شبیه ساز شبکه چیست؟

شبیه ساز شبکه
شبکه مقالات

شبیه ساز شبکه چیست؟

شبیه ساز شبکه زمانی که بحث تست شبکه پیش می آید شبیه ساز (simulator) و مقلد (emulator) به یک معنی و تحت عنوان شبیه ساز شبکه بکار میروند. اما از نظر کاربردی و معنایی تفاوت زیادی بین یک شبیه ساز و مقلد وجود دارد. تو این مقاله میخواهیم به این بپردازیم که شبیه ساز شبکه چیست و کاربرد آنرا توضیح دهیم. همچنین در یک مقاله مفصل تحت عنوان ۵ شبیه ساز شبکه و امنیت کاربردی ترین شبیه سازهای شبکه را شرح دادیم. لطفا در نظر داشته باشید که هر دو کلمه Simulation و Emulation در این مقاله از تدریس24 شبیه ساز ترجمه شده اند.

شبیه ساز شبکه به عنوان یک مهندس شبکه، یک نقص پیکربندی می تواند هزینه و زمان زیادی را به سازمان و کسب و کار شما تحمیل کند. بهترین راه برای امتحان و جلوگیری از این موارد انجام تست های دقیق و و برنامه ریزی شده است به صورت مداوم تکرار می شوند. برای طراحی و یا تغییرات درشبکه، انتقال به سرویس به زیرساخت ابری یا اضافه کردن تجهیز جدید به شبکه و همچنین تست قابلیت های جدید و یا بروز رسانی ها، هر مرحله در چرخه عمر تجهیزات و سرویس ها تست های جدید باید انجام شوند.

یک شبیه ساز Simulation می تواند وظایف را به صورت خلاصه انجام دهد تا رفتار یک شبکه و اجزای آن را نشان دهد، در حالی که یک مقلد Emulation می تواند رفتار یک شبکه را کپی کند تا به صورت عملکردی جایگزین آن شود.

شبیه‌ساز شبکه (Network Simulators)

دسته اول شبیه ساز شبکه Simulators ها هستند که معروف‌ترین نرم‌افزار آن‌ها Cisco Packet Tracer شرکت سیسکو است که برای افرادی که می‌خواهند با محصولات سیسکو کار بکنند و یک تست با آن‌ها بگیرند نرم‌افزار بسیار کارآمدی است که در دوره‌های ابتدایی سیسکو مثل CCNA 200-301 که در متخصص شو نیز وجود دارد آن را آموزش داده و تدریس می‌کنیم.

 اما شرکت سیسکو در این نرم‌افزار تنها محصولات خود مثل روتر، سویئچ و … در آن شبیه‌سازی کرده است که مثل آن کار کند و بسیاری از دستورات و کامند هایی که وجود دارد را لحاظ کرده است اما نحوه‌ی پیاده‌سازی و سیستم‌عاملی که بر روی آن قرار دارد کاملاً متفاوت است و نمی‌توان خیلی اطلاعات تکمیلی که خود آن دستگاه به ما می‌دهد را در اختیار ما قرار دهد به همین دلیل تنها از آن برای آشنایی و شروع استفاده می‌کنند.

شبیه ساز شبکه
مقلد یا تقلیدکننده شبکه (Network Emulators)

شبیه ساز شبکه دسته‌ی دوم شبیه سازهای شبکه که بسیار نیز کاربردی هستند تقلیدکننده یا مقلدها هستند که محیط واقعی‌تری را از آن دستگاه در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. یک مثال بسیار شفاف و قابل‌درک سیستم عامل‌های آندروید توسط شرکت بزرگ گوگل ارائه‌شده است که یک سیستم‌عامل لینوکسی می‌باشد و امروزه تمام برندهای موبایل از آن‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید نرم افزارهای شبیه‌ساز که در دوره‌ی CEH نیز یک نمونه‌ی آن را بر روی VMware Workstation نصب کردیم یا دیگر شبیه سازهای ارائه‌شده که انواع آن را در سایت Technet24, digiboy,… موجود است را دانلود کرده و داشته باشید. این نرم افزارهای موبایل شبیه‌سازی‌شده به‌صورت دقیق مانند همان موبایل‌های آندرویدی که در دست دارید کار می‌کنند و هیچ تفاوتی وجود ندارد.

شرکت بزرگ VMware با ارائه Software Define Network و ارائه محصولات قدرتمند مثل NSX باعث شد که دیگر افراد به سخت‌افزار وابسته نباشند. خیلی از دستگاه‌هایی که امروزه توسط شرکت‌های بزرگ ارائه می‌شدند به‌راحتی در محیط‌های مجازی‌سازی مثل VMware، Citrix و انواع محتلف Emulators ها قابل پیاده‌سازی است و شما می‌توانید همان سخت‌افزار را به‌صورت یک سیستم‌عامل بر روی سرورهای مجازی خود داشته باشید.

معروف‌ترین مقلدها (Emulators) که امروزه وجود دارند عبارت‌اند از:

شبیه‌ساز شبکه GNS3

نرم‌افزار GNS3 مخفف Graphical Network Simulator-3 می‌باشد که با زبان پایتون با رابط گرافیکی Open Source نوشته‌شده است. این نرم‌افزار در دسته‌بندی مقلدها (Emulators) قرار دارد که برای شبیه‌سازی شبکه استفاده می‌شود.

نرم‌افزار GNS3 ابتدا بانام Dynamips برای شبیه‌سازی (Emulation) محصولات شرکت سیسکو ارائه شد زیرا Dynamips از سیستم‌عامل روتر سیسکو ۱۷۰۰، ۲۶۰۰، ۲۶۹۱، ۳۶۰۰، ۳۷۲۵، ۳۷۴۵ و ۷۲۰۰ پشتیبانی می‌کرد، GNS3 نیز از همین سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی می‌کند

شبیه ساز شبکه و نرم‌افزار GNS3 در سال‌های اخیر بسیار توسعه و تکامل‌یافته است و از تجهیزات و محصولات شرکت‌های مختلف چون Fortigate،Aruba، Palo Alto، F5، Juniper و … پشتیبانی می‌کند و به‌صورت مجازی می‌توانید با استفاده از Image هایی که دارند آن‌ها را بر روی GNS3 خود وارد کرده (Impot) و سناریوهای خود را با آن‌ها پیاده‌سازی کنید.نرم‌افزار GNS3 به‌صورت کلاینت، سروری کار می‌کند به همین دلیل توصیه می‌شود از سیستم‌عامل مجازی ساز GNS3 VM که در اختیارتان قرار می‌دهد استفاده کنید.

 زمانی که شما فایل GNS3 VM را بر روی مجازی ساز کلاینت VMware Workstation،VirtualBox یا سرورهای سازمانی مجازی‌سازی شده ESXi قرار دهید و اتصالش را با نرم‌افزار GNS3 برقرار کنید می‌توانید تمام سناریو و توپولوژی‌های مدنظر را بر روی سرور خود اجرا کنید. فایل دانلود نرم‌افزار GNS و GNS3 VM برای مجازی سازهای مختلف در زیر قرار گرفت که به‌راحتی می‌توانید آن را دانلود کنید.

شبیه ساز شبکه VIRL

شبیه ساز شبکه نرم افزار شبیه ساز VIRL مخفف Virtual Internet Routing Lab می باشد که توسط شرکت سیسکو ارائه شده است. نرم افزار شبیه ساز VIRL برای مباحث آموزشی و تحقیقاتی محصولات سیسکو به وجود آمده است و خیلی شبیه به نرم افزار مدل سازی CML سیسکو می باشد و با آن می توان تقلید و مدل سازی شبکه های سازمانی متوسط تا بزرگ را انجام داد.

یک مدل شبیه ساز VIRL مانند GNS3 است که به صورت کلاینت، سروری (Client/Server) عمل می کند و میتوان آن را به عنوان یک ماشین مجازی بر روی یک سرور ESXi شرکت VMware به صورت Bare Metal که بر روی سرور های سازمانی به صورت اختصاصی بدون نیاز به سیستم عامل دیگر نصب می شود، قرار داد سپس تمام سناریو و توپولوژی های مد نظر را بر روی سرور خود اجرا کنید.

شبیه‌ساز شبکه EVE-NG

شبیه ساز شبکه شبیه‌ساز EVE-NG مخفف Emulated Virtual Environment Generation Next می‌باشد که به‌صورت مجازی بر روی مجازی سازهای قدرتمند مثل VMware Workstation ،VMware ESXi و Ubuntu نصب می‌شود که داری سه نسخه‌ی Community، Professional و Learning Center می‌باشد که نسخه‌ی Community آن به‌صورت رایگان ارائه‌شده است و دو نسخه‌ی دیگر دارای هزینه‌ی سالیانه مشخصی است که باید به شبیه‌ساز EVE-NG داده شود.

 شبیه‌ساز شبکه EVE-NG تحت وب ارائه‌شده است و برای استفاده از آن تنها کافی است یک مرورگر بر روی سیستم کلاینت داشته باشیم و با واردکردن آدرس آن می‌توانید مستقل از هر نرم‌افزار جانبی اکثر محصولات و دستگاه‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های دیگر چون FortiGate،Cisco،Juniper و … را در سناریو و مدل‌سازی خود لحاظ کنید و مثل یک دستگاه واقعی از آن استفاده کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 2 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping