارسال کنن و Archie هر پرونده‌ای اعم از فایل‌های متنی، تصاویر و غیره که کلمه «Brain» داخلش هست، مانند harvard-brain-study.txt نشون میداد.

از ایده Archie اولین موتورهای جستجوی وب مانند Excite، WebCrawler و Lycos به وجود اومدن. همه این موتورهای جستجو به سادگی در Archie توسعه یافته بودن. تفاوتش در این بود که این موتورها می‌تونستن به جای این که فقط عناوین پرونده‌ها رو ببینن، به کلمات داخل یک وب سایت هم نگاه کنن.

اونها با انجام چیزی غیر از تطبیق کوئری جستجو شده با عباراتی که در وبسایت ها وجود داشتن، شرو به کار کردن. اگه کسی به دنبال «کفش برای کودک دختر» باشه، موتورهای جستجو همه سایت هایی رو که داخلشون به «کفش کودک» اشاره شده ردیابی میکنن و لیستی از اونها رو نشون میدن.

سایت هایی که این عبارت دقیق رو داشته باشن در بالای نتایج جستجو قرار میگیرن و سایت هایی که کل اون کلمات رو دارن -اما نه به این ترتیب یا درست در کنار همدیگه- در رتبه بندی‎های بعدی قرار میگیرن و به همین منوال تا آخر پیش میره.

اما سپس نوبت روزهای تاریک برچسب کلمات کلیدی متا رسید. برچسب‌های کلمه کلیدی راهی بود که با موتورهای جستجو درباره یک صفحه وب صحبت میکرد، بدون این که این کلمات رو در محتوای نوشته شده در سایت بگنجانین.

 بنابراین اگه کسی صفحه‌ای رو به فروش کفش برای کودکان دختر اختصاص بده، میتونه یک برچسب کلمه کلیدی رو با لیستی از کلمات و عبارات مرتبط «کفش ورزشی برای کودکان دختر» ، «کفش برای طبی برای کودکان دختر» درج کنه بدون نیاز به نوشتن ناجور محتوای سایت که با کلمات کلیدی پر شده. (انجام این کار با عنوان پر کردن کلمات کلیدی شناخته میشه).

هدف برچسب کلید واژه، هدف خوبی بود و پتانسیل زیادی داشت. اما … برچسب کلمه کلیدی قدرتمند بود و قدرت فساد به بار میاره. اگه یکی میتونه لیستی از ده کلمه کلیدی داشته باشه، چرا لیستی از بیست کلمه کلیدی نداشته باشه؟ یا صدتا؟ یا هزارتا؟ و غیره!! عواقب این رقابت اتفاقات بد و اجتناب ناپذیری بود.

افرادی که از برچسب‌های کلمات کلیدی استفاده میکردن حسابی حریص شدن و روحشون رو به این برچسب‌ها فروختن. اونها تحت تأثیر این فاکتور قرار گرفتن و وب در تاریکی فرو رفت و سایت های دارای لیست‌های بی‌فایده و بی‌پایان از کلمات کلیدی شد.

مزرعه لینک یک وبسایت متواضع در مورد «کفش کودکان دختر» زیر حجوم سایت هایی کلماتی مثل «لباس برای کودکان»، «کلاه برای بانوان»، «خمیر برای کودکان» و حتی لباس‌های کرایه‌ای بسیار عجیب و غریب، گم شده بود!

اما یه کور سوی امیدی وجود داشت. به تدریج، توسعه دهندگان موتورهای جستجو دریافتن که قدرت تعیین سودمندی یک وب سایت نباید در اختیار دارندگان اون وب سایت ها باشه. این قدرت باید در اختیار همه جهان باشه. دنیا باید درباره سایت هایی که خوب بودن و سایت هایی که خوب نبودن قضاوت کنه. اما حالا یه موتور جستجو میتونه بفهمه کدوم وب سایت ها خوبن و کدوم‌ها به هیچ دردی نمیخورن؟ معمولاً مردم وقتی چیز خوبی میبینن میخوان افراد دیگه نیز در مورد اون بدونن و اونها این کار رو با ارسال لینک به این سایت های جالب در سایت های خودشون انجام میدن. بنابراین بک لینک ها به وجود اومدن!

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping