مزایا و معایب اس ام اس مارکتینگ چیست؟

اس ام اس مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ مقالات

مزایا و معایب اس ام اس مارکتینگ چیست؟

اس ام اس مارکتینگ اولین تصویری که بعد از دیدن کلمه بازاریابی پیامکی به ذهنتان خطور کرد چه بود؟ شاید تجربیات مشترکی که همه ما داریم باعث شده که دید منفی نسبت به این روش پیدا کنیم. مثلا این روزها کمتر مردی را پیدا می‌کنیم که هفته‌ای چند بار پیامک تبلیغاتی اپیلاسیون دریافت نکرده باشد. یا اکثر خانم‌ها، احتمالاً پیامک تبلیغاتی کاشت موی طبیعی را دریافت کرده‌اند! متاسفانه تصور بیشتر ما، پیامک های آزاردهنده و تکراری است که هر روز فقط برای ما مزاحمت ایجاد می‌کنند.

اس ام اس مارکتینگ در واقع وقتی برای اولین بار به من گفته شد که از این روش برای یک شرکت استفاده کنم، من هم مثل خیلی‌ها تصوری منفی از آن داشتم. اما بعد از کلی تحقیق کمپینی را طراحی و اجرا کردم. هنوز هم آن لحظه‌ی اولیه را فراموش نمی‌کنم که توانسته بودم با کمترین هزینه و اجرای درست و اصولی آن، مشتریانی را برای خرید محصولات آن کسب و کار جذب کنم.

اس ام اس مارکتینگ اگر واقعا کنجکاو شدید و می‌خواهید بدانید چگونه، با ما تا انتهای این مقاله از تدریس24 همراه شوید.

اس ام اس مارکتینگ چیست؟

اس ام اس مارکتینگ به انتقال پیامی کوتاه به صورت یک پیام نوشتاری به مخاطب هدف، sms مارکتینگ گفته می‌شود. به طور کلی یکی از راه‌هایی است که کسب‌ و کارها از طریق تلفن همراه با کاربرانشان ارتباط برقرار و محصول یا خدمات خود را تبلیغ می‌کنند یا با ارائه‌ی پیشنهاد، آن‌ها را به اقدام دعوت می‌کنند.

اس ام اس مارکتینگ به بیان دیگر، راهکاری است که می‌تواند هم مشتریان عادی فعلی را به مشتریان بالقوه تبدیل کند و وفادار نگه دارد و هم در جذب مشتری‌های جدید به شما کمک کند. این شیوه از بازاریابی می‌تواند یکی از ساده‌ترین، موثرترین و البته کم هزینه‌ترین روش‌های بازاریابی باشد.

اس ام اس مارکتینگ
مزایای اس ام اس مارکتینگ

ارسال پیامک با هدف بازاریابی دارای مزایای زیادی است که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1- هزینه ارسال پایین

اس ام اس مارکتینگ هزینه ارسال هر پیامک به هر فرد فقط چند ریال است در حالی که می‌تواند بازگشت سرمایه‌ای ده‌ها برابری داشته باشد.

2- در هر زمان که بخواهیم پیام ها ارسال می‌شوند

از آن‌جا که پیامک در لحظه ارسال می‌شود، می‌تواند اخبار یا پیشنهادات کسب‌وکارها را در هر زمانی که بخواهند به دست مخاطب برسانند و اکثر این پیام‌ها هم ظرف چند دقیقه بعد از دریافت توسط مخاطب باز می‌شوند. این یعنی پیامک بهترین راه برای ارسال محتوا در لحظه به مخاطب است.

3- سطح پوشش بالا

اس ام اس مارکتینگ ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران در انتهای سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰۷٪ بوده است که این خود نشان می‌دهد مردم ایران دست کم یک موبایل را در خانه دارند. این شبکه‌ی گسترده‌ی آدم‌ها باعث می‌شود شما به تعداد افراد بسیار زیادی دسترسی داشته باشید و توجه آن‌ها را به کسب‌و‌کارها جلب کنید.

4- قابل ردیابی بودن

این روش مانند سایر روش‌های بازاریابی دیجیتال قابل ردیابی کردن است و می‌توانیم با ردیابی اینکه چه تعداد کاربران روی لینک ما کلیک کرده‌اند، از کد ما استفاده کرده‌اند یا به درخواست‌های ما پاسخ داده‌اند کیفیت پیام‌مان را بررسی کنیم.

بهترین استراتژی یک بازاریابی پیامکی خوب

اس ام اس مارکتینگ تا اینجا از مزیت‌های این روش گفتیم. اما چگونه قرار است از این روش استفاده کنیم؟ دو استراتژی اصلی ارسال پیامک عبارت‌اند از:

تبلیغات انبوه با اس ام اس: در این روش کسب‌وکارها پیامک تبلیغاتی خود را به بازار هدف خود ارسال می‌کنند، اما نمی‌توانند مطمئن باشند که دریافت کننندگان این پیام به محصول یا خدمات آن‌ها علاقمند هستند یا خیر. (چنانچه قصد ارسال پیامک انبوه را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

بازاریابی اجازه‌ای با اس ام اس: در این روش کسب‌وکارها پیامک تبلیغاتی خود را به کسانی ارسال می‌کنند که در خبرنامه آن‌ها عضو باشند و تمام آن‌ها با میل خودشان شماره تلفن همراهشان را در اختیار آنها قرار داده‌اند.

اس ام اس مارکتینگ مطمئنا بهترین راهکار ترکیب کردن دو روش تبلیغات انبوه و اجازه‌ای است. می‌پرسید منظور ما چیست؟ بیایید با یک مثال بیشتر توضیح بدهیم. تصور کنید کسب و کاری در ابتدای راه خود است و هیچ شماره تلفن همراهی از مشتریان عادی خود ندارد. می‌توانند یک بار (و فقط یکبار، چون نباید مزاحم مخاطب بشوند)

 به مخاطبانی که جزء بازار هدف آن‌ها هستند پیامک ارسال کنند و از او برای اشتراک در خبرنامه خود دعوت کنند، سپس با ارائه‌ی یک پیشنهاد ارزشمند آن‌ها را ترغیب کنند که با ارسال مثلا شماره ۱، شماره تلفن خود را ثبت کنند. این کار بعد از مدتی لیستی از شماره تلفن‌های همراه در اختیار کسب‌وکارها می‌گذارد که محصولات و خدمات آن‌ها را دوست دارند و می‌خواهند بیشتر از پیشنهادات و رویدادهای مرتبط با آن بدانند.

چگونه در اس ام اس مارکتینگ موفق شویم؟

مخاطب هدف خود را پیدا کنید

اس ام اس مارکتینگ این مشکلی است که خیلی از کمپین‌های پیامکی با آن سر و کله می‌زنند. مثلا وقتی یک سالن آرایشی دارید قطعا (به غیر از موارد خاص) مخاطبان شما خانم‌ها هستند و ارسال پیام برای یک آقا اتلاف وقت و سرمایه است. قبل از نوشتن کمپین باید حواستان باشد که برای چه افرادی قرار است ارسال شود.

زمان مناسب را انتخاب کنید

در مثال سالن آرایشی قطعا بهترین زمان برای ایجاد یک کمپین نزدیک عید نوروز و روزهای مهم سال است. حتی دادن تخفیف و تبریک تولد می‌تواند مشتریای بیشتری را به این سالن آرایشی جذب کند.

یک بستر مناسب برای سفر مشتری درست کنید

اس ام اس مارکتینگ یکی از مشکلاتی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که مثلا کمپین به بهترین شکل طراحی می‌شود، همه چیز عالی است و مشتری تصمیم می‌گیرد تا به درخواستی که از او داشتیم پاسخ دهد. روی لینک داخل پیامک کلیک می‌کند اما سایت به دلیل اینکه مشتریان زیادی در یک زمان وارد شده‌اند نمی‌تواند تحمل کند و مشتری با خطا مواجه می‌شود و این باعث می‌شود به سفر مشتری یا  (Customer Journey) ضربه وارد شود و تصویر مشتری از کسب‌وکار ما خراب شود.

یک متن خوب بنویسید

قطعا مثل هر روش دیگر محتوای پیامک شما بسیار مهم است. اینکه چه چیزی می‌نویسید که در متنی کوتاه و با تعداد کاراکترهای محدود بتواند مخاطب را جذب خود کند قطعا مهم است. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کمپین شما نوشتن متن خوب است پس بهتر است کمی بیشتر در مورد آن توضیح دهیم.

نکاتی برای اجرای اس ام اس مارکتینگ

وقتی می‌خواهیم یک کمپین خوب اجرا کنیم، بهترین کار این است که خودمان را جای مخاطبان بگذاریم. اگر حودمان این پیامک را دریافت کنیم چه واکنشی نشان می‌دهیم؟ آیا از آن استقبال می‌کردیم یا فقط موجب آزرده‌خاطری ما می‌شد؟ این نکته‌ی بسیار مهمی است. ولی بیایید چند نکته حرفه ای‌تر را هم مرور کنیم:

شروع جذاب

پیامک بهتر است با یک جمله‌ی جذاب آغاز شود. به این ترتیب، مشتری به خواندن ادامه‌ی آن ترغیب می‌شود و به پیشنهادها توجه بیشتری می‌کند. به علاوه، یک شروع خوب می‌تواند باعث ایجاد حس نزدیکی بیشتر مخاطب با برند شود.

فایده برای مشتری

اگر اس ام اس مارکتینگ هیچ فایده ای برای مشتری نداشته باشد، بهتر اس اصلا ارسال نشود. این گونه پیامک‌های بی‌فایده فقط مزاحم هستند وسبب آزار مشتری می‌شوند و به تصویر برند لطمه می‌زنند. می‌شود گفت این پیامک‌ها نه برای مشتری فایده‌ای دارند نه برای برند.

متن مختصر و مفید

در واقع نام آن پیام کوتاه است. این ویژگی اصلی یک پیام تبلیغاتی است که در زمان کم پیشنهاد یا خبر خود را مطرح کند. همیشه به یاد داشته باشید که وقت مشتری ارزشمند است.

تحریک مخاطب

تحقیقات علمی بسیاری به ما نشان داده‌اند که مطرح کردن یک درخواست مشخص از مخاطب (که به نام تخصصی فراخوان عمل شناخته می‌شود) می‌تواند تاثیری باورنکردنی در اثربخشی یک پیام داشته باشد.

ایجاد حس ضرورت

همان طور که بارها تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند و شما هم حتما تجربه کرده‌اید، وقتی مخاطب احساس ضرورت کند تاثیرگذاری پیام چند برابر خواهد شد. برای اینکه حس فوریت را در مخاطب ایجاد کنید، می‌توانید یک تاریخ اتمام برای پیشنهادتان مشخص کنید و از مخاطبان بخواهید هر چه زودتر دست به کار شوند. طبیعتاً هر چه تاریخ اتمام زودتر باشد، تاثیر پیامک شما بیشتر خواهد بود. اما باید آن قدر هم طولانی باشد که مخاطب فرصت واکنش نشان دادن داشته باشد.

ایجاد حس صمیمیت

اس ام اس مارکتینگ یک احساس صمیمیت و نزدیکی در پیامک خود ایجاد کنید و به مشتری نشان دهید برای او اهمیت قائل هستید. برای این منظور می‌توانید نام مشتری را در زمان ثبت نام دریافت کنید و سپس از این نام در متن پیامک‌های خود استفاده کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping