لحن برند چیست؟

لحن برند
دیجیتال مارکتینگ مقالات

لحن برند چیست؟

 

لحن برند چیست؟ این سوالی است که هر چه زودتر به جواب آن برسید، قادر خواهید بود ارتباط بهتری با مخاطبان خود ایجاد کنید. بسیاری از کسب و کارهای امروزی به دلیل نداشتن آگاهی از این موضوع در حال لطمه زدن به برند خود هستند.

 زیرا اگر لحن مناسب خود را برای ارتباط با مخاطبان خود پیدا نکنید، ممکن است تعداد زیادی از آن‌ها را از دست بدهید! اگر می‌خواهید بدانید لحن برند چیست و چگونه به کمک آن ارتباطی بهتر با مخاطبان خود ایجاد کنید، کافیست فقط چند دقیقه از زمان خود را به خواندن این مطلب اختصاص دهید و در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

لحن برند چیست؟

 

متاسفانه امروزه بسیاری از کسب و کارها به دلیل عدم تدوین استراتژی لحن برند، دچار یک دوگانگی و حتی چند گانگی در زمان ارائه محتوا و ارتباط با مخاطبین خود شده‌اند. این موضوع در کسب و کارهایی بیشتر مشاهده می‌شود که مسئولین متفاوتی در حوزه‌های تولید محتوا، ارتباط با مشتریان، پشتیبانی و… دارند.

معمولا کسب و کارهایی که برای تولید محتوا و مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود از افراد محتلفی استفاده می‌کنند، با این مشکل اساسی در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. زیرا بیشتر افراد با توجه به حس و حال روزانه، افکار شخصی و شیوه بیانی که دارند از لحن و ادبیات متفاوتی استفاده می‌کنند.

منظور از لحن برند (Tone of Voice) محتوایی نیست که در مطالب خود می‌گوییم، بلکه نحوه بیان آن است. به عبارتی ساده‌تر لحن برند روشی است که یک شخص برای صحبت با شخصی دیگر استفاده می‌کند. بسیاری از افراد معمولا تفاوت میان لحن برند و لحن نوشتاری را نمی‌دانند و آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند.

 در حقیقت لحن برند مشخص می‌کند که باید از چه کلماتی استفاده کنیم، چگونه جمله‌بندی کنیم و ریتم و شیوه بیان ما چگونه باشد. پس لحن برند است که در یک کسب و کار مشخص می‌کند محتوای ایجاد شده در وب سایت، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و… از چه سبک و شیوه‌ای باید پیروی کند و چگونه با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنیم!

مثلا اگر کسب و کار شما در حوزه‌ای مانند ارائه خدمات دولتی در حال فعالیت است، قطعا باید لحنی جدی، مودبانه، منطقی و رسمی داشته باشد. این در حالی است که ممکن کسب و کار دیگری که در حوزه آموزشی در حال فعالیت است لحنی شوخ، صمیمی و خودمانی را داشته باشد.

 بنابراین باید لحن برند خود را بر اساس نوع کسب و کار، مخاطبان و حوزه فعالیت انتخاب کنید. انتخاب لحن برند نیازمند تحقیق و بررسی معیار‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

لحن برند

 

اهمیت استفاده از لحن برند چیست؟

 

همانطور که می‌دانید زمانی که با دیگران صحبت می‌کنیم، حالات و نوع بیان ما مهم‌تر از کلماتی است که استفاده می‌کنیم. زیرا عوملی مثل حالات چهره، میزان بلندی صدا، ایما و اشاره‌ها و… می‌توانند معنی بیشتری از کلمات داشته باشند. تداوم استفاده از یک لحن مشخص همان چیزی است که به برندینگ یک کسب و کار‌ کمک می‌کند.

 زیرا استفاده از لحن برند به هویت شما صفات انسانی می‌بخشند و باعث می‌شود که مخاطبان بدانند که با یک برند معتبر و قابل اعتماد طرف هستند. در غیر اینصورت مخاطبانتان احساس می‌کنند برند شما توسط یک ربات و یا یک سری افراد متفرقه اداره می‌شود که روز به روز در حال تغییر لحن و گفته‌های خود هستند.

لحن منحصر به فرد برند علاوه بر اعتمادسازی، کمک می‌کند تا از سایر رقبا و کسب و کارهای دیگر متمایز باشید. قطعا این موضوع جدیدی نیست! روزانه ما با افراد غریبه و جدید زیادی برخورد می‌کنیم، اما احتمالا بسیاری از آن‌ها را در آینده به خاطر نداشته باشیم.

 این در حالی که در بسیاری مواقع ممکن است حتی با اولین برخورد با یک غریبه به دلیل شیوه بیان و لحن آن تا سال‌ها آن را فراموش نکنیم! مثلا فرض کنید برای خرید یک کالا وارد مغازه‌ای شوید که فروشنده آن فقط با شعر و آواز با شما سخن بگوید. قطعا چنین موضوعی به سادگی از ذهن شما فراموش نخواهد شد.

 

اهمیت استفاده از لحن برند چیست؟

 

تا به اینجا دانستیم که لحن برند، نحوه انتقال پیام و شیوه بیان محتواها است. اما سوال اینجا است که آیا این فاکتوری می‌تواند در جذب مشتری و فروش بیشتر تاثیر داشته باشد؟ اهمیت تُن برند از کجا ناشی می‌شود؟ در اینجا مهم‌ترین‌ها را برایتان آورده‌ایم.

بخش مهمی از هویت برند شما است

وقتی شما برندبوک خود را با لحن مخصوص به خود بیان می‌کنید، تاثیرگذاری و اهمیت آن دوچندان می‌شود. از لحن برند شما می‌توان درصد زیادی از علایق، انگیزه و اهداف کاری را متوجه شد. پس کاربران حس بهتری نسبت به شما خواهند داشت.

متفاوت دیده خواهید شد

شما لحن دیگر رقبایتان را بررسی کرده‌اید؟ کاملا طبیعی است که شباهت زیادی میان آنها حس کنید. اکنون شما با ایجاد طرز بیان متفاوت و مخصوص به خود می‌توانید خود را از آنها متمایز کنید. به دنبال آن، محبوبیت و ماندگاری برای برند یا کسب و کار شما به ارمغان می‌آید.

جذب اعتماد مشتری

یک لیست از کلمات مرتبط و خاص با کسب و کار خود پیدا کنید. حال ببینید چگونه می‌توان آنها را به بهترین شیوه کنار هم چید و لحنی تاثیرگذار و جذاب ایجاد کرد. قطعا از شما انتظار نمی‌رود که مانند نویسنده‌ای چیره‌دست با مسئله برخورد کنید. شاید هم نیاز باشد که از یک فرد خوش‌ذوق در این زمینه کمک بگیرید.

ایجاد مشتری‌های بالقوه

همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم، لحن برند می‌تواند انرژی لازم برای بالا بردن نرخ تبدیل سایت را فراهم کند. شما حس بهتری در مخاطبان خود ایجاد کرده‌اید و الان بیشتر از هر زمان دیگری کاربران به دنبال حس و حال خوب هستند. احتمال اینکه آنها به پاس این حس خوب از شما خرید کنند یا خدمات شما را استفاده کنند بسیار بیشتر می‌شود.

 

7 لحن موفق در وبسایت ها

 

لحن خنده‌آور (comical)، وبسایت old Spice

این برند عاشق کسب  و کار خود هستند. در لحن برند خود از رنگ قرمز استفاده کرده‌اند که به تمامی حواس مخاطب را به خود مشغول می‌کند. لحن خنده‌دار را می‌توان در طراحی دکمه‌های کال تو اکشن آنها دید. از عباراتی مانند “آیا واقعا داری به من بی‌محلی می‌کنی؟” و ” وقتشه که تو هم رایحه مورد علاقه‌تو پیدا کنی مرد” استفاده کرده‌اند. این جمله‌ها ناخودآگاه لبخندی را بر لب مشتری‌ها خواهد آورد.

شوخ و کنایه‌دار (witty)، وبسایت Dollar Shave Club

این برند مردانه ای است که تا مدت‌ها کار کردن مخاطبان خود را مردها می‌دانست. تا اینکه متوجه شد بخش مهمی از کاربران آنها، خانم‌هایی هستند که برای دوست پسر یا همسر خود خرید می‌کردند. هر ماه این وبسایت اطلاعات به روز و بسیار مهمی را با کاربران خود نشر می کند. در لحن خود نیز از کنایات استفاده کرده است و مثلا محصول خود را تحت عنوان ” تیغ های باحیا و فروتن” معرفی کرده است.

سرزنده (playful)، وبسایت Skittles

سرزندگی را می‌توان از محتواهای پر از انرژی و رنگین کمانی که در صفحه اول پیج خود ایجاد کرده‌اند متوجه شد.

دوستانه (friendly)، وبسایت Playless

این یک وبسایت فروش کفش است که محصولات خود را با هزینه‌های مناسب و پایین میفرشد. مخاطبان آنها نیز بسیاری از مردم را شامل می‌شود. لحن دوستانه برند را می‌توان در نوشتارها، عکس‌ها و قیمت‌ محصولات به خوبی دید.

لحن عامیانه (casual)، وبسایت Chubbies

معنی نام این برند “چاقالوها” است. حتی اسم این برند هم عامیانه است. در داخل وبسایت نیز عکس‌های از زندگی معمول و روزانه مردم عادی منتشر می‌کنند. آنها در دکمه کال تو اکشن خود  از عبارت “صندوق ورودی شما لیاقتش بیشتر از اینها است، دکمه پایین را بزنید” استفاده کرده‌اند.

لحن هیجان‌آور (Cheerful)، وبسایت Bath and body Works

در این وبسایت به تمامی شما به بو کردن و امتحان کردن محصولات ترغیب می‌شوید. به حدی که این وبسایت امکان دارد، امکان بوییدن را به سیستم کامپیوترها اضافه کند. پیام این برند “عالیه، با خوشحالی تمیز کن” است.

لحن خشن (aggressive)، وب سایت Hardly Davidson

لحن این برند نیز خشن است. عنوان دسته بندی ها و رنگ سازمانی برند نیز این مسئله را تایید می‌کند. کنتراست میان رنگ‌های تیره حالت خشن سایت را در چهره کاربران نشان می‌دهد. این برند ثابت کرده است که می‌توان به تناسب نوع کسب و کار از لحن خشن برای برندینگ استفاده کرد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 6 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping