سوشیال سیگنال (Social Signals) چیست؟

سوشیال سیگنال
برنامه نویسی وب مقالات

سوشیال سیگنال (Social Signals) چیست؟

سوشیال سیگنال امروزه شبکه‌های اجتماعی آثار مهم و قابل توجهی در فضای کار و زندگی دارند و نقشی بیشتر از یک پل ارتباطی میان کاربران و صاحبان کسب و کارها ایفا می‌کنند. سوشیال سیگنال یا سیگنال شبکه‌های اجتماعی نیز فاکتور مهمی برای اندازه‌گیری بازخورد و اثربخشی محتوا در شبکه‌های اجتماعی و از مباحث بسیار مهم سئو به شمار می‌رود. Social Signal

به مجموعه کارهایی گفته می‌شود که کاربران در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با سایت شما انجام می‌دهند. همراه ما در تدریس24 بمانید تا سوشیال سیگنال را بیشتر بشناسیم.

 سوشیال سیگنال چیست؟

سیگنال اجتماعی به دیده شدن، پسندیده شدن و اشتراک جمعی محتوا در شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود که توسط موتورهای جستجو درک می‌شوند. این فعالیت‌ها به رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک یک صفحه کمک می‌کند.

در پاسخی دیگر به سوال سوشال سیگنال چیست، باید بگوییم در واقع Social Signal ، مقیاسی برای اندازه‌گیری میزان فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند تعداد نظرات، به اشتراک گذاری پست‌ها و سایر اقداماتی است که کاربران می‌توانند در اکانت شما انجام دهند. موتورهای جستجو نیز این اقدامات را در الگوریتم‌های رتبه‌بندی در نظر می‌گیرند.

موتورهای جستجو Social Signal را نیز مانند بک لینک‌ها به منزله تأیید برند و محتوای وب از سوی کاربران تعبیر می‌کنند و در نتیجه آن را در رتبه طبیعی سایت اثر می‌دهند.

همان طور که اشاره کردیم، رسانه‌های اجتماعی چیزی فراتر از یک کانال تبادل پیام به شمار می‌روند و و به طور مستقیم بر سئوسایت یک کسب و کار آنلاین تاثیر می‌گذارند. به این صورت که فعالیت‌های کاربران، مانند لایک کردن، به اشتراک گذاشتن پست‌ها، پین کردن، کامنت گذاشتن و…  باعث می‌شود رتبه صفحات سایت شما در گوگل بالاتر رود.

سوشیال سیگنال

 

 

موتورهای جستجو و ارتباط آنان با سوشیال سیگنال

 

سوشیال سیگنال موتورهای جستجو، سوشیال سیگنال‌ها را به‌عنوان نشانه‌ای می‌شناسند که می‌تواند کیفیت بالا، ارزشمند بودن و کاربردی بودن محتواهای تولیدی توسط یک سایت را مشخص کند.

در حال حاضر و با توجه به اطلاعاتی که گوگل به ما داده است، می‌دانیم که از سوشیال سیگنال‌ها به‌عنوان یکی از فاکتورهای مستقیم رتبه‌بندی استفاده نمی‌کند واصلی‌ترین فاکتورها همچنان همان بک لینک‌ها، هدف جستجو، کیفیت محتوا، میزان تازگی و اعتبار آن هستند.

اما حواستان باشد که گفتیم سوشیال سیگنال فاکتور مستقیم نیست؛ اما قطعاً به‌صورت غیرمستقیم روی نتایج شما تأثیرگذار خواهد بود. سایتی را تصور کنید که در شبکه‌های اجتماعی دارای پروفایل قدرتمندی است و به‌صورت روزانه هزاران لایک، بازدید، ریتوویت و … دریافت می‌کند و در معرض دید همگان است.

چقدر احتمال دارد که چنین سایتی از دیگر سایت‌ها بک لینک دریافت کند؟ و گوگل در مواجهه با این محتوا چه چیزی می‌گوید؟

وقتی شما در معرض دید افراد زیادی باشید، به‌صورت قطع به‌یقین بک لینک نیز دریافت می‌کنید و گوگل با خودش می‌گوید که «اگر این سایت در شبکه‌های اجتماعی دارای محبوبیت بالایی است و طرفداران زیادی دارد، پس حتماً محتوای باکیفیتی تولید می‌کند. در غیر این صورت که آن‌قدر پیشرفت نمی‌کرد! پس ممکن است که این کیفیت در وب‌سایتش نیز برقرار باشد و باید آن را به نتایج بالاتری بیاوریم»

بنابراین هنگامی‌که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت گسترده‌ای داشته باشید و سوشیال سیگنال‌های بیشتری به دست آورید، گوگل این را این‌طور تفسیر می‌کند که شما کاملاً هدف جستجو را برآورده می‌کنید و چیزهایی که تولید کرده‌اید کاملاً مرتبط با نیاز مخاطبان است و برای مردم تازگی دارد.

علاوه بر این‌ها، در بالا نیز گفتیم که با گردش در شبکه‌های اجتماعی بک لینک‌های دریافتی‌تان نیز بالا می‌رود پس یکی از فاکتورهای اصلی سئو نیز برایتان برقرار خواهد بود.

 

از چه شبکه های اجتماعی میتوان سوشیال سیگنال بدست آورد؟

 

سوشیال سیگنال قبل از هر چیز باید دو نکته را مطرح کنیم:

اولا که گوگل به طور رسمی خیلی از موارد را اعلام نمیکند، یعنی نمیتوان به شکل دقیقی لیست تمام سایت های تاثیر گذار در سوشیال سیگنال را گفت (هرچند تاثیر گذاری بعضی سایت ها را بررسی میکنیم)

دوما تلگرام یک شبکه اجتماعی نیست! پیام رسان بوده و از این قاعده مستثنی است (در حال حاضر که اینطور است)

حالا به سراغ پاسخ سوال بالا برویم:

برای به دست آوردن سوشیال سیگنال ، سایت های پایین بیشترین تاثیر را دارند:

 • فیسبوک
 • لینکدین ( آموزش لینکدین آکادمی فرین را که قدم به قدم و بسیار کامل هم هست را از دست ندهید )
 • توئیتر
 • پینترست

گوگل پلاس (تاثیر بسیار بالایی داشت اما متاسفانه بنا به سیاست های گوگل از دسترس خارج شد.)

البته نه اینکه فقط این سایت ها بر سوشیال سیگنال تاثیر گذار هستند ، بلکه اینها بیشترین تاثیر را دارند.به خصوص لینکدین و توئیتر در ایران از جایگاه ویژه ای برخوردارند. از آنجایی که اینستاگرام در قرار دادن بک لینک محدودیت های زیادی دارد، معمولا در بحث سوشیال سیگنال ها خیلی جدی گرفته نمیشود.

به طور کلی اگر قصد نهایت استفاده از سوشیال سیگنال را دارید به هیچ عنوان 4 سایتی که لیست کردیم را از دست ندهید. (فیسبوک، لینکدین، توئیتر، پینترست)

 

آیا سوشیال سیگنال روی سئو تاثیرگذار است؟

 

سوشیال سیگنال بارها به این نکته اشاره کرده‌ایم که گوگل همواره به دنبال جلب رضایت کاربران است و وب‌سایت‌هایی که بتواند نظر کاربران را بیشتر به خود جلب کند، در اولویت قرار دارند.

هنگامی که مطالب وب‌سایت شما در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیرد و کاربران زیادی آن را می‌بینند، ربات‌های گوگل این سیگنال را دریافت می‌کنند که این مطلب برای کاربران مفید و جالب بوده و توانسته توجه آن‌ها را به خود جلب کند؛ از این رو گوگل سئوی آن صفحه از وب‌سایت را افزایش می‌دهد.

 

اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا سوشیال سیگنال‌ها روی رتبه وب‌سایت نیز تاثیرگذارند؟

هیچ سندی مبنی بر تاثیر مستقیم سوشیال سیگنال‌ها روی رتبه سایت وجود ندارد و گوگل نیز هیچگاه این موضوع را به صورت مستقیم بیان نکرده است؛ اما باید گفت که سوشیال سیگنال می‌تواند به صورت غیرمستقیم روی رتبه وب‌سایت تاثیر بگذارد.

فعالیت‌هایی همچون قرار دادن لینک وب‌سایت در بیو (Bio) شبکه‌های اجتماعی، اشتراک گذاری صفحات مختلف وب‌سایت می‌تواند برای وب‌سایت شما بک لینک دریافت کند.

از طرف دیگر هنگامی که افراد پست‌های شما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و افراد بیشتری آن را می‌بینند و روی لینک وب‌سایت شما کلیک می‌کنند، بازدید از وب‌سایت شما افزایش پیدا می‌کند و این عمل روی رتبه وب‌سایت شما تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اعضا

‫بروز رسانی

سمیرا مردانی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد جواد محمدی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

مریم نوری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

محمد امین طاهری's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

نگار حجتی's بروزسانی مشخصات انجام شد 1 سال, ماه 4 قبل

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping