فیچر اسنیپت (Featured Snippets) چیست؟

فیچر اسنیپت
مقالات نرم افزار های تحت وب

فیچر اسنیپت (Featured Snippets) چیست؟

فیچر اسنیپت مهم ترین سوالی که کارشناسان سئو از خودشان میپرسند این است که چطور باید به صفحه اول یا رتبه اول صفحه نتایج برسیم. ولی سوالی که کمتر کسی از خودش میپرسد این است که چکار کنیم که به رتبه صفر یا Zero Position برسیم؟

اگر تا حالا درباره رتبه صفر چیزی نشنیده اید با ما باشید. برای اینکه این نقطه تاریک سئو را برای شما روشن کنیم اول باید به شما بگوییم که اصلاً رتبه صفر چیست، حضور در آن چه مزایایی دارد و چطور میتوانیم با تکنیک های مختلف به آن برسیم.

در بیشتر مقالاتی که به زبان فارسی درباره فیچر اسنیپت صحبت کرده، اشاره ای به سایت های ایرانی نشده است. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات به نحوی باشد که برای کاربران ایرانی کاربردی و مفید باشد.در اامه این مقاله از تدریس24 همراه ما باشید.

Featured Snippet یا فیچر اسنیپت چیست؟

 

فیچر اسنیپت اجازه بدهید به جای زیاده گویی، از همین ابتدا با مثال جلو برویم. نگاهی به تصویر پایین داشته باشید:

همانطور که در تصویر مشخص است، کاربر اینجا کلمه how to do seo را جستجو کرده اما در نتایج جستجو، قبل از نمایش سایت ها، یک کادر قرار گرفته و به خلاصه ترین شکل ممکن مراحل سئو کردن سایت به نمایش درآمده. این کادر در واقع همان فیچر اسنیپت است! در ادامه بیشتر با چیستی آن و نحوه قرار گرفتنش در گوگل آشنا میشویم. پس نگران نباشید.

فیچر اسنیپت

 

 

محتوای فیچر اسنیپت ها از کجا می آیند؟

 

فیچر اسنیپت شاید تصور کنید محتوایی که در Featured Snippet ها نمایش داده میشود، توسط کاربران یا متخصصان گوگل تولید شده. اما خب اینطور نیست! در واقع محتوای این بخش، از محتوای خود سایت هایی که در گوگل روی کلمه مورد نظر سئو شده اند، برداشته میشود.

 اصولا هم این محتوا مربوط به سایتی است که در لینک اول گوگل قرار گرفته. مثلا در همین تصویر بالا، مراحلی که در فیچر اسنیپت توضیح داده شده، چیزی است که در سایت ahref، یعنی همین سایت لینک اول نوشته شده است.

 

آیا در وب فارسی فیچر اسنیپت داریم؟

 

فیچر اسنیپت در ادامه متوجه میشوید که به طور کلی در سطح وب، 5 نوع فیچر اسنیپت داریم اما متاسفانه صرفا یکی از این 5 نوع فیچر در وب فارسی نمایش داده میشود!

حالا این سوال پیش می آید که پس نباید در وب فارسی سایت مان را برای دیده شدن در فیچر اسنیپت ها بهینه کنیم؟ خب راستش را بخواهید ما سئوکاران در سطح وب فارسی همیشه عادت داریم که تکنولوژی ها و قابلیت های جدید گوگل برای مان دیرتر از دیگر زبان ها به نمایش دربیاید.

 در واقع این موضوع کاملا هم منطقی است، چراکه در کل دنیا کمتر از 100 میلیون نفر مخاطب فارسی زبان وجود دارد در حالی که مخاطبان انگلیسی زبان و عرب زبان تعداد بسیار بیشتری دارند. بنابراین عادی است که گوگل ابتدا قابلیت هایش را برای این کاربران به وجود آورده و سپس به سراغ وب فارسی بیاید.

بنابراین چیزی که احتمال میدهیم، این است که در آینده ای نزدیک به ترتیب انواع فیچر اسنیپت ها در وب فارسی هم نمایش داده شود و خب در این شرایط آنهایی سود میبرند که از قبل به فکر بهینه کردن سایت شان برای نمایش در نتایج بوده اند. به همین دلیل پیشنهاد میکنم حتما به فکر اجرا کردن نکات و تکنیک هایی که در این مقاله میگویم، باشید.

 

انواع فیچر اسنیپت چیست؟

 

خب، فیچر اسنیپت ها صرفا به همان یک تصویری که بالاتر مشاهده کردید محدود نمیشوند و انواع مختلفی دارند. با من همراه باشید تا همه انواع آنها را به شما معرفی کنم.

1. فیچر اسنیپت Paragraph یا Definition Box

همانطور که در تصویر بالا هم مشخص است، در فیچر اسنیپت نوع پاراگراف، گوگل یک متن چند جمله ای در مورد موضوع مورد نظر به شما نمایش میدهد. اصولا این نوع فیچر را زمانی مشاهده میکنید که کلمه ای با موضوع چیستی در گوگل بنویسید. همینطور این بخش در زمانی که نتیجه جستجوی شما یک راه حل توضیحی باشد هم نمایش داده میشود.

مثلا اگر در گوگل time of cooking pasta به معنی “زمان پختن پاستا” را جستجو کنید، یک فیچر اسنیپت نمایش داده شده و در آن به طور خلاصه، زمان پخت این غذا به شما گفته میشود. طبق گفته سایت semrush، در این بخش گوگل بین 40 الی 60 کلمه محتوا به شما نمایش میدهد.

2. فیچر اسنیپت Numbered list یا Ordered List

فیچر اسنیپت خب، نوع بعدی از فیچر اسنیپت ها، نوعی هستند که با لیست های عددی در نتایج نمایش داده میشوند. اصولا این نوع از فیچر را زمانی در گوگل مشاهده میکنید که جواب جستجوی تان به شکل مرحله ای یا قابل شمارش، قابل ارائه باشد. مثلا ممکن است در مورد دستور پخت فلان غذا یا درست کردن فلان ماده غذایی سوال داشته باشید که خب در نتیجه، گوگل یک Featured Snippet لیستی عدد دار به شما نمایش میدهد.

به عنوان نمونه در نتیجه جستجوی how to make iced coffee به معنی “چطور قهوه یخی درست کنیم” چنین اسنیپتی را مشاهده میکنید. همینطور بعضی مواقع وقتی نتیجه سوال تان یک لیست باشد هم همین نوع اسنیپت را میبینید. مثلا جستجویی در مورد بهترین ویدیوها در فلان ژانر و… .

3. فیچر اسنیپت Table

کاربر در مورد ساعات کار یک سازمان جستجو کرده و گوگل یک جدول از ساعات کاری به او نمایش میدهد.

فیچرهای جدولی را زمانی مشاهده میکنید که گوگل اطلاعات را از یک جدول در صفحه استخراج کرده و به شکل جدول به شما نمایش میدهد. مثلا اگر در زمینه قیمت سهام بورسی کشورهای خارجی جستجویی داشته باشید، چنین چیزی را میبینید. یا مثلا وقتی در مورد قیمت یک دسته محصول سوال کنید، ممکن است Featured Snippet های جدولی را ببینید.

4. فیچر اسنیپت Unordered List یا Bullet list

فیچر اسنیپت Unordered List یا Bullet listبعضی مواقع ممکن است نتیجه جستجوی شما یک لیست از موضوعات مختلف باشد، اما این بار نیازی به شماره گذاری آنها نباشد. مثلا وقتی شما در مورد بهترین اپلیکیشن های کاهش وزن در گوگل جستجو میکنید یا به دنبال بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی هستید، گوگل نیازی به شماره گذاری و نمایش آنها ندارد. بلکه همانطور که در تصویر هم مشخص است، میتواند به راحتی و بدون شماره گذاری آنها را به کاربران نمایش بدهد.

5. فیچر اسنیپت Video

واقع فیچر اسنیپت های ویدیویی، اصولا از یوتیوب نمایش داده شده و بعضا به شما توضیح میدهند که هر قسمت از این ویدیو در حال نمایش چه موضوعی است. این فیچر اسنیپت از معدود فیچرهایی است که در سطح وب فارسی به نمایش درآمده.

مثلا همین حالا اگر کلمه ساخت کانال یوتیوب را در گوگل جستجو کنید، یک سری ویدیو از یوتیوب به شما نمایش داده میشود و اگر دقت کنید، پایین یکی از آنها یک کادر هم نمایش داده شده. حالا وقتی روی این کادر بزنید، بخش های مختلف ویدیو و توضیح شان به نمایش در می آید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping