لیست جدیدترین الگوریتم های گوگل

برنامه نویسی وب مقالات

لیست جدیدترین الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل در سئو در واقع یک مجموعه ای پیچیده از الگوریتم ها هستند که به کاربران کمک می کنن تا اونچه رو که لازم دارن در جستجو پیدا کنن. الگوریتم های گوگل هم مانند الگوریتم جدید اینستاگرام ۲۰۲۲ تا حدی از کلمات کلیدی برای تعیین رتبه بندی صفحات استفاده می کنن.

در ادام این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

الگوریتم گوگل چیست؟

 

الگوریتم های گوگل برای سئو یک سیستم پیچیده هست که به گوگل اجازه می ده مرتبط ترین صفحات را برای یک جستجوی خاص پیدا کنه، رتبه بندی کنه و به کاربران نمایش بده. در واقع لیست نتایج جستجو گوگل برای یک عبار کلیدی همگی با الگوریتم های گوگل چیده و مرتبط می شن، به طور دقیق کل سیستم رتبه بندی شامل الگوریتم های متعددی هست که عوامل مختلفی مانند کیفیت، ارتباط یا قابلیت استفاده از صفحه را در نظر می گیرد.

الگوریتم های گوگل
لیست کامل الگوریتم های گوگل در سئو (آشنایی با الگوریتم های گوگل)
 1. الگوریتم پنگوئن
 2. الگوریتم پاندا
 3. الگوریتم رنک برین
 4. الگوریتم مرغ مگس خوار
 5. الگوریتم کبوتر
۱. پنگوئن الگوریتم جدید گوگل

الگوریتم های گوگل گوگل پنگوئن در ۲۴ آپریل سال ۲۰۱۲ (سال ۱۳۹۱) رونمایی شد تا همانند یک بازرس برای گوگل عمل کنه. وظیفه اصلیش هم شناسایی لینکهای اسپم، سایتهایی که خرید بکلینک می کنن و سایت هایی که جهت رشد و افزایش سئو سایت به جای تولید محتوا جدید و با کیفیت برای جذب بازدید کننده از روش های غیرقانونی نظیر سئو کلاه سیاه استفاده می کنن، هست.

الگوریتم های گوگل گوگل پنگوئن با توجه به تعداد زیاد لینک‌گذاری در یک سایت و مرتبط نبودن لینک های قرارداده شده با محتوای اون سایت، این اسپمرها رو شناسایی می کنه و هم وب‌سایت لینک گذارنده و هم وب‌سایت لینک دهنده رو جریمه و از لیست نتایج جستجوهای خودش حذف می‌ کنه.

با انجام این کارها در گوگل پنگوئن محبوب می شین

مطالب کپی در سایت قرار ندین و در صورت انجام این کار حتماً حق کپی رایت را با ذکر نام منبع و لینک ارجاع به اون رعایت کنین.

پس از انتشار پست حتماً اونو در سایت های اشتراک گذاری محتوا share کنین.

مطالب خودتون رو بطور منظم و طبق یک زمانبندی در سایت قرار بدین.

به کیفیت مطلب ارسالی خودتون اهمیت دین، بطور کامل توضیح بدین.

از ایجاد لینک های زیاد در صفحات سایت تون خودداری کنین.

بطور جد از تکرار کلمات کلیدی پرهیز داشته باشین.

۲. الگوریتم گوگل پاندا

الگوریتم های گوگل گوگل پاندا یکی از الگوریتم های جدید گوگل هست که در فوریه ۲۰۱۱ بطور رسمی بمنظور جلوگیری و مبارزه با سایت های خاطی که محتواهای کپی در سایتشون قرار می دن و حق و حقوق معنوی مولف اثر رو رعایت نمی کنن، و همچنین محتواهای بی کیفیت و ضعیف در سایت شون منتشر می کنن، توسط گوگل معرفی شد.

الگوریتم های گوگل شاید برای شما این سوال هم پیش آمده که کدام الگوریتم های جدید گوگل باعث میشود که اگر وبسایت محتوای ضعیف و یا کپی دارد پنالتی در نظر بگیرد؟ جواب همین الگوریتم پاندا گوگل هست.

گوگل پاندا یکی از الگوریتم های جدید گوگل هست که در فوریه ۲۰۱۱ بطور رسمی بمنظور جلوگیری و مبارزه با سایت های خاطی که محتواهای کپی در سایتشون قرار می دن و حق و حقوق معنوی مولف اثر رو رعایت نمی کنن، و همچنین محتواهای بی کیفیت و ضعیف در سایت شون منتشر می کنن، توسط گوگل معرفی شد.

شاید برای شما این سوال هم پیش آمده که کدام الگوریتم های جدید گوگل باعث میشود که اگر وبسایت محتوای ضعیف و یا کپی دارد پنالتی در نظر بگیرد؟ جواب همین الگوریتم پاندا گوگل هست.

الگوریتم گوگل پاندا تأثیر بسزایی در سئو سایت دارد و نباید از آن غافل شد.

گوگل پاندا سایت های خاطی را جریمه می کند! سایت هایی که پیش از ورود این الگوریتم گوگل اقدام به یکی از موارد یاد شده بالا در سایت شون می کردن، دیگه با این الگوریتم نمی تونن مثل سابق کاری از پیش ببرن، چون با ورود پاندا گوگل دست شون نزد گوگل رو شده و گوگل هم اینگونه سایت ها رو بشدت جریمه می کنه(بدترین حالت جریمه گوگل اینه که سایت در گوگل پنالتی بشه).

الگوریتم های گوگل سوال مهم دیگه می تونه این باشه که اگر محتوا از سایت دیگری کپی شده باشد بهترین راه برای جلوگیری از جریمه گوگل چیست؟الگوریتم های گوگل جواب آشتی با الگوریتم گوگل پاندا و رعایت مواردی که در پایین ذکر شده.

هدف گوگل از انتشار الگوریتم پاندا اینه که به وب سایت هایی که محتواهای باکیفیت بالا تولید می کنن پاداش بده( پاداش گوگل یعنی ارتقاء رتبه و جایگاه صفحات سایت در لیست نتایج جستجو گوگل)اما در مقابل سایت هایی که محتواهای با کیفیت پایین دارن در نتایج جستجوی گوگل بشدت افت جایگاه و رتبه خواهند داشت.

این موارد را در الگوریتم گوگل پاندا رعایت کنید.

الگوریتم های گوگل متاتگ توضیحات هر صفحه سایت رو با کیفیت و جذاب بسازین و از افزونه هایی که بطور خودکار براتون این کار رو انجام می دن اجتناب کنین.

بیش ازحد از تبلیغات در سایت تون استفاده نکنین.

از برچسب های نامتعارف برای مطالب سایت تون استفاده نکنین.

الگوریتم های گوگل لینک های شکسته موجود در سایت رو پیدا و در صدد رفع آنها بربیاید.

هیچ وقت مطالب سایت های دیگه رو کپی نکنین،الگوریتم های گوگل در صورت انجام این کار حتماً ذکر منبع مطلب یادتون نره.

تا اونجا که می تونین از یک قالب اختصاصی یا اورجینال برای سایت خودتون استفاده کنین و حتماً کدهای سایت رو بهینه کنین.

در شبکه های اجتماعی بخصوص Linkedin فعال باشید و مطالب تون را در اونجا بصورت حرفه ای و تأثیرگذار به اشتراک بزارین.

نقشه سایت (XML Sitemap) را فراموش نکنین، حتماً بسازین و در اکانت سرچ کنسول گوگل هم ثبت کنین و همیشه پیگیر خطاهاش باشین.

۳. رنک برین یکی دیگر از الگوریتم های جدید گوگل

الگوریتم RANKBRAIN (رنک برین) چیست؟

الگوریتم های گوگل رنک برین که معروف به رتبه بندی با هوش مصنوعیه، یکی از الگوریتم های جدید گوگل مبتنی بر یادگیری مداوم هست که بسیار برای روند بهبود و افزایش سئو سایت ملزم و ضروری وب مسترهاست.

الگوریتم رنک برین برای پیدا کردن مطالب و موضوعات مرتبط و بیشتر برای نمایش های خاص،الگوریتم های گوگل کلمات کلیدی طولانی، دریافت مفهوم و معنای جملات استفاده می شه و به گوگل کمک می کنه نتایج جستجو را براساس رفتار کاربران بهینه سازی کند.

الگوریتم RANKBRAIN چگونه کار می کند؟

الگوریتم های گوگل با توجه به سیستم هوش مصنوعی به کار رفته در الگوریتم رنک برین، نقش تکنیک های سئو کلاه سیاه هر روز کم رنگتر می شه.

تمرکز بر اصول سئو کلاه سفید جایگاه بهتری را به سایت های مفید می ده، در نهایت الگوریتم رنک برین کمک می کنه تا کاربران بر اساس جستجوشون نتایج نزدیک تری رو پیدا کنن، که این امر هم باعث محبوبیت روز افزون گوگل می شه.

تصور کنید که سایت یا صفحه ای با محتوایی نامناسب در رتبه اول نتایج جستجوی گوگل قرار گرفته و کاربران زیادی پس از کلیک و ورود به اون سایت مجدد به صفحه جستجوی گوگل بازگشته و عبارت مشابهی را جستجو کنن. در این شرایط گوگل درک می کنه که صفحه پیشنهاد شده مورد توجه کاربران نیست و رتبه ۱ جایگاه واقعی این سایت نمی باشد، در نتیجه ممکن است جایگاه این صفحه تغییر کنه.

۴. الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم های گوگل مرغ مگس خوار یک پلت فرم جستجو جدید است که گوگل آن را در سپتامبر ۲۰۱۳ رونمایی کرد. این الگوریتم یک هدیه برای سئو کاران سئو کلاه سفید (White-Hat SEO) در سراسر جهان است.

گوگل برای تسهیل کاربران این الگوریتم را ایجاد کرده است به طوری که کاربر با بالاترین سرعت به هدف مورد نظر خود دست یابد.

هدف گوگل از نامگذاری مرغ مگس خوار برای الگوریتم جدیدش چیست؟

از آنجا که مرغ مگس خوار، کوچکترین پرنده دنیاست که در هر ثانیه ۷۰ بار بالهای خود را به هم می زند و با سرعت ۳۰ مایل در ساعت پرواز می کند، و همچنین بسیار بادقت و سریع است،الگوریتم های گوگل از این رو گوگل نام الگوریتم جدید خود را از این پرنده برداشته است.

هدف گوگل از این الگوریتم، بهبود نتایج از طریق افزایش سرعت نتایج گوگل و ادغام آنها با نتایج شبکه های اجتماعی است.

دانش و جستجوی معنا شناختی الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم های گوگل اصولاً کاربران از جست و جوی مکالمه ای استفاده می کنند مانند: نزدیکترین محل به خانه من برای خرید آیفون ۵ اس کجاست؟ یک موتور جستجوی معمولی احتمالا روی پیدا کردن صفحاتی شامل کلماتی مثل خرید و آیفون ۵ اس، تمرکز می کند.

اما الگوریتم مرغ مگس خوار روی معنی کلمات تمرکز می کند، این الگوریتم مکان واقعی منزل شما را در صورتی که با گوگل به اشتراک گذاشته باشید، می داند و درک خواهد کرد که منظور شما از محل، یک فروشگاه واقعی فیزیکی است.

تأثیر الگوریتم مرغ مگس خوار بر سئو سایت

بنابر اعلانات گوگل، مرغ مگس خوار نتایج جستجوی گوگل را بهینه سازی نموده و همچنین در آن قابلیت جستجوی موبایل و جستجو توسط صدا، نهادینه شده است. الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل بزرگترین به روز رسانی موتور جستجو گوگل در این ۱۲ سال اخیر است که از گراف دانش Knowledge Graph گوگل استفاده می نماید و نتایج گوگل را محاوره ای تر، معنایی تر و قابل درک تر می نماید.

تا قبل از این الگوریتم، گوگل برای نمایش نتایج جستجو از کلمات کلیدی جستجو شده بدون در نظر گرفتن مفهوم کلمات استفاده می‌کرد و بدون در نظر گرفتن ارتباط بین کلمات، هر کدام از کلمات را به طور جدا مورد بررسی قرار می‌داد.

آزمایش الگوریتم مرغ مگس خوار توسط مدیر شرکت MOZ

آقای Rand Fishkin مدیر شرکت MOZ یک سیستم جدیدی راه اندازی کرد تا تاثیر رفتار کاربران را بر نتایج گوگل بررسی کند. از دنبال کنندگان توئیتر خود درخواست کرد تا عبارت imec lab را در گوگل جست و جو کرده و بر روی وبلاگش که رتبه هفتم نتیجه گوگل قرار داشت. در این آزمایش ۲۲۸ نفر شرکت کردند و تنها با گذشت دو ساعت جایگاه وبلاگ وی از رتبه هفتم به رتبه اول ارتقا پیدا کرد.

الگوریتم های گوگل نتیجه این آزمایش این چنین شد که گوگل و الگوریتم مرغ مگس خوار انسان ها را به ربات های خود ترجیح می دن. به عبارت دیگر وقتی افراد زیادی رتبه هفتم یک جست و جو را به رتبه اول آن ترجیح داده اند بنابراین این رتبه بندی باید سریعا تغییر کند تا بهترین نتیجه به کاربران نشان داده شود.

البته اتفاق دیگری که با این الگوریتم درباره نتایج جست و جو می توان برای وب سایت ها اتفاق بیافتد حذف تدریجی انهاست یعنی اینکه در صورتی که کاربران به وب سایت مد نظر علاقه ای نشان ندهند گوگل به طور تدریجی آن وب سایت را از نتایج جست و جو حذف خواهد کرد.

۵. الگوریتم کبوتر گوگل

کبوتر تنها یک الگوریتم مبارزه با اسپم نیست، هدفش برای بهبود نتایج جستجو بر اساس موقعیت کاربران و جستجوی محلی هست. به این صورت که نتایج رو بر اساس مکان زندگی فرد جستجو کننده بهش نشون می ده.این الگوریتم به کاربران کمک می کنه بهتر به اهداف خودشون برسن حتی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و بومی، مطلب و هدف مورد نظر را به کاربر نشون می ده.

هدف الگوریتم کبوترچیست؟

هدف این الگوریتم اینه که اولین نتایج جستجوی گوگل، نزدیک ترین مکان به محل زندگی شخص جستجو کننده باشه.

الگوریتم های گوگل الگوریتم کبوتر به عنوان بهبودی در توانایی گوگل برای محاسبه فاصله و محل کسب و کار هست. هر چه در سایت خودتون اطلاعات دقیق تری از موقعیت جغرافیایی خودتون قرار بدین (افرونه Google Map) شانس بیشتری پیدا می کنین تا در جستجوی محلی رتبه بهتری داشته باشین.

در واقع گوگل با این الگوریتم می تونه جزئیات رو بدون در نظر گرفتن جهت گیری فضایی، به دقت بررسی کنه، و این همون قابلیتی است که موجب می شه موتور جستجو گوگل نیز از میان هزاران سایت ایندکس شده سایت های مرتبط و مطلوب رو براحتی پیدا کنه.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping