لین استارت اپ چیست؟

لین استارت اپ
مقالات نرم افزار های تحت وب

لین استارت اپ چیست؟

لین استارت اپ شاید در گذشته‌ی نه‌چندان دورهمین چند سال گذشته منظورمان است- فرقی نمی‌کرد درحال راه‌اندازی شرکتی جدید با یک استارتاپ فناوری باشید یا کسب‌و‌کاری کوچک یا حرکتی جدید در یک شرکت بزرگ، شکست یا موفقیت‌تان تا حد زیادی به شانس بستگی داشت.

طبق چیزی که از دهه‌های گذشته مرسوم بوده، شما برای جذب سرمایه گذار و گسترش کار خود حتما اقدام به نوشتن طرح کسب و کار خود می‌کردید و به‌همراه گروه‌تان آن را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دادید؛ سپس محصولی می‌ساختید و با تلاش فراوان سعی می‌کردید، آن را در بازار بفروشید و در مرحله‌ای از این رویدادهای متوالی، احتمالا دچار رکود و شکست سنگینی می‌شدید.

لین استارت اپ خب باید بگوییم که در بیشتر مواقع هم شانس با شما یار نیست. در پژوهش جدیدی که مدرسه‌ی کسب‌و‌کار هاروارد انجام داده، نشان می‌دهد که ۷۵% کسب‌و‌کارها شکست می‌خورند. به این رقم دقت کنید!در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

مفهوم لین استارت اپ چیست؟

لین استارت اپ اخیرا رویکرد جدیدی به‌وجود آمده است که فرایند شروع کسب و کار جدید را با ریسک کمتر همراه می‌کند؛ نام این روش لین استارت اپ است.

آنچه در لین استارتاپ به‌کار گرفته می‌شود:

 • بررسی بازار به‌جای برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق؛
 • بازخورد مشتری به‌جای تصمیم‌گیری‌های شخصی؛

روش‌های طراحی چند مرحله‌ای به‌جای روش‌های سنتی طراحی محصول نهایی در اولین قدم.

تعریف ساده‌ای از لین استارتاپ بدین شرح است: «سازمانی موقت که برای جست‌وجو و یافتن مدل کسب‌و‌کاری تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر طراحی شده و به‌وجود آمده است.»

اگرچه این روش فقط چند سال است که در دنیا قدمت دارد، مفاهیمی مانند کمینه محصول پذیرفتنی (MVP) و تغییر جهت استارتاپ (pivoting) به‌سرعت در استارتاپ‌های کل دنیا ریشه دوانده است و مدرسه‌های کسب‌و‌کار، خود را با آموزش چنین مفاهیمی تطبیق داده‌اند.

البته لین استارتاپ هنوز جریانِ غالب نشده است و هنوز باید منتظر تأثیر تمام‌عیار این جریان نوظهور باشیم. جریان لین استارتاپ تقریبا مشابه جریان داده‌های انبوه در ۵ سال گذشته در کشور آمریکاست؛ موضوعی که هنوز به‌طور گسترده‌ای درک نشده است و فقط بعضی از شرکت‌ها آن را به‌کار گرفته‌اند

لین استارت اپ این رویکرد جدید با تفکر مدرنِ به‌وجودآمده و جایگزین تفکر سنتی و رایج درباره‌ی کارآفرینی شده است. سرمایه‌گذاران جدید سعی کردند با پیروی از اصولِ «شکست سریع‌تر و یادگیریِ پیوسته»، شانس خود را برای رسیدن به موفقیت افزایش دهند. برخلاف نام این روش که به‌ظاهر فقط برای شروع است، در بلندمدت بازگشت منافع به‌مراتب بهتر و بیشتری برای شرکت‌های بزرگ به‌همراه خواهد داشت که به آن نیز افتخار خواهند کرد.

لین استارت اپ
تاریخچه لین استارت اپ

ایده لین استارت اپ (Lean Startup) یا استارتاپ ناب برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ توسط اریک ریس مطرح شد. ریس در سال ۲۰۱۱ کتاب استارتاپ ناب را منتشر کرد که در ایران با عنوان «نوپای ناب» منتشر شده است. ریس در این کتاب با نشان دادن اشتباهات خود می خواهد به دیگران کمک کند که از این اشتباهات خودداری کنند.

این کتاب یک نقشه راه برای راه اندازی و توسعه کسب و کارهای نوپا است. ریس بیش از هر چیز بر امتحان کردن و سنجیدن و یادگیری از طریق اقدام کردن تاکید دارد. او می نویسد: «می خواهم بگویم که شما به عنوان یک کارآفرین، هر اقدامی که انجام می دهید، از طراحی محصول گرفته تا بازاریابی، آن یک آزمایش و یک تجربه است».

او معتقد است که وقتی هر کاری را به عنوان آزمایش یک اقدام جدید انجام دهید با تلاشی بسیار کمتر، دستاوردهایی بسیار بزرگتر را تجربه خواهید کرد و این همان کاهش رسیک و خطر است که تفاوت اساسی لین استارتاپ با استارتاپ سنتی است.

اصول لین استارت اپ برای رشد کسب و کار

استارتاپ ها با چالش های زیادی روبرو هستند و تنها بهترین آنها به شرکت های موفق تبدیل می شوند. یکی از مسائلی که استارتاپ های سنتی را عقب می اندازد این است که آنها اغلب با یک ایده یک محصول شروع می کنند و سپس بدون اطمینان از وجود بازار برای آن، اقدام به ساخت و تولید آن می کنند. اغلب، دلیل شکست یک استارتاپ این است که چیزی را که مردم واقعاً می خواهند ارائه نمی دهد.

یک استارتاپ ناب تلاش می کند تا این مشکل را با استفاده از اصول و فرایندهای خاص به صورت علمی حل کند. برای این منظور، پنج اصل اساسی برای ایجاد استارتاپ های ناب وجود دارد:

۱٫کارآفرینان همه جا هستند

انواع مختلفی از کارآفرینان و استارتاپ ها وجود دارد. فرصت های زیادی وجود دارد که کارآفرینان می توانند از آنها برای ایجاد یک تجارت موفق استفاده کنند.

امروزه با وجود گسترش اینترنت فرصت های زیادی برای ایجاد کسب و کار نوپا فراهم شده است. فارغ از اینکه شما در کجای ایران و در چه شرایطی هستید با راه اندازی یک سایت و اتصال آن به یک درگاه پرداخت اینترنتی به طور بالقوه قادر به ایجاد یک استارتاپ و کارآفرینی خواهید بود.

پس دیگر نیازی نیست که مثل بیل گیتس کار را از یک گاراژ شروع کنید تا خود را کارآفرین بدانید. انواع مختلفی از کارآفرینان و استارتاپ ها و همچنین فرصت های زیادی در زمینه های مختلف وجود دارد؛ از فناوری گرفته تا آموزش و بهداشت.

معنای اصلی این اصل این است که کارآفرینان را می توان در همه جا یافت. آنها می توانند کارآموزان مشتاق باشند یا در یک شرکت بزرگ کار کنند. صرف نظر از موقعیت آنها یا اندازه صنعتی که در آن فعالیت می کنند، همه آنها می توانند از روش استارتاپ ناب استفاده کنند.

به طور خلاصه، رویکرد لین استارتاپ می تواند بر اساس یک ایده توسعه نیافته یا در یک شرکت تاسیس شده، صرف نظر از اندازه، بخش یا صنعت، پیاده سازی شود.

۲٫ کارآفرینی نوعی مدیریت است

به استارتاپ خود نه تنها به عنوان یک محصول بلکه به عنوان یک موسسه فکر کنید. هر موسسه ای به مدیریتی نیاز دارد که متناسب با شرایط پر ابهام بتواند شرایط را سامان دهی کند. با این حال، استارتاپ های ناب دارای نوع مدیریت منحصر به فردی هستند. داشتن مدیریت انعطاف پذیر و یادگیری محور، وجه تمایز یک لین استارتاپ است که نتایج موفق آمیز را برای آن به همراه دارد.

۳٫ یادگیری اعتبارسنجی شده

استارتاپ های ناب کار خود را با ارائه محصول اولیه (کمینه محصول پذیرفتنی یا mvp) به مشتریان آغاز می کنند. آنها با درک دقیق از آنچه که مشتریان می خواهند با نیازهای بازار هدف سازگار می شوند. آنها از طریق آزمایش و اعتبارسنجی، آنچه را که بهترین عملکرد و بازدهی را ایجاد می کند، پیدا می کنند.

به عنوان مثال، سازندگان توییتر در ابتدا می خواستند پلتفرمی با تمرکز بر پادکست ها ایجاد کنند، اما با یادگیری از بازخورد مشتریان اولیه به سرعت ایده خود را تغییر دادند. در عوض، آنها تصمیم گرفتند یک شبکه اجتماعی ایجاد کنند که در آن کاربران با پیام کوتاه ارتباط برقرار کنند.

۴٫ حسابداری نوآوری

لین استارت اپ ها، سوابق دقیق آزمایشات و تجزیه و تحلیل را در اختیار دارند تا بفهمند چه چیزی بهترین عملکرد و کارایی را ایجاد می کند. آنها میزان آموخته های خود در مورد نوآوری را به طور دقیق اندازه گیری و حسابرسی می کنند که نوع جدیدی از حسابداری به نام حسابداری نوآوری را به وجود می آورد.

۵٫ بسازید، بسنجید، یاد بگیرید

استارتاپ های ناب با ساختن ساده ترین محصولی که کار مورد نیاز را انجام می دهد به نام  کمینه محصول پذیرفتنی Minimal Viable Product (MVP)  شروع می کنند.

سپس این محصول اولیه را در یک جامعه کوچک مشتریان به نام پذیرندگان اولیه عرضه می کنند. بعد اقدام به بازخوردگیری از این مشتریان محدود می نمایند و به این ترتیب اطلاعات بسیار مهم و تعیین کننده در مورد نقاط قوت و ضعف خود به دست می آورند. با بررسی نتایج به دست آمده از تجارب خود می آموزند و گاهی این یادگیری باعث می شود که ایده و بازار مورد نظر را رها کرده و به سوی ایده ای دیگر حرکت نمایند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping