سینتکس چیست؟

سینتکس چیست
مقالات

سینتکس چیست؟

سینتکس چیست تا به حال به این فکر کرده‌اید که یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های زبان برنامه‌نویسی دقیقا چه چیزی است؟

ممکن است عامل‌های زیادی وجود داشته باشد که زبان‌های برنامه‌نویسی باهم تفاوت داشته باشند یکی از این عامل‌ها سینتکس آن زبان است، موضوع امروز این مقاله درباره سینتکس یا نحوه در برنامه‌نویسی می‌باشد در ادامه این مقاله از تدریس24 به مفهوم این موضوع میرسیم.

سینتکس در برنامه‌نویسی چیست؟

سینتکس چیست در برنامه نویسی چیستبه شیوه قرار گرفتن صحیح کلمات در کنار یکدیگر به منظور ساختن جملاتی استاندارد در یک زبان برنامه‌نویسی است. به اصطلاح دستور زبانی است که با کمک آن جملاتی  ساخته می‌شود را syntax گفته می‌شود. برای بهتر فهمیدن این موضوع مثالی را بررسی می‌کنیم:

خوشبختانه، رضا توانست ماشین بخرد

رضا،خوشبختانه توانست ماشین بخرد

رضا توانست خوشبختانه ماشین بخرد

با جابجا کردن کلمه خوشبختانه در جمله بالا سینتکس‌های مختلفی به وجود آمد که همه این جمله‌ها در زبان فارسی درست و قابل قبول هستند. تا اینجا تقریبا با مفهوم سینتکس آشنا شدیم در ادامه بیشتر این موضوع را بررسی می‌کنیم.

سینتکس چیست
آشنایی بیشتر با مفهوم سینتکس در برنامه‌نویسی

سینتکس چیست برنامه‌نویسی در واقع یک نوع زبان خصوصی و مختص دنیای کامپیوتر و دیجیتال است که در آن کلمات و عبارات در قالب کدها معنا و مفهوم پیدا می کنند و با ساختار منحصر به فرد آن زبان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. همانطور که در دنیای واقعی زبان‌های مختلفی مثل فارسی، عربی، انگلیسی و … برای برقراری ارتباط وجود دارد. در دنیای کامپیوتر هم زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی وجود دارند که از هرکدام از آنها برای توسعه نرم افزارها، اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌ها استفاده می‌شود.

سینتکس چیست زبان برنامه‌نویسی مجموعه‌ای از کارکترها می‌باشد و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند که توسط کامپایلر یا مفسر به کدهای باینری تبدیل شوند و عملی را در کامپیوتر انجام دهند.

آشنایی با مفهوم سینتکس در برنامه نویسی

سینتکس چیست یا نحوه در برنامه‌نویسی فرم نوشتن آن را مشخص می‌کند و هنگامی که یک قسمت از کد زبان برنامه‌نویسی مشکلی از نظر نحوه قرار گرفتن کلمات و عبارات در کنار یکدیگر به وجود آید و با قوانین نگارشی مطابقت نداشته باشد Syntax Error رخ می‌دهد.

بطور مثال در زبان فارسی جمله رضا خوب است از نظر نگارشی درست است، اما جمله رضا است خوب دارای اشکال نحوه‌ی است به دلیل اینکه طبق قوانین زبان فارسی فعل در آخر جمله قرار می‌گیرد.

سینتکس چیست  یا نحوه فقط  قوانین قرار گرفتن درست  کلمات در کنار یکدیگر را مشخص می‌کند و کاری به معنای آن ندارد مثلا جمله رضا سیب است از نظر سینتکس درست است ولی از نظر معنایی مشکل دارد که قوانینی در این خصوص وجود دارد به نام Semantic (قوانین معنایی) و معنایی یک عبارت یا دستور را مشخص می‌کند. زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف مانند: پایتون، جاوا، سی شارپ و php  هرکدام سینتکس مربوط به خود را دارند.

خطای سینتکس یا Syntax Error چیست؟

سینتکس چیست با توجه به تعاریفی که از مفهوم سینتکس چیست یا نحو به دست آوردیم، اکنون یافتن معنای خطای سینتکس نیز کار چندان دشواری نیست. بنابراین بدیهی است زمانی که سایت یا برنامه ای کدنویسی شده اصطلاحا با خطای سینتکس مواجه می شود.

 در اصل ساختار کدنویسی آن دچار مشکل شده است و با توجه به دستور زبانی که برای زبان برنامه نویسی آن سایت وجود داشته است، کدهایی شناسایی شده اند که از ساختار مذکور پیروی نکرده و در نتیجه برای سایت خوانا نیستند و سیستم نمی داند در مقابل آنها باید چه عملکردی داشته باشد.

سینتکس پایه Basic Syntax چیست؟

سینتکس چیست «سینتکس پایه» (Basic Syntax) به قوانین بنیادی و اساسی یک زبان برنامه نویسی گفته می‌شود. بدون این قوانین نحوی اساسی (سینتکس پایه‌ای)، نوشتن کدهایی که کارایی داشته باشند غیرممکن خواهد بود. هر زبان برنامه نویسی دارای مجموعه قوانین نحوی مربوط به خودش است که سینتکس پایه آن را تشکیل می‌دهند.

قراردادهای نام گذاری یا Naming Conventions چه هستند؟

سینتکس چیست قراردادهای نام‌گذاری (Naming Convention) جز اصلی قوانین نحوی به حساب می‌آیند و در هر زبانی متفاوت هستند. در ادامه چند مورد از قراردهای نام‌گذاری در زبان‌های برنامه نویسی مختلف شرح داده شده‌اند:

حساسیت به حروف بزرگ و کوچک: جاوا، C++‎ و پایتون مثال‌هایی از زبان‌هایی هستند که در سینتکس آن‌ها نسبت به حروف بزرگ و کوچک حساسیت وجود دارد. مُعرف‌هایی (Identifier) مثل world و World دارای معانی متفاوتی در این زبان‌های برنامه نویسی هستند. زبان‌هایی مثل Basic و SQL به حروف بزرگ و کوچک حساسیت ندارند، یعنی word و Word معنی یکسانی دارند.

نام کلاس‌ها: در جاوا اولین حرف کلمه مربوط به نام کلاس باید بزرگ باشد. برای مثال، یک اعلان نام کلاس می‌تواند به صورت «class FirstJavaClass» باشد. در زبان‌هایی مثل C یا C++‎ برای جدا کردن کلمات از خط زیرین (Underline|Underscore) استفاده می‌شود. در زبان برنامه نویسی C، نام کلاس مثلاً می‌تواند به صورت «first_java_class» باشد.

نام فایل‌های برنامه‌ها: نام فایل یک برنامه جاوا باید با نام کلاس مربوطه یکسان باشد و تنها پسوند «java‎‎.» در انتهای نام فایل قرار می‌گیرد. برای مثال، «FirstJavaClass.java» می‌تواند نام فایل برنامه‌ای برای کلاس FirstJavaClass باشد. فایل‌های C و C++‎ نیاز به پسوندهای «c.» و «cpp.» دارند. اما به غیر از این، هیچ مقررات دیگری برای C و C++‎ وجود ندارد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد ماه 9, 2 هفته قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه