محتوای زرد چیست؟

محتوای زرد
تولید محتوا مقالات

محتوای زرد چیست؟

محتوای زرد آخرین خبرها از سلبریتی مشهور در ویلای شخصی‌اش، راز قتل خانوادگی، خواننده معروف متهم به رسوایی اخلاقی شد، فوتبالیست‌ها چه ماشینی سوار می‌شوند و… حتما بارها این تیترها را در شبکه‌های اجتماعی و هم‌چنین برخی از خبرگزاری‌ها یا مطبوعات خوانده‌اید این اخبار نه فرهنگی هستند، نه در بخش ورزشی قرار می‌گیرند نه حوادث و نه هیچ شاخه‌ی دیگری، به این سبک محتواها، محتوای زرد گفته می‌شود و به رسانه‌ای که این سبک از محتواها را منتشر می‌کند رسانه زرد می گویند.

اما جالب است بدانید که چند سالی است محتوای زرد علاوه بر دنیای سینما و تلویزیون و ورزش به کسب‌وکارها نیز واردشده و برخی از برندها برای توسعه کسب و کار خود به تولید محتوای زرد روی آورده‌اند.

محتوای زرد معمولا در شبکه‌های اجتماعی بیشترین بازخورد را دارند. تولیدکنندگان محتوای زرد از علاقه مردم به سرک کشیدن در زندگی دیگران برای پربازدید کردن شبکه‌های اجتماعی یا رسانه خود استفاده می‌کنند. در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید تا شمارا بیشتر در این زمینه راهنمایی کنیم.

محتوای زرد چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

 

قبل از پرداختن به محتوای زرد و مسائل پیرامون آن، بهتر است این نکته را خاطرنشان کنیم که عبارت صفحه های زرد عبارتی است که اخیراً و با ظهور شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی و رسانه‌های جمعی گسترده، رواج پیدا کرده است؛ تا قبل از این عباراتی از قبیل مجله زرد و روزنامه زرد در میان مردم و مطبوعات به کار برده می‌شد.

محتوای زرد

 

 

 

 

برای تولید محتوای زرد از چه ابزاری استفاده می‌شود؟

 

معمولاً تولیدکنندگان محتواهای زرد دو اصل اساسی را در نظر می‌گیرند: بزرگ‌نمایی و حاشیه. هرچند این دو اصل، در تولید تمام محتواهای زرد مشترک است اما موارد دیگری نیز در طراحی صفحه‌های زرد مورداستفاده قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از: تیترهای خاص و وسوسه‌برانگیز، انتشار خبرهای احساسات برانگیز، خشونت‌آمیز، موضوعات تکان‌دهنده سیاسی و جنایی، تکیه بر احساسات هیجانی و تب‌داری که بر جامعه حاکم است و در نهایت ورود به حریم ممنوعه افراد.

رسانه‌های زرد از انواع تاکتیک‌هایی نظیر شایعه، جنجال‌آفرینی خبری، هدف قراردادن عواطف و هیجانات جامعه، استفاده ابزاری از عقاید و گرایش‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای بسط دادن محتوای زرد رسانه خود سود می‌برند.

به طور خلاصه می‌توان گفت که صفحه‌های زرد از ابزارهای زیر برای تولید و طراحی محتوای زرد استفاده می‌کند:

به‌کاربردن عناوین و تیترهایی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز که باعث برانگیختن حس وسوسه و کنجکاوی مخاطب شود، حتی اگر تیتر مذکور واقعاً بیان‌کننده محتوای اصلی متن نباشد.

کارکردن بر روی موضوعاتی که جنجالی هستند و احساس و عاطفه مخاطب را نشانه گرفته‌اند.

طراحی متن و عنوان به‌صورت ابهام‌آمیز و سرشار از ایهام، به‌طوری که مخاطبان چندین پیام موازی را برداشت کنند؛ (این روش بدین منظور مورداستفاده تولیدکننده محتوای زرد قرار می‌گیرد تا بتواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند).

پرداخت بیش از حد به حواشی موضوع به صورتی که اصل موضوع تحت‌الشعاع قرار گیرد.

بازنشر مطالب از منابع غیرمعتبر و عدم توجه به اصول و روش‌های حرفه‌ای اعتبارسنجی اخبار.

 

اهداف زرد نویسی

 

ژورنالیسم زرد یا همان زرد نویسی بیش از یک قرن قدمت دارد، در آن زمان هدف اصلی از ژورنالیسم زرد، سرگرم‌کردن مخاطب با اخبار زرد و بالابردن تعداد مخاطبان به‌منظور رسیدن به سود مالی از طریق گرفتن سفارش تبلیغات بود.

در حال حاضر که زرد نویسی دوباره در شبکه‌های اجتماعی زنده شده است، تقریباً همان اهداف را دنبال می‌کند. به‌عنوان‌مثال مهم‌ترین دغدغه برخی از اینفلوئنسرها که عمده درآمدشان از طریق تبلیغات است، افزایش تعداد مخاطبان و ایجاد درگیری فکری در آن‌ها است.

بدین منظور سعی در ایجاد محتواهایی در زمینه حواشی و افشاگری‌ها، ورود به جنجال‌ها و مناظره‌ها، پرداختن به اتفاقات روزمره و مواردی ازاین‌قبیل سعی در جذب هرچه بیش‌تر مخاطب دارند. در واقع این افراد یا این رسانه‌ها، پول و منفعت مالی خود را به‌صورت مستقیم از مردم دریافت نمی‌کنند، بلکه مخاطب در این میان نقش یک واسطه را ایفا می‌کند و ذی‌نفعان دیگر تأمین‌کننده مستقیم منافع مالی هستند.

 

اخبار زرد چیست با مثال

 

در رسانه ها اخبار زرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند. خبر زرد یکی از همین خبرها است. در تشخیص خبر زرد همین نکته را به خاطر داشته باشید که آن اخبار چقدر دست روی حواشی و بزرگنمایی اتفاقات کوچک زده است؛ مثلاً خبرهای نزدیک انتخابات، یا خبرهای جنجالی از هنرمندان و بازیگران و یا اصلاً چرا راه دور بریم… همین چند وقت پیش، خبر ممنوع الخروج سرمربی تیم ملی اسکی زنان توسط همسرش که با انواع و اقسام اخبار زرد و حاشیه همراه شد.

 

رسانه زرد چیست با مثال

 

هر رسانه ای که محل پخش محتوای زرد است، رسانه زرد نامیده می شود. رسانه های زرد حساب شده کار می کنند و تمرکز را روی حواشی و احساسات مخاطب می گذارند. خبرهای جنجالی، شایعه ها، تحریک عقاید و احساسات و گرایش های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی را پخش می کنند. مطالبی که رسانه های زرد پخش می کنند صرفاً سرگرم کننده است.

برای چند ثانیه احساس شما را تحریک می کند تا روی تیتر کلیک کرده و خبر را بخوانید و تا پایان خبر هم می خوانید و می بینید چیز مهمی هم نبود. رسانه های زرد صرفاً روی فروش و جذب مخاطب فعالیت دارند و هیچ جایگاه مشخص و درستی از نظرات در اینجا نمی بینید؛

مثلاً اگر در سایت خبرگذاری دیدید: سکانس سانسور شده فیلم زن ها فرشته اند احتمالاً مشتاق شوید ببینید این سکانس سانسور شده برای کدام صحنه از فیلم بوده و در نهایت می بینید، چیز خاصی نبوده است! این ذات محتوای زرد است. اینستاگرام از آن دسته رسانه هایی است که اصطلاحاً خوراک تیتر و اخبار زرد است.

 

تیتر زرد

 

اصلی ترین بخش محتوای زرد تیتر آن است. هر نوع محتوایی، چه متنی، ویدئو، عکس یا پادکست در ابتدا با تیتر است که با مخاطب ارتباط برقرار می کند. مهم ترین ویژگی زرد نویسی داشتن یک تیتر زرد است که ساده ترین راه تولید محتوا است. یک تیتر هیجانی، احساسی و جنجالی بزنید و منتشر کنید.

 ببینید چه غوغایی به پا می کند. تیتر زرد به گونه ای نوشته می شود که ابهام داشته باشد و کمتر منجر به لو رفتن داستان شود. صرف مخاطب را قلقلک می دهد تا دنباله خبر را بگیرد و ببیند ماجرای این تیتر چیست.

 

چند نمونه تیتر زرد

 

تیترهای زرد معمولاً جذاب، کوتاه و ساده هستند. به گونه ای نوشته می شوند که عامیانه و به زبان مخاطب باشد و به راحتی بتوان آن را فهمید. درادامه چند نمونه تیترهای زرد را با هم می بینیم:

 • ازدواج چهارم رامبد جوان
 • عصبانیت بهاره رهنما در برنامه بفرمایین شام
 • سوتی جنجالی مجری شبکه سه وسط برنامه زنده
 • غمگین ترین آوازی که تا به حال شنیدید
 • رقص دسته جمعی دختران در خیابان آزادی
 • خوشتیپ ترین چوپان ایرانی
 • تولد 63 سالگی لیلا فروهر در خانه اش
 • قتل نخست وزیر امور خارجه قزاقستان در استخر خانگی
 • آواز سوزناک مادر برای فرزند نابینا
 • پنگوئنی که به زبان لری حرف می زند
 • ازدواج مجدد پیمان قاسم خانی
 • راز لاغری الناز شاکر دوست

 

خبرنگاری زرد چیست؟

 

خبرنگارانی که به دنبال اخبار زرد و حاشیه ای هستند، خبرنگاران زرد نامیده می شود. این افراد با توجه به حوزه خبرنگاری که انجام می دهند حواشی و جنجال های موضوع مرتبط با فعالیت شان را منتشر می کنند؛ مثلاً خبرنگار ورزشی، حواشی ها و اخبار زرد را منتشر می کند و خبرنگار هنرمندان، دست روی حواشی و اتفاقات جنجالی هنرمندان می گذارد.

 اخبار زرد به طور ناگهانی پخش می شود و به طور ناگهانی هم فرو می نشیند. در نتیجه چیزی که در محتوای زرد اهمیت دارد، به روز بودن و داغ بودن اخبار است. به طوری که حتی اگر صد سایت به طور همزمان دست روی یک خبر زرد گذاشتند، سایتی برنده است که آن را به صورت جنجالی تر و جذاب تر منتشر بیان کرده باشد.

 

پیج زرد چیست؟

 

مطمئناً به پیج های اینستاگرام زیادی برخورد کردید که دارای محتواهای زرد هستند. این پیج ها را با عنوان پیج های زرد می شناسند که خبرها و حواشی مربوط به یک موضوع یا احتمال رخ دادن اتفاقی را بسیار بزرگتر از آن چیزی که هست، جلوه می دهند. محتوای یک پیج زرد دارای پست هایی است که اغلب به زندگی خصوصی سلبریتی ها و افراد مشهور سرک می کشد.

 اتفاقات را گنده تر از آن چه که هست جلوه می دهد، پیش بینی غلط می کند و حتی برای پر کردن عریضه، گاهی دست به شایعه سازی هم می زند. مخاطبان سه ثانیه ای اینستاگرام هم با دیدن این جور پست ها توجه شان جلب می شود، چند ثانیه مکث می کنند، پست را می خوانند لایک کرده و نکرده می گذرند و گاهی برای همدیگر می فرستند. دقیقا همان چیزی که صاحبان پیج های زرد انتظار دارند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping