متغیر در برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟

متغیر در برنامه نویسی
برنامه نویسی مقالات

متغیر در برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟

معمولا در یک زبان برنامه‌نویسی متغیر به یک مکان از حافظه اشاره می‌کند. این مکان از حافظه می‌تواند دارای مقادیری مثل اعداد، متن یا انواع پیچیده‌تر داده‌ها مثل پرونده‌های حقوق و دستمزد باشد. سیستم‌عامل‌ها برنامه‌ها را به قسمت‌های مختلف حافظه کامپیوتر بارگزاری می‌کنند، بنابراین راهی برای دانستن این‌که دقیقا کدام مکان از حافظه یک متغیر خاص را قبل از اجرای برنامه نگه می‌دارد وجود ندارد.

برای مثال هنگامی که یک متغیر به نام “employee_payroll_id” ایجاد شود، این کامپایلر یا مترجم تفسیری است که می‌تواند تشخیص دهد که متغیر در کجای حافظه ذخیره شده است.

متغیر در برنامه‌نویسی (variable)

فرض کنید می‌خواهید یک برنامه بنویسید که دو عدد را از کاربر گرفته و روی آن دو عمل ریاضی انجام دهد. پس از گرفتن اولین عدد نمی‌توانید محاسبات را انجام دهید و باید منتظر دریافت دومین عدد بمانید. بنابراین باید عدد اولی را در جایی ذخیره کنیم تا بعداً از آن استفاده کنیم.این یک مثال خیلی ساده از کاربرد متغیرها در برنامه نویسی است. تقریباً تمام برنامه‌هایی که بیشتر چند ده خط کد هستند، حتماً دارای یک یا چند متغیر هستند.در ابتدای آموزش گفتم که متغیر را می‌توانیم یک ظرف در نظر بگیریم. برای اینکه یک ظرف برای نگهداری داشته باشیم، باید ابتدا آن را ایجاد کرده، درون آن چیزی بریزیم و در نهایت در زمان نیاز از آن استفاده کنیم.

مراحل کار با متغیر

پس تعریف و استفاده از متغیر در برنامه‌نویسی سه مرحله کلی دارد:

تعریف متغیر

مقداردهی متغیر

فراخوانی متغیر برنامه‌نویسی

انواع داده اصلی در زبان‌های برنامه‌نویسی عبارتند از:

 

نوع داده صحیح یا Int

int مخفف کلمه integer هست. این نوع برای متغیرهای عددی حاوی عدد صحیح استفاده می‌شود. فقط اعداد منفی و مثبت کامل (بدون نقطه اعشار) را می‌توان در متغیر نوع int ذخیره کرد.

نوع داده Float ،Double ،Decimal

این سه نوع داده، همه اعداد از جمله اعداد دسیمال و کسری را شامل می‌شوند. تفاوت این سه نوع داده در محدوده مقادیر آن‌ها است. به عنوان مثال، نوع داده double دو برابر اندازه نوع داده float است، و تعداد ارقام بیشتری را می‌تواند در خود جای دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نوع داده int و float اینجا کلیک کنید.

 

نوع داده تهی یا Null

یک int nullable همان محدوده‌ای از مقادیر int است، اما می‌تواند علاوه بر عدد صحیح مقدار null را نیز ذخیره کند.

 

نوع داده کاراکتر یا Char

نوع داده char از کاراکترهای یونیکد تشکیل شده است، و شامل حروفی است که در تمام زبان های نوشتاری وجود دارند.

 

نوع داده منطقی یا Bool

بول یک نوع داده اساسی به شمار می‌رود که می‌تواند تنها دو مقدار 1 و 0، که معادل true و false است، را نگهداری کند.

 

نامگذاری متغیرها

نام هر متغیر می‌تواند به سه روش شروع شود که عبارتند از حروف بزرگ و یا کوچک انگلیسی و اعداد، یک آندراِسکور و یا یک علامت دلار که گرچه می‌توان از علائم _ و $ برای نامگذاری متغیرها استفاده کرد، اما بهتر است از حروف انگلیسی استفاده کنید زیرا کاراکترهای پیچیده و نامعمول می‌توانند خواندن کد شما را سخت و دشوار کند.

پس از اولین کاراکتر، می‌توانید از هر حرف و یا عدد برای اسم متغیر خود استفاده کنید و نام متغیر نیز می‌تواند به میزان دلخواه طولانی باشد. البته نام متغیرهای جاوااسکریپت نمی‌تواند شامل فاصله، عملگرهای ریاضی و یا علامت‌های نگارشی (به جز آندراِسکور) باشد مضاف بر اینکه تحت هیچ عنوان از اسامی رزروشده در خودِ زبان جاوااسکریپت مثل var یا function برای نامگذاری متغیرها استفاده ننمایید. همچنین همیشه یادتان باشد که زبان جاوااسکریپت به بزرگی و کوچکی حروف حساس است به طوری که متغیری به نام myname با متغیرهای Myname و myName کاملاً متفاوت است.

بهترین راه‌کار در انتخاب نام آن است که نام یک متغیر را دقیق و با توجه به کاربرد آن انتخاب کنیم. شاید با به‌کارگیری این روش گاهی مجبور شویم تا یک نام طولانی برای متغیر خود انتخاب کنیم اما به عنوان یک قانون، داشتن یک نام طولانی که دقیقاً کار یک متغیر را توضیح می‌دهد به مراتب بهتر از داشتن نامی کوتاه اما در عین حال مبهم است. در عین حال، اگر استفاده از یک نام بیست کاراکتری می‌تواند دقیقاً کاربرد متغیر شما را توضیح دهد، حتماً آن را انتخاب کنید اما اگر می‌خواهید نامی مثل nameOfPersonWhoJustFilledOutTheForm را ایجاد کنید، بهتر است کمی صبر کنید و بیندیشید که آیا می‌شود با انتخاب نام ساده‌تری مثل personName پروسهٔ سورس‌کد خوانی را در آینده ساده‌تر نمود!

نحوه تعریف متغیر در حافظه کامپیوتر

همانطور که همه ما می‌دانیم، اطلاعات در کامپیوتر در دو حالت نگهداری می‌شوند؛ حافظه موقتی و حافظه طولانی مدت و ماندگار. متغیرهایی که در هنگام برنامه نویسی استفاده می‌کنیم به صورت موقت و در حافظه اصلی کامپیوتر ذخیره می‌شوند.

مقدار فضایی که هر نوع متغیر اشغال می‌کند با هم متفاوت است. کامپایلر یا مفسر زبان برنامه نویسی مشخص می‌کند که این متغیر نیاز به چند بایت فضا در حافظه دارد. سپس این فضا را از سیستم عامل تقاضا می‌کند. (یکی از وظایف سیستم عامل مدیریت حافظه است.)

سیستم عامل یک یا چند خانه از حافظه را برای متغیری که تعریف کردیم در اختیار برنامه قرار می‌دهد.

انواع متغیر در برنامه نویسی

در آموزش دیگری به طور مفصل در مورد انواع داده در برنامه‌نویسی صحبت شده است. لازم است با انواع داده‌ای پایه که در اکثر زبان‌های سطح بالا قابل تعریف هستند آشنا باشید.

این داده‌ها به طور مختصر عبارت‌اند از:

داده‌های عددی (صحیح و اعشاری)

داده‌های متنی (کاراکتری و رشته)

داده منطقی

نوع داده مجموعه‌ای

داده ساختاریافته

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping