لینک جویس چیست؟

لینک جویس
برنامه نویسی وب مقالات

لینک جویس چیست؟

لینک جویس عصاره لینک یا Link juice در سئو به ارزش یا سهمی گفته می‌شود که از طریق هایپرلینک‌ها از یک سایت یا صفحه به سایت یا صفحه‌ای دیگر منتقل می‌شود. موتورهای جست‌وجو عصاره لینک‌ها را مورد برسی قرار می‌دهند و آن مقدار Link Juice که از سایت مبدأ به سایت شما فرستاده می‌شود را به‌عنوان یک رأی و نمره مثبت برای سایت شما در نظر می‌گیرند؛

چون این موضوع به آنها نشان می‌دهد که صفحات شما ارزشمند هستند و ارزش ترویج را دارند. در ادامه این مقاله از تدریس24 قرار است در مورد این موضوع با شما صحبت کنیم.

مقدمه‌ای بر تعریف عصاره لینک

 

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، از هر لینک به صفحه یا سایتی دیگر، میزان ارزش و اعتباری که به صفحه مقصد داده می‌شود، سهم عصاره آن لینک است. اما راه‌های زیادی برای لینک گرفتن در فضای وب وجود دارد و شما می‌توانید به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم لینک بگیرید. در روش مستقیم باید استراتژی‌های ساخت لینک را بدانید.

 این استراتژی‌ها عبارت‌اند از به اشتراک‌گذاری اسناد و گزارشات ارزشمند، پست مهمان، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، انتشار رپورتاژ و غیره. اما روش غیر مستقیم به حالتی گفته می‌شود که در آن، محتوایی با کیفیت بر روی وب‌سایتتان منتشر می‌کنید.

مخاطبان نیز با دیدن این محتوای کاربردی، آن را در فضای وب منتشر می‌کنند و معمولاً هم، به صفحه شما لینک داده می‌شود. ارزشی که از لینک‌های این صفحات به صفحه شما منتقل می‌شود، Link Juice یا عصاره لینک نامیده می‌شود. اعتبار این عصاره لینک با توجه به سایت لینک‌دهنده متفاوت است.

لینک جویس
عملکرد لینک جویس یا عصاره لینک به چه صورت است؟

فرض کنید سایت شما  صفحات A و B را دارد. اگر همه عوامل تأثیرگذار در رتبه‌بندی در این دو صفحه یکسان باشند، ولی صفحه A یک بک لینک داشته باشد و صفحه B بک لینکی نداشته باشد، صفحه A رتبه بالاتری در جستجوها دریافت می‌کند؛ چراکه از طریق یک سایت دیگر لینک جوس گرفته است. حالا اگر سایت B هم یک بک لینک داشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

در اینجا میزان عصاره یا ارزشی که هر صفحه گرفته است، اهمیت پیدا می‌کند. صفحه A از چهار سایت دیگر لینک گرفته است اما صفحه B از سه سایت لینک گرفته است. تمام سایت‌های لینک‌دهنده به این صفحات، خودشان هم از صفحات دیگری لینک گرفته‌اند. از آنجایی‌که A لینک‌های بیشتری نسبت به B دریافت کرده است، در جایگاه بالاتری در قسمت نتایج جستجو قرار خواهد گرفت

تاثیر لینک جویس در سئو زیاد است

قبل از اینکه تاثیر لینک جویس در سئو را بدانیم باید با دو واژه Link Profile و Trust Rank آشنا شویم. اجازه بدهید، برای هر یک تعریفی کوتاه ارائه دهم تا یک اشنایی اولیه با این ۲ عبارت پیدا کنید.

TrustRank (رتبه اعتماد): تراست‌رنک یک روش تجزیه و تحلیل لینک است. این روش در تجزیه و تحلیل لینک کاربرد دارد و برای جدا سازی لینک‌های پر ارزش از لینک‌های بی‌ربط و کم ارزش استفاده می‌شود.

Link Profile (پروفایل بک‌لینک‌ها): صفحه‌ای است که اکثر ابزارهای آنلاین سئو ارائه می‌دهند و مشخصات کامل بک‌لینک‌های دریافتی وبسایت در آن نشان داده می‌شود.

پروفایل لینک و تراست‌رنک از مهم‌ترین عوامل مربوط به لینک جویس هستند. زیرا میزان ارزش دریافتی از یک بک‌لینک را مشخص می‌کنند. هر چه Trust Rank سایت‌های لینک دهنده قوی‌تری باشند، ارزش بیشتری از آنها به سایت‌های لینک گیرنده منتقل می‌شود.

ما trustrank وبسایت‌ها را نمی‌دانیم. تراست‌رنک هر وبسایت، یک مقدار مشخص برای موتورهای جستجو است. البته ابزارهایی مانند مازتراست، با الگوریتم‌های خودشان یک معیار به عنوان تراست‌رنک ارائه می‌کنند که همانطور که عرض شد، ربطی به گوگل ندارد. البته تجربه ثابت کرده است که این معیار تا حدی مطابق با معیار موتورهای جستجو مانند گوگل است.

کیفیت و ارزش لینک جویس چگونه تعیین می‌گردد؟

هر دو نوع لینک داخلی و خارجی دارای لینک جویس هستند. اما مهم است بدانیم ارزش قابل انتقال هر لینک چطور بالا یا پایین می‌رود. در ادامه به تعدادی از عوامل پرداخته‌ایم. در کمپین‌های لینک‌سازی خود دقت نمایید که تا حد امکان این نکات رعایت شده باشند.

مرتبط بودن لینک: اگر از مقاله‌ای در مورد روش پخت کلوچه به صفحه‌ای درباره تعمیر اتومبیل لینک دهید، این لینک خیلی مرتبط نیست و گوگل متوجه می‌شود. لینک‌هایی که از صفحات غیر مرتبط داده شوند، ممکن است اعتبار و ارزش زیادی نداشته باشند.

اعتبار صفحه لینک‌دهنده: دریافت لینک از سایت‌های معتبر و با سابقه، ارزش بیشتری را نسبت به سایت‌های جدید و تازه‌تاسیس منتقل می‌کنند.

فالوو بودن لینک: لینک‌های نوفالوو به ربات‌های گوگل می‌گویند، صفحه مقصد را کرال نکنند، و ارزش بسیار بسیار کمی را به صفحه مقصد منتقل می‌کنند.

لینک جویس قابل خزش بودن لینک: اگر با استفاده از فایل robots.txt یا کدهای متاروبوت، صفحه برای خزنده‌های گوگل مسدود شده باشد، لینک‌های موجود در صفحه ارزشی را منتقل نمی‌کنند.

محل قرارگیری لینک در صفحه: به لینک‌هایی که در پایین صفحه یا نوار کناری (سایدبار) قرار دارند به اندازه لینک‌های موجود در متن محتوای صفحه یا منوی بالای صفحه اعتبار داده نمی‌شود. در معماری سایت، به نحوه قرارگیری لینک‌ها باید توجه شده باشد تا معماری سایت به گوگل کمک کند درک کند، چه محتوایی برای بازدیدکنندگان بیشتر مفید است. در بک‌لینک‌های دریافتی هم باید توجه کنیم بک‌لینک از کجای صفحه داده می‌شود.

لینک جویس تعداد لینک‌های موجود در صفحه: اگر لینک شما در میان بسیاری از لینک‌های دیگر گم شود، بعید به نظر می‌رسد که کاربر آن را پیدا کرده و کلیک کند. گوگل نیز چنین نگاهی دارد. البته تعداد دقیقی از تعداد مطلوب لینک در صفحه وجود ندارد و با توجه به محتوای صفحه متغیر است.

شرایط کد وضعیت صفحه مقصد: این مورد مربوط به صفحه لینک‌گیرنده است. صفحاتی که کد وضعیت ۲۰۰ (صفحه موجود است) یا ۳۰۱ (انتقال اتوماتیک صفحه) را به مرورگر برمی‌گردانند، یعنی وجود دارند یا به آدرس دیگری انتقال پیدا کرده‌اند، ارزش دریافتی از طریق لینک جویس را حفظ می‌کنند.

چگونه عصاره لینک بیشتری برای صفحات خود بگیریم؟

لینک جویس از همان ابتدای تولد سئو، لینک‌بیلدینگ، بخش حیاتی استراتژی‌های بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای جستجو بوده است. بک لینک‌ها اگر مهم‌ترین بخش در رتبه گرفتن در موتورهای جستجو نباشند، قطعاً یکی از مهم‌ترین عوامل هستند. هر لینک به دامنه شما، مهر تأییدی است که نشان می‌دهد وبسایت شما محتوایی کاربردی و ارزشمند برای کاربران دارد؛

 یعنی موتورهای جستجو، لینک جویس جدیدی را می‌بینند که از لینک‌های خروجی یک وبسایت، به وبسایت شما سرازیر شده‌اند و همین مسئله را برای رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نظر می‌گیرند. حالا به این سوال می‌رسیم که شما چگونه برای وب‌سایتتان بک لینک ایجاد می‌کنید؟ احتمالاً در نگاه اول، این کار بسیار سخت به نظر برسد، چرا که از کنترل شما خارج است، اما چند مرحله وجود دارد که کار شما را کمی آسان‌تر می‌کند و می‌توانید بک لینک‌های بیشتری بگیرید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping