لینک UTM چیست؟

لینک UTM
مقالات

لینک UTM چیست؟

لینک UTMاجازه بدین که موضوع این مقاله را با طرح یک سوال آغاز کنم. فرض می‌کنیم که سایت ما که در حال فعالیت در اون هستیم روزانه بیش از هزاران آی‌پی بازدید کننده داره و از طرفی دیگه برای افزایش فروش و بازدید، اقدام به درج تبلیغات در سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و… کردیم. الان ما باید از کجا متوجه بشیم که هر کدوم از این تبلیغات چه تعداد کلیک خوردن و بازدیدکننده برای ما فرستادن؟

 از کجا باید بدونیم کمپینی که برای فروش لباس تابستانه راه‌اندازی کردیم در طول این سه ماه چقدر کلیک خورده و چه مقدار از این کلیک‌ها منجر به خرید شده؟ برای دونستن این آمار استفاده از لینک UTM بهترین گزینه است که به سادگی میتونیم آمار را زیر نظر بگیریم.

اگر شما هم به دنبال ساخت لینک UTM هستید تا انتهای این مقاله از تدریس 24 همراه ما باشید.

 

UTM چیست؟

 

لینک UTMفکر کنید فروشگاه اینترنتی دارید و می‌خواهید برای جذب مشتری بیشتر تبلیغ کنید. برای این حراج ویژه می‌خواهید از تمام روش‌های بنری، اینفلوئنسر، تبلیغات گوگل و رپرتاژ استفاده کنید. در تمام این روش‌ها و کانال‌های تبلیغاتی لینکی به وبسایت، لندینگ پیج یا صفحه محصول می‌دهید.

کاربران تبلیغ با کلیک روی بنرهای تبلیغاتی، بالا کشیدن لینک در استوری، کلیک روی تبلیغات گوگل یا کلیک روی لینک‌های رپرتاژی به سایت و محصول شما می‌رسند.

بعد از انتشار تبلیغات، کلی مشتری از این لینک‌ها سراغتان می‌آید اما یک مشکل کوچک خواهید داشت؛ شما نمی‌دانید کدام تبلیغ یا کدام روش تاثیر بهتر و بیشتری داشته است. اگر بدانید کدام کانال تبلیغاتی مشتری بیشتری برای شما داشت پس دفعه بعدی برای آن بیشتر هزینه می‌کنید و برای کانال‌ها یا تبلیغاتی که کمترین مشتری را داشت هزینه نمی‌کنید. یا اگر تبلیغات در بعضی کانال‌ها نتیجه خوبی نداشت آن را بازبینی و اصلاح می‌‌کنید.

اگر از لینک‌های معمولی برای تبلیغات استفاده کنید، فقط وبسایت یا پلتفرم (مثلاً فیسبوک، نام سایت منتشر کننده رپرتاژ) ارجاع دهنده یعنی جایی که روی لینک کلیک شده را در گزارش گوگل آنالیتیکس می‌بینید. اگر هم لینک شما مربوط به شبکه‌های اجتماعی باشد و لینکی در قالب چند پست منتشر شده است، متوجه نمی‌شوید کدام پست کلیک گرفته است.

اما با UTM می‌توان آمار دقیق تمام لینک‌ها را رصد و پیگیری کرد.

UTMلینک UTM مخفف عبارت Urchin Tracking Module است. اگر به فارسی ترجمه کنیم می‌شود: ماژول پیگیری اورچین! که خب از این ترجمه چیز زیادی دستگیرمان نمی‌شود.

اورچین (Urchin) نام یک شرکت سازنده نرم‌افزار تحلیل دیجیتال بود که گوگل آن را خرید. در واقع گوگل آنالیتیکس محصول خرید این شرکت است. یکی از ابداعات شرکت اورچین همین لینک‌های UTM است که برای استفاده در گوگل آنالیتیکس به ارث ماند.

یو تی ام به زبان راحت یعنی اضافه کردن ۵ پارامتر به انتهای آدرس‌های اینترنتی (URL) برای ثبت و ضبط اطلاعاتی از منبع.خب حالا ببینیم این لینک در عمل چطور کار می‌کند و چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

لینک UTM
پارامترهای لینک UTM

 

لینک UTMهر لینک یو تی ام از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول همان لینک شما است. یعنی صفحه‌ای از سایت شما که کاربران پس از کلیک روی تبلیغ وارد آن خواهند شد.

در قسمت دوم لینک یو تی ام، پارامترها قرار دارند. به صورت کلی یو تی ام دارای ۵ پارامتر است که استفاده از ۳ پارامتر آن الزامی و ۲ پارامتر آن اختیاری است. شما می‌توانید برای هر پارامتر نوشته یل به اصطلاح مقدار دلخواهتان را بنویسید.

این 5 پارامتر عبارتند از:

۱. منبع کمپین (Campaign Source)

با استفاده از این پارامتر می‌توانیم بفهمیم که ورودی سایت ما از چه منبعی است. به طور مثال، گوگل، اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، یک سایت دیگر که رپرتاژ ما در آن منتشر شده و… هر کدام یک منبع کمپین به حساب می‌آیند.

 این پارامتر در لینک یو تی ام به صورت utm_source نمایش داده می‌شود و استفاده از آن اجباری است. به عنوان نمونه، utm_source=reportage یعنی اینکه منبع ورودی‌ ما رپرتاژ است.

۲. رسانۀ کمپین (Campaign Medium)

لینک UTMبا استفاده از این پارامتر می‌توانیم نوع تبلیغی که در نظر داریم را تعیین کنیم. تبلیغ ما می‌تواند دارای انواع مختلفی مثل بنر، ایمیل یا تبلیغات کلیکی (cpc) باشد. این پارامتر به صورت utm_medium در لینک یو تی ام قرار می‌گیرد و استفاده از آن اجباری است. به عنوان مثال utm_medium=banner یعنی نوع تبلیغ شما بنری است.

 

۳. نام کمپین (Campaign Name)

شما می‌توانید برای هر کمپین خود یک نام مجزا تعیین کنید. این پارامتر به صورت utm_campaign در لینک یو تی ام نمایش داده می‌شود و جزو پارامترهای اجباری محسوب می‌گردد. به عنوان نمونه فرض کنیم کمپین تبلیغاتی شما به مناسبت شب یلدا اجرا می‌شود. در این صورت عبارت utm_campaign=yalda یعنی نام این کمپین شما yalda است.

۴. عبارت کلیدی کمپین (Campaign Term)

با استفاده از این پارامتر می‌توانیم بفهمیم که کاربران سایت با استفاده از چه کلماتی وارد سایت ما شده‌اند. این پارامتر برای تبلیغاتی مانند گوگل ادز کاربرد دارد که کاربر پس از جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر ما، روی تبلیغ کلیک می‌کند و وارد سایت می‌شود. این پارامتر در لینک یو تی ام به صورت utm_term نمایش داده می‌شود و استفاده از آن اختیاری است. به عنوان مثال، با استفاده از خرید_گوشی=utm_term می‌توانیم کاربرانی که با جستجوی این کلمه وارد سایت ما شده‌اند را رصد کنیم.

لینک UTMبا توجه به این که Campaign Term کاربرد مشخصی دارد، می‌توانید در موارد خاص از آن برای رصد اطلاعات اضافی استفاده کنید. مثلاً داخل آن بنویسید این لینک‌ها مربوط به تخفیف‌های ۲۰ درصدی است. البته به شکل خلاصه‌تر و انگلیسی.

۵. محتوای کمپین (Campaign Content)

این پارامتر تعیین کننده محتوای تبلیغاتی شما است. به عنوان مثال، فرض کنیم بنر شما برای تبلیغ محصول «کفش» باشد. در این صورت، می‌توانید پارامتر utm_content=shoes را در لینک یو تی ام خود قرار دهید. استفاده از این پارامتر اختیاری است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه