مدیر محصول کیست و چه وظایفی دارد؟

مدیر محصول
بازاریابی مقالات

مدیر محصول کیست و چه وظایفی دارد؟

مدیر محصول اغلب فرآیندهایی که در دنیای ما انجام می‌شوند، نیاز به یک ناظر و مراقب دارند تا تمام مراحل به طور کامل طی شوند. منظور ما از ناظر و مراقب، مدیر محصول است. حال اگر چنین نظارتی وجود نداشته باشد، به نظر شما محصول باکیفیتی به دست می‌آید؟ قطعا خیر؛ چون پیش‌بینی روند کار و مباحث چالش‌برانگیز همگی توسط مدیر محصول انجام می‌شود.

مدیر محصول شاید از خود بپرسید مدیر محصول کیست؟ یا دقیقا چه وظایفی دارد؟ که البته سوال کاملا به موقع و به جایی است چون در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل به شرح وظایف و ویژگی‌های یک مدیر محصول بپردازیم.مدیر محصول  اگر مشتاق دانستن و یادگیری بیشتر در حوزه تولید هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با تدریس24 همراه شوید.

مدیر محصول کیست؟

در پاسخ به سوال مدیر محصول کیست باید بگوییم فردی که موظف است که جهت و سمت فرآیند را مشخص کرده و راهبردهای مختلف را طراحی کند. به این ترتیب کل فرآیند به طور منظم و مرحله به مرحله پیش می‌رود تا در نهایت یک محصول یا خدمت تولید و به دست مشتری یا مخاطب برسد.

مدیر محصول بسیاری از افراد حرفه‌ای که به دنبال ایفای نقش در سطح گسترده هستند، معمولا به سمت شغل مدیر محصول گرایش دارند؛ چون هیچ دامنه و محدودیتی در شرح وظایف آن‌ها تعریف نشده و باید کل سازمان را به طور یکپارچه مدیریت کنند تا محصول باکیفیتی تولید شود.

مدیر محصول شاید این نقش از دور کمی چالش‌برانگیز به نظر برسد اما این شغل واقعا پرچالش است! تمرکز روی سلیقه مشتری، مدیریت چندین گروه و صنعت کوچک، بررسی و تحلیل بازار و همچنین ارزیابی سایر رقبا بخشی از وظایف مدیر محصول یا Product Manager است.

مدیر محصول
بخشی از وظایف مدیر محصول

مدیر محصول باید نیازها و چالش‌های مشتریان را بشناسد و برای آن‌ها راه‌حل ارائه کند؛ در مرحله بعدی، براساس راه‌حل، یک نقشه یا راهبرد تدوین کرده و طرح‌های سرمایه‌گذاری و توسعه محصول جدید را تکمیل نماید. در این بخش، راهبردهای تدوین شده باید به تایید مدیریت برسد و بعد از گرفتن تاییدیه، مدیر محصول ارتباط خود را با تیم مهندسی، تحقیق و توسعه آغاز می‌کند تا فرآیند تولید محصول شکل بگیرد.

مدیر محصول در نهایت، وقتی محصول تمام مراحل را گذراند و به شکل یک کالای آماده عرضه در آمد وظیفه مدیر محصول، آماده‌سازی بخش فروش و بازاریابی است. به این ترتیب، فازهای مختلف تولید و فروش یک کالا تکمیل می‌شود و این چرخه برای تمامی محصولات به همین شکل است. به نظر شما بعد از ورود محصول به بازار وظایف مدیر محصول به پایان می‌رسد؟

مدیر محصول جواب سوال پاراگراف قبلی قطعا خیر است؛ چون مدیر محصول همچنان باید وضعیت قیمت، رقابت با سایر محصولات، تبلیغات مختلف و ارتباط با مشتری و مخاطب را رصد کند تا اگر فرصتی برای توسعه و پیشرفت محصول وجود داشت، به راحتی از دست نرود.

 اگر قرار است محصولی جدید جایگزین محصولی قدیمی شود، باید این روند جایگزینی تماما مدیریت شده و با ارزیابی‌های دقیق همراه باشد تا منابع مالی و زمان سازمان به هدر نرود. سخنرانی در رویدادهای مهم، تهیه کتاب یا مقاله در حوزه معرفی محصول هم از دیگر وظایف مدیر محصول است.

مدیر محصول جالب است بدانید مدیر محصول تمام این مسئولیت‌ها را از طریق هدایت، تعامل و رهبری افراد و عملکردهای کلیه بخش‌های سازمان مدیریت می‌کند. مهم‌ترین ویژگی یک مدیر محصول موفق، توانایی وی در متقاعد کردن دیگران است؛ یعنی آن‌ها افراد دیگر سازمان را متقاعد می‌کنند تا طبق ایده و روش پیشنهادی عمل کرده و در همین راستا، نتایج بهتری خلق شوند.

شرح سمت شغلی مدیر محصول

مدیر محصول اساسا دو سمت شغلی را برعهده دارد: مربی و دربان.

مدیر محصول به عنوان یک مربی، شما به ذینفعان و اعضای تیم قدرت لازم را می‌دهید تا محصول با بالاترین ارزش ممکن را تحویل دهند. شما به تعریف مشکلی که باید برطرف شود، مخاطبان آن، چرایی آن و همینطور زمان آن می‌پردازید. شما چشم‌اندازی برای محصول ترسیم کرده و تیم خود را به سمت ستاره شمالی که همان چشم‌اندازتان است سوق می‌دهید.

مدیر محصول به عنوان دربان، شما موانع را از پیش روی اعضای تیم برمی‌دارید. شما تبدیل به زرهی می‌شوید که از آن‌ها در برابر نکوهش و فشار محافظت می‌کند و از سوی دیگر اطمینان حاصل خواهید کرد که کارهایی ارزشمند با کمترین مشکل به انجام می‌رسند.

به عنوان مثال، مدیر محصول مشخصات بنیادین محصول، صورت‌جلسه‌ها و نکات مربوط به تست‌ها را می‌نویسد. این کاری سرگرم‌کننده نیست، اما نوشتن اسناد شکلی حیاتی دارد، زیرا باعث برطرف‌سازی هرگونه سوء تفاهم می‌شود. به صورت مشابه، مدیر محصول باید با مشتریان عصبانی و بحران‌های مدیریتی هم سر و کله بزند.

مدیر محصول شما در نقش مدیر محصول با هر انسان با هر تخصصی همکاری می‌کنید تا موتوری قدرتمند را شامل آزمون و خطای مداوم، خلاقیت و بهبود فراهم آورید. شما مسئولیت بهبود رویه‌های تیم توسعه و وضعیت کسب‌وکار را برعهده دارید و از سوی دیگر باید مشتریان خود را راضی نگه دارید.

علاوه بر این‌ها باید موارد زیر را نیز به انجام برسانید:

جمع‌آوری داد‌ه‌های کمی براساس معیارهای تاریخی

جمع‌آوری داده از پژوهش‌های صورت گرفته روی کاربران و همینطور بازخورد مشتریان

بررسی ترندهای بازار

تحلیل رقابتی

و موارد دیگر – همگی برای اینکه بتوانید بهینه‌ترین تصمیمات ممکن را اتخاذ کنید

مدیر محصول بعد از جمع‌آوری انبوه اطلاعات، این مسئولیت مدیر محصول است که به اولویت‌بندی محصولات یا قابلیت‌ها بپردازد تا هم تیم متمرکز باقی بماند و هم مدیران ارشد بتوانند ذهنیتی جامع راجع به چشم‌اندازی که براساس تحلیل‌ها و اولویت‌ها ترسیم شده به دست آورده و با آن همراه شوند. یک مدیر محصول خوب ضمنا به همکاری با دیگر اعضای تیم مشغول می‌شود تا برنامه‌ای قابل پیاده‌سازی برای رسیدگی به ایده‌ها تدارک دیده شود.

چگونه مدیر محصول شویم؟

مدیر محصول مردم (نه فقط مدیران کسب و کارها) اغلب می‌پرسند که چگونه می‌توانم مدیر محصول شوم و در جواب باید به کسب شش مهارت فوق اشاره کنیم. پنج مهارت اول معمولا در میان مردم یافت می‌شود و می‌توان آن را در بسیاری از شغل‌ها مانند بازاریابی، مهندسی، تجزیه و تحلیل تجارت و مدیریت عمومی (از جمله کارآفرینی) دید و توسعه داد.

مدیر محصول متخصصان عالی مدیریت پروژه صریحا چهار مهارت اجرا را آموزش داده و ‌آن را در خود رشد می‌دهند. در این میان دانش مشتری سخت‌ترین مهارت برای یادگیری است. اگرچه به طور فزاینده‌ای سایر مشاغل نیز از دانش مشتری استفاده می‌کنند یا در آن تخصص دارند و برنامه‌های آموزشی علوم کاربر در حال رشد است. مدیر محصول از یک مدیر محصول تازه کار انتظار نمی‌رود که دانش مشتری را به خوبی بلد باشد اما برای کسب این علم باید از خود همدلی و پتانسیل لازم را نشان دهد.

 

نظریه مدیریت محصول

 

بیایید با یک نمایه، جهانی بدون هیچ مدیر محصول را متصور شویم.

حتی در جهانی عاری از مدیران محصول، همچنان می‌توانیم تمام انسان‌های جهان را درون سه دسته‌بندی کلی قرار دهیم: مشتریان، کسب‌وکارها و تیم‌های توسعه.

مشتری کسی است که مشکلی را تجربه می‌کند. او حاضر به پرداخت پول، صرف وقت یا هر دوی این موارد می‌شود تا هرطور که شده، از دردی که آزارش می‌دهد رهایی یابد.

کسب‌وکار سازمانی است که روی ارزش‌سازی مداوم و طولانی‌مدت برای سهام‌داران و ذینفعان خود تمرکز کرده. این سازمان می‌خواهد با فروش محصولات و خدمات گوناگون به درآمدزایی برسد تا افراد بیشتری را به استخدام خود در آورد و سپس برای مدیران و صاحبان، ثروت بیافریند.

تیم توسعه هم شامل مهندسان و طراحان است. آن‌ها می‌خواهند چیزی بسازند که به نظرشان معنادار و ارزشمند است و از سوی دیگر می‌خواهند همین محصول یا سرویس عمری طولانی داشته و در گذر زمان قابل حفظ و توسعه هرچه بیشتر باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping