قیف فروش چیست؟

قیف فروش
بازاریابی مقالات

قیف فروش چیست؟

قیف فروش احتمالاً شما هم اصطلاح قیف فروش (Sale funnel) یا قیف بازاریابی (Marketing Funnel) را خیلی شنیده‌اید. قیف فروش، استوانه فروش یا قیف بازاریابی اصطلاحاتی هستند که به‌جای هم استفاده می‌شوند، درواقع فرآیندی است که به کارشناسان فروش کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه را به مشتریان واقعی تبدیل کنند.

افزایش کارایی قیف فروش یا قیف بازاریابی از اولویت‌های اصلی فروش است، زیرا یک قیف عالی فروش به فروشندگان بینشی در مورد روند فکری، چالش‌ها و تصمیم‌های مشتری بالقوه ارائه می‌دهد.

با این حال، بررسی‌ها نشان داده است که حدود ۶۸٪ از شرکت‌ها قیف فروش خود را بررسی یا بطور دقیق اندازه گیری نمی‌کنند. طبق همان نظرسنجی مشخص شده که ۷۹٪ از سرنخ‌های بازاریابی،‌ هرگز به مشتری تبدیل نمی‌شوند (منبع).

مسلم است: بدون نرم افزار مدیریت قیف فروش، تقریباً غیرممکن است که بتوان سرنخ‌ها را به طور موثر به مشتری تبدیل کرد و میزان درآمد را افزایش داد. اما چه چیزی باعث ایجاد یک قیف فروش با کیفیت می شود؟ در این مقاله شما می‌توانید با تعریف قیف فروش، مزایا و نحوه‌ی ایجاد آن آشنا شوید.

توسعه بازاریابی با در نظر گرفتن قیف فروش می‌تواند کسب و کار شما را در جایگاه موفقیت قرار دهد. شما می‌توانید محتوای مناسب را ارائه دهید، سرنخ‌های واجد شرایط را به دست آورید، روابط معنی دار با مشتری را پرورش دهید و فروش را افزایش دهید.

در ادامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

 

قیف فروش یا Sale funnel چیست؟

 

قیف فروش یا Sale funnel که اصطلاح قیف بازاریابی هم در مورد آن به کار می رود، نمایشی بصری از سفر مشتری از اولین تماسش به عنوان مشتری بالقوه تا زمانی است که خریدی انجام می‌دهد و به مشتری شما تبدیل می‌شود.

دقیقاً همانطور که از اسم آن مشخص است، قیف بازاریابی یا فروش در قسمت بالایی پهن است و در قسمت پایین باریک می‌شود. هر مرحله از قیف، واجد شرایط‌ترین افراد را به مرحله‌ی بعدی سوق می‌دهد و مواردی را که برای شما مناسب نیستند حذف می‌کند.

بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت در فروش زمانیست که همه‌ی مشتریان بالقوه تبدیل به مشتریان واقعی شوند. در این حالت می‌توان از یک استوانه استفاده کرد، اما چنین چیزی در دنیای فروش واقعیت ندارد و مشتریان در هریک از مسیرهای خود ممکن است که از فرایند فروش ما خارج شوند بنابراین فرآیند فروش براساس ورود و خروج تعداد مشخصی از مشتریان حالت قیف به خود می‌گیرد.

نمایندگان فروش حرفه‌ای، مراحل قیف فروش خود را از درون به بیرون می‌دانند. این دیدگاه چند دلیل اساسی دارد:

آنها می‌توانند نیازهای اصلی مشتری را برطرف کنند، پیام درست را در زمان مناسب ارائه دهند، می‌توانند روند فروش خود را مقیاس بندی کرده، فروش و درآمد خود را پیش‌بینی کنند و به اهدافشان برسند.

به عبارت دیگر، یک قیف فروش کاملاً مشخص، سفر مشتری و همچنین سلامت شرکت را بهبود می‌بخشد.برخی قیف فروش و قیف ارتباط مشتری را یکسان می‌دانند که قطعا نمی‌توان آن را تایید کرد. چراکه این دو اصطلاح با وجود آنکه شباهت‌هایی به هم دارند کاملا متفاوت هستند.

قیف فروش

 

نقش قیف فروش در بازاریابی

 

قیف فروش توسط تیم های بازاریابی به عنوان بخشی از وظایف بازاریابی برای تجزیه و تحلیل و دسته بندی تمامی فعالیت‌های فرایند بازاریابی تا جذب مشتری رخ می‌دهد، استفاده می‌شود. قیف فروش در بازاریابی برای تبدیل مشتریان در سطوح مختلف از سرنخ فروش تا تبدیل مشتری به مشتری بالفعل به عنوان یک استراتژی به کار می‌رود و شامل تمام فرآیندهای فروش است.

قیف فروش دقیقا همان چیزی که بازاریاب‌ها نیاز دارند را انجام می‌دهد؛ یعنی افراد را فیلتر می‌کند. به این ترتیب که با هدایت سرنخ‌های تولید شده در بازاریابی و با ارزش گذاری مشتریان، آنها را به مشتریان وفادار و همیشگی تبدیل می‌کند.

یک کمپین بازاریابی موثر به محرکی نیاز دارد که شروع فرآیند قیف فروش را نشان دهد. این محرک، مجموعه ای از طرح‌های بازاریابی است که منجر به فروش و احتمالاً تکرار فروش می‌شود. قیف فروش به مدیریت و سازماندهی فرایند بازاریابی کمک می‌کند تا هر سرنخی وارد فرایند فروش می‌شود حتما به یک مشتری بالفعل تبدیل شود.

همه مشتریان بالقوه در اولین تلاش نمی‌توانند از قیف فروش عبور کنند. برخی ممکن است هرگز از آن عبور نکنند. اشکالی ندارد مهم‌ترین جنبه قیف این است که تلاش‌های همه افراد در تیم‌های فروش و بازاریابی را همسو می‌کند تا به هر مشتری بالقوه، چشم انداز واحدی از برند و سبک فروش ارائه شود.

 

اهمیت قیف فروش

 

با توجه به توضیحاتی که در مورد این مفهوم ارائه شد، به نظر شما چه مزایای و اهمیتی برای کسب‌وکارها به همراه دارد؟ این مفهوم از زمان آشنایی با مشتری شروع به کار کرده و تا زمانی که به خریدار تبدیل شده ادامه می‌یابد. حتی پس از خرید نیز تا زمانی که فرد همچنان با کسب‌وکار در ارتباط باشد، ادامه می‌یابد. به همین دلیل می‌تواند مزایای زیر را برای کسب‌وکارها به همراه داشته باشد:

شناخت مشتریان واقعی

با استفاده از این روش‌ بازاریابی می‌توانید مشتریان واقعی و وفادار خود را از دیگر افراد جدا کنید.

پیش بینی شرایط بازار

قیف فروش باعث می‌شود شما همیشه تعداد مشتریان واقعی و بالقوه خود را داشته باشید. علاوه بر آن می‌توانید به صورت منظم بر میزان فروش خود نظارت داشته باشید و شرایط آینده بازار را پیش بینی کنید.

انجام بازاریابی موثر

با کمک این روش بازاریابی می‌توانید مشتریان هدف و موقعیت جغرافیایی آن‌ها را مشخص کنید. بر همین اساس نیز استراتژی‌های بهتری برای تبلیغات به کار ببرید و تعداد مشتریان واقعی را افزایش دهید.

شناخت موانع

با این روش می‌توانید سرنخ‌ها و مشتریان واقعی را بررسی کرده و موانعی که بر سر راهتان وجود دارد را شناسایی کنید. به این صورت با از میان برداشتن موانع تعداد مشتریان شما افزایش می‌یابد.

 

قیف فروش چگونه کار می کند؟

 

هر یک از مشتریان شما فرآیندی را پشت سر گذاشته اند که با خرید آنها به پایان رسیده است. این فرآیند شامل کشف برند شما، یافتن اطلاعات بیشتر در مورد محصول یا خدمات شما، تصمیم گیری برای خرید و سپس انجام آن می شود.برای برخی از محصولات – معمولاً کالاهای مصرفی با قیمت پایین تر – این فرآیند می تواند در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد.

ممکن است یک مشتری در حال مرور شبکه های اجتماعی باشد، تبلیغی برای یک جفت کفش ببیند، برای مطالعه بیشتر در مورد محصول روی پیوند کلیک کند، تصمیم بگیرد که مناسب نیازهایش است و سپس آنها را بخرد. برای این محصولات، قیف فروش ساده است و چیزی بیش از یک فروشگاه تجارت الکترونیک و راهی برای جذب مشتریان به آن را شامل می شود.

اگرچه، یک شرکت می‌تواند با ارائه یک تجربه عالی برای مشتری و ایجاد فرصت‌هایی برای فروش مجدد کالای اصلی، قیف را بهینه کند.

سایر محصولات دارای قیف بسیار پیچیده تری هستند. فروش نرم افزارهای سازمانی با قیمت بالا اغلب شامل چندین لایه است، مانند بازاریابی ایمیلی، وبینارها، تماس های فروش، منابع قابل دانلود و ارائه های حضوری. در این موارد، ممکن است ماه ها طول بکشد تا یک خریدار از یک مشتری بالقوه به یک مشتری تبدیل شود.نکته کلیدی ایجاد یک قیف فروش است که در هدایت مشتریان بالقوه از طریق مراحل مختلف قیف به نقطه ای که آماده خرید محصول یا خدمات شما هستند، موثر باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping